
23. 12. 2016 | Mladina 51 | Pamflet
Brez boginje Demetre
Grožnje državnemu svetu, paralizatorji, nestrokovni funkcionarji in oblast multinacionalke nad državo
Tik preden je državni svet (DS) glasoval o vetu na 2. januar, mu je predsednik državnega zbora Milan Brglez zapretil, da bodo razmislili o njegovi ukinitvi, če bo blokiral poslansko odločitev!???????????????
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

23. 12. 2016 | Mladina 51 | Pamflet
Tik preden je državni svet (DS) glasoval o vetu na 2. januar, mu je predsednik državnega zbora Milan Brglez zapretil, da bodo razmislili o njegovi ukinitvi, če bo blokiral poslansko odločitev!???????????????
Po ustavi je funkcija DS, da tehta sprejete zakone in lahko nanje izreče veto ter da s tem signal poslanski večini, naj še enkrat premisli o svoji odločitvi. Zgolj time-out za premislek, vladajoča koalicija mu lahko prisluhne in zakon spremeni, ali pa zbere 46 glasov in ga v drugo dokončno uveljavi.
Prvi mož parlamenta pa je tokrat DS oštel kot paglavca, ki da parlamentarcem le nagaja. Vzel si je arogantno pravico, da ustavno pravico izrekanja veta opiše kot svetniško huliganstvo. Še huje, istočasno je svetnikom zagrozil, da jih bodo preprosto ukinili, če bodo nasprotovali odločitvi njegovih poslanskih kolegov.
V osemdesetih letih so v Ljubljani izvedli lokalni referendum o samoprispevku za gradnjo šol. A na njem se je zgodil nepričakovani šok - meščani so namesto pričakovanega DA, izglasovali NE. In partijska oblast od takrat naprej ni izvedla nobenega referenduma več. Razumevanje demokracije je bilo v okviru farse: svoboda izbire ja, ampak samo, če boste glasovali za naše predloge.
Predsednik Brglez je tokrat le grozil, toda sploh misel, da na nasprotnike izvajaš pritisk z grožnjo, da boš ukinil njihovo institucijo, je šokantna. Toda medijski odziv in reakcije kritične javnosti so tokrat izpuhtele.
Podobno je z odločitvijo vlade, da policijo opremi s sto paralizatorji. Kot da je paralizator igrača, ne pa izredno nevarna naprava. Bi človek še razumel, ko bi policisti v samoobrambi postrelili nekaj državljanov in bi paralizator pomenil nadomestek za strelno orožje. A tudi sami policisti v letošnjih protestih niso zahtevali, da jim dodelijo paralizatorsko orožje, terjali so le boljšo opremo ter višje plače. Toda vlada si je omislila paralizatorje. Do zob oborožene represivne službe delujejo zastrašujoče. Po tem sta se razlikovala evropski vzhod in zahod. Na vlak, ki je nekoč prešel železno zaveso iz Avstrije na Češkoslovaško, so v vagone vstopili policisti oboroženi z brzostrelkami in potnike je v hipu oblila groza. Pretirano oborožene enote reda v državi, ki ni v vojnem stanju, je gesta ustvarjanja strahu.
Pomislimo za hip, kakšne bi bile reakcije kritične javnosti, ko bi v času Janševe vlade njegov predsednik državnega zbora grozil državnim svetnikom, da jih ukine, če bodo vetoizirali njegov zakon, in bi njegov policijski minister opremil policiste s paralizatorji? Takojci bi medije preplavili zapisi o prihajajočem fašizmu. Pod Cerarjem pa nič.
Njegov minister Zdravko Počivalšek je za varuha konkurence izbral gospoda Andreja Matvoza, za katerega se je izkazalo, da nima nobenih pravih izkušenj s tem delom. Postopek je ustavilo upravo sodišče, ki obravnava tožbo nekdanjega varuha konkurence Damjana Matičiča, ki je kandidiral za isti položaj in sedaj na sodišču izpodbija odločitev ministrstva. In kako so se odzvali na ministrstvu? – Sporočili so, da strokovna usposobljenost ni edini pogoj in ni edino merilo. Sveta preproščina!!!! Si predstavljate, da bi na razpisu za učitelja matematike v dilemi med matematikom in učiteljem petja izbrali slednjega!???? Ne, ampak v Cerarjevi vladi je to pravilo!
In sedaj k osrednjemu škandalu zadnjega meseca. V demokratični državi bi pričakovali, da si tuji investitorji ogledajo stanje stvari in potem vložijo ali pa ne svoj kapital. Na Slovenskem pa stopi podjetje Magna do ministra Počivalška in mu pove, da ni zadovoljno s slovenskimi zakoni, da naj jim torej on odkupi kmetijsko zemljišče in ga spremeni v gradbeno cono. In minister se spremeni v agenta multinacionalke, skliče nič hudega sluteče kmete in jim zažuga, da naj takoj prodajo svoja polja, ko pa se ti ne vdajo na besedo, organizira sprejetje zakona v parlamentu, ki omogoča razlastninjene državljanov v takem primeru.
Reč je peklensko nevarna. Če ta nakana ministra in Magne uspe in začne delovati napovedana lakirnica avtomobilov, kaj če bodo njene emisije nevarnih snovi tako velike, da presežejo zakonske okvire? Bodo potem inšpektorji zaprli novonastalo tovarno? Ob takem angažmaju vladne večine in dosedanji servilnosti inšpekcijskih služb je definitivno neverjetno. Si je pač predstavljati ministrskega brgleza, ki bi preveč zagnanemu inšpektorju zapel, da bo premislil, če ga še potrebujejo v službi.
Še bolj pa ta projekt, ki bi uničil 110 hektarov plodne zemlje, postane sporen, če sledimo izvrstnemu članku na portalu SIOL.net, v katerem je novinar Tomaž Cirman razkril, da je blizu Kidričevega le dobrih deset kilometrov stran na voljo degradirana industrijska cona. - ?????
V državi, ki je na dnu evropskih lestvic po količini plodne zemlje na prebivalca, Cerarjeva vlada na zahtevo multinacionalke žrtvuje velik kos rodovitnega območja.
Pri čemer pa izbriše tamkajšnje kmete. Ljudje, ki živijo od poljedelstva, se z njim ukvarjajo že rodove, so le anonimna brezpravna raja.
Kaj ko bi se Bill Gates odločil, da postavi divizijo Microsofta v Murgle, pa prej poklical premiera, da naj mu uredi drobne stvari? Bi potem vlada izselila prebivalstvo Murgel, da bi na njem zrasla nova high-tech industrijska četrt?
In to je krucialni problem - aroganca oblasti do šibkejših, ki jih jemlje le kot pione in ne kot enakopravne državljane. Sicer pa ni slišati niti varuhinje človekovih pravic Vlaste Nusdorfer.
Rabili bi boga, ali vsaj starogrško boginjo Demetro, ki bi pred oblastniki ubranila polja.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.