-
1. 6. 2016 | Družba
Ali je prepoved jemanja vsakršnih psihoaktivnih substanc smiselna?
V Veliki Britaniji želijo z novim zakonom (The Psychoactive Substances Act 2016) v celoti prepovedati proizvodnjo, distribucijo in prodajo psihoaktivnih snovi, z izjemo alkohola ter kofeinskih in nikotinskih proizvodov; ne glede na dejansko škodljivost in socialno problematičnost. Državna prepoved je odziv na številne nevarne stranske učinke in primere uživanja s smrtnim izidom. Vendar pri Guardianu opozarjajo, da drakonski ukrepi temeljijo na medijski histeriji in predpostavki o 100 smrtnih žrtvah na letni ravni. V resnici naj bi jih bilo okoli deset. Z zakonom želijo oblasti zajeziti predvsem prodajo dušikovega oksida, sintetičnih kanabinoidov, opojne kadulje in določenih blažjih poživil. Raziskava, ki jo navaja Independent, kaže na to, da bi 64 odstotkov vprašanih starih med 16 in 24 let še naprej uživalo tovrstne pshioaktivne substance, čeprav bi bile zakonsko prepovedane. Avtorji raziskave zaradi tega dvomijo v smiselnost prepovedi.
-
13. 5. 2016 | Mladina 19 | Družba
V sredo se je pred kazenskim sodiščem nadaljevalo sojenje celi vrsti Romov iz Dobruške vasi. Očitajo jim, da so s postavitvijo hiš in barak kršili kazenski zakonik in s tem storili kaznivo dejanje protipravnega zavzetja nepremičnine. Moteči so skratka postali po več kot 50 letih prebivanja na tem območju preprosto zato, ker se je občina Škocjan na mestu romskega naselja odločila zgraditi čistilno napravo in gospodarsko-tehnološki center. Projekt pa sta z zavedanjem, da tam stoji romsko naselje, sofinancirali tudi država in EU.
-
27. 5. 2016 | Mladina 21 | Kultura
Se še spominjate filma Se spominjaš Dolly Bell?, zgodbe o idilični sarajevski soseski, v kateri se vsi poznajo? Saj veste, ljudje živijo drug ob drugem, drug z drugim, drug za drugega in celo drug na drugem. In tu odrašča 16-letni Dino (Slavko Štimac), ki stalno ponavlja, da “vsak dan v vseh pogledih vse bolj napreduje”. Njegova velika, revna družina se stiska v enosobnem stanovanju, kratkočasi se s hipnozo, z vrstniki igra v bendu, z velikimi očmi gleda lokalne kriminalce in po otročje se zatreska v Dolly Bell, pevko in prostitutko. Včasih kdo odide. Včasih se kdo poroči. Včasih kdo umre. In kot veste, se film – sicer himna sarajevskemu talilnemu loncu – konča z Dinovo selitvijo iz te idilične soseske.
-
31. 5. 2016 | Svet
Po zaprtju migrantskega centra nastajajo nova taborišča
Potem ko so spraznili migrantski center v grškem Idomeniju na meji z Makedonijo ter preselili več tisoč migrantov in beguncev, so na severu Grčije zrasla številna manjša nezakonita taborišča. Na severu Grčije se blizu meje z Makedonijo po poročanju grških medijev še naprej nahaja več tisoč migrantov in beguncev.
-
31. 5. 2016 | Svet
Bernard Sanders je tako rekoč ujel Hillary Clinton
Pred volitvami demokratske stranke v Kaliforniji prihodnji torek, kjer je za kandidata za predsedniško tekmo stranke na voljo 475 delegatskih glasov, javnomnenjske ankete kažejo, da je Bernard Sanders tako rekoč ujel Hillary Clinton. Medtem ko je Clintonovo še marca na zvezni ravni podpiralo 7 odstotnih točk več volivcev, jo zdaj podpira 46 odstotkov vprašanih, Sandersa pa 44 odstotkov. Čeprav bo Clintonovi najbrž tudi brez glasov iz Kalifornije uspelo zbrati dovolj glasov delegatov demokratske stranke za nominacijo za kandidatko stranke za predsednico ZDA, saj se ji obeta zmaga v New Jerseyju, kjer bodo prav tako glasov ali 7. junija, bi bil poraz zanjo kljub temu velik udarec, na portalu Truthout piše Elizabeth Preza.
-
31. 5. 2016 | Svet
Kaj je pripeljalo do ločevanja javnih stranišč
Že več let se transspolni aktivisti borijo za pravice, da bi lahko uporabljali stranišče, ki pripada njihovi spolni identiteti. A kako je pravzaprav prišlo do ločenih javnih stranišč? Kot piše Terry S. Kogan za The Conversation, so pravila globoko zakoreninjena v ideologiji ločenih sfer, ki opredeljuje javno sfero kot moško domeno, zasebno pa kot žensko. Preberite si, kako je to povezano z ločevanjem javnih stranišč na ženska in moška.
-
31. 5. 2016 | Politika
Poslanko, ki zagovarja protimigrantsko politiko, zadeli s torto v obraz
Sahra Wagenknecht je sicer članica nemške levičarske stranke Die Linke, a njena stališča glede migrantske politike bolj odsevajo politična prepričanja desnice. Evropska poslanka namreč zagovarja ukrepe, da bi v Nemčiji (in Evropi) omejili število beguncev in migrantov. Zaradi svojih stališč je bila v zadnjem času tarča pritiskov antifašističnih skupin. Vse skupaj je doseglo vrh, ko je pripadnih antifašitov poslanki na zasedanju v obraz vrgel torto. Videoposnetek je zaokrožil po spletu. Pred nekaj meseci je podoben napad s torto doživela tudi desničarska nemška političarka Beatrix von Storch, ki je predlagala, da begunce in migrante oblasti lahko ustrelijo, če prestopijo nemško mejo.
-
30. 5. 2016 | Družba
24kul.si kazensko ovaden zaradi članka o splavu in seznama članov "abortivnega lobija"
Petnajst zagovornikov in zagovornic 55. člena ustave je zaradi članka z naslovom »Seznam članov abortivnega lobija, ki nasprotuje pravici do življenja nerojenih punčk in fantkov!«, objavljenega na portalu 24kul.si, vložilo kazensko ovadbo zoper Tineta Belina. Ta je uvrščene na seznamu označil za zagovornike ubijanja otrok. Ker gre za neznano ime, so se pojavila ugibanja, da gre najverjetneje za psevdonim. Na okrožnemu državnemu tožilstvu v Ljubljani so ovadili še Zavod za družino in kulturo življenja, lastnika portala, in Tadeja Strehovca, lastnika in direktorja omenjenega zavoda ter generalnega tajnika Slovenke škofovske konference.
-
30. 5. 2016 | Svet
Papež: begunci niso nevarni, so v nevarnosti
Po zaprtju "balkanske poti", ki jo je po tihem soglasju evropskih držav na koncu z enostransko potezo zaprla prav Slovenija se je begunski val znova usmeril proti Italiji. Samo v zadnjem tednu so reševalci iz vode rešili 13 000 beguncev. Okoli 4000 jih je že v kopenski Italiji. Samo prejšnjo soboto so jih rešili 668. Ob tem pa se je istočasno znova utopilo več sto beguncev. Statistika, ki jo v pristanišča prinašajo reševalne ladje zastrašujoča, toplejše vreme pa vpliva na povečevanje števila beguncev, ki se odpravljajo na tvegano pot.
-
30. 5. 2016 | Politika
Sanders transspolne osebe podpira, Hillary Clinton pa jih še vedno ignorira
Hillary Clinton je v ameriški predsedniški kampanji izvedla že kar nekaj nerodnih potez, ki so jo oddaljije od volilcev demokratske stranke. Včasih je za politika modro, da kdaj tudi molči. A ne v primeru človekovih pravic. Zdaj se je zamerila skupnosti transspolnih oseb. The Trans United Fund (TUF) jo namreč že nekaj časa poziva, naj izpolni vprašalnik, ki ga je njen demokratski tekmec Bernie Sanders izpolnil brez večjih težav. Transspolne osebe so namreč ene od najbolj ogroženih, kar se tiče varnosti in diskriminacije, zato je od morebitne bodoče predsednice ZDA pričakovano, da se do teh vprašanj opredeli.
-
30. 5. 2016 | Kultura
Izola bo med 1. in 5. junijem že dvanajstič gostila mednarodni festival Kino Otok, ki bo tudi letos predstavil nabor igranih in dokumentarnih filmov z različnih koncev sveta, ki drugače v filmski industriji niso tako opazni. Festival, ki se je najprej začel s filmi iz Afrike, Azije, Latinske Amerike in Vzhodne Evrope, se je skozi leta približal evropskemu filmu. Čeprav tokratne izdaje niso zastavili tematsko, sta se izkristalizirali dve rdeči niti: človeško dostojanstvo in ženske tematike.
-
30. 5. 2016 | Svet
Skrajni desničarji opozarjajo na nepravilnosti na avstrijskih predsedniških volitvah
Avstrijska skrajna desnica preiskuje "številne" primere domnevnih nepravilnosti na predsedniških volitvah, na katerih je bil njihov kandidat Norbert Hofer poražen, je dejal vodja svobodnjakov (FPÖ) Heinz-Christian Strache. Nepravilnosti preiskujejo tudi avstrijske oblasti.
-
6. 5. 2016 | Mladina 18 | Ekonomija
Še pred nekaj meseci so bili Roman Repnik, Tomaž Pečnik, Andrej Černe, Alenka Vrhunec in Tadej Gabrovšek na čelu iniciative več kot 150 zaposlenih v Adrii Airways Tehniki, ki so si prizadevali za delavski odkup podjetja. Čeprav so imeli podporo svetovalca v kabinetu predsednika vlade Tadeja Slapnika, podporo lokalne skupnosti, sindikalnih central, čeprav so v razmeroma kratkem času zbrali več kot pet milijonov evrov kapitala za odkup in poplačilo dolgov, se je vodja Slovenskega državnega holdinga (SDH) Marko Jazbec novembra odločil, da podjetje raje proda poljskemu holdingu Linetech, med drugim tudi zato, ker naj bi novi lastnik »vzdrževal dobre odnose z vsemi deležniki družbe«.
-
29. 5. 2016 | Družba
Računalniški virusi, ki na na računalniku zašifrirajo naše podatke in jih odklenejo šele takrat, ko ustvarjalcem virusa nakažemo denar, so ta teden izgubili najbolj vidnega predstavnika. Razvijalci izsiljevalskega virusa TeslaCrypt so se namreč odločili, da bodo prenehali z delovanjem in se opravičili. V sporočilu ob prenehanju delovanja so objavili še ključ, ki odklene vse datoteke, ki so bile zašifrirane z zadnjima dvema različicama virusa.
-
28. 5. 2016 | Svet
Avstriji se za zdaj ni zgodilo najhujše
Volivci, ki so podprli levičarskega neodvisnega kandidata Alexandra Van der Bellna, so za las preprečili, da bi Avstrija postala prva članica EU, kjer bi predsednik države postal skrajni desničar. »Celotni Evropi je padel kamen s srca,« je po poročanju Die Welt potem, ko je izvedel, da je zmagal Van der Bellen, dejal nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier. Toda svobodnjaška stranka ima še vedno največ možnosti, da zmaga na parlamentarnih volitvah čez dve leti.
-
28. 5. 2016 | Kultura
Kot enega glavnih kulturnih projektov Ljubljana, Zelena prestolnica Evrope, bodo Muzej in galerije mesta Ljubljane od 31. maja do 31. avgusta gostili razstavo Geneza, znamenitega brazilskega dokumentarnega fotografa Sebastiãa Salgada. Razstava, ki jo je kurirala in oblikovala Lélia Wanick Salgado, je rezultat fotografovega večletnega raziskovanja in obsega 245 črno-belih fotografij. S tem delom je fotograf želel človeštvu pokazati možno pot posameznikovega ponovnega odkrivanja samega sebe in narave.
-
27. 5. 2016 | Mladina 21 | Uvodnik
Velike ljudi prepoznaš po poštenosti do lastnih preteklih dejanj. Da zmorejo s časovne distance tudi na svoja dejanja pogledati skozi neko pošteno prizmo. V Sloveniji imamo politika, ki to sposobnost vedno znova dokaže, tudi na primer, ko govori o svojih partijskih letih. Nobenega samopoveličevanja, opravičevanja, pač trezno umeščanje zgodovine v čas. Nobene pompoznosti, nobene samohvale. Iz Mladininega arhiva je na primer ravno te dni zaradi obujanja spominov na dan mladosti pogledala izjava Milana Kučana iz leta 2007 o plakatni aferi, ki jo je leta 1987 zakuhala slovenska ZSMS z Novim kolektivizmom in s katero je slovenska mladinska organizacija rušila še enega od simbolov komunističnega režima, štafeto mladosti, Kučan pa je bil tisti, ki je s položaja šefa partije namere ZSMS ustavil. In Kučan leta 2007 ni imel težav jasno priznati zgodovine: »Plakatna afera je eden od mejnikov v procesu rušenja jugoslovanskih ritualov, zavračanja vsiljevane ikonografije, opozarjanja na izpraznjenost ideologije in na nesmisle politične prakse. Mlada, intelektualno in politično angažirana generacija v ZSMS, ki se je ideološko neobremenjeno odzivala na realnost doma in v svetu, je to počela sistematično in s tem vztrajno utrjevala prostor slovenski civilni družbi in alternativnim političnim razmislekom.« Prav ta zmožnost je tista, ki mu je toliko let zagotavljala izvoljivost na predsedniški položaj tudi v demokraciji. Pač poštenost.
-
27. 5. 2016 | Politika
Dr. Božo Repe o štetju orožja in osamosvojitvenem kapitalu
Pogovor je nastal na podlagi članka Mazanje zgodovine>>
https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/266094191&color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false
-
27. 5. 2016 | Mladina 21 | Politika
Že dolgo se mi moj poklic ni zdel tako brez smisla kot zadnjič, ko sem gledal, kako Slavko Bobovnik s predsednikom veteranske organizacije Miho Butaro in jurišnikom parastrankarske janšistične »veteranske« združbe Hojsom prešteva puške, ki naj bi menda rešile Slovenijo, če ne bi bilo »veleizdaje« tedanjega neposredno izvoljenega predsednika predsedstva Milana Kučana. Kako je mogoče, da mediji vedno znova nasedejo na isti janšistični trik, tokrat pač na to, da če sodijo Tonetu Krkoviču, naj še Milanu Kučanu? No, saj ne gre za trik, gre za politiko in pritisk na sodišča: nacionalna televizija je kmalu zatem »poeta v vojaški uniformi«, kot ga oglašujejo, počastila in vzela v varstvo s preverjeno ideologiziranim možinovskim intervjujem.
-
27. 5. 2016 | Svet
Obama se je v Hirošimi poklonil žrtvam in se srečal s preživelimi
Barack Obama se je danes kot prvi ameriški predsednik na zgodovinskem obisku v Hirošimi poklonil žrtvam prvega jedrskega napada in pozdravil ostarele preživele. Pred tem je pozval k izgradnji sveta brez jedrskega orožja, v skladu s pričakovanji pa se za atomsko bombo, ki so jo pred 71 leti na mesto odvrgle ZDA, ni opravičil.
-
27. 5. 2016 | Kultura
Klubsko dogajanje za petek, soboto in nedeljo.
-
26. 5. 2016 | Svet
Nemške desničarje razburjajo nebeli otroci na ovitku čokolade Kinder
Evropsko prvenstvo v nogometu je pred vrati. Do njegovega začetka se bodo člani nemškega desničarskega gibanja Pegida morali odločiti, ali podpirajo nemške nogometaše ali ne. Medtem ko prezirajo politični sistem, sovražijo vse tuje, se naslova nogometnega svetovnega prvaka ne bi otepali, saj gre le za državno reprezentanco. Toda v prihodnjih tednih se bodo morali soočiti z velikim dvomom.
-
26. 5. 2016 | Družba
Univerze so posel, študenti stranke, namesto izobrazbe pa je glavni cilj dobiček
Težave zaradi vse več zaposlitev s pogodbami za določen čas, ki so eden glavnih problemov, s katerimi se soočajo mladi v Sloveniji, imajo tudi zaposleni na univerzah v Veliki Britaniji. Takšne pogodbe ima 49 odstotkov ali 75 tisoč zaposlenih, poroča Guardian.
-
26. 5. 2016 | Politika
Uporabniki Roga izrazili nestrinjanje nad prenovo območja
Uporabniki tovarne Rog so izrazili nestrinjanje z načrtom Mestne občine Ljubljana (Mol) za prenovo območja, kot ga je predvidela v okviru evropsko podprtega projekta Second Chance. Skupnost uporabnikov tovarne je nestrinjanje izrazila s sprehodom od Trubarjeve čez središče mesta do Mestne hiše. Na postanku na Prešernovem trgu je kakšnih 500 ljudi ob glasbi, s transparenti in prepoznavnim znakom nekdanje tovarne koles opomnila, da v Rogu že več let potekajo dejavnosti, ki se zoperstavljajo potrošništvu, da Mol ruši samoniklo cono in jo namerava zamenjati za še eno gradbeno jamo v središču mesta ter da Rog ni samo prostor kulture, ampak v časih, ko je zatrta vsakršna kritika obstoječega sistema, tudi prostor številnih aktualnih in aktivističnih pogovorov.
-
26. 5. 2016 | Svet
Tekmovalni neuspeh - slovenskih in ameriških tankistov
Slovenski tankisti so se te dni udeležili pomembnega tankovskega tekmovanja članic zveze NATO. Gre za t.i. "Strong Europe Tank Challenge", prvo takšno tekmovanje po koncu hladne vojne. Tekmovanje je bilo seveda tudi več kot zgolj tekmovanje - bilo je tudi svojevrstna demonstracija sile in pripravljenosti članic zveze NATO ter njihove "superiornosti" ter odločnosti predvsem nasproti Rusije. Tankovska tekmovanja so sicer precej popularna prav v Rusiji.
-
26. 5. 2016 | Kultura
90. obletnica smrti Srečka Kosovela, pesnika Krasa in revolucije
Jutri bo minilo 90 let od smrti slovenskega pesnika Srečka Kosovela. Taje v svojem delu prepletal prvine impresionizma in ekspresionizma, nato pa se je seznanjal z zenitizmom, francoskim nadrealizmom in italijanskim futurizmom. Ob obletnici njegove smrti so pripravili več dogodkov v Sežani, Trstu, Tomaju in Mariboru.