• Borut Mekina

    8. 5. 2020  |  Mladina 19  |  Politika

    Ivan Gale (INTERVJU): »Na SDS sedaj gledam drugače, je del problema«

    Na začetku aprila, 7. 4. 2020, sem prejel zgolj elektronsko pošto o tem primeru, češ da je ponudba dobavitelja popolna. Vso korespondenco sem prejel šele kasneje, ko sem direktorja Zakrajška vprašal, kaj je minister Počivalšek mislil s tem, ko je na koordinacijskem sestanku na ministrstvu 13. 3. 2020 pred vsemi rekel, da ta posel ne bi smel biti sklenjen in da gre za Zakrajškov posel. Kasneje sem poskušal ministru odgovoriti na vprašanje, zakaj je zavod podpisal pogodbo za dva milijona kirurških mask po ceni 0,90 evra brez DDV, potem ko je bilo na skupni koordinaciji podano mnenje, da razmere v državi niso več alarmantne in da se je nabave zaščitne opreme treba lotiti bolj strateško in premišljeno. Dobavitelj je ponujal maske tipa IIR, po katerih je bilo največje povpraševanje, saj te za razmeroma ugodno ceno zagotavljajo po nekaterih raziskavah visoko stopnjo zaščite. Odločitev za nakup s tega vidika verjetno ni bila sporna. Tudi gledano cenovno so maske recimo cenejše od mask enakega tipa, ki jih je dva dni kasneje,

  • Vasja Jager

    8. 5. 2020  |  Mladina 19  |  Politika

    Jelka Godec, vodja nabave

    V javnost prihajajo nove podrobnosti o preplačanih nakupih mask in druge opreme za spopadanje z epidemijo covid-19, večina očitkov pa je usmerjena v ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška. Upravičeno, saj je prav Počivalškov resor, pod katerega spada zavod za blagovne rezerve, prevzel nase breme omenjenih nabav, s tem pa velik del odgovornosti zanje – in za sporne prakse, do katerih je pri tem prihajalo. Toda minister za gospodarstvo je zgolj eden od vidnih članov vlade, v katere je prst uperil žvižgač Ivan Gale. Iz njegovih razkritij, in tudi iz javno dostopnih informacij, pa je videti, da je zelo pomembno vlogo v ozadju ves čas igrala vidna članica SDS, predsednica strankinega odbora za zdravstvo Jelka Godec.

  • Borut Mekina

    8. 5. 2020  |  Mladina 19  |  Politika

    Zakaj ventilator iz »posla SDS« ni primeren?

    Vlada Janeza Janše je ob prevzemu oblasti ustanovila krizni štab in vanj imenovala infektologinjo Bojano Beović, ta pa je za enega od svojih svetovalcev imenovala kardiologa Marka Noča. Noč, ki je postal pristojen za koordinacijo intenzivnih enot za covid-19 v Sloveniji, je kmalu za tem začel dobivati različne ponudbe za ventilatorje, ki jih je v začetku večinoma pošiljala poslanka SDS Jelka Godec. Zaradi tega je Noč ustanovil novo neformalno strokovno skupino, katere člana sta bila poleg njega še zdravnika Primož Gradišek in Rihard Knafelj iz ljubljanskega kliničnega centra.

  • Jure Trampuš

    8. 5. 2020  |  Mladina 19  |  Politika

    »Minister, zdaj pa ga že pošteno lomite«

    Med temelje demokratične države sodita koncepta vladavine prava in pravičnosti. To pomeni, da mora obstajati zakonita pravna podlaga, opisana v zakonu in ustavi, ki določa, kaj je dopuščeno in kaj ni. Prav tako velja načelo, da ne sme biti nihče kaznovan za dejanja, za katera ni določeno, da so kazniva. Pravičnost pomeni tudi enakost posameznikov pred zakonom – za enaka dejanja morajo biti ljudje obravnavani in kaznovani enako.

  • Janša lahko žali novinarje

    V dneh, ko so številne evropske ustanove na čelu s komisarko Sveta Evrope za človekove pravice Dunjo Mijatović opozorile, da slovenska vlada in njen premier Janez Janša kratita medijsko svobodo, je vrhovno sodišče (dokončno) razsodilo o Janševem verbalnem napadu na novinarki nacionalne radiotelevizije, Mojco Pašek Šetinc in Eugenijo Carl. Politik lahko žali novinarje, pravijo vrhovni sodniki, to je njegova pravica, ki jo varuje svoboda govora.

  • Staš Zgonik  |  foto: Uroš Abram

    8. 5. 2020  |  Mladina 19  |  Politika

    »Raziskava je popolnoma neodvisna, vlada ni imela nobenega vpliva«

    V sredo so bili končno predstavljeni rezultati vseslovenske raziskave o razširjenosti okužb z novim koronavirusom med prebivalstvom. Izmed tri tisoč povabljenih se je z odvzemom brisa nosne sluznice in vzorca krvi strinjala slaba polovica, med njimi pa so odkrili en primer aktivne okužbe in en primer že prebolele okužbe, pri čemer so testi zaznali zgolj ostanke virusa. Pri 41 sodelujočih so v krvi odkrili protitelesa, ki nakazujejo, da so okužbo že preboleli. Iz tega je mogoče s precej veliko verjetnostjo sklepati, da se je doslej v Sloveniji okužilo od 2 do 4 odstotke ljudi. Po srednji oceni naj bi torej doslej v stik z virusom prišlo 60 tisoč prebivalcev Slovenije, kar je približno 40-krat več od števila uradno potrjenih okužb s pomočjo laboratorijskih testov.

  • Izak Košir

    8. 5. 2020  |  Mladina 19  |  Družba

    »Gospa Erika«

    V oddaji Tarča na TV Slovenija so gostje in tudi gostja (politiki in političarka) voditeljico nagovarjali z »gospa Erika«. To je nenavadno, saj ima tudi ona kot vsi drugi priimek. V primerljivih pogovorno-informativnih oddajah ti politiki voditeljev ne nagovarjajo po imenu, denimo »gospod Slavko«, »gospod Uroš«, »gospod Igor«, pač pa s priimkom. Si predstavljate, da bi »gospa Erika« sprejela njihova pravila igre in začela tudi sama nagovarjati goste po imenu, denimo »gospod Zdravko«, »gospod Matej«, »gospa Jelka«? Povedno je tudi, da se je prav v tej oddaji ministru za obrambo Mateju Toninu zgodil lapsus, v katerem je dejal, da je »govoril z ženskami in ljudmi«.

  • Stanka Prodnik

    8. 5. 2020  |  Mladina 19  |  Kultura  |  TV

    Pomen nacionalne televizije v kriznih časih

    Politični pritiski na nacionalko so v njej očitno prebudili borbenega duha, ki se je napovedal s prvo Tarčo o vladnih nakupih medicinske opreme ter okrepil z drugo, ki smo si jo lahko ogledali pretekli četrtek. V tej se je predsednik stranke SMC in gospodarski minister Zdravko Počivalšek izkazal za človeka, ki ima težave z obvladovanjem jeze, in za agresivnega, neartikuliranega in primitivnega politika. Tovrstna politika ni le škodljiva za njegov resor in pogubna za njegovo stranko, pač pa pomeni nevarnost za celotno družbo, čemur smo bili priča tudi v Tarči, v kateri je nastopil dr. Rihard Knafelj. Počivalšek je zdravnika, strokovnjaka za predihavanje, nemudoma označil za strankarskega, ker naj bi se pred zadnjimi volitvami pogovarjal z Marjanom Šarcem. Ampak – če je vsak strokovnjak na svojem področju, ki s svojim znanjem skuša vplivati na politiko, že nemudoma diskreditiran in politično kontaminiran, kdo se bo potem sploh še spustil v ta poklic?

  • Lara Paukovič

    8. 5. 2020  |  Mladina 19  |  Družba

    Doma z Netflixom

    Pandemija covid-19 je hud udarec za vse panoge, ki so odvisne od gledalcev in obiskovalcev. Vse, kar imamo ta hip od gledališča, so spletni posnetki starih premier, nejasno pa ostaja, kdaj bomo spet lahko doživeli premiero kakšne predstave v živo. Tudi filmski studii z že posnetimi potencialnimi uspešnicami potrpežljivo čakajo na ponovno odprtje kinodvoran. Knjižno založništvo se je z zaprtjem knjigarn (v Italiji in na Hrvaškem, mimogrede, so jih že odprli) sicer poskušalo spoprijemati z dejavnejšim ponujanjem knjig na spletu, toda vsaj v Sloveniji karantena kljub vsemu ni prepričala ljudi, da bi začeli brati. »Tako rekoč celoten založniški trg se je med koronakrizo sesul. Kupovanje knjig se je zmanjšalo za 90 odstotkov, skrbi pa me, da bo to ob nadaljevanju krize stalnica,« je prejšnji teden za MMC RTV SLO povedal nekdanji urednik in profesor založniških študij dr. Miha Kovač. Namesto da bi ljudje na spletu kupovali knjige, na veliko kupujejo pripomočke za domači fitnes, še piše v članku – eden od spletnih ponudnikov, pri katerem je mogoče kupiti pripomočke za vadbo doma, je zaznal 540-odstotno rast povpraševanja po utežeh.

  • Marcel Štefančič jr.

    8. 5. 2020  |  Mladina 19  |  Kultura  |  Film

    Marcel Štefančič, jr.: Novi filmi, ki si jih lahko te dni ogledate na spletu

    Capital in the Twenty-First Century
    Justin Pemberton (Apple)
    Tale izredno živahni, urni, hiperaktivni doku, posnet po bestsellerju Thomasa Pikettyja, nadaljevanju Marxovega Kapitala, vam sicer ne bo povedal, kaj je alternativa kapitalizmu, toda povedal vam bo, zakaj je kapitalizem postal stroj za ustvarjanje rekordne ekonomske neenakosti – zakaj torej zmagovalci dobijo vse, drugi pa si delijo drobtine, zakaj ima polovico svetovnega bogastva v lasti peščica ljudi in zakaj so nove generacije revnejše od generacij staršev. Srhljiva ekonomska neenakost je posledica kapitalističnih mitov, s katerimi nategujejo ljudi. Recimo: bogati si vse tisto bogastvo zaslužijo! Pa: v našem interesu je, da so bogati čim bogatejši in čim manj obdavčeni, ker potem toliko več »kapne dol«, k nam! Tudi: bogatejši ko so ljudje, raje pomagajo drugim! In seveda: neenakost je dobra, ker poganja tekmovalnost in konkurenčnost! Vse to so laži, a lagala je tudi Jane Austen – bogataš se z njo ne bi nikoli poročil zato, ker je bila inteligentna in duhovita. In ja, vsakič, ko se ljudje naveličajo ekonomske neenakosti, jih začnejo strašiti in polarizirati z begunci, priseljenci, teroristi, virusi – in vse ostane po starem, s prerazporejanjem bogastva navzgor vred. Kot zdaj.

  • Jure Trampuš

    8. 5. 2020  |  Mladina 19  |  Politika

    Sveti Jožef, Janez Janša in 1. maj

    Te dni, ko sta minila dva državna praznika, se je zdelo, da za predsednika vlade Janeza Janšo obstaja zgolj eden. Konkretneje, državljanom in državljankam, prebivalcem in prebivalkam Slovenije je voščil zgolj ob 1. maju, prazniku dela. Ob 27. aprilu, dnevu upora proti okupatorju, ni pripravil nobene poslanice ali nagovora, modrih misli ali voščila.

  • Poslednji braniki človekovih pravic

    Vloga ustavnih in vrhovnih sodišč (kadar so ta varuhi ustave) po Evropi kot varuhov demokracije in človekovih pravic zadnja leta postaja vse pomembnejša. Predvsem je to očitno v (vzhodnoevropskih) državah z dolgoletno (skrajno) desno oblastjo. V času epidemije koronavirusne bolezni pa je njihova vloga postala še bolj bistvena, in to ne velja samo za države z avtokratskimi oblastmi.

  • Pia Nikolič

    8. 5. 2020  |  Mladina 19  |  Politika

    Sami naši

    Vlada med prednostne naloge v času epidemije šteje tudi menjave direktorjev. Začelo se je na prvi seji vlade, ko so razrešili generalno direktorico policije Tatjano Bobnar. Njeno ime se je v javnosti pojavilo že nekaj tednov prej, ko jo je na delovnem mestu obiskal Žan Mahnič in ji zagrozil z izgubo položaja, ker mu ni hotela razkriti podatkov iz preiskave financiranja SDS. Nadomestil jo je Anton Travner.

  • Jure Trampuš

    8. 5. 2020  |  Mladina 19  |  Politika

    Pismo hrvaških županov

    Triindvajset hrvaških županov je poslalo pismo Janezu Janši in Borutu Pahorju ter Andreju Plenkoviću in Zoranu Milanoviću. Ker gre za javni dopis županov obmejnih občin, njegova vsebina ni presenetljiva. Hrvaški župani so zaskrbljeni zaradi zaostrovanja odnosov med državama. V pismu so zapisali, da so presenečeni nad pobudo slovenskih kolegov, ki so predlagali uveljavitev člena 37 a zakona o obrambi. Tistega člena, ki vojski na obmejnem območju podeljuje policijska pooblastila.

  • Uredništvo

    7. 5. 2020  |  Politika

    Marjan Šarec: »Tej vladi ni več mesta v Sloveniji«

    "Sam v svojem mandatu nikoli nisem izrazil nestrinjanja z RTV Slovenija, nisem dal nobenega popravka na nobeno stvar, vedno sem pustil neodvisnost medijev. Tako je tudi prav. A ta vlada ravna točno nasprotno, zato tej vladi ni več mesta v Sloveniji."

  • Uredništvo

    7. 5. 2020  |  Politika

    Peticija za vrnitev vseh učencev in dijakov v šole

    Odločitev vlade, da se v tem šolskem letu v šole vrnejo le vrtičkarji, učenci 1. triade in devetošolci, je nesmiselna, so prepričani podpisniki in podpisnice spletne peticije, ki zahtevajo, da se v šole vrnejo vsi učenci in dijaki. Peticijo je do zdaj podpisalo že več kot 4.000 podpornic in podpornikov. Če se z njo strinjate, lahko svoj glas oddate na tej spletni povezavi

  • Morda bomo kulturni bankrot opazili šele takrat, ko ga bodo morali izkopati arheologi

    Včeraj zvečer sem gledal oodajo Panoptikum na TV Slovenija, podnaslovljeno »Vpliv novega koronavirusa na slovensko kulturo in umetnost«. Direktorica Narodne galerije (NG) je izvajala mehko kulturno diplomacijo s samozavajajočim optimizmom, ki ni nič drugega kot hišica iz kart. Še sreča, da niso stali zunaj na prostem kot nedavno v Tarči, ker bi lahko zapihalo. Bilo je razvidno, da so v NG začeli guglati tuje, vendar samo narodne galerije z njihovimi različnimi spletnimi promo metodami. Verjetno ni potrebno biti posebej poučen o frekvenci spletnih obiskov, da ti je bilo jasno, kako so njene statistične številke smešne (in kako smešne so bile šele številke, ki jih je navajala kot vzorec pred pandemijo). Njen »boosting« pride tam nekje malo čez 50 evrov, vsekakor pa ne več kot 100. 

  • IK, STA

    7. 5. 2020  |  Družba

    Konfliktov v družini je v tem času več, prav tako tudi vlog za denarno pomoč 

    Zaradi posledic ukrepov za zajezitev epidemije covida-19, ki se odražajo na vseh področjih življenja, imajo več dela tudi centri za socialno delo. Opažajo zlasti več vlog za denarno socialno pomoč, več pa je tudi konfliktov v družini, so povedali za STA. Na enotah Centra za socialno delo (CSD) Ljubljana se je povečalo število telefonskih klicev zaradi različnih stisk, predvsem pa stranke želijo informacije o oblikah gmotne pomoči, je pojasnila direktorica centra Anja Osojnik.

  • Izak Košir

    7. 5. 2020  |  Politika

    Gledalci najbolj verjamejo Knaflju in Galetu, najmanj pa Počivalšku

    Agencija Ninamedia je izvedla javnomnenjsko anketo na vzorcu 2534 ljudi, ki je pokazala, da je oddajo Tarča, ki je bila predvajana v živo 30. aprila na TV Slovenija, gledalo skoraj 70 odstotkov vprašanih. V zadnji Tarči so soočili odzive na razkritja glede izbire dobaviteljev zaščitne opreme. Nastopili so minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, minister za obrambo Matej Tonin, pomočnik direktorja za blagovne rezerve Ivan Gale, poslanka SDS Jelka Godec, predsednik SLS Marjan Podobnik, zdravnik iz UKC asist. dr. Rihard Knafelj in v. d. generalnega direktorja policije Anton Travner. 

  • STA

    7. 5. 2020  |  Svet

    Američan v Venezueli priznal poskus ugrabitve predsednika Madura

    Venezuelska televizija je v sredo prikazala posnetek zaslišanja 34-letnega Američana Luka Denmana, ki je priznal, da je po pogodbi s podjetjem plačancev v ZDA Silvercorp skrivoma prišel v Venezuelo, da zavaruje letališče v Caracasu, s katerega naj bi letalo odpeljalo ugrabljenega predsednika Nicolasa Madura v ZDA.

  • Uredništvo

    7. 5. 2020  |  Politika

    To je naslovnica jutrišnje Mladine

    JUTRI IZIDE NOVA MLADINA! To je naslovnica letošnje 19. številke. Fotografijo je prispeval Borut Krajnc, za oblikovanje pa je poskrbel Ivian Kan Mujezinović. Ivan Gale v intervjuju za Mladino o vlogi SDS pri nabavi zaščitne opreme. Več jutri! Ne zamudite nove edicije Mladine pri vašem najbližjem prodajalcu časopisov in na naši spletni strani. Vabljeni k branju!

  • IK, STA

    7. 5. 2020  |  Družba

    V času pandemije novega koronavirusa rekordna prodaja orožja

    V ZDA je prodaja orožja aprila letos v primerjavi z aprilom lani poskočila za 71,3 odstotka. Agencije zvezne vlade ob tem ne morejo dohajati vlog za potrditev nakupov v trgovinah z orožjem. Prodaja orožja v ZDA se običajno poveča v volilnem letu, kot je letos. Tokrat se je povpraševanje po orožju povečalo tudi zaradi pandemije novega koronavirusa.

  • Danes je nov dan

    7. 5. 2020  |  Družba

    Spolno delo in pandemija

    Med prizadetimi delavci v času korona krize so bolj redko omenjeni spolni delavci, katerih življenja so s pandemijo in ukrepi za zajezitev še bolj ogrožena. Problematična je predvsem kriminalizacija spolnega dela, ki je z omejitvijo gibanja še toliko večja, in ki potiska spolne delavce v negotov in šibek položaj.

  • Uredništvo

    7. 5. 2020  |  Družba

    »Oblasti podalpsko idilo spreminjajo v nekakšen Twin Peaks, ki ga je režiral Mr. Bean«

    "Od kod naenkrat ta globalna pripravljenost, da se lotimo Covid-19? Da ne bo pomote! Podpiram, da se lotimo virusa, pa čeprav za ceno pomanjkanja objemov, gospodarske negotovosti, začasne konfinacije, medijske propagande, izpostavljenosti oblastem, ki podalpsko idilo spreminjajo v nekakšen Twin Peaks, ki ga je režiral Mr. Bean. Prav je, da rešujemo življenja!"

  • Damjana Kolar

    7. 5. 2020  |  Kultura

    TV napovednik od četrtka do nedelje

    Tokrat priporočamo dokumentarni portret Manolo: Kralj čevljev, dokumentarni film Sadar+Vuga XX, ki raziskuje dvajset let arhitekturne produkcije slovenskega biroja, ki sta ga leta 1996 v Ljubljani ustanovila arhitekta Jurij Sadar in Boštjan Vuga, film Veliki Lebowski, kultno komedijo bratov Coen, družbenokritično dramo s političnim pridihom Slava, ki predstavlja tragikomični portret skorumpirane Bolgarije, film Propad, ki v Hitlejevem bunkerju spremlja poslednje izdihljaje Tretjega rajha.

  • Uredništvo

    7. 5. 2020  |  Kultura

    V Dramo ta mesec prek spleta

    "Drama od doma" je platforma, v okviru katere si lahko ogledate spletna predvajanja arhivskih posnetkov iz bogate zakladnice SNG Drama Ljubljana. Maja bodo premierno predvajali devet predstav, deseta pa je bila že prikazana v marčevsko-aprilskem ciklu, ki ga je spremljajo več kot 23.000 uporabnikov. Nadaljevali bodo tudi s tedenskim objavljanjem novih igralskih branj "z domačega kavča" in posebnih branj za ranljive skupine. Na uradni YouTube strani Drame pa bodo 29. maja predstavili tudi repertoar prihajajoče sezone 2020/21.

  • DK, STA

    7. 5. 2020  |  Kultura

    Karantena po rusko

    Eden najbolj znanih ruskih filmskih in gledaliških režiserjev Andrej Končalovski (dobitnik srebrnega leva za režijo filma Raj leta 2016) se je lotil dokumentarca o življenju v karanteni, pri katerem se osredotoča na poetično plat vsakdana, k sodelovanju pa je povabil tudi ruske državljane in državljanke. Po besedah režiserja je ob vsem skupaj najbolj zanimivo to, da smo se vsi znašli na samotnem otoku.

  • Uredništvo

    6. 5. 2020  |  Politika

    Janševa vlada razrešila tudi direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU)

    Kadrovske čistke Janševe vlade se nadaljujejo. Zaposleni na Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU) so v javnem protestnem pismu izrazili javni protest proti pravkar objavljeni razrešitvi direktorja Darka Muženiča. "Nacionalni preiskovalni urad je specializirana kriminalistična preiskovalna enota, ustanovljena za posebne primere odkrivanja in preiskovanja zahtevnih kaznivih dejanj, ki je in mora delovati zakonito, strokovno ter neodvisno od katere koli politične opcije. Darko Muženič je od nastopa svojega mandata kot direktor svoje delo opravljal strokovno in profesionalno, zato njegovo razrešitev štejemo kot nedopustno, saj je izven zakonskih razlogov, ki jih določa veljavna zakonodaja," so zapisali.

  • Oštro.si

    6. 5. 2020  |  Politika

    Janez Janša je nizal neutemeljene trditve

    Premier Janez Janša je 7. aprila nagovoril javnost o stanju v državi med epidemijo covida-19 in postopnem sproščanju ukrepov. Preverili smo točnost njegovih trditev.

  • Peter Petrovčič

    6. 5. 2020  |  Družba

    Nizka prekuženost

    Danes so bili predstavljeni izsledki nacionalne raziskave o razširjenosti koronavirusa. Pričakovano so pokazali na nizko prekuženost in vlada, njeni politični in strokovni govorci so vsi poudarili nevarnost »drugega vala« oziroma, da nas »najhuje še čaka«, kot je dejal vladni govorec Jelko Kacin.