-
5. 7. 2020 | Svet
Predsednik, ki želi istospolnim parom preprečiti posvojitve
Teden pred drugim krogom predsedniških volitev na Poljskem se je trenutni predsednik Andrzej Duda izrekel proti pravicam istospolnih. Napovedal je poskus spremembe ustave, v okviru katere bi istospolnim parom izrecno prepovedali posvojitve otrok, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
-
5. 7. 2020 | Družba
Varuh človekovih pravic: »Vsak ukrep, ki v demokraciji omejuje svobodo gibanja, mora biti zakonit«
Pri varuhu človekovih pravic so v nasprotju z državno sekretarko na ministrstvu za delo Matejo Ribič poudarili, da ne vidijo pravnih podlag za omejitev izhodov v domovih za starejše, kar je po njihovem mnenju zaskrbljujoče. Zakon o nalezljivih boleznih za splošno prepoved izhodov zdravih stanovalcev iz domov za starejše ni ustrezna podlaga, menijo.
-
5. 7. 2020 | Družba
Znanje je predragoceno, da bi ga smeli podvreči kratkoročnim ciljem
Senat Filozofske fakultete UL je ob zaključku letošnjega študijskega leta in ob pripravi na naslednje študijsko leto sprejel naslednjo izjavo za javnost: V času epidemije COVID-19, ko so bile izobraževalne institucije v Sloveniji zaprte, je bila glavnina javne in strokovne razprave usmerjena v iskanje ustreznih rešitev za izvedbo osnovnošolskega in srednješolskega izobraževalnega in vzgojnega procesa, bistveno manj pozornosti in razmislekov pa je bilo namenjenih univerzitetnemu izobraževanju. Pristojno ministrstvo je v sodelovanju z univerzami sicer sprejelo določene ukrepe, ki so blažili nastale razmere. Študentkam in študentom je bila zagotovljena pravica do podaljšanega statusa v naslednjem študijskem letu zaradi izjemnih epidemioloških okoliščin, ki so neposredno vplivale na izvajanje študijske dejavnosti v letošnjem študijskem letu oziroma onemogočile izvedbo dela študijskega procesa. Pri tem so bili mišljeni predvsem tisti deli, ki jih na daljavo ni mogoče izvesti zaradi nujne fizične prisotnosti študentk in študentov, kot so na primer laboratorijske vaje, terensko delo, opravljanje prakse v različnih institucijah in podobno. Vse to je morebiti ustvarilo napačen vtis, da je možno preostale dele študijskega procesa preprosto prenesti v spletno okolje in izvesti enako kakovostno, kot če bi jih izvajali v predavalnicah.
-
5. 7. 2020 | Družba
"Laž je dobila domovinsko pravico na naši grudi. Ne gre samo za lažne novice. Gre za lažna dejstva. Banalen primer je star dober teden: Igor Pirkovič, avtor izjemne proslave ob dnevu državnosti, se je hvalil, kako je bila to najbolj gledana proslava na TV-zaslonih od osamosvojitve naprej. Tudi ko so na dan prišli dokazi, da to sploh ne drži, še več, da je bila to ena najmanj gledanih proslav, se ni zgodilo prav nič. Dejstvo se je spremenilo v mnenje. Občutek. Pač prazno blebetanje in hvalisanje. Zato bo v kratkem Slovenija spremenila navijaško skandiranje. Namesto Kdor ne skače, ni Slovenc se bo vpilo Kdor ne laže, ni Slovenc…"
-
5. 7. 2020 | Družba
»Kot družba lahko preživimo samo, če problem drugega razumemo kot naš lastni problem«
"Včasih mislimo, da lahko v naših mehurčkih intime pobegnemo pred velikimi problemi sveta, a sem prepričan, da ni tako. Vsi družbeni problemi ves čas vplivajo na našo intimo, pa če se tega zavedamo ali ne. Mislim, da lahko kot družba preživimo samo, če problem drugega razumemo kot naš lastni problem. Gledališče v osnovi deluje ravno na tej človeški zmožnosti, da doživi problem drugega kot svoj lastni."
-
5. 7. 2020 | Politika
Trump: »Želijo indoktrinirati naše otroke«
Na predvečer ameriškega dneva neodvisnosti je Donald Trump v Južni Dakoti pri gori Rushmore, v katero so vklesani obrazi štirih predsednikov ZDA, napadel levico in protestnike, da izvajajo kulturno revolucijo, s katero želijo spodkopati ameriško revolucijo, otroke v šolah pa učijo, kako naj sovražijo lastno domovino. Levico je tudi obtožil, da se obnaša totalitarno, kar naj bi bilo po njegovih besedah tuje ameriškemu načinu življenja.
-
5. 7. 2020 | Svet
Glasbeniki na vlado naslovili pismo, naj poskrbi za koncertno industrijo
Kar 1500 britanskih glasbenikov, med katerimi so Ed Sheeran, Paul McCartney in skupina The Rolling Stones, so v četrtek na britansko vlado naslovili odprto pismo, naj poskrbi za koncertno industrijo, ki jo je epidemija novega koronavirusa izjemno prizadela. Opozarjajo, da je ogroženih več kot 200.000 delovnih mest. V pismu so povzeli nove raziskave, ki kažejo, da je koncertna industrija lani v britanski proračun prinesla 4,5 milijarde britanskih funtov, zagotavljala pa je 210.000 delovnih mest po državi.
-
5. 7. 2020 | Kultura
V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih dveh letih. Tokrat pesem Petra Semoliča.
-
5. 7. 2020 | Kultura
Žirija Glasbene redakcije Radia Študent je izbrala 6 glasbenih projektov, ki se bodo udeležili jubilejnega dvajsetega kroga Klubskega maratona. Turneja Klubski maraton 2020 bo letošnjim izbrancem omogočila koncertne nastope po Sloveniji, radijske nastope v živo, obsežno promocijo med maratonom in po njem ter studijsko snemanje skladb za promocijsko kompilacijo Klubski maraton 2020, ki bo izšla pod okriljem Založbe Radia Študent, v digitalni obliki in na CD-ju.
-
4. 7. 2020 | Politika
Med »rumenimi jopiči« tudi nekdanji kandidat SDS na lokalnih volitvah
Ko je pretekli teden protivladne proteste dopolnila provladna protestniška skupina, je več deset oseb, kamufliranih v rumene jopiče in zaščitne maske, javnost kanilo prepričati, da je nekakšno samoniklo gibanje.
-
4. 7. 2020 | Politika
Jelinčič se je odzval na Janševo povabilo
Predsedniki koalicijskih strank Janez Janša (SDS), Zdravko Počivalšek (SMC), Matej Tonin (NSi) in Aleksandra Pivec (DeSUS) so včeraj s poslanskima skupinama Jelinčičeve SNS in narodne skupnosti podpisali sporazum o sodelovanju pri sprejemanju zakonov in drugih aktov ter dokumentov v obdobju 2020-2022.
-
4. 7. 2020 | Politika
Janez Janša: »Svoboda je zame sveta«
"Svoboda je zame sveta. Pa ne zato, ker mi je bila že večkrat v življenju po krivici vzeta, marveč zato, ker verjamem, da je lahko le svoboden človek ustvarjalen in lahko živi človeka vredno življenje. Ko je nastajala samostojna Slovenija, svoboda izražanja kot pravica in svoboščina ni bila kar tako zapisana v ustavo. Vemo, kaj pomeni, da si zato, ker svobodno izraziš svoje prepričanje, kaznovan in preganjan. Zato je svoboda izražanja nekaj, za kar se bom vedno boril."
-
4. 7. 2020 | Politika
»Opraviti imamo z demokratičnim deficitom in celo s pojavi fašizacije slovenske družbe«
"O uspešnosti izvajanja ciljev nam bo pričala prihodnost, še zdaleč pa ni mogoče spregledati vsega ostalega, za kar je soodgovorna naša stranka."
-
4. 7. 2020 | Družba
Prehajamo v drugo polovico leta. 2020 nas vsak dan znova preseneča in ni videti, da se bo dogajanje kmalu umirilo. Letos smo še bolj kot običajno zasičeni z novicami, raziskave pa opozarjajo, da dosegamo kritično mejo sposobnosti procesiranja vseh informacij.
-
4. 7. 2020 | Družba
Aretirali sodelavko pokojnega posiljevalca
V ameriški zvezni državi New Hampshire so v četrtek aretirali nekdanjo ljubimko in sodelavko bogatega posiljevalca Jeffreyja Epsteina, ki je po aretaciji naredil samomor v celici newyorškega zapora. Osumljena je, da je delovala kot Epsteinova zvodnica mladoletnic, poleg pregona zveznih tožilcev pa se sooča tudi s civilnimi tožbami številnih žensk. Epsteina so aretirali lani, avgusta pa se je obesil v svoji celici, potem ko mu je sodišče zavrnilo varščino.
-
4. 7. 2020 | Svet
Mreža Comedy Central je sklenila dogovor s producentom Mikeom Judgeom, da bo za dve sezoni ponovno obudila animirano serijo glasbene televizije MTV Beavis and Butthead. Judge, ki je pravzaprav ustvaril serijo o dveh najstniških lenih zapečkarjih brez dlake na jeziku, si jo bo zdaj na novo zamislil za pripadnike generacije Z. Serija je bila na MTV sprva predvajana med letoma 1993 in 1997, za eno sezono pa je bila ponovno obujena leta 2011.
-
4. 7. 2020 | Kultura
V okviru pesniškega natečaja Plačaj z verzom je izšla zbirka #instapoezije, ki je nastajala na družbenih omrežjih med prvim valom epidemije novega koronavirusa. Na pobudo organizatorja, dunajske pražarne kave Julius Meinl, je splet preplavilo več kot 300 verzov, med katerimi sta Feri Lainšček in Glorjana Veber izbrala najboljše in jih uredila v posebno pesniško zbirko, ki je dostopna na spletu.
-
4. 7. 2020 | Kultura
V parku Tivoli bo julija in avgustu potekalo pestro kulturno dogajanje, imenovano Poletje v Tivoliju. Zvrstilo se bo približno 60 dogodkov s področja vizualne umetnosti, glasbe, filma in literature. Mednarodni grafični likovni center (MGLC), ki program organizira že desetič, za letošnjo izdajo napoveduje daljši in bolj raznolik repertoar.
-
3. 7. 2020 | Mladina 27 | Uvodnik
V torek, ko so kriminalisti obiskali ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška, ta ni bil prav nič presenečen, bil je pripravljen. Vedel je, da prihajajo; vsaj dan pred njihovim prihodom ga je o tem tako ali drugače obvestil Aleš Hojs, minister za notranje zadeve v odstopu, ali danes že nekdanji direktor policije Anton Travner, če ne morda prek posrednikov celo kdo višji v državni hierarhiji. Hojs je posredovanje informacije vpletenim skušal prikriti tako, da jo je dal objaviti na Nova24, strankini televiziji.
-
3. 7. 2020 | Politika
Spoštovani gospod predsednik vlade, v vašem pismu generalnemu državnemu tožilcu ste zapisali, da je »iz zgodovine zadnjega stoletja splošno znano, da so javnemu in organiziranemu hujskanju množic z gesli »Juden raus!«, »Smrt fašizmu!« in podobnimi sledila pobijanja najprej posameznikov, nato pa celih skupin, vse do stopnjevanja v zločinih proti človeštvu in genocidu.«
-
3. 7. 2020 | Mladina 27 | Politika
Sedemindvajsetega junija je dan policije, policisti ga praznujejo v spomin na vlogo, ki jo je policija odigrala pri osamosvajanju Slovenije. Upravičeno so ponosni na svoj praznik. Letos je bila osrednja slovesnost v Tacnu, kjer je zbrane nagovoril notranji minister Aleš Hojs. Takole je govoril minister: »V teh mesecih, odkar sem z vami, sem spoznal vašo neizmerno iskrenost, strokovnost in požrtvovalnost za državljane Slovenije.« Nato je policistom dejal, da od njih pričakuje veliko. »Državljani vas, tako kot slovensko vojsko in slovensko zdravstvo, vidijo na piedestalu branika njihove varnosti.« Zbrani policisti so ministrovemu nagovoru zaploskali, še posebej tisti, ki so zaradi junaških in požrtvovalnih dejanj dobili posebna priznanja.
-
3. 7. 2020 | Mladina 27 | Politika
Dan po razkritjih v Tarči je Ivan Gale odšel na Nacionalni preiskovalni urad. Tja je šel s svojim računalnikom, ki ga je želel izročiti. Ker so policisti imeli nekaj težav z zasegom njegovega poštnega strežnika, jim je računalnik pustil za skoraj teden dni. Kasneje so sicer kriminalisti zasegli še elektronsko pošto nekaterih drugih zaposlenih na zavodu za blagovne rezerve – toda informacije o sumu kaznivih dejanj pri nabavi zaščitne medicinske opreme so na policiji očitno imeli že pred tem, ves čas pa je bilo v središču njihove pozornosti podjetje GenePlanet. To dokazuje tudi nenavaden klic, ki ga je Gale v zvezi z GenePlanetom prejel od tedanjega generalnega direktorja policije Antona Travnerja – ta je poskušal Galeta prepričati, naj odneha.
-
3. 7. 2020 | Mladina 27 | Družba
Nacifašiste, skrite za rumenimi jopiči, je spodbudila vladajoča politika
Ena danes ikoničnih upodobitev vzpona fašizma v tridesetih letih prejšnjega stoletja je uspela režiserju filma Cabaret (1979) v zaključnem prizoru. Če so bili na začetku filma odkriti nacisti še pregnani iz mestnega kluba, je zadnji prizor posnet na deželi, kjer so domačini ob pitju piva priča spontani predstavi svetlolasega fanta, pripadnika Hitlerjeve mladine, ki se dvigne ob petju pesmi Prihodnost pripada meni. Pesem govori o lepotah narave, o mladosti. Kamera počasi drsi in pokaže njegovo svastiko, kmalu vsi pivci piva na vrtu vstanejo – le tu in tam kdo nerodno obsedi – in začno soglasno peti pesem o očetnjavi, domovini, o družini, o otrocih in ozelenelih lipah. Kdor se s to idilično sliko ne strinja, lahko odide. Zdaj še lahko. Prizor daje slutiti, da bo že kmalu drugače.
-
3. 7. 2020 | Mladina 27 | Družba
Mateja Ratej: »Tako močna je bila polarizacija med Slovenci samo še pred drugo svetovno vojno«
Ne, ne drži, da so bili borci Pohorskega bataljona neodvisni katoliško usmerjeni domoljubi. Ne drži, da sta Roman Leljak in Andrej Šiško kredibilna strokovnjaka za slovensko zgodovino. Ne drži, da so protijanševski protestniki nasledniki esesovskih kolesarskih jurišnikov. Ne drži, da so pozivi »Smrt janšizmu« klici po uboju predsednika vlade. Ne drži, da potrebujemo politično skonstruirano spravo med različnimi pogledi. In ne drži, da zagovorniki odprte in pluralne družbe uživajo v pregrešno dragih ribjih ikrah. Dr. Mateja Ratej iz Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU), avtorica več knjig o burnih, nevarnih in marsičem prelomnih letih med svetovnima vojnama, strokovnjakinja za hitlerizem na Štajerskem, v pogovoru za Mladino znova počne tisto, kar je George Orwell označil za ključno revolucionarno dejanje – govori resnico v času laži.
-
3. 7. 2020 | Družba
Posebna poletna številka Mladine vsebuje 17 obsežnih intervjujev
Izšla je nova posebna številka Mladine INTERVJU 2020, v kateri najdete 17 obsežnih intervjujev. Obvezno poletno branje, ki ga ne smete zamuditi. Edicija MLADINA INTERVJU 2020 je že na voljo pri vašem najbližjem prodajalcu časopisov, posebno številko pa lahko naročite tudi v naši spletni trgovini na tej povezavi (NAROČITE).
-
3. 7. 2020 | Mladina 27 | Politika
Občinski svet obmejne občine Ormož je soglasno izglasoval sklep, s katerim je obsodil delovanje Štajerske varde in drugih podobnih skupin na območju občine ter vlado in pristojne institucije hkrati pozval, naj nemudoma ukrepajo. Občina Ormož je tako postala prva slovenska občina, v kateri so tudi uradno odrekli gostoljubje paravojaški enoti, ki ne ustrahuje zgolj tujcev, pač pa tudi krajevno prebivalstvo in celo policijo.
-
3. 7. 2020 | Mladina 27 | Politika
Oklepniki, helikopterja, letalo in rakete
ZDA so država, ki v Nato, v to strateško, vojaško zavezništvo, v ostalino hladne vojne, zmeče največ denarja. Kar dve tretjini Natovih sredstev prihajata iz Washingtona. Kar je logično. ZDA so vojaška sila, a so hkrati imperij, ki izgublja svetovni primat. V številkah to pomeni, da so leta 2019 za vojsko namenile 3,42 odstotka BDP, mala Slovenija pa 1,04 odstotka, pri čemer se slovenska sredstva (in slovenski BDP) zadnja leta povečujejo. Natov namen je, da države članice za vojsko namenijo vsaj dva odstotka BDP. Slovenija naj bi ta odstotek dosegla leta 2035. Vsaj tako je bilo napisano v januarja sprejeti beli knjigi za obrambo, ki je nastala pod patronatom že skoraj pozabljenega obrambnega ministra Karla Erjavca.
-
3. 7. 2020 | Mladina 27 | Politika
Donald Trump že dlje grozi, da bodo ZDA spremenile zunanjo politiko, prosto po geslu America first naj bi postale izolacionistične. Tako naj bi v kratkem začele zapirati kopico oporišč, ki jih imajo na vseh koncih sveta. V Nemčiji je takšnih oporišč 41, v njih pa je 34.500 vojakov. Na vrhuncu hladne vojne je bilo v Nemčiji sicer več kot 200 ameriških vojaških oporišč.
-
3. 7. 2020 | Mladina 27 | Kultura
Kulturno uredništvo TV Slovenija je v času karantene Društvo slovenskih režiserjev (DSR) prosilo, naj filmski režiserji in režiserke ustvarijo enominutne »selfi« filme, da bi jih na televiziji predvajali po Odmevih kot zadnji prispevek v rubriki Kultura.