-
TV komentar / Prenos je bil – prenos še bo!
Vse se da, če je volja. Vse se da, če so protestniki »naši«. Ko niso bili »naši«, se je tedanji premier Janez Janša zgražal na Twitterju nad vsako omembo protestov na spletni strani TV Slovenija, brez milosti napadal POP TV, njeno odgovorno urednico Tjašo Slokar in njeno družino, ker je ta televizija redno poročala s petkovih in drugih protestov proti njegovi vladi.
-
TV komentar / Ko je Janez Janša malce nepripravljen na spretno vrtanje Uroša Slaka
Uroša Slaka sicer ne štejemo med avtorje dobrih intervjujev, ker mu skozi vprašanja tako izrazito tolčejo njegova ideološka prepričanja, sploh ko gre za stranko Levica, ki je zanj pač nekaj vsaj tako nevarnega kot kitajska komunistična partija ali Putinov dvor. A ko gre za predsednika SDS Janeza Janšo, nas vsaj vsakič drugič kar navduši. Ker ga res praviloma tako spretno vodi, da Janša vedno znova zaide v kakšno slepo ulico – razkrije kaj, česar niti pod razno ni hotel, ali pa zapade v neki čuden humor, ki sicer zelo verjetno zabava trume njegovih privržencev – kar vidimo jih, kako so se v ponedeljek hahljali njegovim »šalam« o zajcu na ražnju.
-
TV komentar / Razumeti vojno, čutiti vojno. Tisto in to danes.
»Na tem mestu je 24. oktobra 1993 moj sin Adnan … Bila je nedelja, ni bilo šole, in s prijatelji se je dogovoril, da se bodo srečali in igrali, poklepetali. Čez ta prehod je visela odeja, ker so bili na drugi strani ostrostrelci. Odeja je tu visela, da bi lahko varno hodili mimo. A tistega dne je pihal veter. Stal je torej tukaj, veter je premaknil odejo, ostrostrelec je v pripravljenosti čakal na strehi Šole za slepe. Videl ga je, pomeril in ga ubil. V srce.« Hidajeta Memišević Kasapović, mama.
-
TV komentar / Milosavljevićeva prerokba
Ksenija Horvat je v tokratnem nedeljskem intervjuju na TV Slovenija gostila dolgoletnega profesorja novinarstva na Fakulteti za družbene vede Marka Milosavljevića. In če je kdo pričakoval, da bo to še en levo-desni intervju, se je prekleto uštel. Milosavljević je z mediji in razvojem in zatonom medijev rasel, delal je celo kot novinar in kritik (in njegovi članki o pop glasbi so bili res za sladokusce), medijske hiše je spoznal od blizu – predvsem pa v nasprotju z večino kadra na njegovi fakulteti in tudi na vseh slovenskih univerzah ve, da ima kot profesor tudi družbeno vlogo in nalogo. Zato je zmožen govoriti širše, o svetovnih trendih (ker jih res tudi pozna), o novinarstvu tiste stvari, ki so res pomembne.
-
TV komentar / Agent Anže Logar
Ves čas živimo v prepričanju, da je za obveščevalne službe najpomembneje, da se o njih in njihovem delu čim manj govori. Ko se torej vlada oziroma obveščevalna služba odloči, da bo ne samo objavila, da je ujela dva ruska vohuna, ampak medijem posredovala tudi dva meseca stare posnetke svoje obveščevalne službe, na katerih so v polmraku v avtu vidni domnevni vohuni, se normalni državljani počutimo malce hecno. Ne razumemo, kaj nam hočejo sporočiti. Ali pa Rusom. Zato smo zelo natančno poslušali, kaj sporočata zunanja ministrica Tanja Fajon in državni sekretar za nacionalno in mednarodno varnost Andrej Benedejčič. Za pritisk na Rusijo seveda ni šlo, ta igra se je verjetno odigrala že decembra, ob aretaciji.
-
TV komentar / Dno in vrh neke televizije, v enem večeru
Kdor ima le malo širši, a ljubeč pogled na to državo in ji želi dobro, je preteklo nedeljo trpel, ko je na prvem programu TV Slovenija gledal intervju Jožeta Možine z Borisom Tomašičem. Je to res raven slovenskega konservativizma? Prostaškost? Obscenost? Nizkotnost? Tomašič je prvi človek propagandne mašinerije Nova24, tovarne lažnih in populističnih novic stranke SDS. In če bi bil Možina res novinar, bi bil lahko pogovor zelo zanimiv, pač lahko bi Tomašiča soočil s tem, kar počne, skočil v bran novinarstva, svoje stroke, svojih kolegov, pokazal naravo Nova24, ga soočil z odkritim širjenjem sovraštva … A kaj, ko je Možina le malce bolj pocukrana in poniglava različica Tomašiča.
-
TV komentar / Blef in beda janševikov
Valentina Plaskan, voditeljica TV Dnevnika, ki so jo predstavniki SDS pripeljali na RTV Slovenija – omenimo tu le oba propagandista Janeza Janše na začasnem delu na RTV Slovenija, Uroša Urbanijo in Ksenijo Koren –, je brez dvoma edina, ampak res edina izmed vseh Janševih kadrov, ki vsaj zbuja vtis, da razume televizijski medij, in vsaj v osnovi deluje prepričljivo. Ostalo je takšna revščina, da nam njihove nekompetentnosti in intelektualne ubornosti sploh ni treba dokazovati, začenši z Igorjem Pirkovičem in Luko Svetino.
-
TV komentar / Premier ima partnerko
Seveda je novica, če ima sveže ločeni (vsaj dejansko, če že ne formalno, pač ne vemo) premier novo partnerko, medijsko zanimiva. In tudi najbolj normalno je, da mediji takšno novico uvrstijo med dnevna poročila. Seveda je omembe vredno tudi dejstvo, da je partnerica influencerka in da se tudi sama rada medijsko izpostavlja. Ampak naštevanje njenih preteklih partnerjev? Kazanje njenih objav na Instagramu? Mačistično izživljanje? Šovinistične pripombe? Saj smo vendar leta 2023. In ja, ljudje imajo spolne odnose tudi, če niso poročeni. Ljudje imajo tudi več partnerjev, nekateri manj, drugi več. Nismo s tem dušebrižništvom in zlaganostjo že opravili? POP TV, televizija, pri katere resničnostnih šovih pogosto ne vemo, ali lahko gre še nižje, je zdaj začela vihati nos nad življenjem Tine Gaber? Kakšna svetohlinska drža. Saj se lahko skupaj muzamo, kako slovenski premieri ravno med opravljanjem funkcije vedno znova spremenijo ustroj svojega družinskega življenja (Janez Janša, Miro Cerar, Tone Rop, zdaj tudi Robert Golob). Lahko pogledamo tudi v kariero novega partnerja. Ampak seksizem in šovinizem?
-
Kaj dogaja? / Prvi predsedničin nastop
Najprej je treba povedati, da je bila oddaja Kaj dogaja? edini res dober del silvestrskega večernega programa na TV Slovenija. Še huje: bila je edini res ne grozljiv del silvestrskega večera. A v isti sapi moramo dodati tudi: je bila pa to tudi najslabša oddaja Kaj dogaja? v lanskem letu, pa čeprav je imela vmes kar nekaj biserov.
-
30. 12. 2022 | Mladina 52 | Kultura | TV
Premier Robert Golob je pred volitvami dajal vedeti javnosti nekaj: da ve, kdo je kdo v energetiki, da ve, kako se denar v energetiki meče skozi okno, da ve, kdo si deli denar, kdo služi, kdo blefira, vedeli smo, da je tudi on del te igre, ne nazadnje je v svoji prvi javni službi ob prelomu tisočletja v veliki meri zasnoval to energetsko hobotnico. Javna skrivnost je, da je v tistih časih pri tem dobro sodeloval z Andrejem Vizjakom iz SDS, nekako je šlo za delitev prihodnjih koristi in medsebojno varovanje hrbta. Vsi so bili vpleteni v nastajanje te hobotnice, a naj kaže danes Golob še tako vztrajno na SD in SDS, ki da sta bila velika igralca, češ, tam so ti fantje kverulantje, vsi vemo, da je sam stal med njimi – bil je nedotakljivi člen te verige. Pa ne le on.
-
23. 12. 2022 | Mladina 51 | Kultura | TV
TV komentar / Učna doba Roberta G.
Televizijskim navdušencem je zadnja vladna kriza ponudila izjemno priložnost: v živo lahko opazujemo, kako se predsednik vlade Robert Golob iz tedna v teden uči nastopati v kriznih razmerah – zdaj namreč ni več razrešeni predsednik uprave Gen-I, torej žrtev janšizma, ne sveži in malce nespretni premier, čigar negotovosti, nerodnosti in napake jemljemo z dobrohotnostjo mame in se malo posmejimo. Zdaj je polnokrvni politik, za katerega je že jasno, da je namazan z vsemi žavbami, ne vemo le tega, ali so nam te žavbe všeč ali ne. No, vemo pa nekaj: ko politiki nastopajo v kriznih situacijah, dejansko lovijo neko drobno ravnotežje med prizadetostjo in užaljenostjo. Ne smejo delovati preveč prizadeti, da niso videti mevže, ne smejo biti preveč užaljeni, da ne delujejo arogantno – a hkrati morajo pokazati, da so prizadeti, ker je to glavni način prepričevanja splošne javnosti. Ima pa Slovenija v zadnjih letih eno veliko zbirko užaljenih veličin na položaju predsednika vlade – in Golobov predhodnik Janez Janša je v kalimerovstvu malodane svetovni prvak –, zato Golob niti nima tako težkega dela.
-
16. 12. 2022 | Mladina 50 | Kultura | TV
TV komentar / Kako odkriješ dobrega esdeesovca
POP TV in Uroš Slak sta nekdanjemu predsedniku vlade Marjanu Šarcu v zadnji oddaji Ena na ena ponudila priložnost, da popravi vtis, ki ga je zapustil v javnosti ob padcu svoje vlade. In če smo se najprej čudili, zakaj bo gost ravno Šarec, se hkrati nismo mogli upreti, da se ne bi znašli pred ekranom.
-
9. 12. 2022 | Mladina 49 | Kultura | TV
TV komentar / Čas je, da se začnejo tudi normalni novinarji hvaliti in razlagati svoje delo
Naj tokrat začnemo s prispevkom, ki se je v Odmevih zgodil že 30. novembra, ko je v studio k Igorju E. Bergantu dobesedno iz avta – dobro, še mimo maskerke – prišla dolgoletna zunanjepolitična novinarka in tudi odgovorna urednica informativnega programa Manica Janežič Ambrožič, ki je morala ob prihodu janševikov na TV Slovenija med prvimi zapustiti svoj položaj. No, Bergant jo je v studio povabil, ker je prav tedaj prispela s poti po Ukrajini. Spraševal jo je predvsem o delu novinarke na terenu. Novinarjem se namreč zdi, da vsi razumejo njihovo delo, da vsi vedo, da za eno minuto posnetka stojijo ure in ure priprav, branja, pogovorov, ki potem naredijo to minuto smiselno in zaokroženo. A zdaj, ko so RTV Slovenija zasedli ljudje, ki sem jim vidi, da tega ne vedo, da ne razumejo, da je novinarstvo garanje, ne pa navijanje za svoje in postavljanje pretežno vrtčevskih vprašanj, je zabavno, ko Bergant in ostali prav tako po osnovnošolsko razlagajo, kaj novinarstvo je, kaj pomeni oditi na pot na vojno območje, s kom se moraš pogovarjati, kako se moraš pripraviti, kaj vse je treba narediti. In čeprav s tem predvsem kažejo kozle tistim, ki danes mislijo, da se znajo iti televizijo, je to tudi za nas, slehernike, neizmerno koristno in poučno – pa četudi nam Manica Janežič Ambrožič razlaga, kako pomembno je bilo, da so si nabavili na primer ukrajinski telefon, pa da so imeli težave z navigacijo. Ja, vse to šele pripelje do posnetka, ki ga potem vidimo. Neizmerno veliko tehničnega, birokratskega, novinarskega, raziskovalnega in drugega dela – potem pa nastane tista minuta. Tista prava in kakovostna minuta prispevka.
-
2. 12. 2022 | Mladina 48 | Kultura | TV
TV komentar / Ko končno pride klinični psiholog na TV Slovenija
Čeprav gre za medijsko priljubljeno zgodbo, jo ponovimo: Obveščevalca japonske vojske Hiruja Onodo so leta 1944 z ukazom, da se ne sme nikoli vdati, poslali v džunglo na otoku Lubang na severozahodu Filipinov. Tam je skupaj s še tremi vojaki ostal do leta 1974 – brez stika s civilizacijo. Ko je srečal nekega znanstvenika, ki je raziskoval filipinsko džunglo, mu je ta povedal, da je bilo vojne že zdavnaj konec. Onoda je v 20 letih v džungli ubil 30 »sovražnikov«, ljudi, ki niso vedeli, da je tam neki japonski gverilec, ki je še vedno sredi druge svetovne vojne, on pa tudi ni vedel, kdo so ti v kmete zamaskirani sovražni vojaki.
-
25. 11. 2022 | Mladina 47 | Kultura | TV
TV komentar / Dnevi trpljenja pod Luko Svetino
Luka Svetina še zdaleč ni najslabše, kar se je zgodilo pod vladavino Janeza Janše in njegovega poročnika za izvedbo Uroša Urbanije na RTV Slovenija. Čeprav seveda prste srbi, da bi temu mlečnozobemu in novinarsko popolnoma neprofesionalnemu novinarju pretresli vse kosti, iz njega veje neka dobrohotnost – pač ta mladenič si samo želi biti novinar, želi si biti na ekranu, verjetno si že od malih nog želi nastopati pred kamero, verjetno je – saj ni edini – doma za svojo pisalno mizico v odsev v oknu odvodil že mnogo poročil. To njegovo željo so v SDS tako lepo opazili ter ga seveda zlorabili in mu podelili vodenje Odmevov. Zlorabili? Seveda. Pač to je najhuje: v resnici zlorabljajo te ljudi.
-
18. 11. 2022 | Mladina 46 | Kultura | TV
Dobro, zlopamtila na Mladini se spomnijo vseh eskapad Vide Petrovčič v zadnjih tridesetih letih. Pač, po osamosvojitvi je Vida Petrovčič postala državotvorka, niti ni mogla skrivati, kako zelo obožuje te mačote, ki so nas rešili, na prvem mestu v njenem srcu pa je bil pogosto Janez Janša. Stala mu je ob strani, ko je začel boj zoper stare direktorje, stala mu je ob strani, ko se je začel boj zoper udbomafijo. In ko je leta 1994 Janša moral zapustiti drugo Drnovškovo vlado, ker je kot minister za obrambo prekoračil svoja pooblastila – njegova posebna enota je pretepla policijskega sodelavca, čeprav vojska ne sme nikoli poseči v civilno sfero –, je Vida Petrovčič na prvem programu TV Slovenija s solzami v glasu in očeh spremljala prenos iz državnega zbora in nam sporočala, da je – konec sveta. No, v mesecu za tem jo je še bolj odneslo, nismo vedeli več, ali je protestnica ali novinarka, vse skupaj je prestopilo vsakršno mejo dobrega okusa.
-
11. 11. 2022 | Mladina 45 | Kultura | TV
TV komentar / Ko transspolnost dobi obraze, imena in starše, ni prostora za primce
Seveda bi se bilo neprimerno zabavneje še naprej ukvarjati z muzejem osamosvojiteljev in razburjenjem, ki ga je med zaslužnimi, ki si že 30 let postavljajo spominske table in kipe, izzvala odločitev ministrice za kulturo Aste Vrečko, da se tega država ne bo šla, ker gre za amaterski, politični in ideološki projekt, ki nima nič z zgodovino in ohranjanjem zgodovinskega spomina. No, televizije so zgodbo zagrabile, sploh ker Nova Slovenija in SDS napovedujeta interpelacijo zoper ministrico. Je pa zabavno, Asta Vrečko in tudi direktor nesojenega muzeja Željko Oset sta iz Šentjurja pri Celju, od tam je tudi Igor Grdina, ki agitira za muzej osamosvojitve, za županjo Šentjurja pa kandidira tudi prva dama SDS Jelka Godec.
-
4. 11. 2022 | Mladina 44 | Kultura | TV
TV komentar / Starejši gospod ni mlada dama
Marko Milenković, novinar iz orbite podjetij za propagando in promocijo SDS, ki je v skladu z odločitvijo političnih vodstev (SDS in RTV) že od pomladi na delu na TV Slovenija, je tako na hitro eden od zmernejših iz politične ekipe SDS, ki je prevzela nacionalno televizijo. No, ob njegovem prihodu na TV Slovenija ni bilo tako. Ob uničevanju Studia City je bil bojevit, nekaj časa je bil celo prepričan, da je sposoben sedeti na stolu Marcela Štefančiča, jr.
-
28. 10. 2022 | Mladina 43 | Kultura | TV
Ko smo v sredo zvečer zagledali napoved oddaje 24ur zvečer, v katero prihaja Lojze Peterle pojasnit, kakšna krivica se mu je zgodila, ker si ne bo njih deset, ki si že 30 let lastijo zasluge za osamosvojitev, moglo zgraditi muzeja z javnimi sredstvi, nam je postalo kar pošteno slabo. Vedeli smo, kaj nas čaka: Lojze Peterle bo govoril, kako nova vlada in še zlasti ministrica za kulturo Asta Vrečko (ki seveda prihaja iz POP TV in Urošu Slaku mrzke Levice) rušita tekovine revolucije, kako ne spoštujeta bisera slovenske zgodovine, Osamosvojitve, kako poskušata iz ideoloških razlogov uničiti muzej državnosti … Tako je Uroš Slak zadevo tudi zastavil. Tako se je pripravil tudi Lojze Peterle. Asta Vrečko bi morala biti v studiu prikazana kot tista, ki se gre politične pogrome. A se to ni zgodilo. Pa ne zato, ker bi Asta Vrečko zlahka opravila z njima. Ne. Ampak zato, ker je Asta Vrečko umetnostna zgodovinarka. Iz umetnostne zgodovine je tudi doktorirala. Njeni področji raziskovanja sta slovenska in jugoslovanska umetnost v 20. stoletju. Asta Vrečko je tudi kustosinja. Lojze Peterle in Uroš Slak sta tokrat močno podcenila svojo sogovornico. A tudi Asta Vrečko je točno vedela, kam je prišla. Saj vendar ve, kaj se dogaja prvaku Levice in drugim članom te stranke na tistem stolu v studiu POP TV.
-
21. 10. 2022 | Mladina 42 | Kultura | TV
Že pretekli teden smo na tem mestu začudeno zrli v oddajo RTV Slovenija danes in jutri. Ta torek se je pred našimi očmi odvil tretji del, v katerem je prvič po prevzemu funkcije javno nastopila odgovorna urednica TV Slovenija Jadranka Rebernik. To je tista oseba, ki jo je SDS potrebovala znotraj zavoda in novinarskega kolektiva, da lahko prek nje izvršuje svoj partijski plan spreminjanja javne televizije v propagandno mašino stranke. Jože Možina, Rosvita Pesek in ostali sicer SDS naklonjeni novinarji so se temu izognili, Jadranka Rebernik pa je – kot že večkrat – prevzela nase to za novinarko tako sramotno nalogo. Ona je tista, ki formalno izbira novinarje z Nova24TV, ona je tista, ki izbira komentatorje, ona je tista, ki uradno izbira, katera oddaja bo izginila, kdo ne bo več vodil oddaje. Formalno. Nižje je težko pasti v nekem poklicu.
-
14. 10. 2022 | Mladina 41 | Kultura | TV
Propagandna oddaja generalnega vodstva RTV Slovenija
Kakšen problem ima Janez Janša z mediji? Da jih res razume v najslabšem boljševističnem pomenu – pač kot propagandno sredstvo politike. In zato proizvaja točno take medije. Demokracija bi bila lahko čisto spodoben konservativen tednik – pa ni, ker jo Janša razume kot propagandno pest SDS. In tako je tudi videti tako, kot je včasih izgledala revija Komunist, ki je niso brali niti najbolj verni komunisti. V nasprotju z Janšo in SDS so komunisti hitreje dojeli, da politično usmerjanje medijev ne deluje. Da pač mediji delujejo drugače in da javnost deluje drugače – in da pretežni del javnosti vedno takoj dojame, da ga nekdo poskuša nategniti.
-
7. 10. 2022 | Mladina 40 | Kultura | TV
Nejc Krevs je bil že kot novinar ena taka žalostna podoba. Ko pravimo žalostna, je to iskreno in prav dobronamerno rečeno: v njem je toliko volje, toliko truda, toliko želje, iskrene ambicioznosti, ampak kljub temu mu ni uspelo prodreti. Ob tem je imel še en problem: da dela neprijetne propagandne prispevke za Izrael. Seveda razumemo, da je judovstvu, Judom in težko priborjeni državi Izrael osebno predan. S tem ni nič narobe. Vsak novinar ima svoj intimni svet. Vendar pa vsak novinar z vsaj malo razumevanja, kaj je novinarstvo, ve, da ko gre za tako močno osebno vpletenost in predanost nečemu takemu, to hkrati pomeni, da o tem ne moreš poročati. Ker je tvegano. In pri Krevsu se vse skupaj vedno znova zdi neverodostojno, cenena propaganda, škodljiva tako za stvar, za katero se bori, kot seveda zanj. Krevsovi EPP-prispevki na sponzoriranih obiskih Izraela so bili ena taka neprijetnost, vedno smo se spraševali, kaj je vendar z uredniki, zakaj mu pustijo, da takole razprodaja svojo sedanjo in bodočo kredibilnost – ker nekoč ne bo več mlad nadobuden fant, ki ni razumel, kaj je novinarstvo, bo pa ta madež neprofesionalnosti ostal na njem. A predvsem je bilo to poročanje vedno škodljivo za RTV Slovenija.
-
30. 9. 2022 | Mladina 39 | Kultura | TV
Prav neverjetno je, kako prepričan je bil Uroš Slak, da mu bo končno uspelo opraviti križanje Luke Mesca v oddaji Ena na ena na POP TV. Zdaj ga pa imam, zdaj ga pa imam, je kričalo iz Slaka, ko se je usedel nasproti Mesca. Kot kakšen srednjeveški sodnik – tisti za čarovnice – je vrtel svoje dokaze, ki resnici na ljubo to žal niso bili. Uporabljate BMW, imam vas! Ne, je rekel Mesec, to je BMW, ki je na ministrstvu ostal od prejšnjega ministra, pač tam je bil in nič si nisem omislil, ta stari avto pač uporabljam. Aha, ker niste šli takoj na test za droge, ste na kokainu! Ne, to je bila obtožba SDS, sem pa naredil test, ko mi ga je novinarka pomolila pred nos. Aha, čakali ste 10 dni, da se vam urin sčisti! Je res to rekel?
-
23. 9. 2022 | Mladina 38 | Kultura | TV
Je že res, bila nam je prijetna gospa. A ni bila naša kraljica.
Pogreb najstarejše monarhinje na svetu, popikone, primerljive z največjimi glasbeniki in igralci sodobne komercialne kulture, je gotovo nekaj, kar prenaša vsaka resna televizijska hiša. Že od pogreba princese Diane tudi vemo, da je to velik dogodek za ljudi, ker preprosto radi gledamo to bleščavost, ta denar, to zlato, to bogastvo, saj nam sporoča, da vse pravljice o kraljih in kraljicah, ki smo jih prebirali v rosnih letih, le niso iz trte zvite: da je vse namreč res. In pogreb je trenutek, ko so ti monarhi v naših očeh najbolj človeški, saj je smrt zanje pač tako neizogibna kot za nas. Ko umrejo, so nam najbližje.
-
16. 9. 2022 | Mladina 37 | Kultura | TV
Lahko bi naredili oddajo leta, žal jim ni uspelo
Ustvarjalci Tarče so se pod prisilo direktorja televizije Uroša Urbanije pretekli teden lotili primera Smodej. Za vse novinarje, razen za tiste iz senzacionalističnih medijev, je tema kočljiva: izjemno pomembna, družbeno relevantna, neizogibna, a zelo težko je hkrati o njej poročati profesionalno ter zadovoljiti upravičeno ogorčenje in zaskrbljenost javnosti.
-
9. 9. 2022 | Mladina 36 | Kultura | TV
Brez Nove Slovenije se rušenje RTV Slovenija ne bi dogajalo
Beseda arena izhaja iz latinske besede herena. Tako se je namreč imenoval res fin in gladek pesek, ki so ga po tleh posipali v starem Rimu po gladiatorskih bojih. Ta pesek je iz tal potegnil kri, ki je ostala tam po boju na življenje in smrt, jo zlepila, da so nato s pometanjem in vodo laže izbrisali sledi bojev – za naslednji boj.
-
2. 9. 2022 | Mladina 35 | Kultura | TV
Simoniti ‒ lahko bi bil spoštovan in zanimiv
Ker je dr. Vasko Simoniti dve leti javnost in zlasti kulturni sektor obmetaval z vulgarnimi, žaljivimi ter pogosto tudi ogabnimi izrazi in zmerljivkami, se je bilo po nekaj mesecih njegove odsotnosti kar težko pripraviti h gledanju pogovora z njim na TV Slovenija. Seveda nismo bili presenečeni, da ga je Jože Možina ob prvi priložnosti pripeljal v oddajo Intervju.
-
26. 8. 2022 | Mladina 34 | Kultura | TV
Premier, ki ne tarna, žali, laže in kaže s prstom na druge
Na stoti dan vlade je premier Robert Golob gostoval na obeh velikih televizijah: na TV Slovenija ga je gostila Tanja Starič, na 24ur zvečer na POP TV pa Uroš Slak. A če je ost te rubrike praviloma usmerjena v novinarsko delo, smo tokrat vzeli pod drobnogled kar premiera Roberta Goloba. Zdaj namreč ni več novi predsednik vlade, človek, ki mora svojo funkcijo še spoznati, nabralo se je tudi že dovolj konfliktnih situacij in konkretnih dogodkov, da ga ni več mogoče obravnavati z dobrohotnostjo, ki naj z naše strani pritiče nekomu, ki svojega delovnega mesta še ne pozna dobro. Po stotih dneh ga obravnavamo že kot vsakega drugega profesionalca v politiki, ni več novinec, časa je imel dovolj, da se je privadil, pozanimal, naučil, tudi komunikacije z mediji.
-
19. 8. 2022 | Mladina 33 | Kultura | TV
Maja Sodja proti Rosviti Pesek
Nobenega dvoma ni: Igor E. Bergant je televizijski voditelj, ki se najbolje pripravi na vodenje vsakokratnih Odmevov. Ker je pretežno zelo dobro pripravljen, imamo občutek, da je tudi televizija v Sloveniji lahko prava televizija, da torej za vsako oddajo stoji tim novinarjev, ki razišče vsako temo, prebrska dokumentacijo, poišče najboljše sogovornike, pripravi citate, stare posnetke, mednarodne primerjave. Pač tako je v velikih državah in močnih televizijah: za vsakim voditeljem je tim, včasih jih je celo več, v njih pa so dokumentalisti, doktorji znanosti, zdravniki, komunikologi, ekologi … No, tudi v tujini je tega vse manj. A Bergant res pogosto pusti vtis, da mu je pomagal velik tim, pri čemer seveda vemo, da je vse pripravil sam ali v sodelovanju z edinim novinarjem, ki to področje pokriva. Lahko se z njim sem pa tja ne strinjamo, morda nam njegov neoliberalizem ne leži, a pripravljen je res ponavadi dobro.
-
12. 8. 2022 | Mladina 32 | Kultura | TV
Udarjen z zavestjo o lastni majhnosti naš narod nadvse brije norce iz globalno prepoznavnih osebnosti, ki krojijo politiko in/ali popkulturni okus sveta – kadar pa se nekako pripeti, da katera od zvezd zaide med nas, se oddaljena škodoželjnost sprevrže v servilnost kolonialnega hlapca, ki čuti, da mu je bila z visokim obiskom izkazana največja možna čast. Kakor smo tako svoj čas z varne razdalje nažigali čez Clintonovo cigaro in Putinovo samoparodično samopašnost, tako je ta teden mini evforijo med s kislimi kumarami prenažrtimi slovenskimi občili sprožila skuštrana pojava Borisa Johnsona.