Vlado Miheljak

Vlado Miheljak

 |  Mladina 34  |  Dva leva

Komentar / Romi vs. civili

(Spet zakon o dokončni rešitvi romskega vprašanja?)

»… veste, pred desetletji se kaj takega ne bi zgodilo, vendar enostavno te človekove pravice in vse te organizacije so tudi temu botrovale, da se danes enostavno ne moremo več pogovarjati kot neka skupnost, ampak Romi in pa Neromi.«
 — Župan Ribnice med vzroki težav z Romi prepozna tudi človekove pravice in aktivizem nevladnih organizacij (Odmevi TVS, 19. 8. 2004)

»Romi imajo že sedaj ogromno pravic, sedaj so na vrsti tudi dolžnosti. Otroke se pošilja v šolo, račune za komunalo in elektriko se plačuje, nasilje mora imeti resne posledice. Brez sprememb zakonodaje se nasilja posameznih romskih skupin ne da ustaviti.«
— Krščanski demokrat, predsednik stranke NSi in evroposlanec Matej Tonin se ukvarja s posledicami, ne z vzroki konfliktov (omrežje X, 12. 8. 2024)

 »Cilj predlaganega zakona je dokončna ureditev statusa romske skupnosti v Republiki Sloveniji ter zagotavljanje enakosti pred zakonom ne glede na narodnost, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje.«
— Poslanska skupina SNS je leta 2006 vložila v parlamentarno proceduro predlog zakona o dokončni rešitvi romskega vprašanja

»Poslušate radi romsko glasbo?
Niti ne, ampak poslušam jaz na splošno – sem ljubitelj glasbe – ampak zdaj, da bi rekla, da sem strasten ljubitelj romske ali pa ciganske glasbe, kajti romska glasba po navadi, brez zamere, govori in prepeva o ciganih.«
— Poslanka SNS Barbara Žgajner Tavš (TVS, 7. 5. 2007)

S Romi vs. civiliRomi vs. civilipisanjem o »romski problematiki« nekako nimam sreče. Pred mnogimi leti sem za Dnevnik provokativno napisal, da če hočemo razumeti razlike med prekmurskimi in dolenjskimi Romi, je treba narediti narediti študije razlik med prekmurskimi in dolenjskimi domorodci. Seveda ne kakšne genetske študije, ampak antropološke, sociološke, socialnopsihološke raziskave življenjskih navad, vrednot, verovanj, prepričanj ... Zakaj se Romi v Prekmurju integrirajo in socializirajo, na Dolenskem pač ne? Morda pa je treba socializirati, integrirati, pripraviti na sobivanje ne samo Rome, ampak tudi domorodce? Po objavi so uredništvo zasuli ogorčeni telefonski klici in pisma bralcev.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.