• Uredništvo

    5. 10. 2016  |  Družba

    Slovenija nedaleč od Poljske: zarodek na cerkvi kot protest proti pravici do splava

    Kako daleč je Slovenija od Poljske, kjer se ženske leta 2016 borijo za svojo pravico do splava, pričajo nedavne projekcije na cerkvah, ki vrtijo filme o zarodkih. In to celo na pročelju Frančiškanske cerkve na Prešernovem trgu v središču Ljubljane. Za kakšne vrste filma gre, si lahko ogledate spodaj v sorodnih posnetkih, ki jih promovirata gibanje 40 dni za življenje in Zavod Živim

  • IK, STA

    5. 10. 2016  |  Svet

    Deset držav na svetu gosti več kot polovico vseh beguncev

    V desetih državah, ki predstavljajo 2,5 odstotka svetovnega bruto domačega proizvoda (BDP), živi 65 odstotkov vseh beguncev na svetu, je sporočila mednarodna organizacija za človekove pravice Amnesty International (AI). Organizacija je kritična do najbogatejših držav, ki gostijo "najmanj beguncev in tudi najmanj naredijo". V poročilu o trpljenju, s katerim se sooča 21 milijonov beguncev, je organizacija izpostavila obremenjenost držav, ki mejijo na krizna območja.

  • Urša Marn

    5. 10. 2016  |  Družba

    Si res želimo več najstniških nosečnosti in več splavov?

    Si res želimo več najstniških nosečnosti in več splavov? Kajti to se bo zgodilo, če bo za večino hormonskih kontracepcijskih sredstev treba doplačati. Raziskava med srednješolci, izvedena leta 2004, je pokazala, da je 23 odstotkov dijakinj in dijakov prvih letnikov ter 53 odstotkov dijakinj in dijakov tretjih letnikov že imelo spolne odnose. Skorajda enak delež spolno aktivnih v starosti petnajst let je pokazala tudi raziskava 'Spolno vedenje slovenskih srednješolcev' ginekologinje dr. Bojane Pinter in sodelavcev. Mladi so torej spolno aktivni, tega dejstva ne more spremeniti še tako konservativna politika. Naloga države in družine pa je, da jih na ta del življenja čim bolje pripravita in tudi zavarujeta.

  • Jure Trampuš

    5. 10. 2016  |  Politika

    Cerar rad govori o strpnosti, hkrati pa grozi z zaporo meje

    Premier Miro Cerar rad govori o strpnosti, hkrati pa grozi z zaporo meje in radikalnimi varnostnimi ukrepi zaradi domnevnega prihoda novih beguncev. Pred dobrim letom dni, na začetku lanskega septembra, se je v morju utopil triletni Alan Kurdi, deček iz razrušenega Kobanija. Umrl je na poti do dostojnega življenja. Svetovna javnost se je zganila, podoba utopljenega otroka je pretresala medije, ljudje so po družbenih omrežjih pisali ogorčene sestavke, risali užaloščene angele, točili virtualne solze. »Zdaj bo drugače,« so pravili, »politika, prebudi se!«

  • Damjana Kolar

    5. 10. 2016  |  Kultura

    Psihološka srhljivka o temnih plateh človeške narave

    V Prešernovem gledališču Kranj bo 8. oktobra ob 19.30 premiera drame Podsvet (The Nether), ameriške dramatičarke in igralke Jennifer Haley, ki je nastala v koprodukciji s SNG Nova Gorica. Uprizoritev v prevodu Tine Mahkota, ki se dotika temne plati seksualnosti in odpira moralno-etično dilemo pedofilije v virtualnem svetu, je režiral starosta slovenskega gledališča Dušan Jovanović.

  • Izak Košir

    5. 10. 2016  |  Družba

    Dostopnost umetnic in odprtost do občinstva

    V Ljubljani se je pričel 22. Mednarodni festival sodobnih umetnosti, Mesto žensk, ki bo trajal vse do 16. oktobra. Potekal bo na več prizoriščih, med njimi tudi v Kinodvoru, Kinoteki, Škucu, Pritličju, Stari mestni elektrarni in na Metelkovi. Letošnji festival se ukvarja z vsakodnevnostjo, z življenjem in z zgodbami iz različnih krajev in situacij, s tem kar nas obkroža vsak dan. Razkriva tisto, kar je nevidno, zakrito, spregovori o tistem, kar je preslišano. Predstavlja umetnost, ki se želi približati življenju, vanj vstopiti. Zanima nas razmerje med delom in spolom ter delom in umetnostjo danes in v preteklosti.

  • IK, STA

    5. 10. 2016  |  Svet

    Slovenski pesniki na Kubi

    Center za slovensko književnost in kubansko pisateljsko društvo bo v Havani pripravilo večdnevno pesniško prevajalsko delavnico. Udeležili se je bodo slovenski pesniki Peter Semolič, Brane Mozetič in Jana Putrle Srdić, prevajalka Mateja Rozman in poznavalka slovenske poezije Alojzija Zupan Sosič. Sodelovalo bo tudi več kubanskih pesnikov.

  • Izak Košir

    4. 10. 2016  |  Politika

    Kdo je kriv za spačeno podobo predsednika republike?

    Na okrogli mizi Dialogov, ki bo potekala v četrtek ob 11. uri v atriju ZRC, se bodo komentatorji spraševali, zakaj se je potrebno ukvarjati z medijskimi podobami predsednika republike. Na diskusiji z naslovom Kako so mediji ustvarili Boruta Pahorja, ki jo bo povezoval filozof Boris Vezjak, bodo sodelovali medijska strokovnjakinja Sandra Bašić Hrvatin, urednik TV Maribor Zoran Medved, filozof Tadej Troha, novinar in urednik notranje politike na Mladini Jure Trampuš ter zunanja sodelavka Mladine in novinarka Deja Crnović. "Vedno sem jih bil sposoben razumeti kot ogledalo, kot drugo mnenje, ki ga je treba upoštevati, ne pa se mu podrejati. Uveljavili sta se dve napačni presoji o moji osebnosti. Prva je domneva, da sem neodločen … Druga je, da sem blazno vznemirjen zaradi kritik. Nasprotno. Celotno politično življenje rastem z njimi," je leta 2009 o svojih kritikih dejal predsednik republike Pahor, ki se mu mandat izteče konec prihodnjega leta. 

  • Darja Kocbek

    4. 10. 2016  |  Svet

    Pentagon naj bi plačal 450 milijonov dolarjev za izdelavo sleparskih videov

    Pentagon naj bi britanskemu podjetju za odnose z javnostjo Bell Pottinger plačal 450 milijonov dolarjev za izdelavo sleparskih videov v Iraku, so razkrili britanski preiskovalni novinarji skupaj s časnikom Sunday Times. Te videe naj bi potem uporabljali za sledenje tistim, ki so si jih ogledovali.

  • Damjana Kolar

    4. 10. 2016  |  Kultura

    Problematika kolektivne amnezije spomina

    V ljubljanski Galeriji Photon bo od 4. oktobra do 4. novembra na ogled razstava z naslovom Shadowing the Black Square, mednarodno uveljavljene hrvaške umetnice Ana Bilankov, ki že več kot dvajset let živi in dela v Berlinu. Na ogled bo izbor video in fotografskih del iz različnih obdobij, ki jim je skupno to, da se ukvarjajo s problematiko kolektivne amnezije spomina ter nekoč in danes vseprisotnega nadzora.

  • Izak Košir, STA

    4. 10. 2016  |  Politika

    Kaj počne grožnja o prepovedi splava v Evropi leta 2016?

    Na Poljskem je včeraj okoli šest milijonov žensk s stavko protestiralo proti prepovedi splava, ki pod aktualno vlado grozi tej pretežno katoliški državi. Tam namreč do splava že zdaj velja zelo ristriktivna pravica, saj je ta je dovoljen le v primerih posilstva, ali če sta ogrožena zarodek ali življenje nosečnice. Kar je pravzaprav skoraj tako kot, da te pravice ne bi bilo. Ženske (in dekleta), ki zanosijo, so tako prepuščene nemilosti konzervativne zakonodaje. Poljske oblasti pa zdaj predlagajo še strožjo zakonodajo, pri kateri bi ženskam, ki bi prekršile zakon, grozilo tudi do pet let zapora. Številne so se namreč danes ob neželeni zanositvi prisiljene zateči na pomoč na črni trg.

  • IK

    4. 10. 2016  |  Politika

    Hillary Clinton podpirata tudi soproga in hčerka nekdanjega predsednika Busha

    Vplivni dolgoletni republikanci se eden za drugim postavljajo v vrsto med podpornike demokratske predsedniške kandidatke Hillary Clinton. Pred kratkim je to storil tudi nekdanji ameriški predsednik George Bush starejši, zdaj pa sta se na vlak Clintonove vkrcali še soprogra nekdanjega predsednika Georgea Busha mlajšega Laura in hčerka Barbara. Svojo podporo sta izkazali s prisotnostjo na večerji za zbiranje sredstev za kampanjo Hillary Clinton, ki je konec tedna potekala v Parizu. 

  • IK, STA

    3. 10. 2016  |  Svet

    Kljub prenizki udeležbi referenduma Orban ne želi uvesti begunskih kvot 

    Referenduma o begunskih kvotah EU se je včeraj na Madžarskem udeležilo 39,9 odstotka volivcev, kar je manj od potrebnih več kot 50 odstotkov za veljavnost, kažejo podatki osrednje volilne komisije po preštetih 99,8 odstotka glasov. Premier Viktor Orban je kljub neveljavnosti referenduma obljubil uveljavitev volje ljudstva, potem ko je 98,3 odstotka udeležencev kvote, ki bi vsaki določile, koliko beguncev morajo sprejeti, zavrnilo. Rezultat je Orban pozdravil kot izjemen in poudaril, da EU ne more prisiliti Madžarske, da sprejme begunce.

  • Darja Kocbek

    3. 10. 2016  |  Svet

    Uber po svetu širi tudi ponudbo dostave hrane

    Ameriško podjetje Uber, s katerim je minister za javno upravo Boris Koprivnikar v ZDA pred dnevi podpisal pismo o nameri, namerava razširiti po svetu tudi svojo ponudbo dostave hrane. Zdaj kot UberEats dostavlja hrano v šestih državah, do konca leta bo to storitev ponujal še v 22 državah, poroča Reuters. V teh državah že išče 150 sodelavcev, tudi menedžerje.

  • Damjana Kolar

    3. 10. 2016  |  Kultura

    Zadnji meseci življenja poljske Židinje, ki je preživela internacijo

    V Kinodvoru bo danes, 3. oktobra ob 20.30 projekcija dokumentarca No Home Movie, lani umrle belgijske režiserke Chantal Akerman, ki prikazuje zadnje mesece življenja režiserkine mame v njenem bruseljskem stanovanju. Po projekciji bo sledil pogovor z režiserkino dolgoletno sodelavko in montažerko Claire Atherton, s katero se bo pogovarjala Varja Močnik.

  • Izak Košir

    30. 9. 2016  |  Mladina 39  |  Politika

    Varna vožnja

    Decembra bo minilo šest let, odkar so takratnega ministra Henrika Gjerkeša po prednovoletni zabavi ustavili policisti. Njihovo pozornost je zbudil zaradi upočasnjene vožnje po ljubljanski obvoznici. Test alkoholiziranosti je pokazal 0,64 miligrama alkohola na liter krvi, to pomeni, da je minister vozil alkoholiziran. Policisti so ga zato pridržali do streznitve. S položaja ministra je nato odstopil, kot je navedel, ker je želel s tem zavarovati svojo integriteto in integriteto vlade. »Novoletna zabava s sodelavci je bila prijetna. Po celem dnevu brez hrane in nekaj kozarcih je bilo alkohola očitno preveč. Dogodek obžalujem.«

  • Anže Tomić

    30. 9. 2016  |  Mladina 39  |  Politika

    Volitve prek spleta so slaba zamisel

    Premier Miro Cerar in minister za javno upravo Boris Koprivnikar sta ponovno obudila zamisel o elektronskih volitvah. Tudi tokrat poslušamo zagotovila, da je elektronske volitve mogoče izpeljati tako, da so varne, zanesljive in anonimne. Premier trdi, da so danes »časi taki, da tehnika to omogoča, in zaradi nekih konservativnih vidikov se nikamor ne premaknemo«, minister Koprivnikar pa je v Odmevih dodal, da je v »današnjem času to možno«.

  • Damjana Kolar

    1. 10. 2016  |  Kultura

    Mednarodni razstavni dogodek na temo migracij 

    V mariborskem razstavišču Kibla Portal bodo 7. oktobra ob 19.00 odprli mednarodno umetniško razstavo na temo migracij z naslovom MIG 21, migracijsko interdisciplinarno gibanje 21. stoletja, na kateri se bo predstavilo 50 domačih in tujih umetnikov ter umetnic iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Srbije, Makedonije, Francije, Nemčije, Rusije, Poljske, Češke, Japonske, ZDA, Mehike, Kanade in Avstralije. Tema razstave so migracije v vseh oblikah, saj se 21. stoletje srečuje s problemom tranzicije, migriranja, genetskih in okoljskih sprememb, GSOjev, vojnih beguncev in ekonomskih migrantov.

  • Uredništvo

    30. 9. 2016  |  Družba

    Mladina in MESS 

    Današnjo svežo naslovnico Mladine in plakat za mednarodni gledališki festival MESS, ki se je danes začel v Sarajevu, druži lik osebe, ki je v letošnjem letu povzročila abnormalno zmešnjavo. Tako plakat kot naslovnica sta nastala pod taktirko Bojana Hadžihalilovića iz agencije Fabrika Sarajevo. Bojan Hadžihalilović je že leta 1995, takrat kot Trio Sarajevo, oblikoval naslovnice Mladine in na kreativen način združil ljubljansko uporništvo in sarajevsko dušo. Taman. Na tej povezavi lahko preberete intervju z Bojanom in pogledate tudi nekaj legendarnih naslovnic, ki jih je za Mladino oblikoval pred dvajsetimi leti.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž 

    30. 9. 2016  |  Mladina 39  |  Uvodnik

    Pozabljena ovadba

    Sredi decembra 2015 so kriminalisti na podlagi odredbe, ki jo je izdala preiskovalna sodnica Deša Cener, pregledali stanovanje in poslovne prostore Andreja Širclja, poslanca SDS, nekdanjega prvega moža slabe banke. Šircelj naj bi kot vodja slabe banke še z drugimi osumljenimi oškodoval državo za skupaj 2,7 milijona evrov. Toliko so bile namreč vredne svetovalne pogodbe, ki jih je Šircelj pomagal skleniti s štirimi podjetji, pri čemer je največji delež, 2,1 milijona, šel podjetju Quartz+Co. Šircelj naj bi že ob sklepanju dogovorov vedel, da naročenih storitev ta svetovalna podjetja ne bodo opravila, da so torej pogodbe fiktivne.

  • Anže Tomić

    30. 9. 2016  |  Politika

    Klemen Košak o duhovni oskrbi finančne ministrice

    Pogovor je nastal na podlagi članka Objemčki in poljubčki>>

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/285260814&color=ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false

  • Abnormalno je normalno

    »Mislim, da je Trump najnevarnejši politik, kar sem jih kdaj srečal, pa sem v Kongu vodil predvolilno kampanjo proti tipu, ki so ga v Haagu obtožili vojnih zločinov. Toda če bi tisti tip že ravno zmagal, vsaj ne bi imel jedrskega orožja,« pravi Stuart Stevens, politični svetovalec, ki je leta 2012 režiral predvolilno kampanjo republikanskega predsedniškega kandidata Mitta Romneyja.

  • IK

    29. 9. 2016  |  Politika

    Sodišče: Janšev tvit o odsluženih prostitutkah ima vse znake kaznivega dejanja

    Senat celjskega okrožnega sodišča je zavrnil ugovor predsednika SDS Janeza Janše v zasebni kazenski tožbi, ki sta jo zoper njega vložili novinarki TV Slovenija Mojca Šetinc Pašek in Eugenija Carl. Obtožba, ki se nanaša na Janšev zapis o "odsluženih prostitutkah" na Twitterju, je tako pravnomočna in sojenje se lahko začne. Po mnenju senata Janša s tvitom ni prispeval k javni razpravi, temveč je bil tvit namenjen izključno napadu na čast in dobro ime tožnic. 

  • Damjana Kolar

    30. 9. 2016  |  Kultura

    REJVikend

    Izbor elektronskih dogodkov za petek, soboto in nedeljo.

  • Darja Kocbek

    29. 9. 2016  |  Družba

    Zakaj bodo razredi ostali

    V Veliki Britaniji je nekaj šlo narobe in rezultat junijskega referenduma o izstopu iz EU je to pokazal. Kampanja in dogodki po referendumu so razkrili družbo, ki je razklana po razredih, regijah, letih in kulturi ter ima manj veziv, kot jih je imela kadar koli v sodobni zgodovini, v knjigi Respectable: The Experience of Class, iz katere odlomek je objavil Guardian, piše Lynsey Hanley.

  • Darja Kocbek

    29. 9. 2016  |  Svet

    Zgodba o zasvojenem Hitlerju in drogiranih vojakih

    Nemški pisatelj Norman Ohler v svoji knjigi Blitzed (Popolnoma zadet) razkriva do zdaj zamolčano zgodbo o zlorabi drog kokain, heroin, morfin in predvsem metamfetamin (crystal meth) v tretjem rajhu. To je zgodba o Hitlerju in njegovi zasvojenosti, o drogiranih vojakih, nasploh o vplivu drog na potek druge svetovne vojne. Ohler je za Guardian povedal, da je po padcu berlinskega zidu v 90. letih prejšnjega stoletja sam jemal ekstazi in LSD. Zdaj jih ne jemlje več, a ve, kako učinkujejo, zato je lahko napisal omenjeno knjigo.

  • Damjana Kolar

    29. 9. 2016  |  Kultura

    Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje

    Izbor dogodkov od 29. septembra do 2. oktobra.

  • IK, STA

    29. 9. 2016  |  Politika

    Francija Slovenijo poziva, naj vrne posmrtne ostanke francoskega kralja

    Združenje za vrnitev francoskega kralja Karla X. in zadnjih Burbonov v Francijo je sporočilo, da bodo sprožili pobudo za to, da bi njihove posmrtne ostanke iz Slovenije prepeljali v Francijo in jih pokopali v kraljevi nekropoli v baziliki Saint-Denis severno od Pariza. Slovensko zunanje ministrstvo s pobudo doslej uradno ni bilo seznanjeno.

  • Tibor Rep

    29. 9. 2016  |  Družba

    Moč čistega entuziazma

    Nikola Racan, mladi hrvaški skejter in snemalec skejtanja, najverjetneje niti v najslikovitejših sanjah ne bi utegnil odsanjati, da se bo kot pobudnik majcenega festivala lokalnih skate filmčkov po zgolj šestih letih prebudil v koži vodje verjetno najkvalitetnejšega festivala neodvisnih skejt filmov v Evropi, po trditvah številnih prisotnih avtorjev filmov morda celo najboljšega na svetu. Vladimir skate film festival pod okriljem Skateboard kluba Augusta Šenoe iz Fažane na jug istrskega polotoka privabi vsako leto večjo, predvsem pa zelo raznoliko množico raznorodnih ljubiteljev skejtanja, fotografije, dokumentaristike, mode, filozofije, ali zgolj dobre malvazije ob sardelnem krožniku. »Gre za neodvisno filmsko manifestacijo, zato se otepamo velikih komercialnih sponzorjev, ki bi lahko potencialno kompromitirali vsebine in smer samega festivala.