Bernard Nežmah

Bernard Nežmah

 |  Mladina 46  |  Pamflet

Komentar / Soglasje brez soglasja

Račun za garažno hišo

Načrt župana Zorana Jankovića za večnadstropno garažno hišo že desetletje in pol ustavljajo civilna združenja, posamezni arhitekti in arheologi, umetnostni zgodovinarji, celo državni uradniki na ministrstvih, vmes so se zvrstile tudi že ostre demonstracije. Potem pa je prejšnji teden nastopil konec: občina je pridobila vsa soglasja - gradbeno dovoljenje pride do novega leta in velika gradnja se prične!

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

Bernard Nežmah

 |  Mladina 46  |  Pamflet

Načrt župana Zorana Jankovića za večnadstropno garažno hišo že desetletje in pol ustavljajo civilna združenja, posamezni arhitekti in arheologi, umetnostni zgodovinarji, celo državni uradniki na ministrstvih, vmes so se zvrstile tudi že ostre demonstracije. Potem pa je prejšnji teden nastopil konec: občina je pridobila vsa soglasja - gradbeno dovoljenje pride do novega leta in velika gradnja se prične!

Tako je javljala POP TV, podobno STA, v istem duhu N1, časnik Delo je kak dan potem objavil že celostransko barvno predstavitev očarljivega projekta, ki bo okoljska paša za oči, le RTV SLO je bila v gloriji nekoliko zadržana. Spletni MMC je tekstu pripel januarsko oddajo, ki je namesto zmagoslavja graditeljev nazorno prikazala številne uničujoče vidike projekta, radijskim Dogodkom in odmevom pa je uspel spontani absurd. Hvalnico garaži so skušali malce omiliti s pogovorom z arhitektom z Inštituta za politike prostora, ki ni imel zadržkov do gradbenega nasilja nad mestnim središčem, ampak je pridodal, da bo za 240 novih parkirnih mest potrebno odpraviti 240 zunanjih parkirnih mest v okolici tržnice, če ne bomo hoteli povečati frekvence prometa v središču mesta. Zakaj potem sploh graditi tak betonski kolos?

Naenkrat so medije preplavile podobe in misli, kako bo videti pod drevesi cvetoča tržnica, le enega vprašanja si niso zastavili - o čem sploh poročajo?

Od kod vedo, da je župan dobil vsa soglasja, od kod on ve, kdaj bodo njemu v prid odločili državni uradniki z izdanim gradbenim dovoljenjem, kako že vnaprej pozna privolitve služb za zaščito kulturne dediščine? - Preprosto, prišli so na njegovo tiskovno konferenco in vse, kar jim je rekel, so vzeli za gola dejstva in o tem priobčili hvalospeve.

Aprila leta 1981, potem ko je jugoslovanska vlada poslala vojsko s tanki na Kosovo in razglasila izredno stanje, je o nemirih pred množico 200 novinarjev spregovoril Stane Dolanc, desetletje nesojeni Titov naslednik, tedaj pa član partijskega vrha. Zbranim je povedal, da so oborožene spopade izzvali protisocialistični elementi, da je šlo za poskus rušenja državne ureditve, da so demonstranti vzklikali protiustavno geslo Kosovo-republika, da je padlo 9 civilnih žrtev, da je v deželi zdaj mir. In časnikarji so vestno popisali njegove besede in iz Prištine odšli, ne da bi si na lastne oči ogledali, koliko tankov kroži po ulicah, in povprašali domačine, kaj se je tam zgodilo. Zgodovinarji so čez leta razkrili, da je bilo več kot tisoč mrtvih.

Ta komunistični princip novinarstva, ko novinar ne poroča o dogodku, ki se je zgodil, ampak vpraša političnega veljaka, kaj se je zgodilo, doživlja revival v primeru Janković. Mediji, ki sledijo njegovi agendi, se ne sprašujejo več, kako bo središče za nekaj let spremenjeno v bojno polje, kako bodo bobneli gigantski bagerji, kako se bo cela četrt tresla pod vrtalnimi mašinami ... Kaj šele, da bi ga stisnili z vprašanjem, od kod on ve, da bo letos za božično darilo dobil gradbeno dovoljenje?

No, potem se je pripetila drobna tečnost. Nadškof je dal poslati uradno sporočilo, da ni vodil nobenih pogajanj z občino o soglasju, da torej nadškofija ni dala nobenega soglasja, da je njena dolžnost varovati kulturno in sakralno dediščino, in to ne le njeno lastnino: stolnico, semenišče in stolno župnišče, temveč tudi arheološka najdišča in starodavno pokopališče. Vodja katoliške cerkve se je zoperstavil mestnemu županu kot varuh nenadomestljivih kulturnih in arheoloških dragocenosti, ki so pomembnejše od gradnje garažne hiše.

Nekateri mediji so njegov odgovor priobčili korektno, seveda ne v enako pompozni obliki, kot poprej z najavo Jankovićeve dokončne zmage. Izstopala pa je POP TV, ki je pred objavo odgovora stopila na pogovor k županu, potem pa svoj prispevek objavila v obliki njegovega zajedljivega norčevanja na račun nadškofa. Reč je bila resda videti dinamična, toda teden nazaj ni uporabila istega principa in pred objavo povzetka Jankovićeve tiskovne konference ni poiskala še odgovora na nadškofiji, ali je zdaj res izdala soglasje za gradnjo. Kot da je Jankovićeva zasebna promocijska televizija!

In zdaj h krucialnemu vprašanju: kaj pomeni gradnja za starodavno pokopališče? Bodo grobove s kostmi in žarami preselili na deponijo ob Cesti dveh cesarjev? Bodo arheološka najdišča, ki bi kazila garažno hišo, prestavili v Cukrarno ali nekje na obrobju postavili arheološko najdišče na prostem? Si je predstavljati župana v grških Delfih, ki bi sklenil, da bo dal poleg Apolonovega templja izkopati garažno hišo za turiste in lokalno dostavo???

Mestna stolnica velja za najbolj impozantni živi spomenik, tako zaradi arhitekture kot zavoljo slik in fresk, ki si jih poleg vernikov ogledujejo obiskovalci ob blizu in daleč. Ko se bodo kolosalni vrtalni stroji zarili v tla pod tržnico, se bo treslo kot sredi bojnega polja. Pokale bodo stene s freskami, morda se podre celo kakšen oltar, če ne del strehe. - Ne, pretiravajte!, pravijo županovi, mi garantiramo, da bo vse varno, vgradili bomo celo betonsko diafragmo, ki bo še ojačala stabilnost stolnice!

Verjeti županu na besedo? Mesece je Agencija za energijo predstavljala nov obračun omrežnine in pojasnjevala, kako prebivalci zaradi njega ne bodo plačevali več za elektriko. A zdaj se je sestala vlada, ki je ugotovila, da bo to podražilo elektriko in zato celotni projekt blokirala.

Pred desetletji je pred mestno hišo stala znamenitost, po imenu Robbov vodnjak. Zakaj so ga prestavili v Narodno galerijo in nadomestili z repliko? Ugotovili so, da njegovo trdnost erodira tresenje, ki so ga povzročali avtobusi-krpani, ki so takrat še vozili čez Tromostovje in naprej mimo nadškofije.

Vibracije, ki jih povzroča avtobus poln potnikov, so šteli kot uničujoče za umetniško skulpturo, divizija težke mehanizacije v polnem razmahu pod tržnico pa dobiva status ptičjega žvrgolenja.

Garant je preprost: vsi uradniki, ki se podpišejo pod dovoljenje za podzemno garažo, jamčijo, da bo kulturna dediščina nepoškodovana. Sankcija, ki bi prepričala celo nejeverne - smrtna kazen, no, bodimo bolj človeški - 30 let zapora.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.

Pisma bralcev

  • Martina Lipnik, u.d.i.a. Ljubljana

    Bernard Nežmah: Soglasje brez soglasja

    »Načrt župana Zorana Jankovića za večnadstropno garažno hišo že desetletje in pol ustavljajo civilna združenja, posamezni arhitekti in arheologi, umetnostni zgodovinarji, celo državni uradniki na ministrstvih, vmes so se zvrstile tudi že ostre demonstracije. Potem pa je prejšnji teden nastopil konec: občina je pridobila vsa soglasja - gradbeno dovoljenje pride do novega leta in velika gradnja se prične!«... Več