-
11. 5. 2020 | Kultura
Obiščite knjigarne in kupite knjige
Potem, ko so se prejšnji teden ob sprostitvi ukrepov zaradi epidemije novega koronavirusa ponovno odprle knjigarne, se danes 11. maja v organizaciji Javne agencije za knjigo RS (Jak) ter v sodelovanju s knjigotržci in knjigarnarji začenja kampanja Vrnitev napisanih, ki bo s spletnimi vsebinami in TV oglasi do konca meseca pozivala k obisku knjigarn in nakupu knjig.
-
11. 5. 2020 | Kultura
Fragmenti človeških teles, rastlinja in predmetov
V Ravnikar Gallery Space bo od 12. maja do 1. junija na ogled razstava Nevene Aleksovski z naslovom And Then So Clear, na kateri bodo predstavljene risbe in slike, ki so večinoma nastale v izolaciji zaradi epidemije koronavirusa. Preproste, poenostavljene podobe so večkrat igrive in humorne ter nam tako enkrat dajejo uteho, drugič pa nastopajo kot oblika upora in subverzije.
-
11. 5. 2020 | Svet
Po okužbi s koronavirusom umrl slavni iluzionist
Po zapletih zaradi okužbe z novim koronavirusom je umrl iluzionist Roy Horn iz slavnega dua Siegfried in Roy, ki je vrsto let nastopal v Las Vegasu, zaradi televizijskih šovov pa je dosegel svetovno prepoznavnost.
-
10. 5. 2020 | Politika
Aleksandra Pivec je upokojensko stranko spremenila v satelit SDS
Ko je 18. januarja ministrica za kmetijstvo, 48-letna Aleksandra Pivec, na strankarskih volitvah porazila dolgoletnega predsednika DeSUS Karla Erjavca, je še veljala za veliko enigmo slovenske politike, nepopisan list, na katerem bi upokojenska stranka lahko spisala nov začetek. Dobre štiri mesece po njenem vzponu na vrh stranke je že jasno, da je bila podoba Pivčeve kot demokratične in utilitaristične političarke, ki se po lastnih besedah zavzema za "politiko s človeškim obrazom" zlagana.
-
10. 5. 2020 | Politika
»Policist je s človeško gesto množici pokazal, da naloge opravljamo zaradi ljudi«
Sindikat policistov Slovenije (SPS) je v zapisu na Facebooku izrazil javno podporo policistu, ki ga je med drugim javno diskreditiral tudi vidni član SDS in minister za kohezijo v aktualni Janševi vladi Zvone Černač. Na Twitterju je ob fotografiji policista, ki je na prošnjo udeleženca na petkovem protivladnem protestu v Ljubljani privolil v fotografiranje, zapisal sledeče: "Takih pripadnikov policije je manj kot odstotek. Žalijo tisoče njihovih kolegov. Zato jim je potrebno sneti maske, z motorja, ki so ga plačali davkoplačevalci, pa naj presedlajo na kolo. In zaradi mene lahko biciklirajo 24ur/dan/365 dni v letu. Za svoj denar."
-
10. 5. 2020 | Politika
»Ne pristajam in ne bom pristala na ustvarjanje sovraštva med lastnim narodom!«
"Živimo v prečudoviti državi, polni sposobnih in delovnih ljudi. Imamo ogromno potenciala, da bi lahko vsi živeli bolje. Zato nikakor ne razumem, kako z lahkoto posamezniki iz leve in iz desne, brez občutka za domovino in njeno blaginjo, streljajo z metki, polnimi sovraštva nad lastni narod. Če kdo misli, da nas bo ideološka vojna med levim in desnim, medsebojno obračunavanje, podtikanje, blatenje posameznikov, pripeljejo na pot napredka, se grdo in hudo moti. Siljenje lastnega naroda v navidezno ideološko vojno vodi zgolj v razkroj naše družbe in v sovraštvo, ki ima lahko pogubne posledice. Vsem, ki si, tako iz ene in druge strani, prizadevate da me vključite v to ideološko vojno, jasno sporočam – Ne pristajam in ne bom pristala na ustvarjanje sovraštva med lastnim narodom! Vedno sem se in se bom zavzemala za napredek, ki temelji na dialogu, kompromisih in vsebinskih rešitvah problemov."
-
8. 5. 2020 | Mladina 19 | Politika
Dvaindvajsetega aprila smo poslušali, da se bodo ukrepi, kar zadeva omejitev gibanja, postopoma opuščali šele, ko bodo znani izsledki raziskave o razširjenosti virusa. Štiriindvajsetega aprila je bila še za sedem dni podaljšana omejitev gibanja na občine, dan pozneje je novi direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek poudarjal, da so omejitve nujne, podaljšanje ukrepov na čas po prvomajskih praznikih je predlagala tudi Bojana Beović, vodja strokovne svetovalne skupine. Sedemindvajsetega aprila je minister za notranje zadeve Aleš Hojs pozval policijo, naj za prepoznavanje protestnikov uporabi vse javno objavljene fotografije v medijih in na družabnih omrežjih ...
-
10. 5. 2020 | Družba
»Krizo še vedno lahko izkoristimo tako, da kapitalizmu nadenemo uzdo«
"Z epidemijo koronavirusa, ki je družbe in kulture po vsem svetu poenotil v istih skrbeh, se je vzpostavil diskurz, da smo se prvič znašli v resnično globalno povezanem, do zadnjega atoma prepletenem svetu, v katerem nam vsem pretijo iste nevarnosti in iz katerega se države ne morejo izvzeti, tudi če bi se hotele. Mnogi si želimo, da dosedanje kapitalistične temelje globalizma prevrednotimo in utemeljimo na etičnih projektih, ki bi omogočali globalno poenotene odzive na epidemiološke in okoljske izzive. A od vseh teh lepih idej smo daleč kot še nikoli. Priča smo ideološkemu obratu v preteklost, nekam, takole na oko, med sredo 18. stoletja in prva desetletja 20. stoletja."
-
8. 5. 2020 | Mladina 19 | Dva leva
»Slovenski novinar Blaž Zgaga je med 17 dobitniki nagrad nemškega medija Deutsche Welle za svobodo govora. Deutsche Welle je nagrado podelil ’vsem pogumnim novinarjem v svetu, ki so zatirani zaradi poročanja o pandemiji’.«
— (STA, 3. 5. 2020) -
10. 5. 2020 | Kultura
V rubriki Nedeljska poezija vsak teden objavljamo pesem po našem izboru iz pesniške zbirke slovenske avtorice ali avtorja, izdane v zadnjih dveh letih. Tokrat pesem Miljane Cunta iz zbirke Svetloba od zunaj.
-
10. 5. 2020 | Kultura
Po osmih letih novi album Boba Dylana
Ameriški glasbenik ter Pulitzerjev in Nobelov nagrajenec Bob Dylan je po osmih letih za 19. junij napovedal izid novega albuma z naslovom Rough and Rowdy Ways. Novico je pospremil z objavo še tretje skladbe z albuma False Prophet, ki sledi pesmima I Contain Multitudes in 17-minutni Murder Most Foul, ki velja za njegovo najdaljšo skladbo.
-
10. 5. 2020 | Kultura
V Galeriji Murska Sobota je od. 7. maja do 3. junija na ogled tematska razstava z naslovom Konkretna umetnost iz stalne zbirke Galerije Murska Sobota. Razstavljena so dela številnih svetovnih umetnikov konkretne umetnosti kot so Helmut Bruch, Eugen Gomringer in André Volten. Posebna dragocenost pa so tudi tri majhna dela Ludwiga Wildinga, nemškega umetnika, ki je leta 1965 sodeloval na legendarni razstavi z naslovom The Responsive Eye v newyorškem Muzeju moderne umetnosti. Na ogled so še dela štirih domačih umetnikov: Iva Bošnjakovića, Wilhelma Heiligerja, Ignaca Medena in Franca Mesariča, ki so se v nekaterih segmentih svojih opusov ukvarjali tudi s problematiko konkretne umetnosti.
-
9. 5. 2020 | Kultura
Najbolj prodajane knjige v času epidemije
Lestvici najbolj prodajanih knjig za odrasle ter otroke in mladino v času ukrepov za zajezitev koronavirusa, od 16. marca do 30. aprila pri založbi Mladinska knjiga. Med knjigami za odrasle je na prvem mestu kuharski priročnik Urške Fartelj 220 stopinj poševno, med otroškimi knigami pa Harry Potter - Ognjeni kelih.
-
10. 5. 2020 | Kultura
Danes, 10. maja, mineva 144 let od rojstva Ivana Cankarja, zato bodo v Cankarjevem domu že tradicionalno pripravili simbolično slovesnost Umetniku v spomin, ki pa bo tokrat potekala preko spleta.
-
8. 5. 2020 | Družba
FOTO + VIDEO: V Ljubljani več kot 10.000 ljudi na največjem protivladnem protestu letos
V središču Ljubljane je danes ob 19. uri (po neuradnih ocenah) več kot deset tisoč protestnikov na kolesih izražalo nasprotovanje številnim kadrovskim menjavam v represivnih in nadzornih institucijah, pritiskom na novinarje in medijsko svobodo, netransparentnim poslom, v katere se je ujela vlada in ki so na površje priplavali v zadnjih tednih, ter drugim spornim vladnim ukrepom, ki smo jim priča te dni. Udeleženci shoda vladi Janeza Janše očitajo, da izkorišča izredne razmere v času epidemije novega koronavirusa.
-
9. 5. 2020 | Družba
V ponedeljek se končno vrača tudi javni potniški promet
Javni potniški promet, ki je 16. marca zaradi epidemije koronavirusa začasno obstal, bo v ponedeljek ponovno stekel, je sklenila vlada. Pri tem bo treba upoštevati priporočila NIJZ, ki med drugim določajo uporabo mask, razkuževanje rok in vozila ter omejujejo število potnikov. Mednarodni potniški promet bo še naprej prepovedan.
-
9. 5. 2020 | Družba
Politik Janševega kova je absolutna javna osebnost, novinar pa ne
V Društvu novinarjev Slovenije smo zgroženi ob odločitvi vrhovnega sodišča, ki je zavrnilo tožbo Mojce Šetinc Pašek zaradi žaljivega čivka Janeza Janše. Odločitev sodišča, pri kateri ugotavljamo odklon od ustaljene sodne prakse, ima nedvomno zastraševalni učinek za vse novinarje, ki so dnevno deležni osebnih žalitev, sramotenja in groženj na družbenih omrežjih, le zato, ker v skladu z etičnimi in profesionalnimi standardi opravljajo svoje delo.
-
9. 5. 2020 | Politika
»Koalicijske partnerice SDS se vse bolj spreminjajo v privesek največje vladne stranke«
"Da si bo poskušal prvak SDS koalicijske partnerice povsem podrediti, je bilo mogoče zaznati že ob sestavljanju ministrske ekipe, v zadnjih tednih pa dobiva njegov načrt nove razsežnosti. SDS si pripenja zasluge za učinkovito premagovanje koronavirusa, ob manj všečnih delih te zgodbe pa potiska v ospredje ministre drugih strank. Tako tudi afero z zaščitnimi maskami uspešno preusmerja k predsednikoma dveh koalicijskih partneric Zdravku Počivalšku in Mateju Toninu, s tem pa postajata SMC in NSi še bolj ranljivi in Janezu Janši še bolj pokorni. Koalicijske partnerice SDS se torej vse bolj spreminjajo v privesek največje vladne stranke in vse bolj tiho spremljajo njeno odpiranje ideoloških tem, napade na drugače misleče, Janšev kadrovski cunami."
-
9. 5. 2020 | Politika
»Tragedija našega naroda je, da se ljudem ne zahvalimo za sodelovanje in jih pošljemo nekam«
"Ni vse korupcija. Veliko je tudi nesposobnosti. Aleš Hojs na primer je bil od leta 2006 v upravi Darsa. To je bila pomembna funkcija. V omenjeni družbi za avtoceste se je obrnilo veliko denarja. V tistih času se je gradnja šentviškega predora podražila za 84 milijonov evrov. Preberite si zanimivo poročilo računskega sodišča na to temo. Zveni komaj resnično. Seveda za to nihče ne odgovarja. No, v tistem času so v SCT razmišljali, da bi me pospravili. In danes me notranji minister Hojs napada, da nisem noben žvižgač, da nisem nikogar prijavil, da lažem, da sem policijski špicelj. On bo meni to govoril?! To je tragedija našega naroda, da se ljudem, ki če jim damo možnost, da nekaj naredijo, in nič ne pokažejo, ne zahvalimo za sodelovanje in jih pošljemo nekam. Mi jim kar dajemo nove in nove priložnosti. Kar tiščimo glavo v pesek in si domišljamo, kaj bodo naredili."
-
9. 5. 2020 | Politika
Jelko! Uživaj, dokler še lahko.
110.000 lastnikov slovenskih nepremičnin na Hrvaškem upa, da si bo tudi vladno globoko grlo Jelko Kacin zaželel, da bi še kdaj videl svojo skromno hiško na otoku Krku. Kaj pa, če bi mu vsak poslal buteljko lokalnega hrvaškega vina ali pa hlebček ovčjega sira sosede? Bi te to omehčalo, Jekleni Kaco? Kaj pa, če bi vsak dal 100 evrov? Ni veliko za lastnika vikenda. Jelko, 11 milijonov evrov bo dovolj? Ali da JJ več?
-
9. 5. 2020 | Kultura
Cenovno dosegljivo stanovanje za vsakogar je pogoj za kakovostno življenje posameznika
Na Krakovskem nasipu v Ljubljani si lahko do 20. maja ogledate razstavo študentov Fakultete za arhitekturo z naslovom Kako boste rešili svoj stanovanjski problem po zaključku študija?, ki je nastala v okviru pobud s katerimi naslavljajo vse bolj perečo problematiko. Razstava predstavlja odgovore študentov na vprašanje, ki so jim ga zastavili pri vajah iz predmeta Stanovanjske stavbe, spremljajo pa jih različni projekti na temo stanovanjske problematike, ki so nastali v okviru predmeta Projektiranje.
-
9. 5. 2020 | Kultura
VIDEO: »Kdor ne dela, naj ne je«
V času izolacije zaradi epidemije novega koronavirusa so se znane glasbenice in glasbeniki iz skupin Demolition Group, Katalena, Koala Voice, Hamo & Tribute To Love, Natriletno kolobarjenje s praho, Same babe in drugih, združili v projektu Čreda in ustvarili svoj dokument časa, v katerem živimo, pesem z naslovom Kdor ne dela, naj ne je.
-
9. 5. 2020 | Kultura
Novi slovenski filmi na spletu
V novi edicij akcije Vsi (filmi) doma si med drugim lahko ogledate tri celovečerne dokumentarne filme slovenskih režiserk: Peter vs. Harry v režiji Ide Weiss, Pisatelji in mesto režiserke Maje Weiss in Neskončni začetek v režiji Jasne Hribernik.
-
8. 5. 2020 | Mladina 19 | Kultura | Dogodki
Tito in tisk, od ikone do kulta
Ob 40. obletnici smrti nekdanjega jugoslovanskega predsednika Josipa Broza - Tita bo virtualna 3D Galerija Vodnikove domačije Šiška v sodelovanju z Muzejem tiska pripravila razstavo Tito in tisk, od ikone do kulta, po kateri se boste lahko sprehodili prek vmesnika in platforme KUNSTMATRIXX. Razstavo bodo odprli 9. maja ob 20. uri. Njen kustos Ali Žerdin, sicer urednik Delove Sobotne priloge, je iz zbirke starih časopisov izbral tiste, ki pripovedujejo o Josipu Brozu - Titu, njegovem boju, prevzemu oblasti, vladavini in smrti. Najprej so na ogled izvodi časopisov, ki so bili natisnjeni med Pekingom in New Yorkom, vse od leta 1944 do maja 1980.
-
9. 5. 2020 | Družba
Ena od posledic 11. septembra 2001 je bila vzpostavitev agresivne in diskriminatorne politike nadzora. Če morda še lahko opravičimo kratkotrajne ukrepe, pa takšne prakse hitro postanejo del vsakdana ter omogočijo državam in korporacijam nadzorovanje državljanov – potrošnikov.
-
8. 5. 2020 | Politika
VIDEO: V živo s protestov v Ljubljani
Današnje protivladne proteste, ki se pričnejo nekaj minut pred 19. uro, lahko spremljate tudi prek videoprenosa v živo, in sicer na spodnji povezavi.
-
8. 5. 2020 | Družba
FOTO: Policija se že pripravlja na današnje proteste
Policija se že pripravlja na današnje protivladne proteste, ki so napovedani ob 19. uri. Že zdaj so namreč do polovice ogradili Trg republike pred parlamentom. Gre za podoben manever kot je to oblast storila leta 2012, ko so protesti odnesli drugo vlado Janeza Janše. Organizatorji sporočajo, da bodo protesti mirni in k upoštevanju pravil pozivajo tudi udeleženke in udeležence, obenem pa so se že odzvali s spremenjenim načrtom, ki riše kolesarsko pot po ulicah okoli parlamenta.
-
8. 5. 2020 | Politika
Ivan Gale (INTERVJU): »Brez blagoslova Janeza Janše stvari ne bi mogle potekati tako, kot so.«
V današnji Mladini objavljamo intervju z nekdanjim namestnikom direktorja državnih blagovnih rezerv. Žvižgač Ivan Gale je tokrat zelo direkten: »Brez blagoslova Janeza Janše stvari ne bi mogle potekati tako, kot so. Navsezadnje je minister Počivalšek meni in Zakrajšku večkrat rekel, da mu je prav Janez Janša naročil, da se ustanovi ministrova projektna skupina s Terčetom na čelu in da bo sicer Zakrajšek razrešen in zamenjan. Minister Počivalšek mi je prav tako dejal, da mu je Janša povedal ime za zamenjavo, vendar mi minister tega imena ni izdal. Na velikonočni četrtek pa mi je na sestanku v njegovi pisarni celo rekel, da je GenePlanet posel SDS. Takrat sta bila na tem sestanku prisotna še njegova piarovka in vodja ministrovega kabineta.«
-
8. 5. 2020 | Politika
»Če je ogrožena vladavina ljudstva, si jo mora izboriti nazaj«
Pričujoče javno pismo z naslovom »Posegi vlade v ustanove nadzora so dokaz avtoritarne oblasti« je nastalo pod pobudo novega Foruma za demokracijo, podpisuje pa ga 118 imen iz znanstvenega, akademskega in širšega javnega življenja. Podpisnice in podpisniki izražajo državljansko zaskrbljenost nad trenutnim političnim dogajanjem v Sloveniji.
-
8. 5. 2020 | Mladina 19 | Uvodnik
»Tajnici, ki je prišla povedat, da je na drugi liniji policija, sem naročil, naj zapiše številko, da bom poklical nazaj, ker smo bili ravno sredi nekega dela. Potem sem po nekaj minutah odšel iz sejne sobe klicat direktorja policije Travnerja. Za mano je pohitel gospod Terče, me s hodnika povlekel v pisarno vodje finančne službe, ki je bila prazna, zaprl vrata za seboj in mi potihoma rekel: ‘Ivan, certifikati GenePlaneta so ponarejeni, najbrž kličejo zato.’«
—Iz intervjuja z Ivanom Galetom v tokratni Mladini