-
Sobotni večer (26. januarja) bo v ljubljanskem klubu Gala hala potekal v družbi enega najpomembnejših bluesovskih glasbenikov na svetu. Kitarista Jamesa »Blooda« Ulmerja bo v Ljubljani spremljal trio Odyssey, ki ga sestavljajo Charles Burnham na violini, Warren Benbow na bobnih ter jazz in blues pevka Queen Esther. V klubu Cankarjevega doma pa bo zadnji torek v mesecu (29. januarja) nastopila skupina Tamco pod vodstvom bristolske pevke in bobnarke Tammy Payne. Sodelavka skupine Smith & Mighty in Johna Parisha, producenta PJ Harvey, je izdala odličen album folk in rock priredb (Bob Dylan, Leonard Cohen, Dolly Parton in Jacques Brel), rekonstruiranih v izvirni soul in jazz rock maniri.
-
Zvonka T Simčič, Tiha moč / Sledi, KC Tobačna 00, Ljubljana
Zvonka T Simčič je ena redkih vizualnih umetnic, ki se s temo materinstva ukvarjajo izrazito angažirano. Na aktivistično-umetniški način v svojih delih na ogled postavlja svojega otroka. Problematizirala je (ne)možnost umetne oploditve samskih žensk, obravnavala poporodno obdobje in vlogo matere samohranilke ter odnos države do enostarševskih družin. Zdaj z motivom Lepe Vide slovenski družbi sporoča, da se ne strinja z diskriminatornim izidom referenduma o družinskem zakoniku, na katerem so bile zavrnjene pravice otrok iz vseh svobodnejših oblik družin.
-
Mahmud, Mini teater na Križevniški, Ljubljana
Predstava Mahmud režiserja Petra Srpčiča prinaša nenavadno in pretresljivo gledališko popotovanje v svet arabske kulture, filozofije in mistike, kjer zaživijo resnične zgodbe ljudi, ki se izgubljajo, medtem ko mi iz dneva v dan spremljamo poročila o nasilju in grozotah, ki nam obraze ljudi spreminjajo v številke. To ni zgodba o veri, ne politiki, temveč o malem fantu po imenu Mahmud in o tem, kako je skupaj s starši prišel med nas v upanju na boljši jutri.
-
Minuli torek se je v klubu Cankarjevega doma začela nova sezona Cankarjevih torkov, ki bo po novem poleg jazzovskih koncertov vse do oktobra gostila tudi nastope žanrsko sorodnih ustvarjalcev. Eno najlepših domačih koncertnih prizorišč, ki domuje povsem na vrhu največje slovenske kulturne institucije, je tokrat okrasil razgled na pobeljeno Ljubljano, v idiličnem ambientu pa se je s svojim novim projektom String Project izvrstno znašel saksofonist in skladatelj Igor Lumpert.
-
V petek, 18. januarja, ne gre zamuditi Sladice, začinjene z živim nastopom v Helsinkih živeče ameriške soul pevke Nicole Willis, ki v ljubljansko Cvetličarno prihaja z zasedbo The Soul Investigators. Večer plesne ekstravagance bo ob Zedsu v klasični soul maniri podprl DJ Kpow, njegov stari soborec, za gramofoni pa se jima bosta pridružila DJ Goce iz Skopja ter ljubljanski ljubljenec občinstva DJ Borka. No, ljubitelji funka pa preprosto ne morejo preskočiti niti nastopa nizozemskega elektro funk dvojca Kraak & Smaak, pred katerim bo 24. januarja v ljubljanskem Kinu Šiška nastopila domača pevka Katja Šulc.
-
Iz kleti v svet, Kino Šiška, Ljubljana
Razstava fotografa mlajše generacije Anžeta Kokalja (Minus Plus Forward), ki fotografije občasno objavlja tudi v Mladini, bo na ogled postavila serijo 25 črno-belih portretov, posnetih v ljubljanskem klubu K4. Nič čudnega, ko pa Anže s svojim fotoaparatom najbolje ujame prav dekadentne trenutke domače klubske scene. Zadnje desetletje svoj navdih išče v urbanem nočnem okolju. Njegova prepoznavna vizualna govorica pa se suka okoli pristnosti zajetega trenutka, ki ga zamrzne v črno-beli tehniki.
-
Božič pri Ivanovih, Mala drama, Ljubljana
To je prva slovenska uprizoritev Božiča pri Ivanovih ruskega absurdista Aleksandra Ivanoviča Vvedenskega. Parodija v režiji Oliverja Frljića prikazuje na videz racionalni meščanski svet, v katerem se logika obrne v alogiko in racionalnost v nesmisel, ki se približuje poetiki dadaizma in stopnjuje prek tragično-grotesknih dogodkov. Normalnost zabrisujejo dialogi, odnosi med dramskimi osebami ter neskladja med besedilnim in vizualnim: živali govorijo, oče in mati se ljubita ob odprti krsti, nekateri dramski liki le pojejo, odsekana glava se pogovarja s telesom ...
-
Protesti, ki so se ob koncu preteklega leta zaradi nevzdržnih življenjskih razmer dogajali po vsej Sloveniji, so iz najskritejših kotičkov privlekli precejšnje število kulturnikov, ki se nikakor ne strinjajo s težavnim stanjem, v katero nas je pripeljala več kot mačehovska drža državnega aparata.
-
Claro Intelecto, Klub K4, Ljubljana
Po novoletni noriji v najljubšo ljubljansko klet prihaja velecenjeni avdio-vizualni umetnik Mark Stewart, ki je svoj ustvarjalni napor na področju elektronske glasbe zadnjega desetletja strnil v projektu, poimenovanem Claro Intelecto. Eden od glavnih protagonistov angleške dubovsko orientirane house in techno scene je po mnenju marsikaterega medija poskrbel za enega najboljših albumov preteklega leta. Njegova temačno romantična in potentna glasba združuje bistvo basic channel derivatov, angleškega fat-cat techna devetdesetih in duhovitega acid housa.
-
Drugi sočasno, Cankarjev dom, Ljubljana
Puljski plesalec in koreograf Matija Ferlin je eden najizrazitejših avtorjev na sodobnoplesnem prizorišču tega prostora in pogosto ustvarja tudi v Sloveniji. Novo predstavo, ki se ukvarja z vprašanjem skupnosti, in to ne le skozi tekstualni, temveč tudi skozi fizični vidik, je pripravil s pomočjo specifičnega delovnega procesa (del katerega se je odvijal v naravi, med kampiranjem na jugu Istre). Tri domače plesalce in dve kanadski plesalki je povezal s široko skupino ustaljenih, stalnih sodelavcev in pripravil delo, ki je delno generirano iz realnih situacij, ki so se zgodile v času skupnega življenja posameznikov, ki soustvarjajo predstavo.
-
Po skoraj dveh desetletjih se na veliki oder ljubljanske Drame vrača Hamlet. Eden najbolj pričakovanih dogodkov gledališke sezone je nastal v režiji Eduarda Milerja in v povsem novem prevodu Srečka Fišerja, ki bo prvič izšel v gledališkem listu uprizoritve. V naslovni vlogi drame, ki načenja problem poguma, odločnosti, aktivnosti in redefiniranja smisla posameznika kot odgovornega soustvarjalca sodobnega duha in časa, bo nastopil Marko Mandić. Osebno mora maščevati umorjenega očeta, kot danski kraljevič pa skrbeti tudi za etični red in blaginjo države.
-
Že nekaj časa po vsej državi potekajo protesti proti obstoječim razmeram in za boljše življenje. Začeli so se že na predvečer lanskega dneva kulture, ko je pred Cankarjevim domom v protest proti ukinitvi samostojnega kulturnega ministrstva in splošni zaostritvi razmer v kulturi, pa tudi v znak umiranja kulture, zagorel kontrabas. Proti koncu leta pa so samonikli protesti postali množični in na njih so začele prostovoljno in samoiniciativno nastopati glasbene skupine, pa tudi ulični glasbeniki, ki so z namenom razširiti idejo boljše države poprijeli za svoja glasbila. In to ne samo domači glasbeniki, zadnji veliki ljubljanski protest so s kratkim nastopom podprli tudi popularni bosanski ska-funk-hiphoperji Dubioza Kolektiv, ob pesmih katerih so pred tem v Mariboru zahtevali odstop župana Kanglerja.
-
Portreti, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana
Režiser Vito Taufer pripravlja v Slovenskem mladinskem gledališču devet gledaliških portretov, ki bodo kot trilogija premierno uprizorjeni v treh večerih, v katerih bo voditeljica Desa Muck v družbi mladega didžeja spraševala po tri goste. Pogovore s portretiranci je umetniška ekipa ustvarila na podlagi intervjujev, ki jih je z anonimnimi sogovorniki (aktivna upokojenka, pevka, trgovka, brezposelni, delavec, mlad režiser, poslovnež, kirurg) opravila dramaturginja predstave Uršula Cetinski. Vezna nit pogovorov je sreča.
-
Dokumentarec mladega hrvaškega režiserja Igorja Bezinovića prikazuje študentske demonstracije na Filozofski fakulteti v Zagrebu leta 2009, ki so imele za cilj brezplačno visokošolsko izobraževanje za vse. Film ponuja edinstven vpogled v najdaljše in najbolj množične ter politično najpomembnejše študentske demonstracije, ki so se zgodile na Hrvaškem v zadnjih štiridesetih letih. V času, ko se pri nas zmanjšuje število vpisnih mest na javnih univerzah in gimnazijah, dijakom in študentom pa se zmanjšuje tudi socialna varnost ter s tem možnost šolanja in študija, še kako aktualen film, projekciji katerega bo sledil pogovor z režiserjem in drugimi gosti.
-
Arhitektura =, Cankarjev dom, Ljubljana
Razstava predstavlja izbor kakovostne slovenske arhitekturne produkcije zadnjih petih let. Na eni strani gre za dokumentarni pregled, na drugi pa za napoved razvoja slovenske arhitekture. Na ogled bo 40 projektov (nekaj jih je bilo zgrajenih tudi v tujini, saj je to ena od možnih poti za slovensko arhitekturo), ki odpirajo vprašanja in ponujajo nekatere odgovore o kakovosti bivanja v sodobnih arhitekturah. Predstavljenih bo več prenov, individualnih hiš, večstanovanjskih objektov, zdravstvenih, turističnih, športnih in kulturnih objektov.
-
21. 12. 2012 | Mladina 51 | Kultura | Dogodki
Vnovična oživljanja glasbenih zasedb, ki so si nekoč prislužile kultni status na domači glasbeni sceni, so postala stalnica slovenskega koncertnega vsakdana. V zadnjem času smo bili priča oživljanju skupin nekoč slavne ljubljanske alternativne scene (s poudarkom na punku), pa naj gre zgolj za koncertne nastope, ponatise albumov ali celo za nadaljevanje delovanja, zdaj pa je prišel čas, da koncertni oder znova zasede tudi skupina Begnagrad, ki je leta 1982 s svojo edino uradno ploščo napredno pokazala svoje videnje glasbe tistega časa.
-
21. 12. 2012 | Mladina 51 | Kultura | Dogodki
Glasba ob koncu in za začetek leta
V ljubljanski Cvetličarni bodo 25. decembra rušili tabuje in medgeneracijske zapore v družbi Magnifica. V Klubu K4 se na novo leto pripravljajo z osrednjo figuro nizozemske zahodne obale, saj v goste prihaja Jeroen Van Der Star alias DJ TLR, ki se uvršča v samo smetano sodobne house scene. Prvega januarja pa bo za postnovoletno štimungo v Menzi pri koritu na ljubljanski Metelkovi že tradicionalno poskrbel punk'n'roll ansambel Carina, sestavljen iz veteranov ljubljanske punk rock scene. Pridružili se jim bodo tudi prijatelji: punk zasedba Bütli, rock bend Nejca Petkovška Sensimilia in N. S. B. (Nesebat).
-
21. 12. 2012 | Mladina 51 | Kultura | Dogodki
Ana Mraz, Mesarski most, Ljubljana
Gledališče Ane Monro znova vabi na ljubljanske ulice, tokrat na Mesarski most, kjer bo že tretjič potekal festival uličnega gledališča Ana Mraz, ki se je tja preselil s Čevljarskega mosta. Pet dni se bo med 19. in 21. uro odvijal program, ki ga bosta uvedla gledališče Ane Monro in njihova predstava Morljerada, premierno uprizorjena v začetku letošnjega leta. Festival se bo nadaljeval z novo atraktivno točko v zraku, ki jo pripravlja slovensko-francoska skupina The Beast, nastopili pa bodo tudi številni drugi, tudi ognjeni akrobati, ki bodo v polnem sijaju zablesteli v petek, 28. decembra, ko bo Ana v znamenju ognja.
-
21. 12. 2012 | Mladina 51 | Kultura | Dogodki
Zamrznjeni ples, Mala galerija, Cankarjev dom
Fotograf Sunčan Stone že nekaj let redno beleži domače kulturno dogajanje in pogosto ga lahko srečamo na koncertih, razstavah, performansih ter gledaliških in plesnih predstavah. Ravno slednje so mu tudi najbolj pri srcu, saj v plesu, kot pravi sam, ujame njemu najljubše in izrazito estetske trenutke, ki jih želi deliti z drugimi. Ravno to je razlog, da je za tokratno razstavo pripravil izbor fotografij, ki so nastale med plesnimi projekti v zadnjih treh letih, in na ogled postavil izbor v trenutek ujetih črno-belih in barvnih podob, ki so nastale v tem času.
-
21. 12. 2012 | Mladina 51 | Kultura | Dogodki
Protestival, proslava državljanske enotnosti, Kongresni trg, Ljubljana
To soboto, dan po vseslovenski vstaji, in na isti dan, ko vlada pripravlja uradno proslavo ob dnevu samostojnosti, ljudstvo pripravlja svojo proslavo. Karneval, ki bo slavil enotnost ljudi, se bo ob 18. uri začel na Kongresnem trgu v Ljubljani, od koder bo krenil sprevod velikih mask in lutk, ki jih bodo tudi delili. Pot se bo nadaljevala proti parlamentu, kjer se bodo ob 19. uri priklonili mrtvi državi, ob 20. uri pa se bo sprevod končal pri spomeniku Ivana Cankarja na Trgu republike, kjer se obetajo gledališke intervencije, koncerti (med drugim bodo nastopili Ženski pevski zbor Kombinat, Buldogi in Matafirska Katarina, Tribute 2 Love), govori, branje poezije in postavljanje mandale iz sveč.
-
14. 12. 2012 | Mladina 50 | Kultura | Dogodki
V roke mi je prišel blu-ray plošček The Wörld Is Ours: Anyplace Crazy As Anywhere Else. Živi posnetki Motörheadov s turneje The Wörld is Yours, del katere je bil tudi napovedani ljubljanski šov. Naslovljena je po aktualnem in v zadnji dekadi tudi njihovem najboljšem albumu.
-
14. 12. 2012 | Mladina 50 | Kultura | Dogodki
S koncertom ob izidu nove plošče Dobrodošli na okean v petek, na dan izida Mladine, v ljubljansko Gala halo na Metelkovi prihaja beograjska postpunk senzacija Repetitor, ki si je v kratkem času ustvarila močno bazo raznorodnih glasbenih navdušencev. Vzkliki navdušenja z vseh koncev in krajev pa se že slišijo tudi ob napovedanem nastopu mladega upa britanskega tehno podzemlja, producenta Blawana, na naših tleh. Ta je neizbrisen pečat pustil v britanski bass godbi, v zadnjem času pa preizkuša elastičnost mračne tehno zgodbe in 14. decembra bo za razbeljene glave poskrbel tudi v ljubljanskem klubu K4.
-
14. 12. 2012 | Mladina 50 | Kultura | Dogodki
Retrospektiva: David Lynch, Slovenska kinoteka, Ljubljana
S projekcijo kultnega filma Eraserhead v Kinoteki odpirajo retrospektivo filmov Davida Lyncha, enega tistih ultimativnih avtorjev ameriške filmske scene, prepoznavnih zaradi svojega unikatnega filmskega jezika. Do konca leta se bodo zvrstili prav vsi njegovi celovečerni igrani filmi, od sočutne drame Človek slon, znanstvenofantastičnega filma Dune – puščavski planet, filmske mojstrovine Modri žamet, morbidnega Twin Peaks, filmov ceste Divji v srcu, Izgubljena cesta in Resnična zgodba do skrivnostnega Mullholand Drive in ne nazadnje njegovega zadnjega celovečerca Notranje zadeve.
-
14. 12. 2012 | Mladina 50 | Kultura | Dogodki
A. Vajd in H. Alt, Kdaj se bova spet videla, Galerija Škuc, Ljubljana
V četrtek so v ljubljanski galeriji Škuc odprli razstavo, ki razkriva več kot desetletne sledi skupnega dela inovativnega fotografskega tandema, ki ga sestavljata domača fotografinja Aleksandra Vajd in češki ustvarjalec Hynek Alt. Pri svojem delu si vedno znova postavljata vprašanje, kaj fotografija je in kaj ni, in tako spet ponujata možnosti za premislek o tem mediju. Gledalce seznanjata s transformacijo klasične fotografske podobe v gibljivo sliko oziroma objekt, tudi z razširitvijo v prostor, v katerem učinkujejo kot nekakšen skulpturalni razmislek.
-
7. 12. 2012 | Mladina 49 | Kultura | Dogodki
Prejšnji teden je v organizaciji muzeja prehodnih umetnosti MoTa na različnih lokacijah v Ljubljani potekal četrti festival Sonica. Večdnevni dogodek, ki različne umetniške prakse prevprašuje predvsem skozi medij zvoka in slike, so tudi letos zaokrožila predavanja, delavnice, instalacije, filmske projekcije, DJ-večeri in koncerti.
-
7. 12. 2012 | Mladina 49 | Kultura | Dogodki
Sigur Ros – Valtari eksperiment, Kino Šiška, Ljubljana
Le nekaj mesecev po tem, ko je islandska glasbena skupina Sigur Rós v nas pustila nepozabne spomine na nedavni mariborski koncert, in leto po premierni projekciji njihovega koncertnega filma Inni v Kinu Šiška se slednji pridružuje tudi njihovi novi filmski premieri. Islandci so namreč ob izidu zadnjega albuma Valtari ducat filmskih ustvarjalcev prosili, naj posnamejo tisto, kar jim pade na pamet ob poslušanju njihovih novih pesmi. Med filmarji so Alma Har’el, John Cameron Mitchell in Ramin Bahrani, njihovi in tudi ljubiteljski kratki filmi, ki so nastali ob tej priložnosti, pa bodo isti konec tedna predstavljeni na sedmih celinah.
-
7. 12. 2012 | Mladina 49 | Kultura | Dogodki
13. Pixxelpoint, različna prizorišča Nova Gorica in Gorica
Mednarodni festival novomedijske umetnosti letos kurirata umetnostni zgodovinar in umetnik Aljoša Abrahamsberg in multimedijski umetnik Marko Peljhan. Zvočne arhitekture, konstrukcije, kompleksni stroji in preprosti resonančni objekti raznolikih avtorjev bodo s pulzi, modulacijami in šumi stoletje za tem, ko je futurist Luigi Russolo izdal ključni manifest, Umetnost hrupa, s katerim je definiral podobo zvočnosti v umetnosti 20. stoletja, poskušali odgovoriti na vprašanja o temeljnih elementih novomedijskega umetniškega izraza v drugem desetletju 21. stoletja. »Pripravite sprejemnike, nabrusite ušesa, v Goricah se obeta tišina hrupa.«
-
7. 12. 2012 | Mladina 49 | Kultura | Dogodki
Irena Tomažin: Okus tišine vedno odmeva, Cankarjev dom, Ljubljana
Umetnica Irena Tomažin se kot raziskovalka glasu in telesa v novem projektu Okus tišine vedno odmeva loteva tradicije in statusa, ki ju glas kot medij ustnega izročila nosi iz generacije v generacijo. V prvem delu procesa je s pomočjo Sabine Đogić in Andreja Kocana posnela pet srečanj s poustvarjalci in ustvarjalci ljudske glasbe, kot so Ljoba Jenče, Bogdana Herman in Boštjan Narat (Slovenija) ter Natalka Polovynka (Ukrajina) in Svetlana Spajić (Srbija), ti posnetki pa so postali bogato gradivo za plesno-vokalno predstavo, ki jo bodo po premieri ponovili še 9. in 10. decembra.
-
30. 11. 2012 | Mladina 48 | Kultura | Dogodki
Na svoj 48. rojstni dan nas je na krilih izjemnega sedmega samostojnega albuma Blues Funeral v Ljubljani obiskal Mark Lanegan. Nekdanji prvi glas grunge rock zasedbe Screaming Trees je močno zaznamoval zvok ameriškega novega rocka devetdesetih, čeprav se njegov bend nikoli ni prebil med štiri velika imena tistega časa (Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden, Alice In Chains). Večini je znan po sodelovanju v skupini Queens Of The Stone Age, prav z njo se je že ustavil tudi v Ljubljani. A tega se ne spomni več. Nič čudnega, ko pa hodi po tako burni življenjski poti. Ta ga je že kot najstnika zanesla k majhnim tatvinam, pretepom, drogam in neizbežno tudi odvisnosti, ki jo je za sabo dokončno pustil s selitvijo v sončni Los Angeles.
-
30. 11. 2012 | Mladina 48 | Kultura | Dogodki
Draga umetnost, Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Ljubljana
S provokativno razstavo, katere izhodišče je pismo, v katerem je hrvaški konceptualni umetnik Mladen Stilinović leta 1999 nagovoril umetnost (»Draga umetnost, pišem ti ljubezensko pismo, da bi te razvedril in te spodbudil, da me pridi kdaj obiskat.«), v Ljubljani gostuje mednarodno uveljavljen kuratorski kolektiv WHW iz Zagreba. Predstavljena dela številnih mednarodno uveljavljenih ustvarjalcev, gre za dvajset umetnikov in umetniških skupin ter projektov, brišejo odnos med angažiranostjo in estetiko ter se lotevajo aktualnega vprašanja avtonomije umetnika in nujnosti umetnosti.