30. 10. 2024 | Mladina 44 | Uvodnik
Uvodnik / Zakaj se SD ne preimenuje?
Takole je na začetku letošnjega oktobra poročal evropski statistični urad: »V zadnjih 12 mesecih so se mladi po vsej Evropski uniji borili z naraščajočimi stroški bivanja. Na tisoče državljanov EU v zadnjih 12 mesecih ni moglo kriti stroškov najemnin – v povprečju gre za 6,3 odstotka prebivalcev držav EU, pri čemer pa v tem številu niso zajeti ljudje, ki jim grozi revščina ali socialna izključenost. Največ ljudi, ki jih pestijo visoke najemnine, je v Grčiji, 17,7 odstotka, sledita ji Francija s 16,7 odstotka in Slovenija z 10,5 odstotka ljudi, ki ne zmorejo plačevati visoke najemnine. Ljudje v starostni skupini od 16 do 29 let najbolj občutijo te težave. Za najemnino za enosobno stanovanje je v Sloveniji treba odšteti v povprečju kar 51 odstotkov povprečne plače.« Smo med državami EU, najslabšimi za mlade. In vsako leto se razmere zgolj dodatno zaostrijo.
Slovenija je ena izmed redkih evropskih držav, ki na področju kratkoročnega oddajanja stanovanj nimajo tako rekoč nobene regulacije, velika večina stanovanj pa se tudi dolgoročno oddaja na črno, saj je stanovanj malo, najemniki pa popolnoma podrejeni in nemočni (sploh, ker stanovanja najemajo na črnem trgu, v kar jih prisilijo najemodajalci, ki se milih kazni države in inšpektorjev ne bojijo). O tem je bilo napisanih že veliko člankov, objavljenih ogromno prispevkov. Eden glavnih povzročiteljev visokih cen v zadnjem desetletju pa je kratkoročno oddajanje nepremičnin prek različnih platform (Airbnb, Booking, Expedia Group ali TripAdvisor). Leta 2023 je bilo v Sloveniji prek platform opravljenih kar 3.482.560 prenočitev. Prenočitve v nastanitvah za kratkoročno bivanje pomenijo že tretjino tujih prenočitev.
Ukrepanje na tem področju ima v rokah ministrstvo za gospodarstvo, ki ga vodi predsednik SD Matjaž Han, njegov državni sekretar pa je drugi visoki predstavnik SD Matevž Frangež. Zakon, ki bi uredil platformno oddajo stanovanj, je bil pripravljen že v času ministra Zdravka Počivalška, a nemudoma pospravljen v predal, saj bi prizadel slovensko elito. Ta je še v času nizkih obrestnih mer ugotovila, da je najboljša naložba v tej državi stanovanje, kot naložba tako rekoč ni obdavčena, z njo je mogoče z angažiranjem upravljavca na platformnem trgu dobro zaslužiti, zato so premožni začeli kopičiti stanovanja. Nič nenavadnega ni več, če ima kdo v lasti več deset stanovanj in jih oddaja. To je povzročilo noro rast cen stanovanj in seveda tudi najemnin.
Gre za zelo preprost zakon, ki ga je mogoče uveljaviti res hitro, dejansko z naslednjim mesecem po sprejetju, saj ne potrebuje nobenega prilagajanja, uvaja pač le nova pravila. A če smo verjeli in mislili, da bosta socialdemokrata Han in Frangež storila kaj na tem področju, ukrepala hitro, da bi zavarovala slovenske mlade, smo se ušteli.
Nasprotno – zvesto sledita filozofiji Zdravka Počivalška, le več sladkih besed potrošita pri tem. Že od začetka mandata ministrstvo zavlačuje s tem res preprostim zakonom. Letos sta ga končno poslala v javno obravnavo, pri čemer je to ena najdaljših obravnav zakonov v tej vladi sploh. Zakaj? Ker se z uveljavitvijo načrtno zavlačuje. Vsak mesec pomeni veliko denarja za lastnike stanovanj, vsak dan se splača. Zakon je poleg tega oblikovan tako, da bodo občine same odločale, ali se ga bodo držale, že zdaj je medlo pisanje, že zdaj tudi predvideva, da bo začel veljati šele leta 2026. Ves čas smo dvomili, da ga bodo res sprejeli letos, čeprav so to nenehno zagotavljali. Seveda je v preteklih mesecih prišel obrat, kar ni nobeno presenečenje. »Pričakujemo, da bomo do konca oktobra pripravili dodatne rešitve in utemeljitve, zakon uskladili v vladi in koaliciji. To pomeni, da bi bil lahko sprejet v prvem delu prihodnjega leta,« je ponosno zatrdil Frangež, kot da je to kaj dobrega. Ne samo to: zdaj se ministrstvo nenadoma sklicuje na to, da zakon ne bo mogel takoj zaživeti, saj bo najprej moral v veljavo stopiti nov nacionalni register teh nepremičnin, ker bo tako v celoti implementirana evropska direktiva, po kateri bo nepremičninam, ki se oddajajo turistom, na platformah dodeljena posebna identifikacijska številka. Vsega tega zapletenega postopka seveda za uvedbo reda na tem področju ne potrebujemo, dovolj bi bile visoke kazni za morebitne kršitelje in ostra pravila. Ampak ne – ministrstvo je zakon načrtno tako zapletlo, da se njegova uvedba v življenje čim bolj oddalji.
Zakaj? Za to obstaja na milijone evrov razlogov. Ker bi to vplivalo na vrednost teh nepremičnin. Ker bi to vplivalo na dohodke ljudi, ki nepremičnine oddajajo. In teh ljudi Han in Frangež nočeta prizadeti – z neverjetno okretnostjo in skrbjo si že več kot dve leti prizadevata, da ti ljudje in njihovi dohodki ne bi bili prizadeti. In da bi trajali čim dlje.
S tem pa se agonija mladih v Sloveniji ne samo podaljšuje, ampak naglo stopnjuje. Zato naj se politika nikar svetohlinsko ne sprašuje, zakaj si toliko mladih želi zapustiti to državo – pri čemer gre pogosto za najbolj izobražene –, odgovora ni treba iskati drugje kot pri neznosnosti bivanja. Ne zato, ker Slovenije ne marajo, ne zato, ker bi mislili, da v njej ne morejo dobiti službe, niti zato, ker bi mislili, da imajo nizke plače in visoke davke. Ne, odhajajo in želijo si oditi preprosto zato, ker si bivališča, če nimajo bogatih staršev, niti najetega, ne morejo privoščiti. Smo med najslabšimi v Evropi in ta vlada je samo še ena v nizu, ki zanje ni naredila popolnoma nič, ni sprejela niti te preproste regulacije.
Edino vprašanje, ki ostaja na tem mestu brez odgovora, je, zakaj si Socialdemokrati ne spremenijo imena. Ker ime in udeležba na borčevskih proslavah sta vse, kar je v tej stranki še ostalo od socialne demokracije.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.