• Uredništvo

    25. 8. 2020  |  Politika

    »Imamo vlado, ki daje videz, kot da spodbuja korupcijo«

    "Boj proti korupciji nikoli ne obstaja zgolj na deklaratorni ravni, temveč mora zanj obstajati prava politična volja, obstajati morajo motivacija, ustrezni ljudje na vodilnih političnih in protikorupcijskih položajih ter seveda tudi ustrezna materialno-tehnična sredstva. Slovenija je tukaj odpovedala na številnih področjih. Že dolgo časa boj proti korupciji ne le, da ni prioriteta nobene od vlad, temveč sploh več ne seže v doseg njihove pozornosti."

  • DK, STA

    25. 8. 2020  |  Politika

    Člani sveta DeSUS o nezaupnici Aleksandri Pivec

    Svet DeSUS bo na današnji popoldanski seji obravnaval predlog o nezaupnici predsednici stranke Aleksandri Pivec. Tudi če bo ta izglasovana, ni jasno, kaj bo to pomenilo za nadaljnjo vlogo Pivčeve. Slednja namreč vztraja, da svet nima pristojnosti, da bi jo razrešil, da lahko to stori le kongres. 

  • DK, STA

    18. 8. 2020  |  Svet

    Nadaljevanje izvajanja trgovinskega sporazuma

    Ameriški finančni minister Steven Mnuchin, trgovinski predstavnik Robert Lighthizer ter podpredsednik kitajske vlade Liu He so ponoči po evropskem času opravili težko pričakovani pogovor o izvajanju prve faze trgovinskega dogovora med državama. Kljub ponovno okrepljeni napetosti med velesilama so se strinjali, da se izvajanje sporazuma nadaljuje.

  • DK, STA

    25. 8. 2020  |  Svet

    Dodatna sredstva za premostitev krize

    Britanska vlada je za pomoč glasbenim prizoriščem, ki so zaradi pandemije novega koronavirusa zaprta od sredine marca, pri čemer mnogim grozi, da jih sploh ne bodo več odprli, namenila dodatno podporo v višini 1,1 milijona funtov. Posamezna prizorišča bodo prejela od 1000 do 80.000 funtov. Med prejemniki sta denimo The Troubadour v Londonu, kjer sta med drugim nastopila Adele in Ed Sheeran, ter The Jacaranda v Liverpoolu, kjer so svoje zgodnje koncerte odigrali The Beatles. V povprečju bodo za posamezno prizorišče namenili 25.000 funtov

  • DK, STA

    25. 8. 2020  |  Svet

    Znanstveniki dokazali ponovno okužbo z novim koronavirusom 

    V Hongkongu so znanstveniki po lastnih navedbah kot prvi na svetu dokazali, da se je bolnik, ki je ozdravel po covidu-19, že po nekaj mesecih znova okužil z novim koronavirusom. Kljub nekaterim predvidevanjem v tej smeri dokaza o ponovni okužbi tako hitro po prestani bolezni doslej še ni bilo, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Ponovno okužbo so potrdili pri 33-letnem moškem, ki se je z novim koronavirusom prvič okužil spomladi, nato pa je bil na testu znova pozitiven štiri mesece kasneje po avgustovskem izletu v Španijo. Tam se je okužil z drugim sevom novega koronavirusa, kar dokazuje, da pri njem ne gre zgolj za ponovitev prve spomladanske infekcije.

  • LP

    25. 8. 2020  |  Kultura

    Najboljše kratke zgodbe

    Danes, 25. avgusta, se v Novem mestu začenja že četrti festival Novo mesto short. Festival nadaljuje tradicijo pripovedovanja in hkrati izpostavlja najboljše slovenske sodobne kratke zgodbe – znotraj festivala se podeljuje nagrada novo mesto za najboljšo kratkoprozno zbirko lanskega leta, za katero so letos nominirani Ana Svetel z zbirko Dobra družba, Zarja Vršič z zbirko Kozjeglavka, Veronika Simoniti z zbirko Fugato in Sergej Curanovič z zbirko Plavalec (lani jo je prejela Vesna Lemaić za zbirko Dobrodošli).

  • Pia Nikolič

    24. 8. 2020  |  Družba

    Spomenka Hribar: »Kdor laže tudi krade. Vse, kar prihaja iz njihovih ust, je zmerjanje in to niso le besede, to so dejanja.«

    V prijetnem hladu Švicarije, na obronkih rožniškega gozda, je čez vikend potekal Grounded - Festival elektronske glasbe in kritične misli. Letos so si za glavno temo izbrali resnico, oziroma njen razpad. Na sobotno jutro pa sta dr. Spomenka Hribar in dr. Barbara Rajgelj razglabljali o resnici in laži v politiki. V ospredju je bil odnos trenutne slovenske politične oblasti do resnice. Hribar se je zato večkrat navezala na svojo leta 1996 izdano knjigo Svet kot zarota: analiza političnega sloga Janeza Janše, za katero pravi, da je še vedno aktualna. Druga največkrat citirana avtorica je bila Hannah Arendt, ki jo je Rajgelj že v začetnem nagovoru uporabila kot opomnik na to, da »laž že od samega začetka poznamo kot sredstvo za doseganje političnih ciljev.«

  • Danes je nov dan

    24. 8. 2020  |  Družba

    Abecedarij svobode govora: gatekeepers

    Chomsky in Herman v leta 1988 izdani knjigi Manufacuring Consent orišeta mainstream medije kot aparat v službi kapitala in politike. Pravita, da so bolj kot neposredna cenzura ali propaganda pomembne tiste perspektive, ki jih mediji izpustijo kot nevredne poročanja in tako zamejijo pogovor.

  • DK, STA

    24. 8. 2020  |  Politika

    Podpora Janševi vladi še naprej pada

    Po javnomnenjski raziskavi, ki jo je za POP TV izvedla Mediana, podpora vladi Janeza Janše pada že četrti mesec zapored, med strankami pa kljub temu še vedno vodi SDS. Podpora vladi je z julijskih 39,4 odstotka padla na 37,4 odstotka. S 50,4 odstotka na 53 odstotkov pa se je povišal delež tistih, ki dela vlade ne podpirajo. Neopredeljenih je 9,6 odstotka anketiranih. 

  • Uredništvo

    24. 8. 2020  |  Politika

    »Aleksandra Pivec je pasé, z njo ni poti naprej«

    "Če bi Aleksandra Pivec razumela politiko in bi želela delati v dobro vseh, bi sledila našemu pozivu in bi odstopila, kajti če bo vztrajala na čelu DeSUS, bo to pripeljalo do propada stranke. Poslanci Aleksandre Pivec ne vidimo več kot predsednice. Ona je za nas, kot se je izrazil eden od kolegov, pasé. Želimo, da pride nekdo, ki bo stranko konsolidiral, poenotil članstvo in ki bo razumel politiko."

  • DK, STA

    24. 8. 2020  |  Politika

    Prepoved sprememb v ameriški pošti pred volitvami

    Ameriški predstavniški dom je potrdil predlog zakona, ki predvideva 25-milijardno pomoč pošti, obenem pa prepoveduje vsakršne spremembe delovanja pošte do konca novembrskih predsedniških volitev. Ameriški predsednik Donald Trump je že zagrozil z vetom na zakon, za katerega pa je malo verjetno, da bo potrjen tudi v senatu.

  • DK, STA

    24. 8. 2020  |  Kultura

    Priprava družbe na izzive prihodnosti

    V Ljubljani bo od 24. do 28. avgusta potekal mednarodni festival umetnosti, znanosti in tehnologije A dela?, ki bo predstavil novejše produkcije Društva Ljudmila in drugih partnerskih ustanov v okviru evropske mreže EASTN-DC (European Art Science Technology Network for Digital Creativity), ki stremi k interdisciplinarni obravnavi novih premikov v digitalni paradigmi, s ciljem pripraviti družbo na izzive prihodnosti, v kateri digitalne tehnologije vstopajo v vse pore človeškega zaznavanja, dojemanja in delovanja.

  • DK, STA

    24. 8. 2020  |  Politika

    Začetek republikanske konvencije

    Potem ko so demokrati minuli teden na nacionalni konvenciji potrdili predsedniško kandidaturo Josepha Bidna, bodo svojo konvencijo danes začeli tudi republikanci, ki bodo potrdili kandidaturo Donalda Trumpa za nov štiriletni predsedniški mandat. Demokratska konvencija je tehnično potekala v Milwaukeeju, vendar zaradi pandemije novega koronavirusa dejansko virtualno.

  • Damjana Kolar

    24. 8. 2020  |  Kultura

    Tedenski napovednik kulturnih dogodkov

    Priporočamo mednarodni festival umetnosti, znanosti & tehnologije A dela?, razstavo Mita Gegiča z naslovom Mi gremo Drugam,  predstavo Alkestida v režiji Livije Pandur, razstavo Nova doba, na kateri se predstavljajo PLATEAURESIDUE, Maja Smrekar, Robertina Šebjanič in Tanja Vujinović, skupinski performans z naslovom Polymorphic Ritual, na katerem sodelujejo Agnes Momirski, Tatiana Kocmur, Liza Šimenc, Marko Batista in Brina Vidic.

  • DK, STA

    24. 8. 2020  |  Svet

    Yoko Ono poziva k skupnim sanjam

    Po petmesečnem zaprtju zaradi epidemija, bo Metropolitanski muzej umetnosti (Met) v New Yorku vrata ponovno odprl 29. avgusta. Že od 20. avgusta pa težko pričakovani dogodek napoveduje instalacija na pročelju, pod katero se podpisuje še vedno aktivna 87-letna japonska umetnica Yoko Ono. Z delom Dream Together vdova Johna Lennona svet poziva k skupnim sanjam.

  • Uredništvo

    23. 8. 2020  |  Družba

    »Nobene vlade nismo ujčkali«

    "Nihče nima namena napadati vlade oziroma jo rušiti, vendar je dejstvo, da nobene vlade nismo ujčkali. Ker če vlada dela napake, moramo biti mi prvi, ki nanje opozarjamo. Pametna vlada bo opozorila novinarjev o svojem delu sprejela, poskušala stvari popraviti in nato javnosti sporočila, kako jih je uredila."

  • Uredništvo

    23. 8. 2020  |  Kultura

    Najboljše fotografije natečaja Word Press Photo 

    V dunajski galeriji Westlicht bo od 11. septembra do 25. oktobra na ogled razstava najboljših fotografij preteklega leta, izbranih na mednarodnem fotografskem natečaju World Press Photo. Razstava, ki potuje po vsem svetu, prikazuje največje dosežke mednarodnega fotoreporterstva.

  • DK, STA

    23. 8. 2020  |  Družba

    Za hitro širjenje novega koronavirusa ključna vlažnost

    Študija, pri kateri so sodelovali indijski in nemški raziskovalci, je pokazala, da zaprti prostori z zelo suhim zrakom, kot so na primer sušilnice ali močno klimatizirani prostori, predstavljajo idealno okolje za hitro širjenje novega koronavirusa. Najpočasneje se virus širi, če je vlažnost zraka nekje med 40- in 60-odstotna.

  • DK, STA

    23. 8. 2020  |  Svet

    Trgovina Stonesov na Carnaby Street

    Ulica Carnaby Street v londonskem Sohu se je v zgodovino glasbe vpisala kot srce dogajanja kulturnega gibanja Swinging Londona v 60-ih letih minulega stoletja. Del tega gibanja so bili tudi The Rolling Stones, ki so ravno tedaj začeli svojo glasbeno pot, zdaj pa se pripravljajo, da bodo na legendarni ulici odprli svojo trgovino.

  • 23. 8. 2020  |  Kultura

    Nedeljska poezija #29

    V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih dveh letih. Tokrat pesem Boruta Gombača iz zbirke S konico konice jezika.

  • Uredništvo  |  foto: Gašper Lešnik

    22. 8. 2020  |  Družba

    Napis v podporo prosilcem za azil

    Policija pod vlado Janeza Janše že od 1. junija naprej omejuje gibanje prosilcem z azil in jih zapira v opuščen industrijski objekt v Centru za tujce v Postojni. Tam so zaprti 24 ur na dan, sedem dni v tednu, dokler se ne odrečejo pravici do azila ali pa jih na prostost izpusti sodišče z razveljavitvijo odločbe o omejitvi gibanja. Obupani tujci od časa do časa protestirajo, zahtevajo človeško obravnavo, zdravniško pomoč, prihaja do samopoškodovanja, poskusov samomora, gladovnih stavk.

  • Danes je nov dan

    22. 8. 2020  |  Družba

    “Mogoče jo je zeblo"

    Zbirka grozljivih komentarjev pod novico o moškemu, ki je ženo polil z bencinom in zažgal, bi bila skoraj bolj šokantna od novice same – če ne bi bilo podobnih primerov valjenja krivde na žrtve nešteto. 

  • Uredništvo

    22. 8. 2020  |  Družba

    Zaključek četrte izdaje Festivala Grounded

    Ob 9.30 bo pred Švicarijo potekal prav poseben pogovor z naslovom Resnica in laž v politiki. Pogovarjali se bosta filozofinja, sociologinja in publicistka dr. Spomenka Hribar in docentka za pravne predmete na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani, dr. Barbara Rajgelj. V fokus bosta vzeli iskanje resnice, oziroma odnos do laganja v "poresničnem svetu" v slovenski politiki. Zanimalo ju bo koliko k temu prispevajo različni akterji in kdaj je lahko laž rešitev ali resnica poguba. Pogovor se bo odvil skoraj četrt stoletja po prvem in desetletje po drugem izidu knjige Svet kot zarota, "v katerem je dr. Spomenka Hribar analizirala politični slog Janeza Janše", kar bo storila tudi na podlagi tretje Janševe vlade, ki je trenutno na oblasti.

  • Uredništvo  |  foto: Gašper Lešnik

    22. 8. 2020  |  Družba

    FOTOGALERIJA: Petkovi protivladni protesti

    Že 18. petek zapored  je v Ljubljani potekal protivladni protest. Na Prešernovem trgu se je zbrala večja množica ljudi, ki je z žvižgi in vzkliki "lopovi" pospremila govorce na protestu. Razvili so tudi velik transparent, s katerimi vladi sporočajo: "Čakamo vas!" Govorci na protestu so kritično opozorili tudi na nadzore, ki te dni potekajo na NPU. 

  • DK, STA

    22. 8. 2020  |  Družba

    Necepljenih otrok ne bo mogoče vpisati v vrtec

    Predlog zakona o nalezljivih boleznih določa, da necepljenih otrok ne bo mogoče vključiti v javno financiran vrtec ter nekatere srednje in visoke šole ter fakultete. Po besedah državne sekretarke Tine Bregant želijo s tem preprečiti neupravičeno izogibanje cepljenju in zaščititi populacijo. Predlog bo v javni obravnavi do 30. septembra.

  • DK, STA

    22. 8. 2020  |  Svet

    Hebrejski rokopisi in knjiga urokov

    V Britanski knjižnici v Londonu bodo 1. septembra za širšo javnost odprli razstavo izbora hebrejskih rokopisov, s katero zaključujejo obsežen projekt digitalizacije zbirke hebrejskih rokopisov. Vanjo bo vključena tudi knjiga urokov, ki, vsebuje uroke za najrazličnejše priložnosti: kako ubežati demonom, za varno potovanje in uspešno ljubezensko življenje, pa tudi za reševanje bolj vsakdanjih težav, kot so vročina, driska ali kaj storiti, če nekdo pomotoma pogoltne kost. Drobna knjižica iz 16. stoletja vsebuje skupaj 125 receptov, pozornost pa zbujajo tudi očarljive dekoracije.

  • Uredništvo

    20. 8. 2020  |  Družba

    Jose: »To drugačnost sem občutil že v otroštvu«

    "To drugačnost sem občutil že v otroštvu. Z nekaterimi ljudmi sem imel konflikte že v vrtcu. Ko zdaj razmišljam o tem, se mi zdi to normalno, ker smo ljudje narejeni tako, da smo vsaj v prvem trenutku zelo nezaupljivi do vsega drugačnega od tistega, česar smo vajeni. Zato mislim, da je najbolj pomembno, da se spoznavamo: da spoznavamo drugačne ljudi in drugačne kulture, zato ker se, potem ko nekaj spoznaš, tega nehaš bati. Ena glavnih poant najinega komada z Muratom Od ljudi za ljudi je bila ravno to, da ko začneš spoznavati ljudi, vidiš, da v bistvu ni razlike; na zunaj smo mogoče drugačni in drugače govorimo, osnovne značilnosti mene ali enega Šveda so pa iste: vsi si želimo biti ljubljeni in imeti radi – mislim, da je to osnova za vse."

  • DK, STA

    22. 8. 2020  |  Kultura

    Kino na zahtevo

    Mestni kino Kinodvor bo septembra kot novost ponudil kino na zahtevo v mali dvorani, kjer si bo zaključena skupina do deset oseb lahko ogledala enega od 12 filmov z rednega sporeda. Novost je namenjena tistim, ki so zamudili film na rednem sporedu in si ga želijo ogledati v družbi prijateljev, praznujejo jubilej, bi radi bližnje obdarili z ogledom filma ali pa jih skrbi gneča na kulturnih prireditvah. Septembrske projekcije bo sicer 1. septembra uvedel film O neskončnosti švedskega režiserja Royja Anderssona.

  • Peter Petrovčič

    21. 8. 2020  |  Politika

    Ustrahovanje s psi

    Policija pod vlado Janeza Janše že od 1. junija naprej omejuje gibanje prosilcem z azil in jih zapira v opuščen industrijski objekt v Centru za tujce v Postojni. Tam so zaprti 24 ur na dan, sedem dni v tednu, dokler se ne odrečejo pravici do azila ali pa jih na prostost izpusti sodišče z razveljavitvijo odločbe o omejitvi gibanja. Obupani tujci od časa do časa protestirajo, zahtevajo človeško obravnavo, zdravniško pomoč, prihaja do samopoškodovanja, poskusov samomora, gladovnih stavk.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    21. 8. 2020  |  Mladina 34  |  Uvodnik

    Zaprta družba

    Ćeprav nam internet, navidezna dostopnost vsakega kotička tega sveta, daje občutek, da med državami, narodi in posamezniki ni več nobenih zidov, pravkar doživljamo leto, v katerem sta se pretok informacij in s tem vedenje, kaj se dogaja v drugih državah in družbah, strahovito zmanjšala. Že fizičnih stikov s tujci je danes manj kot kadarkoli, a manj je tudi pretoka informacij, saj so se informacije o družbi in življenju umaknile epidemijskim informacijam. To, kar doživljamo, je nekakšna dejanska virtualna resničnost – razen redkih, ki še potujejo, imamo le še približen uvid v svet, medijsko je ta dejansko podložen zgolj s podatki in ocenami razmer, ki se vežejo na stanje okužb z novim koronavirusom in razširjenost bolezni covid-19. Zato ni virtualna le resničnost razmer v tujini in drugih državah, ampak tudi pri nas – nekatere stvari se nam zdijo popolnoma logične in edine mogoče, ker nimamo primerjave z drugimi državami in s tem ogledala svojega ravnanja. Naj navedemo le primer, povezan s koronavirusom in odločitvijo slovenske vlade, da za vse, ki se bodo po nedelji vrnili iz Hrvaške, uvede obvezno 14-dnevno karanteno. V javnosti poteka razprava le o tej možnosti, torej karantena da ali ne – pri čemer obstaja tudi tretja možnost, ki je pri nas zaradi odločitve vlade popolnoma odrinjena že iz javne razprave. Testiranje namreč.