• Uredništvo

    18. 6. 2017  |  Kultura

    V Ljubljani je nasilne smrti umrl igralec Gašper Tič

    Ena najbolj znanih, prometnih in turistično privlačnih ulic glavnega mesta je bila danes dopoldne prizorišče okrutnega zločina, poroča Dnevnik. Okoli devete ure so Trubarjevo ulico na odseku med dvema znanima lokaloma, Reformator in Centralna postaja, policisti zaprli s trakom. Kmalu so kraj preplavili kriminalisti in forenziki. Že takoj po prihodu mož v modrem so iz stanovanja na Trubarjevi 24 vklenjenega privedli mlajšega moškega. Bojda je prav on poklical policijo. Šele popoldne ob treh je mrtvaški avtomobil odpeljal truplo. Vse to so Dnevnikovim novinarjem danes popoldne pripovedovali očividci.

  • IK, STA

    16. 6. 2017  |  Družba

    Boštjan M. Turk mora Venu Tauferju plačati odškodnino

    Boštjan M. Turk, ki je pet let v različnih medijih, večinoma pa v Reporterju, po pisanju današnjega Dela "na ponižujoč in žaljiv način pisal, da je Veno Taufer sodeloval z Udbo", mora literatu plačati odškodnino v višini 7.000 evrov z obrestmi. Ljubljansko okrajno sodišče pa ne zahteva, da bi moral svoje navedbe tudi preklicati, navaja časnik.

  • Staš Zgonik  |  foto: Borut Krajnc

    16. 6. 2017  |  Mladina 24  |  Družba

    Dr. Dorijan Keržan, direktor Nacionalnega forenzičnega laboratorija

    Fasada nove stavbe Nacionalnega forenzičnega laboratorija na Vodovodni ulici v Ljubljani je zasnovana tako, da preprečuje radovedne poglede z ulice skozi okna. V notranjosti sodobno opremljenega ter z visoko ograjo in številnimi kamerami zavarovanega poslopja je namreč kaj videti: od zbirke zaseženega ponarejenega denarja, zbirke vlomljenih ključavnic in zbirke orožja za balistične preiskave do na primer laboratorija za analizo prepovedanih drog, v katerem, kot pove naš sogovornik, »vedno smrdi po travi«. »Smrdelo« je tudi ob našem obisku.

  • Jure Trampuš

    16. 6. 2017  |  Mladina 24  |  Politika

    Strah pred Katarjem

    23. maja so na gradbišču ljubljanske džamije zasadili ambrovec; drevo naj bi zraslo 20 metrov visoko, jeseni pa naj bi imelo rumenooranžne liste. Bilo naj bi »simbol miru in verskega sodelovanja«, kajti, kot je dejal mufti Nedžad Grabus, »našo ljubezen do boga mora spremljati ljubezen do soseda«.

  • Damjana Kolar

    16. 6. 2017  |  Kultura

    REJVikend

    Na sklepnem Sezam dogodku letošnje klubske sezone v K4 bosta v petek člana YGT s prenovljenim live-actom predstavila EP Chrono-synclastic Infudibulum, ki jo bo naslednji mesec izdala novonastala berlinska založba Jazz Cabbage. Na velikem flooru se jima bo kot glavni gost večera pridružil tudi ustanovitelj založbe Strip Steve. V Klubu Tiffany in Monokel bo v soboto potekal after party Parade Ponosa.

  • Bo Google plačal davke v Sloveniji?

    Ko sta Larry Page in Sergey Brin leta 1996 prvič zagnala Googlov iskalnik na stanfordski univerzi, si vsekakor nista mislila, da sta s tem pognala tehnološki gigant, ki bo v naslednjih dvajsetih letih z inovacijami spreminjal in gradil novo obliko globalnega gospodarstva. V letu 2016 je imela korporacija Alphabet Inc. (Google skupina) že skoraj 80 milijard evrov prihodkov, večidel od oglaševanja.

  • Darja Kocbek

    15. 6. 2017  |  Družba

    Ženske so močnejše od moških

    Ko gre za preživetje, so ženske močnejše od moških, kažejo znanstvene raziskave. Mednarodni strokovnjak za staranje Steven Austand, vodja oddelka za biologijo na univerzi Alabama, že dve desetletji raziskuje eno od dobro znanih in ne dovolj raziskanih dejstev – da ženske živijo dalj kot moški. Njegovi podatki kažejo, da povsod po svetu ženske preživijo moške za pet ali šest let. Austand, pravi, da so bolj »žilave«, poroča Guardian.

  • INDE je nevaren, ker navdihuje

    V Časopisu za kritiko znanosti izražamo zaskrbljenost nad nadaljnjo usodo UP INDE in solidarnost s skupnostjo vseh nekdanjih, sedanjih in bodočih Indejancev in Indejank. Pri svoji analizi in podpori izhajamo iz lastnih opažanj o življenju, ne samo v Kopru oziroma Capodistrii, za katera se včasih zdi, da gre za vzporedna, prekrivajoča se svetova, temveč tudi v Ljubljani, Mariboru ter drugod, kjer živimo in delamo. Ugotavljamo namreč, da se danes oblike urbanega življenja čedalje bolj reducirajo na dve zgolj navidezno nasprotujoči si obliki. Na eni strani v oči bije degradacija in beda različnih izpraznjenih prostorov, nedograjenih stavb in opuščenih zemljišč, medtem ko je na drugi strani kot edina alternativa predstavljen blišč gentrifikacije in turistifikacije mestnih središč ter suburbanizacija primestij.

  • Damjana Kolar

    15. 6. 2017  |  Kultura

    Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote

    Na Kongresnem trgu bo nastopil Roly Porter, britanski mojster mogočnih cinematskih krajin. Na Jakopičevem sprehajališču v Parku Tivoli bodo odprli fotografsko razstavo z naslovom Ljubljana, mesto s Plečnikovim podpisom. V Channel Zeru na Metelkovi bo nastopil ljubljanski trojček Jimmy Barka Experience, ki bo predstavil mini album Stolen Beats. V Švicariji bodo odprli 32. grafični bienale: Kriterij rojstva, ki za razliko od prejšnjih let nima kuratorja.

  • Uredništvo

    14. 6. 2017  |  Politika

    Nastala je Levica

    Po dveh letih sta najprej stranka TRS v soboto na kongresu v živo, nato pa še Iniciativa za demokratični socializem (IDS) prek dopisnega kongresa, ki se je zaključil v sredo, sprejeli sklep o združitvi v stranko Levica. Tako se zaključuje obdobje, ko je bila Združena levica le ime koalicije in poslanske skupine levih strank v parlamentu, odslej bodo delovali kot ena stranka. Prvič se bodo sestali na volilnem kongresu v Ljubljani v soboto, 24. junija. Čeprav je bilo veliko dvomov, ali bo krog Luke Mesca dobil podporo za združitev, je na dopisnem kongresu, ki se ga je udeležilo več kot 50 odstotkov članstva, za združitev glasovalo 80 odstotkov udeležencev kongresa.

  • Izak Košir

    14. 6. 2017  |  Politika

    Grilc zapustil Jankovića in odšel med pravljičarje

    Uroš Grilc je s 1. junijem zapustil Mestno občino Ljubljana, kjer je nazadnje služboval kot načelnik urada za mladino, pred tem pa je skrbel za ljubljanski resor kulture. Grilc se je pred kratkim sicer neuspešno potegoval za mesto generalnega direktorja RTV Slovenija, kjer pa nato ni dobil zadostne podpore programskega sveta. To mesto je zdaj pripadlo Igorju Kaduncu

  • Damjana Kolar

    14. 6. 2017  |  Kultura

    Stripovska klasika Rdeči alarm v živi izvedbi špikerjev in špikeric Radia Študent 

    V ljubljanskem klubu Pritličje bodo 19. junija ob 20.00 ob zvočnih podlagah, glasovih špikeric in špikerjev Radia Študent in spremljavi slik iz stripa, predstavili stripovsko klasiko Rdeči alarm avtorja Tomaža Lavriča, ki je za svoje delo letos prejel nagrado Prešernovega sklada.

  • Marjan Horvat

    9. 6. 2017  |  Mladina 23  |  Družba

    Cenzura v Mariboru

    Razstava Vojna in WWW – Kurdi v Siriji in spletna omrežja, ki so jo kuratorji Jan Babnik, Iza Pevec in Uroš Abram zasnovali v sklopu dogodkov, posvečenih Levu Nikolajeviču Tolstoju v Cankarjevem domu, je na začetku maja gostovala v mariborski galeriji EPEKA. Vendar so jo umaknili že teden dni po odprtju.

  • Damjana Kolar

    14. 6. 2017  |  Kultura

    Odprta vrata muzejev in galerij

    Pod okriljem Skupnosti muzejev Slovenije bo v soboto, 17. junija potekala 15. Poletna muzejska noč, največja promocijska akcija slovenskih muzejev in galerij, pridružujejo pa se ji tudi številni drugi zavodi in ustanove, ki izvajajo programe s področja kulturne dediščine, umetnosti, kulture, zgodovine. V letošnji akciji bo sodelovalo okoli 70 institucij z več kot 350 dogodki. Muzeji, galerije in razstavišča bodo med 18. in 24. uro brezplačno odprli svoja vrata in za obiskovalce pripravili pester program prireditev - od vodstev, ustvarjalnih delavnic, projekcij, pogovorov - do otvoritev razstav, koncertov, demonstracij in degustacij.

  • Izak Košir

    9. 6. 2017  |  Mladina 23  |  Svet

    Fake news o fake news

    »#Fakenews: Poglejte, kako je CNN v nedeljo zrežiral protest muslimanov, ki naj bi se borili proti terorizmu!« Tako se je glasil naslov na spletnem portalu Nova24TV, mediju jasnega političnega profila. Ameriška televizijska mreža CNN, ki jo je predsednik ZDA Donald Trump že med volilno kampanjo označil za »fake news«, zdaj pa to njegovi vojščaki vztrajno ponavljajo, naj bi storila usodno napako in zrežirala zgodbo. Nova24TV je nepreverjeno trditev nekritično povzela in jo prodala kot resnico.

  • Uredništvo

    13. 6. 2017  |  Politika

    Generalni direktor RTV razmišlja o razrešitvi Ljerke Bizilj in Jadranke Rebernik

    Prepovedani koncert hrvaškega pevca Thompsona, ki poveličuje ustaše, bi lahko imel posledice tudi v vrhu RTV Slovenija, poroča Dnevnik. Zaradi intervjuja s tem pevcem namreč – po seriji kompleksnih pogovorov – generalni direktor Igor Kadunc razmišlja, da bi odstavil direktorico televizije Ljerko Bizilj. Avtor intervjuja Igor Pirkovič je kot urednik oddaje Tednik, kjer je bil prispevek objavljen, že odstopil. Njegov odstop je odgovorna urednica informativnega programa Jadranka Rebernik tudi sprejela. Po naših informacijah pa se tudi njej maje stolček, saj je izjavila, da je intervju s Thompsonom v okvirih poklicnih meril, čeprav je varuhinja pravic gledalcev RTV Slovenija Ilinka Todorovski v povezavi s tem, kateri novinarski standardi so bili kršeni, objavila obširno poročilo.

  • Darja Kocbek

    13. 6. 2017  |  Svet

    Kosilo za 2,68 milijona dolarjev

    Drago je kosilo za zmagovalca dražbe, na kateri je na voljo kosilo z znanim investitorjem in drugim najbogatejšim človekom na svetu Warrenom Buffettom. Letos je zmagovalec odštel 2,68 milijona dolarjev, kar je 800 tisoč dolarjev manj kot lani. Buffet s to dražbo vsako leto zbira denar za dobrodelne namene. Kdo je zmagovalec letošnje dražbe, ni znano, poroča Financiral Times.

  • Damjana Kolar

    13. 6. 2017  |  Kultura

    Letošnja izdaja grafičnega bienala se navezuje na pesem modernističnega pesnika Jureta Detele

    Od 16. junija do 29. oktobra bo v Ljubljani potekal 32. grafični bienale ki velja za enega najstarejših na svetu. Z nastankom leta 1955 je postavil Ljubljano in slovensko likovno umetnost v svetovni kontekst. 32. izdaja bienala se je odrekla okviru tematske razstave in se navezala na pesem modernističnega pesnika iz 20. stoletja Jureta Detele. Pesem ni vodilna tema razstave, temveč z radikalnim prevpraševanjem vseh polarnosti kliče po prelomu. To se kaže tudi v brezsrediščni strukturi letošnjega bienala, ki brez osrednje figure kuratorja deluje kot entiteta, ki proizvaja samo sebe.

  • Darja Kocbek

    12. 6. 2017  |  Svet

    Zakaj je Savdska Arabija nenadoma prekinila diplomatske odnose s Katarjem?

    Katar je nepričakovano v nemilosti sosed. Pet arabskih držav Savdska Arabija, Združeni arabski emirati, Egipt, Bahrajn in Jemen je prekinilo diplomatske odnose s Katarjem. Savdijci in njihovi zavezniki od Katarja zahtevajo, naj preneha s svojo neodvisno zunanjo politiko, ukroti ali zapre televizijsko postajo Al Jazeera. Trdijo, da Katar sodeluje z Iranom pri podiranju terorizma, čeprav je eden od članov ohlapne koalicije sunitskih držav, ki podpirajo sile, ki nasprotujejo Iranu v Siriji in Jemnu.

  • Uredništvo, STA

    12. 6. 2017  |  Svet

    Melania Trump se je končno preselila v Belo hišo

    Ameriška prva dama Melania Trump se je skupaj s sinom Barronom končno preselila v Belo hišo - pet mesecev po tistem, ko je njen mož Donald prevzel predsedniški položaj. Melania in njun 11-letni sin sta namreč ostala v New Yorku, da je Barron lahko končal šolsko leto na newyorški osnovni šoli.

  • IK, STA

    12. 6. 2017  |  Svet

    Macronova stranka dobila prvi krog francoskih volitev

    Sredinsko gibanje francoskega predsednika Emmanuela Macrona Naprej republika je s svojo zaveznico stranko MoDem v nedeljskem prvem krogu parlamentarnih volitev glede na končne izide osvojilo 32,32 odstotka glasov. Projekcije stranki napovedujejo osvojitev absolutne večine v parlamentu po drugem krogu volitev prihodnjo nedeljo.

  • Damjana Kolar

    12. 6. 2017  |  Kultura

    Evropa, kontinent človekovih pravic, ostaja nema za klice po boljši zaščiti beguncev

    Osma edicija Festivala migrantskega filma, ki bo potekal med 15. in 20. junijem, v ospredje postavlja aktualne zgodbe, povezane z azilnimi politikami, migracijami in begunstvom. "Prinaša podobe in glasove mnogih, ki so prisiljeni zapustiti svoje domove. Gre za filme in zgodbe preganjanih, ki niso pripovedovane od zunaj; glasove pozabljenih, spregledanih, utišanih in premalokrat slišanih, ki si od življenja želijo več kot le kruto brezizhodnost."

  • Staš Zgonik

    9. 6. 2017  |  Mladina 23  |  Družba

    Vzpon GHB

    Število zastrupitev s prepovedanimi drogami narašča. Letos izdano poročilo Nacionalnega inštituta za javno zdravje o stanju na področju prepovedanih drog navaja, da se je število obravnavanih primerov v Centru za zastrupitve ljubljanskega Kliničnega centra med letoma 2011 in 2015 več kot potrojilo. Velik delež povečanja prispeva porast zastrupitev s »klasičnimi« drogami, kot so konoplja, heroin in kokain. Leta 2013 pa je na sceno stopil še en igralec – GHB.

  • NLB, vredna tri milijarde, država pa jo prodaja za trikrat manj

    Vsa velika, težka vprašanja, ki smo si jih zadnja leta postavljali glede sanacije slovenskih bank leta 2013, so se minuli teden razblinila ob primeru Italije. Tako kot NLB v Sloveniji je tudi znana italijanska banka Monte dei Paschi di Siena zašla v težave. A Italija je pri njenem reševanju ubrala veliko bolj suvereno pot. Medtem ko je Slovenija sprva zaprosila evropsko komisijo za državno pomoč, da bi lahko banke dokapitalizirala, je Italija banke enostavno dokapitalizirala in ukrep poimenovala »previdnostna dokapitalizacija«. Italija je storila tisto, kar naj bi bilo nemogoče in nedopustno. Slovenija je morala ob dokapitalizaciji zadostiti strogim pogojem evropske komisije – izvesti drage stresne teste, omejiti konkurenčnost bank, zapirati poslovalnice in obljubiti privatizacijo –, Italija pa nič od tega.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    9. 6. 2017  |  Mladina 23  |  Uvodnik

    Krema za čakre

    V državi, ki je tako zelo nagnjena k avtorasizmu in slikanju lastne usode in navad kot najslabših vsaj na celini, če ne celo na svetu, je seveda novica, da smo v nečem izpostavljeni kot izrazito dobri, popolnoma spregledana. Pa čeprav smo hkrati dežela, kjer se – ne glede na to, da si je ta slogan prilastila ena politična opcija – vsi izkazujejo v zaklinjanju, da nam gre v prvi vrsti za otroke. Če bi šlo za raziskavo konkurenčnosti, bi bila to v marsikaterem mediju prva novica. Poptevejev foksnjuz novičar Uroš Slak bi imel verjetno vklop kar v živo z doseženega mesta na lestvici konkurenčnosti – sploh če bi nazadovali.

  • Izak Košir

    9. 6. 2017  |  Družba

    Radio Mladina: Staš Zgonik o porastu droge GHB

    Podkast je nastal na podlagi članka Vzpon GHB >> 

    https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/327258402&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false

  • Borut Mekina  |  foto: Uroš Abram

    9. 6. 2017  |  Mladina 23  |  Politika

    Dežela norcev

    Slovenija je država, ki izdela največ laserjev na prebivalca. V podjetju Fotona v ljubljanski industrijski coni Stegne, kjer je zaposlenih 250 delavcev, izdelajo tretjino vseh t. i. trdninskih laserjev na svetu; to je laserjev, ki za izvor svetlobe izkoriščajo kristale. Poleg Fotone laserje izdelujejo še v drugih obratih, ki so jih ustanovili nekdanji njihovi kadri. V ljubljanskem tehnološkem parku podjetje Optotek izdeluje laserje, namenjene očesnim operacijam, podjetje LPKF v Naklem na Gorenjskem pa laserje, namenjene izdelovanju elektronskih vezij. »V Sloveniji je res zelo veliko laserskega znanja. In to je posledica zgodbe o Fotoni. Gre za tehnologijo, ki ni serijska in v kateri lahko naša država tekmuje globalno,« pravi Matjaž Lukač, sedanji direktor Fotone, ki smo ga obiskali na sedežu podjetja. Razkazal nam je proizvodne linije, podzemne proizvodne prostore in hodnike, ki so nekoč, zaradi njihovih povezav z obrambno industrijo, veljali za nedostopne.

  • Jure Trampuš

    9. 6. 2017  |  Mladina 23  |  Politika

    Jože Pirjevec, zgodovinar

    Igor Omerza, ki je v zadnjih letih postal raziskovalec arhivov in polpretekle zgodovine, je pred tedni izdal knjigo o »obveščevalnem spremljanju« tržaškega pisatelja Borisa Pahorja. Med drugim je Omerza v knjigi objavil dokumenta, ki naj bi dokazovala, da je za obveščevalce, ne za jugoslovanske, pač pa italijanske, delal tudi tržaški zgodovinar Jože Pirjevec. Tako naj bi Pirjevec sodeloval z italijansko službo Digos in tam poročal o dogajanju med slovenskimi zamejci ter o Borisu Pahorju. Z drugimi besedami, kot prepričani Slovenec naj bi Italijanom ovajal svoje slovenske prijatelje in znance. V intervjuju Pirjevec pojasnjuje svoj pogled na sporne dokumente iz arhiva.

  • Vasja Jager  |  foto: Uroš Abram

    9. 6. 2017  |  Mladina 23  |  Družba

    Dragica Korade, novinarka

    Dragica Korade je ena tistih redkih novinark, ki živijo v skladu z Orwellovo mislijo, da je govoriti resnico v času laži revolucionarno dejanje. Z vsako besedo, ki jo zapiše, z vsako kolumno in analizo, s katero zbode oblastnike, se upira nestrpnosti, manipulaciji in izkoriščanju. Vsak dan, že več kot trideset let. Gospa z veliko začetnico, ki se v imenu javnosti in skupne dobrobiti ne boji zameriti nikomur, ne pokojnemu Janezu Drnovšku, ne nekdanjemu sošolcu Borutu Pahorju, ne Janezu Janši ali mariborskemu županu Andreju Fištravcu. Eni, kot Drnovšek, so jo zato spoštovali še bolj, drugi je najraje ne bi več poznali. Premakniti pa je ne more nihče. Komentatorka Večera in urednica njegove priloge V soboto je videla in doživela preveč, da bi jo lahko utišali – od razpada Jugoslavije do podivjane slovenske tranzicije in zdaj drsenja na periferijo globalnega kapitalizma. Še dlje kot v preteklost pa se iz njenega Maribora vidi v prihodnost naše države.