Bernard Nežmah

Bernard Nežmah

 |  Mladina 47  |  Pamflet

Komentar / Zoper čudeže

Nenadne zrušitve javnih stavb, plačna reforma in varovanje okolja

Že tedne gledamo prizore besnih protestnikov, ki v Beogradu in Novem Sadu demonstrirajo proti vladi, ki je financirala obnovo železniške postaje, ki se je nedavno porušila in v smrt pokopala ducat ljudi. Zahtevajo preiskavo in ukrepe proti odgovornim za tragedijo. Razumljivo, njihova jeza izvira iz dejstva, da so prenovili celotno stavbo razen nadstreška, a prav ta se je smrtonosno zrušil. Ergo, škandalozno zastavljen in izveden projekt, ki je terjal 12 življenj.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

Bernard Nežmah

 |  Mladina 47  |  Pamflet

Že tedne gledamo prizore besnih protestnikov, ki v Beogradu in Novem Sadu demonstrirajo proti vladi, ki je financirala obnovo železniške postaje, ki se je nedavno porušila in v smrt pokopala ducat ljudi. Zahtevajo preiskavo in ukrepe proti odgovornim za tragedijo. Razumljivo, njihova jeza izvira iz dejstva, da so prenovili celotno stavbo razen nadstreška, a prav ta se je smrtonosno zrušil. Ergo, škandalozno zastavljen in izveden projekt, ki je terjal 12 življenj.

Ko so v srbskih deželah še vladali Turki, so ti gojili navado, da so arhitekta mostu na njegovi otvoritvi pričakali s svileno ruto. Reč je delovala - mostovi so bili zgledno zgrajeni in arhitekti so večinoma umirali naravne smrti. Sodobni čas, kjer imajo tovarnarji najete inženirje, ki skrbno preračunajo izbiro življenjske dobe materialov, da avtomobili in drugi produkti ne bi brezhibno delovali predolgo, pač producira šlamparijo. Pri stavbah je to še bolj usodno. Če vam crkne mlinček za kavo, imate garancijo in dobite novega še leto po nakupu, ko pa se v novozgrajeni hiši pojavi plesen, odstopajo ploščice itd., je reč izgubljena, izvajalec je medtem šel v stečaj oziroma posluje kot novo podjetje.

V Sloveniji smo ob srbski tragediji prebirali članke, ali se lahko kaj podobnega zgodi tudi pri nas? Seveda, saj se tudi je. Mineva že mesec in pol, odkar se je zrušila streha na športni dvorani Vrbánska v Mariboru, pa se niti odstranjevanje porušenega materiala še ni začelo. Resda tam ni bilo žrtev, saj se je betonska streha telovadnice porušila v času odmora, tokrat ko dijakov ni bilo v njej. Direktor zavoda Antona Martina Slomška Andrej Flogie se je odzval z besedami, da je bil to čudež!

In kako je ravnala vlada, ki sicer ne verjame v čudeže? Nobenega poziva iz vrst vladajoče koalicije ni bilo slišati, da naj preiskovalni organi čim prej odkrijejo razloge zrušitve, poiščejo odgovorne in jih strogo kaznujejo. To, da se ti med telovadbo sredi lepega dne zruši streha na glavo, pač ni naravna nesreča.

Seveda bi tu lahko slišali ugovor, da smo v pravni državi, kjer se oblast ne sme odzivati v zadevah, ki so stvar policije, tožilcev in gradbenih inšpektorjev. Toda, še teden nazaj so se na spletu pojavile grožnje obračuna z določenimi sodniki in celotni vrh vladajočih strank je prihitel pred kamere povedat, da je to nezaslišano, da je treba v družbi ustaviti politične kritike na račun sodstva.

Pred dnevi je obiskala Narodno in univerzitetno knjižnico žena ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega. V stavbi se je pojavil proruski protestnik in izrekel stavek v smeri, da bo zmagala Rusija. In nekaj ur potem je premier Robert Golob izrazil obžalovanje Oleni Zelenski zaradi incidenta, kar je klasična državniška gesta, a k temu je dodal, da gre za posledico nesprejemljivega vedenja, za katero v slovenski družbi ni prostora. Kako? Od kdaj je izražanje političnih mnenj v Sloveniji prepovedano? Predsednik vlade, ki ne razume osnovnega postulata demokracije, se je javno oglasil zoper posameznika, ki je zmotil svečani obisk z izrekanjem nejevolje nad predstavnico ukrajinske oblasti. In ocenil, da je takšne izgnati iz države.

A ob porušenju šolske strehe v Mariboru je ostal popolnoma miren, ne da bi izrekel jezo zoper odgovorne za porušitev šolske strehe, ki bi pod seboj pokopala desetine dijakov katoliške šole, ko bi v usodnem trenutku ne imeli pavze.

Vmes je vlada na tem, da uzakoni plačno reformo, pod katero so se podpisali reprezentativni sindikati. Rezultat je čudežen. Nad nesorazmerji se je pritoževalo strežniško osebje v domovih za ostarele, šolniki, vojaki in civilisti, ki so zdaj uslišani - strežnice bodo dobile po 30 evrov več, drugi kakšnega stotaka, predsedniki vlade, države in parlamenta bodo dobili za 1.300 evrov višje plače, ljubljanski župan Zoran Janković pa denimo kar poldrugega tisočaka več. Ti, ki sploh niso protestirali, in zaradi slabih plač zapuščali svojih služb, bodo dobili po 50-krat več!!!????????

Vodja Levice, ki v programu zagovarja delavski razred, Asta Vrečko, je soočena s to anomalijo v Tarči nacionalke voditeljici zabrusila: Sem zagovornica enotnega plačnega razreda, ki je pravičen. Če bi se plače dvignile samo najnižje plačanim, ostalim pa ne, pridemo na uravnilovko!

Vladi je uspel izjemen trik: svoji nomenklaturi je huronsko povečala plače na račun par fičnikov, s katerimi je zaprla protestna usta najslabše plačanim skupinam. Uspeh? Domovi za starostnike še naprej ne bodo imeli kadra, po šolah bo manjkalo tisoče kvalificiranih učiteljev … V Ljubljani pa župan Zoran Janković načrtuje polovični golosek grajskega hriba. Pred meseci je napovedal, da bo projekt sečnje dreves stal dober milijon, in zdaj se mu je na javni razpis javilo eno samo podjetje, ki je oddalo predračun za skoraj dva milijona. Župan, ki na leto razdeli društvom za varstvo narave po dobrih petdeset tisočakov, bo zdaj za eliminacijo gozdnih pljuč pod gradom plačal 40-krat več!!!!!!!!! In glej čudo - okoljska društva, ki pri njem dobivajo dotacije za varovanje narave, se niso postavila v bran naravi, ki jo kani zdesetkati.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.