Grega Repovž

Grega Repovž

 |  Mladina 4  |  Uvodnik

Uvodnik / Mi vemo

V tem trenutku je udobno biti Slovenka oziroma Slovenec. V nasprotju z večino Evropejcev in seveda Američanov točno vemo, kaj se dogaja v ZDA ta trenutek. Vemo, kaj so Američani dobili. Dobili so svojega Janeza Janšo v drugem oziroma tretjem mandatu. Le da je vse skupaj – tako kot vse v Ameriki – tam še na steroidih.

A treba je že danes zapisati: če bo Donaldu Trumpu uspelo dejansko vpeljati avtokratski sistem (pri čemer mu seveda ob strani stojijo ključni ameriški menedžerji, kot so stali vedno in povsod ob vsakem avtokratu), bo to nekaj časa uspelo tudi vsakemu naslednjemu avtokratu, ki bo v naslednjih mesecih in letih prišel na oblast. In te male avtokrate bo Donald Trump podpiral in tudi »ponucal« – vključno z našim Janšo, ki se že veseli, da ga čaka nov vzpon na mesto predsednika vlade. Trump bo ravnal točno tako, kot so vsi avtokrati pred njim, od Napoleona naprej. Spustil jih bo k sebi, da se priklonijo, a tudi zavrgel. Diktatorji imajo radi izdajo, ponižne in priliznjene izdajalce lastnih prepričanj pa prezirajo.

Nad dogajanjem v ZDA se ne gre ne zgražati ne naslajati, niti ne gre viti rok v nemoči, češ, ta pekel prihaja tudi nad nas, še manj pa upati, da bomo s tiščanjem glave v pesek ali kimanjem Trumpu prišli kot država – ali Evropa – kaj bolje skozi ta čas. Ravno to je tisto, kar v Sloveniji dobro vemo: da ni nobene možnosti, da bi bil avtokrat v drugo ali tretje kaj drugačen kot prvič. Če kdo hodi kot avtokrat, govori kot avtokrat, misli kot avtokrat – je avtokrat, pa četudi bi se lahko v prvo naučil, da mu to vedenje ni koristilo. In prvi dnevi drugega mandata Donalda Trumpa so dokaz za to. Še več: tako kot Janša je v drugo prišel na položaj le še bolj maščevalen in togoten. Vse, česar si v prvem mandatu ni upal storiti, bo v drugem naredil, pa čeprav se je prvič ustavil, ker se stvari niso izšle tako, kot si je zamislil. In v tretjem – kot smo videli že pri Janši – bo šel avtokrat še korak naprej z istimi metodami.

To, kar se dogaja danes v Ameriki, bomo brez dvoma čutili tudi v Evropi, četudi Donald Trump in njegovi tehnozavezniki ne bi naredili dejansko nobenega koraka, da bi destabilizirali Evropo. A je žal Evropa visoko na seznamu motečih za novo ameriško oligarhijo. Konflikt med Evropo in Ameriko je zato neizogiben. Nekateri sicer danes zatrjujejo, da je to priložnost, da se Evropa osamosvoji od Amerike. Verjetno se bo to res zgodilo, cena tega neizogibnega konflikta pa bo velika. Pri čemer ne vemo, kako globok bo konflikt v sami Ameriki. Ni namreč mogoče izključiti, da Trump ZDA pripelje v popoln kaos.

Morda se zdi, da so tehnooligarhi zdaj enkrat za vselej stopili na Trumpovo stran. Stvari niso tako preproste in tudi to vemo iz slovenskih izkušenj. Tako so ravnali tudi (ne vsi) slovenski menedžerji, a ko je Janša v neki točki (v vseh treh mandatih) prestopil meje demokratičnosti in začel posegati v človekove pravice, so se vedno oddaljili. Niso jih vodili neki etični razlogi, žal, temveč poslovni in družbeni. Preprosto jih je postalo sram, da jih povezujejo z avtokratom, nelagodno so se začeli počutiti, to ni njihov svet, poleg tega pa je to začelo vplivati tudi na poslovne rezultate. No, enako velja za Muska, Zuckerberga, Bezosa in ostale. Zdaj se jim morda še zdi, da bodo ob Trumpu profitirali in si zagotovili svetovno moč na vekov veke, a nelagodje smo videli na njihovih obrazih že na inavguraciji. Vedo, da hodijo po tanki in nevarni liniji. Tudi zato, ker njihov trg ni le Amerika, ampak svet. In kaj hitro bo lahko negativen odziv potrošnikov po vsem svetu vplival na uspeh njihovih konglomeratov. Z dvomom lastnikov kapitala pa bo prišel tudi dvom republikanske stranke, ki zdaj unisono stoji za Trumpom. Velja se spomniti, da je bil konec prvega mandata šibek prav iz navedenih razlogov. Enako se je zgodilo tudi Janši pri nas.

Amerika je kljub vsemu tudi zibelka demokracije. In tej demokraciji se ne bo tako zlahka odrekla.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.