
Vlado Miheljak
-
Kaj je torej šlo narobe? Pravzaprav vse. Predvsem pa je popolnoma razpadlo zaupanje. Kajpak zaupanje v politiko in politike. Janša žanje, kar je sejal. Namreč, dvom o prav vseh namerah in odločitvah. Leta in leta je sistematično in zavestno gradil svojo politiko na razgrajevanju zaupanja; zaupanja v sodišča in pravosodni sistem, v zdravstvo, v šolstvo, znanost, kulturo, v medije in sploh v vse institucije države in družbe v času, ko ni on na oblasti. Sedaj se mu to vrača z obrestmi.
-
Ko je Janša pred letom začel prevzemati oblast in zajahal besnega konja, sem se spomnil na zanimivo priliko iz nekega intervjuja s tibetanskim voditeljem dalajlamo izpred nekaj let. Govorila je o strategiji spopada in upiranja kitajski nadvladi: če si majhen, šibek, silaka ne moreš premagati tako, da se neposredno postaviš po robu njegovi sili, moči in nasilnosti, lahko pa ga premagaš z modrostjo. Pač, Kitajska je premočna, da bi se ji mali Tibet lahko uprl. Zato je modri dalajlama naredil lucidni diplomatski načrt: Kitajska obkroža Tibet, svet naj obkroži Kitajsko; Kitajska izvaja pritisk na Tibet, svet naj izvaja pritisk na Kitajsko. Slednja je preveč odvisna od sveta, da bi v celoti ignorirala pritiske. In strategija se je vsaj do neke mere obnesla. S to priliko sem želel nakazati recept za morebitni uspešni spopad z našim avtoritarcem; da bi morali animirati in aktivirati svet proti našemu avtohtonemu samodržcu. In v času, ko gre sicer vse narobe – izdajalci volilnega telesa (SMC, DeSUS) se ne zlomijo, opozicija je izgubljena v vesolju, javnost zaradi restrikcij gibanja in zbiranja ne sme javno demonstrirati nezadovoljstva in gneva – vsaj ena stvar vsaj približno deluje. Bolj kot nas naš lokalni avtoritarec duši, stiska, tlači, žali, diskvalificira, straši, več mednarodnega gneva in kritike prestreza. Evropa je nekako začela previdno dušiti dušitelja. Dobro. Združena Evropa se je prebudila, a stanja ne gre idealizirati. Sedaj je na potezi, a šele videli bomo, ali in koliko bo načelna. Izkušnje niso ravno optimistične. Ker ni bila načelna ob prvih sistematičnih kršitvah medijske svobode, postulatov pravne države na Madžarskem in Poljskem, je dala poguma provincialnim samodržcem. In Janša je produkt tudi te ležernosti in nedoslednosti.
-
Seveda vsak ve, kdo je Ivan Janez Janša. Kdo je bil Mobutu Sese Seko, pa vedo pretežno le starejši. A je med njima več podobnosti kot razlik. Eden se je rodil v Socialistični federativni republiki Jugoslaviji, drugi v Belgijskem Kongu. Oba so od otroštva privlačili vojaštvo in uniforme. Sese Seko je postal častnik belgijske kolonialne vojske, Ivan Janez pa je diplomiral iz režimske splošne ljudske obrambe in družbene samozaščite. Ivan Janez je oboževal in častil svojo prvo ljubezen – Tita, Sese Seko pa Patricea Lumumbo, ki je bil Titov veliki prijatelj. Ivan Janez je kasneje obrnil hrbet svoji prvi ljubezni. Še več, njegov idolatrični odnos se je kasneje obrnil v histerični antikomunizem. Sese Seko pa je uprizoril puč, izročil Lumumbo upornemu separatistu Tshombeju, ta ga je likvidiral, Sese Seko pa je za dolga leta postal zloglasen samodržec in diktator. Ivan Janez se to šele trudi postati. Sese Seko je malo pisal in veliko streljal. Janez Janša veliko piše in še več strelja – za zdaj predvsem tvite. A streljanje sovražnikov ni zredčilo, ampak jih je pomnožilo.
-
Tako. Janšev avtoritarni krog je počasi sklenjen. Če je bil doslej osredotočen predvsem na notranjo javnost in notranjo politiko, je najprej s čestitko Trumpu in eksplicitnim zaničevanjem Bidna, sedaj pa še z veliko bolj občutljivo in morda celo bolj konsekventno temo, namreč bruhanjem stereotipov in predsodkov do islama, postal vseevropski problem. Seveda Janša ni prvi in ni edini evropski politik, ki stresa antiislamske sentimente, je pa prvi, ki eksplicitno odpira verske boje kot (bodoči) formalni in simbolni reprezentant Evropske unije in njenih vrednot. Dobro. Janša je seveda naša sramota in naša odgovornost. A vse bolj postaja ne le evropska tema, ampak tudi zla podoba združene Evrope; njen drugi obraz.
-
Že ko se je pojavila zamisel, da bi Karl Erjavec skušal sestaviti koalicijsko vlado, sem si rekel: uboga dežela, v kateri Erjavec pomeni upanje. Pa sem se ugriznil v jezik rekoč, da bo celo on pravšnji, če je to cena, da se znebimo Janševega avtoritarnega režima. No, še enkrat se je pokazalo, da se takšna kalkulacija ne izide. Pač, Erjavec v politiki ni od včeraj in nikoli doslej ni počel nič takega, kar bi ga vsaj za silo avtoriziralo za zahtevni projekt spodnašanja Janševega režima. Erjavec preprosto ni zbujal zaupanja. Nikoli. Podpornikov Karla Erjavca je v državnem zboru veliko manj, kot je nasprotnikov Janeza Janše. In tudi za zgodovinske ali celo gnile, če hočete, kompromise morajo na čelo projektov stopiti ljudje z avtoriteto in zaupanjem. Prav ta Erjavec, ki je v ponedeljek zvečer, tik pred glasovanjem, nagovarjal poslance in poslanke, češ, »danes imate priložnost, da se odločite, ali se strinjate s politiko aktualne vlade ali pa hočete drugačno politiko, prijaznejšo do ljudi. Vlado s konceptom, ki spoštuje vladavino prava, človekove pravice, stroko, avtonomijo univerze ...«, je pred tem prostodušno popeljal DeSUS v vse vlade; torej tudi v Janševo. Medtem in potem pa se ni ne eden ne drugi spremenil. Janša je tak, kot je vedno bil, in Erjavec tudi. Sodelovanje ali nesodelovanje med njima torej ni stvar konceptov in načel, ampak vsakokratne oportune presoje. Zato sta bila koalicija KUL in s tem velik del javnosti kaznovana za napačno presojo o Erjavčevih možnostih.
-
Obilni prleški sendvič s slatino
Zakaj to počno? Namreč, arogantno kršijo lastne prepovedi. Eden (minister Hojs) gre na službeno pot brez šoferja in spotoma še k tašči pokosit travo na njenem vikendu, drugi (minister Koritnik) je čakal na teste na koronavirus v pretesnem kozmetičnem salonu. Spet tretji (zunanji minister Logar) je med čakanjem na rezultate testa (kasneje je zbolel) v Narodni galeriji snemal promocijski video. Oblastniki in osamosvojitelji se ob različnih priložnostih čredno družijo. Ob Kolpi so se sprehajali bolj tesno drug ob drugem kot begunci, ki bežijo čez mejo. Na neki pasji procesiji v Stični prav tako. Sploh Pahor konstantno in sistematično krši prepovedi in ogroža starčke, otroke, kogarkoli ..., ne zaradi hudobije, ampak zaradi ljubezni. Ljubezni do sebe. Primerov je več, kot se jih človek more spomniti. Zadnja dva ekscesa pa sta onkraj vsakršne primerjave. Minister Počivalšek se je v času stroge zapore udeležil sestanka v prleškem gostinskem lokalu Taverna. In pojasnil, češ, poslovni sestanki so v gostiščih dovoljeni, če se upoštevajo omejitve in razdalje.
-
Muzej norosti in osamosvojitve
»Muzej norosti se mora izseliti iz prostorov gradu Cmurek, kjer deluje od leta 2014. Upravljavec mu je odredil izselitev v 30 dneh zaradi domnevno pomanjkljive varnosti in samovoljnega poseganja v objekt, v muzeju pa razumejo očitke kot zlorabo okoliščin za uničenje lokalne iniciative.«
— (STA, 1. 2. 2021) -
»Madžarski premier Viktor Orbán je zavrnil kritike glede stanja demokracije na Madžarskem. Zatrdil je, da je demokracija na Madžarskem ravno tako kvalitetna kot v Italiji ali Nemčiji in izpolnjuje vse evropske standarde na tem področju ... Na Madžarskem se po Orbánovih besedah borijo za intelektualno suverenost, saj se krščansko-konservativno dojemanje demokracije razlikuje od liberalnega.«
— Viktor Orbán na Blejskem strateškem forumu o stanju demokracije na Madžarskem (STA, 31. 8. 2020)
-
»Poglejte, takole bi rad naredil, rad bi našel 11.780 glasov, kar je eden več, kot jih potrebujemo.«
— Trump je republikanskemu državnemu sekretarju zvezne države Georgie Bradu Raffenspergerju skušal dopovedati, da se je proti kraji treba boriti z večjo krajo, proti laži z večjo lažjo -
»Janša, je edini na svetu imel prav! Zdaj se bo izkazalo pred VS ZDA ...«
— Nelektorirani tvit Boštjana M. Zupančiča pred zasedanjem Vrhovnega sodišča ZDA v zvezi s prizivom pravosodnega ministra Teksasa Kena Paxtona na volilne izide v štirih zveznih državah -
»Mi smo rekorderji predvsem z vidika okužb, hospitaliziranih glede na sposobnosti sistema, ki ga imamo. To je en del zgodbe. Drug del zgodbe, ki je pozitiven, pa je tudi to, da smo rekorderji z vidika sposobnosti in usposobljenosti izobraževanja na daljavo.«
— Šolska ministrica Simona Kustec, pristojna tudi za področje športa, je potrdila, da smo vselej in v vsakem pogledu rekorderji in prvaki -
»Takšen pristop po besedah Simone Kustec kaže na karakteristike, značilne ’za strahopetnega človeka’. Prav tako takšen odnos ni zrel in ni primeren za nekoga na takšni javni funkciji, je povedala.«
— Odziv Simone Kustec na sramotilen zapis Janeza Janše o dveh novinarkah TVS (STA, 23. 3. 2016) -
»Dedek Mraz je namišljena kategorija, ostanek boljševizma in nadaljevanje vladavine kontinuitete.«
— Janez Janša (1997) -
»V svetu, kjer veljajo realni podatki, ne pa tisti, ki jih vi lansirate ali pa jih berete v slovenskih medijih, Slovenija po nobenem kriteriju ni najslabša v spopadu z epidemijo.«
— Iz odgovora Janeza Janše poslancu Luki Mescu (DZ RS, 14. 12. 2020) -
»Velika večina pa, logično, le izhaja iz bele rase, saj je bilo tej rasi dano krščanstvo in s tem možnost duhovnega napredka. Tudi Jezus je bil bel. Z razlogom.«
— V partijskem biltenu SDS sporočajo, da bog ni le bel, ampak tudi plešast, in da z razlogom sliši na ime Ivan Janez. -
»Pred vrati je zima, v bolezni je svet.
A vsemu navkljub cveti tale božični cvet.
Na nebu je luč, ki ne sveti od včeraj.
Ohranja življenje in upanje.
Za Tebe, za jutri, za zmeraj.«
— Vizije luči poeta Janeza Ivana Janše -
»Solidarnost med državami članicami EU pomeni tudi iskanje kompromisa, ki je sprejemljiv za vse – razmišljati moramo izven okvirjev. Izhajamo iz različnih izhodišč, vendar imamo vsi enake cilje ... Seveda imajo tradicionalne demokracije drugačen pogled na vladavino prava kot države, ki so šele pred 30 leti izšle iz represivnih sistemov.«
— Po prepričanju Anžeta Logarja je kompromis med vladavino prava in nevladavino prava navidezna vladavina prava (STA in MMC TVS, 24. 11. 2020) -
Evropski totalitarizem vladavine prava
»Slovenija je sredi tedna na zasedanju skupščine Svetovne zdravstvene organizacije glasovala proti resoluciji, ki Palestincem na zasedenih ozemljih Zahodnega brega in sirskemu prebivalstvu zasedene planote Golan zagotavlja pravico do zdravja. To je prvo takšno glasovanje v zgodovini slovenske zunanje politike.«
— Ervin Hladnik Milharčič o novem zunanjepolitičnem dosežku Janševe koalicijske vlade (Dnevnik, 14. 11. 2020) -
Eden čaka drugega na smetišču zgodovine
»Če drži sedanji rezultat, velja moja pogojna čestitka SD in Borutu Pahorju, da to čestitko izrečem tudi uradno, pa je treba prešteti vse glasove ... SDS je zmagala v petih volilnih enotah od osmih, kar pomeni, da je Ljubljana premagala večino preostale Slovenije. V prihodnosti bo treba upoštevati tudi to, da glas centra in glas podeželja šteje enako, da glas revnega šteje enako kot glas bogatega.«
— Janez Janša je že veliko pred Trumpom opozoril, da volitve, na katerih ne zmagaš, ne morejo biti poštene (Dnevnik, 22. 9. 2008)
-
»Mnogi Slovenci se posmehujejo Trumpu, kot da je vse skupaj šala. A ravno s takšnim odnosom kažejo, da jim ni mar za posameznika. Za ljudi, ki bodo izgubili zdravstveno zavarovanje. Za 500 majhnih otrok na meji, ki nikoli ne bodo videli svojih staršev. Za begunce, ki jih pretepajo na Hrvaškem. To so zgodbe posameznikov. In temu se ne smemo posmehovati v smislu, kako groteskna je ameriška politika in politika nasploh. Smo na resnem zgodovinskem razpotju, ni čas za utopijo jutrišnjega dne. Boriti se moramo korak za korakom. Ni mi všeč, da Amerika igra tako pomembno vlogo. Mislim, da je ni vredno imeti za zgled, a resnica je ... Spomnim se anekdote s svojim stricem. Sem iz Kalifornije in v naši družini so podporniki demokratov in republikancev. Moj stric je bil uglajen republikanski rasist. Zabavno je bilo z njim na večerjah. Zdaj, v mandatu Trumpa, je postal odprto sovražen. Trump ljudem to dovoljuje, da počnejo nezaslišane, grde stvari. Da žaljivo govorijo o ženskah, o ljudeh drugačne barve kože. In to dovoljuje celemu svetu. Upamo lahko, da, če se ga znebimo, takšnega početja ne bo več. In se bomo spet obnašali v skladu z demokratičnimi in civilizacijskimi standardi.«
— Slovenska Američanka Erica Johnson Debeljak (24ur POP TV, 1. 11. 2020)
-
»Znanstveni urad Bele hiše je v torek zmago nad covidom-19 uvrstil na vrh seznama dosežkov predsednika Donalda Trumpa, čeprav število novih primerov okužb spet podira rekorde, narašča pa tudi število mrtvih. Do torka zvečer se je v ZDA okužilo s koronavirusom skoraj 8,8 milijona ljudi, umrlo pa jih je skoraj 227.000.«
— Trumpova Amerika ogroža primat Janševe Slovenije v spopadu s koronavirusom (STA, 28. 10. 2020) -
»Leta 1998 mu je s tem uspelo dobiti relativno večino in je skupaj z dvema manjšima strankama sestavil koalicijsko vlado. Ni znal vladati. Štiri leta kasneje, leta 2002, je volitve spektakularno izgubil. Izgubil je tudi volitve leta 2006. ... Iz porazov se je veliko naučil. ...Vztrajal je do leta 2010, ko je ponovno zmagal. Že leta 2009 je v dolgem govoru na strankarskem sestanku rekel, da morajo naslednjič premočno zmagati in si zagotoviti vladanje za petnajst ali dvajset let. Tik pred volitvami leta 2010 je ponovno rekel, da morajo zmagati samo enkrat, takrat pa z zares veliko večino. Tako je tudi bilo. Strani ni zamenjal zaradi ideoloških razlogov. Ni prebral nobene knjige in ni videl luči pred seboj. Ni se odločil za boga, krščanstvo in konservativizem, ker bi doživel razsvetljenje. Razumel je, da bo tako prišel do oblasti. … Prej je napadal cerkev, ni se cerkveno poročil, svojega prvega otroka sploh ni krstil. Potem se je začel kazati pri maši in gojiti podobo gorečega katolika. Razvil se je v ciničnega političnega operativca. Cinizem je njegovo edino politično prepričanje.«
— Paul Lendvai v intervjuju za Dnevnik o pohodu Viktorja Orbána na oblast -
Ujetniki princa teme in termometra
»Ustavni lok po definiciji zahteva predstavništvo najmanj 2/3 volilnega telesa. Poimenovanje skupinice levih in skrajno levih strank in strančic za ustavni lok je norčevanje tako iz slovenskega jezika kot iz ustavne ureditve RS.«
— JJ, diplomant splošne ljudske obrambe in družbene samozaščite, je razgrnil nepoznavanje elementarnega politološkega izrazja -
»V državah z veliko bolj kritično covid-19 sliko uveljavljajo protokole, ki dopuščajo (covid-19 negativnim) profesionalnim športnikom, da igrajo, trenirajo, potujejo ... Mi pa žal delamo norca sami iz sebe ter seveda s tem kratkoročno in dolgoročno močno škodimo slovenskemu športu.«
— Boštjan Nachbar, nekdanji košarkarski reprezentant in dolgoletni igralec v NBA -
Mediji v defektnih demokracijah
»Ponekod bi lastniki medijev temeljito razmislili, ali se jim splača vojna s politično opcijo, ki je doživela uspeh na volitvah in mnoge potrditve na mednarodni ravni.«
— Dimitrij Rupel o medijski spodobnosti (Mag, 22. 6. 2005) -
Slovenska biciklistična mentaliteta
»Spoštovani, iskreno se opravičujem in mi je žal, ker na včerajšnjem dogodku nisem nosila zaščitne maske. …. Z zaščitnih razlogov se bom preventivno testirala na COVID-19.«
— Šolska ministrica Simona Kustec je sporočila, da o odstopu ne razmišlja -
»Nekdanja predsednica DeSUS Aleksandra Pivec za zdaj ostaja ministrica za kmetijstvo, ali tudi podpredsednica vlade, pa naj bi bilo znano v kratkem. … V koaliciji se bomo trudili, da svoje naloge izpolnjujemo v skladu z dogovorom.«
— Tomaž Gantar o koalicijski idili (STA, 14. 9. 2020) -
»Zame so glavno, če ne edino merilo naše temeljne vrednote. Nikoli se ne bom pogajal o vrednotah, kot so svoboda, svoboda govora, svobodni mediji, strpnost, vladavina prava, korupcija …. ko gre za svobodo, ni prostora za pogajanja. … Premiera Janša in Orbán nista le prijatelja, ampak tudi tesna politična sodelavca. Vaš premier je gotovo bliže Viktorju Orbánu kot meni.«
— Donald Tusk je Toninu in NSi odpredaval kratki kurz sodobne politične kulture (MMC in Dnevnik TVS 4. 9. 2020) -
»Zima prihaja,« je na Blejskem strateškem forumu zlovešče napovedal premier Janez Janša.
— (STA, 31. 8. 2020) -
»Stranka in poslanci delamo v koaliciji, poskušamo uresničevati program in upamo, da bo tako tudi v prihodnje. … Moje mnenje je, da vlada ni ogrožena, so pa odločitve poslancev odvisne tudi od nadaljevanja seje.«
— Predsednik sveta stranke Tomaž Gantar meni, da se po odhodu Pivčeve ne bo zgodilo nič prelomnega (24ur zvečer, 25. 8. 2020)