13. 12. 2024 | Mladina 50 | Uvodnik
Uvodnik / Čas za alarm
Če bi kdo pred mesecem dni objavil članek ali raziskavo, v kateri bi trdil, da je mogoče zgolj prek družbenega omrežja TikTok zmagati na volitvah in z lažnivimi zgodbami mogoče zavesti več milijonov volivcev, bi rekli, da to kljub vsemu ni mogoče, čeprav velikega vpliva družbenih omrežij ni mogoče zanikati. Vendar se je to pred tremi tedni zgodilo – v Romuniji. Prav zato, ker se je to zgodilo v Romuniji, državi, ki je delno upravičeno ne štejemo med svetle evropske demokracije, ne slovenska ne evropska javnost dogajanju nista namenili veliko pozornosti. A vse, kar se je zgodilo v Romuniji, se lahko zgodi v vsaki državi. Prvič že na predčasnih volitvah v Nemčiji.
V Romuniji je moralo prvič v zgodovini demokracije poseči ustavno sodišče in razveljaviti predsedniške volitve. In ustavno sodišče je moralo poseči z razveljavitvijo volitev, ker je šlo za napad na državno ureditev, za poskus malega državnega udara, za tehnološko izigravanje demokracije in volitev. In vse to se je zgodilo prek omrežja TikTok, domnevno kratkočasne platforme za gledanje kratkih posnetkov.
Volitve so namreč resna zadeva. V vseh urejenih državah jih trdo določajo ustave, zakoni o volitvah, zakoni o volilni kampanji, vse je natančno regulirano. Nadzorovan je vsak evro, vložen v kampanjo, kandidati so izpostavljeni natančnemu poročanju in nadzoru, mediji se morajo držati posebnih pravil – in kljub temu prihajajo do izigravanja. V Sloveniji to poznamo, poznamo lažne medije, ki jih že leta financira in upravlja SDS, doživeli smo tudi že poskus madžarskega avtokrata Viktorja Orbána, da bi vplival na izide volitev. A vse to je bilo vidno večini volivcev, vsa ta izigravanja je bilo mogoče javno tudi razkrinkati, čeprav vpliva na volitve ni mogoče zanikati. Kar se je zgodilo v Romuniji, pa je zunaj vsega opisanega: neznani Călin Georgescu, ki je domnevno kandidiral sam, ki za kampanjo ni potrošil niti evra, ki je imel manj kot odstotek podpore, je postal relativni zmagovalec v prvem krogu volitev.
Kako? Prek manipuliranja z volivci na TikToku. Kaj se je dogajalo, v tokratni temi Mladine že drugi teden popisuje naš novinar Borut Mekina. Šlo je za zelo natančne objave prek influencerjev, ki še sami niso vedeli, v kaj so se zapletli, ostalo je opravila informacijska tehnologija, za vsem skupaj pa je bila organizirana skupina, verjetno celo druga država.
Naj ponovimo: da danes ta zgodba ni v središču evropske in slovenske pozornosti, verjetno izhaja iz podcenjujočega odnosa do Romunije kot demokracije. A zadeva je resnično grozljiva in ponovila se bo brez dvoma že v Nemčiji. Gre za zelo premišljene objave, ki se nato s TikToka razlezejo po vseh družbenih omrežjih, gre za okužbo javnega mnenja in volitev, za natančno odmerjene laži, ki jih ni mogoče prepoznati kot del volitev, vse skupaj poteka zunaj pravil, na omrežjih, na katerih nacionalne države nimajo vpliva, na katerih volilna pravila ne veljajo.
Ne le Slovenija, odzvati bi se morala evropska komisija in evropski parlament, ki edina lahko v imenu 500-milijonske Evrope s sprejemom pravil pritisneta na ta omrežja. Le Evropa kot celota lahko zagrozi tem omrežjem, v končni fazi celo s prepovedjo delovanja v Evropi, pred tem pa seveda z drakonskimi kaznimi – govorimo o sto- ali večmilijonskih kaznih, ki bi morale doleteti ta omrežja, ki vse skupaj omogočajo. Pretiravamo? Ne. Lastniki in upravitelji teh omrežij vedo, da so tudi valilnice sovraštva, laži, zavajanj, brutalnosti in nasilja. Z dogodki v Romuniji je šlo preprosto predaleč. Naslednja žrtev je lahko katerakoli država. Bodo ustavna sodišča razveljavljala ene volitve za drugimi? Bo moralo tako ravnati na naslednjih volitvah slovensko ustavno sodišče ali pa že nemško? To je bistveno: kar se je zgodilo, je imelo take razsežnosti, da je bilo treba volitve razveljaviti.
Naj vseeno opišemo, kaj se je zgodilo. Pred prvim krogom romunskih predsedniških volitev so javnomnenjske ankete napovedovale zmago socialdemokratskega kandidata Marcela Ciolaca, ki naj bi dobil od 25- do 29-odstotno podporo. Tekmeci naj bi dobili vsak od 12 do 22 odstotkov glasov. Dejansko pa je na volitvah 24. novembra zmagal javnosti neznani skrajno desni Georgescu, ki je prejel 23 odstotkov glasov. Pozneje se je izkazalo, da je neka agencija najela influencerje s TikToka, jim plačala okoli sto evrov vsakemu, ti so morali zgolj promovirati volitve kot take, videoposnetek pa označiti s točno določenimi ključnimi besedami. Od tu naprej je vse opravila tehnologija.
Vse to v resnici pri nas že poznamo, le velikostni razred manipulacije je bil manjši. Vemo, da TikTok uporablja SDS, da je z njim že vplivala na volivce na evropskih volitvah. A volivci se tega ne zavedamo, ker na večini teh objav ne piše »SDS«. Avtorjev sploh ne zaznamo. Tudi v Romuniji ljudje niso vedeli, da za objavami stoji Georgescu.
Volitve so izjemno urejen proces – in nadzorovan. Država, v kateri pride do nepravilnosti na volitvah, se ne šteje več za demokracijo. V Romuniji je moralo posredovati ustavno sodišče in razveljaviti volitve, da je zaščitilo državo kot tako. A to je zelo resna stvar. Na srečo je Romunija razveljavitev volitev preživela brez političnega pretresa. V večini drugih držav bi taki odločitvi sledili nemiri in ulični spopadi.
V tem trenutku se ne zdi, da se v Sloveniji in širše v Evropi zavedamo, da smo z romunskim primerom zakoračili v območje, ki pomeni napad na državne ureditve, na demokracijo samo. TikTok, Instagram in druga omrežja niso več malce vprašljive tehnologije z nekaj pozitivnimi in nekaj negativnimi značilnostmi, ampak so postala orožje. Orožje za prevzem oblasti.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.