-
8. 6. 2018 | Družba
Pričakujemo, da v novi vladi ne bo prostora za politike sovraštva
Teden po demonstracijah “Brez strahu. Proti politiki sovraštva.” so za nami volitve, pred nami pa obdobje sestavljanja vlade. Udeleženke_ci protestov želimo ponoviti ključno sporočilo in zahteve demonstracij.
-
8. 6. 2018 | Politika
Premišljeno sejanje v sedanjosti prinaša bogato žetev v prihodnosti. Stranke podpisnice programskih izhodišč za koalicijo prihodnosti, koalicijo za normalno in razvojno usmerjeno Slovenijo, povezujejo spodaj navedena skupna izhodišča.
-
8. 6. 2018 | Mladina 23 | Družba
Dr. Marko Stabej: Očitek, da posegamo v slovenski jezik, je iz trte izvit
Tudi danes so interni akti v skoraj vseh javnih zavodih (in seveda gospodarskih podjetjih) v Sloveniji zapisani le v moški slovnični obliki. Da so njihove naslovnice tudi ženske, navadno v opombi opozarja le zapis, da »so izrazi, zapisani v slovnični obliki moškega spola, uporabljeni kot nevtralni in veljajo enakovredno za oba spola«. Tako je bilo od njene ustanovitve tudi na ljubljanski Filozofski fakulteti. Letos aprila pa je senat FF odločil, da bo tri leta veljalo »obratno« pravilo, da bodo torej vsi interni akti fakultete napisani v ženski, nato pa izmenično v moški ali ženski slovnični obliki, v obeh redakcijah pa bodo veljali za »kateri koli spol«.
-
8. 6. 2018 | Družba
V sredo, 6. junija 2018 ob 3.30 zjutraj je klub Jalla jalla zajel požar, ki je bil podtaknjen na dveh mestih na verandi. Mediji so dogodek predstavili kot enkraten incident. Vendar požig Jalle Jalle ni zgolj tema Črne kronike, temveč je rezultat širšega in večletnega stanja na območju Center Tabor v Ljubljani.
-
8. 6. 2018 | Kultura
Ne veste kam v petek in soboto zvečer? Od 30. avgusta do 2. septembra bo v puljskem Fortu Punta Christo potekala sedma edicija Dimensions Festivala, na katerem bo premierno nastopil tudi slovenski producent in DJ Alleged Witches, znan tudi pod imenom Christian Kroupa. Njegove dosedanje glasbene izdaje so izšle na založbah, kot so Meda Fury pod okriljem R&S Records, pri kateri je izšel tudi njegov remix Alex Smoke-a, kompilaciji Fabric 90 Mix ter nedavno tudi na kompilaciji Elektroliza - Elektro City Ljubljana. Na ljubljanskem dogodku v Channel Zeru bodo za podporo poskrbeli še zvočni selektorji Tritch, Roli in Marta. V K4 bodo ob 2. obletnici ekipe Just us nastopili trije gostje iz Berlina Laurine, Cecilio in DJ Tree. V Trnovskem pristanu bodo na drugi epizodi serije dogodkov Synthetic Series nastopili člani ekipe Synaptic in Sezam: Nitz, Utti, Softskinson in Levanael.
-
7. 6. 2018 | Politika
Predsednik republike Borut Pahor je danes v predsedniški palači sprejel Janeza Janšo, predsednika SDS, stranke, ki je na predčasnih državnozborskih volitvah prejela največ glasov. Pahor je tudi po srečanju z Janšo napovedal, da mu bo kot predsedniku zmagovalne stranke na nedeljskih volitvah poveril mandat za sestavo vlade. Če bi se izkazalo, da obstaja kakšna druga večina, pa Janša ne bo sprejel mandata, sta se dogovorila. Pahor se je sicer zavzel za politiko vključevanja.
-
7. 6. 2018 | Družba
Človekove pravice so v športu drugotnega pomena, saj je prioriteta kapital
Nogometni zanesenjaki že navdušeno odštevajo dneve in ure do pričetka 21. svetovnega prvenstva, ki bo med 14. junijem in 15. julijem potekalo v Rusiji. Kljub številnim pomislekom, zadržkom ter pozivom k bojkotu mundiala s strani mednarodne javnosti, prvenstvo bo. Svetovni voditelji in vodilne osebe nogometnih zvez so izpraševale rusko (ne)spoštovanje človekovih pravic, predvsem istospolno usmerjenih ter opozorile na morebitne varnostne grožnje, ki jo poosebljajo ruski huligani na domačem terenu. Za razliko od prvenstva pa lahko z gotovostjo trdimo, da sobotne (prijateljske) tekme med Argentino in Izraelom v Jeruzalemu ne bo. Splet dogodkov je privedel do odpovedi tekme s strani argentinske nogometne zveze.
-
7. 6. 2018 | Politika
Pahor želi, da vlado sestavi zmagovalec, torej Janša
Predsednik republike Borut Pahor je v intervjuju za Primorske novice pred današnjim srečanjem z relativnim zmagovalcem nedeljskih volitev, prvakom SDS Janezom Janšo dejal, da sklepa, da bi bilo koristneje in "za vse lažje, če bi zmagovalec volitev pri oblikovanju vlade uspel", saj "iz izkušenj vemo, da alternativni scenariji niso najboljši".
-
7. 6. 2018 | Družba
Gospod predsednik, čas je, da se javno opredelite proti nestrpnosti nad kulturnimi institucijami
Predstavnice in predstavniki javni zavodov in nevladnih organizacij na področju umetnosti in kulture, zaposleni in samozaposleni umetniki in kulturni delavci so v javnem protestnem pismu opozorili, da je umetniški vodja Slovenskega mladinskega gledališča, Goran Injac, po ustrahovanju, ki ga je bilo deležno njegovo gledališče na zadnjem gostovanju v Brnu na Češkem, ko je organizirana skupina desničarskih skrajnežev Spodobni ljudje vdrla na oder med predstavo Oliverja Frljića Naše nasilje, vaše nasilje, začel po elektronski pošti prejemati sovražna pisma državljanov republike Slovenije.
-
7. 6. 2018 | Politika
V parlamentu bo le 22 žensk oziroma manj kot četrtina
Poslanske sedeže bo v novem sklicu Državnega zbora (DZ), kot kažejo delni neuradni izidi nedeljskih volitev, obdržalo 36 poslancev iztekajočega se mandata. V DZ prihaja tudi pet županov, ki pa se bodo morali od županskih stolčkov posloviti. Od članov vlade v odhodu pa so si mesto v DZ uspeli zagotoviti le trije. Osmi sklic DZ bo po dosedanjih izidih spolno precej manj uravnotežen, kot je bil pretekli. Med 90 poslanci bo namreč le 22 žensk oziroma dobrih 24 odstotkov, kar so v Ženskem lobiju Slovenije že označili za razočaranje pa raznolika starostna struktura novoizvoljenih poslancev, stari so od 28 od 73 let.
-
7. 6. 2018 | Kultura
Pokojni novinar Mladine Štandeker bo dobil spominsko obeležje
Jutri, v petek, 8. junija, ob 18.30 bo v Pesnici (dvorana VKTPC) proslava in svečano odkritje spominskega obeležja pokojnega novinarja in vojnega dopisnika Mladine Iva Štandekerja. Od smrti slednjega letos mineva 26 let. Štandeker je bil namreč ranjen med srbskim obstreljevanjem Sarajeva 16. junija 1992 in še istega dne umrl. Na tistem mestu, v sarajevskem naselju Dobrinja, stoji spominska plošča, na kateri je vklesan stavek iz njegovega zadnjega poročila iz obleganega Sarajeva: »Rad imam mesta in sovražim, če jih kdo napada.« Štandeker je umrl star 30 let, po smrti pa ga je slovensko predsedstvo leta 1992 posthumno odlikovalo s častnim znakom svobode.
-
7. 6. 2018 | Kultura
Deset kulturnih dogodkov od četrtka do sobote
Tokrat priporočamo plesno-gledališko predstavo Narodna sprava: Predstava za turiste, zasnovano na intimni zgodbi in postavljeno v kontekst velikih političnih in sistemskih sprememb, razstavo 20 let Mestne galerije Nova Gorica, na kateri bodo predstavljena dela 18-ih sodobnih slovenskih umetnic iz galerijske zbirke, 11. Festival sodobne avtorske in etno glasbe Godibodi, premiero projekta Starci, ki v ospredje postavlja odnos do staranja in starosti, spominjanje in edinstvenost osebnih zgodb.
-
6. 6. 2018 | Politika
Zaradi Janše se je Slovenija znašla na naslovnici časnika The New York Times
Z zmago na nedeljskih parlamentarnih volitvah je trdorokec Janez Janša pripeljal do oblasti desničarski populizem v še eni evropski državi. Za to se lahko zahvali tudi predsedniku madžarske vlade Viktorju Orbanu, ki ga je med kampanjo podprl in opozarjal, da se bo na volitvah odločalo o »preživetju slovenskega naroda«, poroča New York Times. Orban je postal junak skrajne desnice s svojimi odkritimi napadi na liberalno demokracijo. Enako kot njegova osebna podpora je pomembna podpora njegovih prijateljev.
-
6. 6. 2018 | Družba
Oglejte si videoposnetek, kaj se je v resnici zgodilo med policistom in vrhovnim sodnikom
Po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja je časnik Dnevnik danes prejeli videoposnetek varnostnih kamer na ljubljanskem sodišču na Tavčarjevi, od koder je decembra lani vrhovni sodnik Jan Zobec poročal o napadu pravosodnega policista. Zobec je takrat potožil, da mu je policist »odvzel prostost«, se do njega vedel grobo in ga ponižal. Dogodek je ocenil za napad izvršilne na sodno vejo oblasti, dogodek pa ga je tako šokiral, da se je počutil slabo. Napovedal je, da bo zaradi strahu do nadaljnjega ostal doma. Že na kraju dogodka pa je pravosodnemu policistu grozil, da bo ostal brez službe. »Ravnanje pravosodnega policista je bilo zakonito, sorazmerno in strokovno ustrezno,« pa so zatrdili na pravosodnem ministrstvu, potem ko je komisija ugotovila, da nad sodnikom ni bila uporabljena prekomerna sila, ter da je pravosodni policist postopal pravilno, poroča Dnevnik.
-
6. 6. 2018 | Družba
"Danes ponoči, ob 3:30 uri smo prejeli klic, da gori lokal na Metelkovi ulici v Ljubljani. Izvozili smo s štirimi gasilskimi vozili, alarmirali smo tudi prostovoljno gasilsko enoto Ljubljana-Mesto," so zapisali na spletni strani gasilske brigade Ljubljana.
-
6. 6. 2018 | Politika
-
6. 6. 2018 | Kultura
Ponovno lahko obiščete the lovest
V Ravnikar Gallery Space Ljubljana bodo 8. junija ob 18.00 odprli razstavo vizulnega umetnika JAŠE z naslovom the lovest, revisited, ki bo predstavila izbrane umetniške plakate projekta the lovest, ki je med letoma 2011 in 2014 potekal v Moderni galeriji. Ob 21.00 bo v Kinu Šiška sledila še premiera dokumentarnega filma o projektu v režiji Maše Nonković in JAŠE.
-
4. 6. 2018 | Politika
V slogu zloglasnih brezplačnikov po volitvah ugasnil tudi Škandal24
Še niti eno leto ni minilo in je vrata že zaprl stranki SDS naklonjen tabloidni tednik Škandal24, katerega prihod je lani septembra veselo naznanil tudi Janez Janša. Ukinitev tiskane edicije so v časniku naznanili zgolj s kratko vestico, kjer je urednica Marjanca Scheicher zapisala zgolj to, da "druženje končano" in da bo od zdaj naprej (brezplačno) delovala le spletna stran Skandal24.si. Tednik, ki ga je izdajala družba Nova obzorja d.o.o., katere lastnika sta SDS in madžarsko ter njenemu premieru naklonjeno podjetje Ripost, je bil plačljiv in na voljo za skromen znesek evra in pol. Njegova urednica Marjanca Scheicher je (bila) hkrati novinarka in voditeljica tudi na »strankarski« televiziji Nova24TV, v preteklosti pa je napisala nekaj knjig, na primer o pornesi La Toyi ter štajerskem »slavčku« Damjanu Murku. Časnik pa je slovel predvsem po tem, da se pisci pod svoje članke niso podpisovali in da so uporabljali fotografije dostopnih fotogalerij.
-
5. 6. 2018 | Politika
Močne vlade svojo notranjo politiko podrejajo zunanji politiki. Šibke države počnejo obratno: njihova notranja politika obvladuje zunanjo politiko. Priprave avstrijske vlade na predsedovanje svetu EU v drugi polovici letošnjega leta kažejo, da notranja politika obvladuje zunanjo, na portalu Euractiv piše avtorica in novinarka Barbara Toth.
-
5. 6. 2018 | Družba
V razgretem tednu pred volitvami se je zgodilo nekaj, kar razgalja značilno simptomatiko sedanjega zgodovinskega trenutka. Na dolgo pričakovano gesto solidarnosti z ženskim delom zaposlenih in študentk na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani se je vsula toča strahov, jezikovnih dovtipov in odkritih predsodkov, ki bi bili, vsaj večinoma, če bi šlo zgolj za nesporazum, skrajno smešni. A ni šlo za nesporazum in zadeva ni prav nič smešna.
-
5. 6. 2018 | Kultura
Film o škandalu Weinstein, ki je sprožil gibanje #MeToo
Režiser Brian De Palma je izjavil, da piše "grozljiv" scenarij, vezan na škandal okoli nekdanjega hollywoodskega filmskega producenta Harveyja Weinsteina, obtoženega več kaznivih spolnih dejanj. "Poznam veliko ljudi, ki so v zgodbo vpleteni," je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal De Palma in dodal, da je v minulih letih slišal mnogo zgodb.
-
5. 6. 2018 | Kultura
Manipulacije zgodovine in sledovi vsakdanjega življenja
V KC Tobačna 001 v Ljubljani sta na ogled razstavi Anne Zvyagintseve in Nikite Kadana iz Ukrajine, ki sta nastali po njuni dvomesečni rezidenci v Ljubljani. Za umetniško prakso ukrajinskega umetnika Nikite Kadana velja, da nas izpostavlja premisleku o manipulacijah zgodovine, ki se odvijajo v sodobnem političnem in kulturnem diskurzu. Opus Anne Zvyagintseve pa spominja na intuitivni dnevnik, v katerem s skulpturami, risbami in videi beleži sledove vsakodnevnega življenja. Kustosinja razstav je Alenka Gregorič.
-
1. 6. 2018 | Mladina 22 | Politika
Se še spomnite Tomaža Majerja? Danes SDS po svojih medijih, jumbo plakatih, videooglasih in objavah na socialnih omrežjih svari pred begunci. Leta 2011 so v SDS trdili, da so branik pred Neslovenci. Tomaž Majer je bil prototip današnjih avtorjev v Novi24, anonimni pisec, ki je na spletni strani SDS »razkril,« da so Zorana Jankovića izvolili Neslovenci, priseljenska populacija iz blokovskih naselij, ki so jih iz štabov usmerjali »državljani srbskega porekla«. Pred še več leti so bili za sovražnike naše države razglašeni izbrisani, »komunistična kontinuiteta«, »tranzicijska levica«, »dediči Zločina«. Če gremo še dlje v zgodovino, do prvih volitev v državni zbor leta 1992, bomo naleteli na Janševo besedilo »Interpretacija volitev decembra 1992«. Janševa tedanja stranka je komajda prišla v parlament. Krivca za svoj poraz je Janša tedaj našel v Neslovencih. Za vse stranpoti slovenske politike naj bi bili krivi »novi državljani« in »državljani srbskega porekla«, ki so tedaj volili Združeno listo.
-
3. 6. 2018 | Politika
Kaj bo (lahko) naredil Marjan Šarec?
Nastop Janeza Janše je že nakazal taktiko, ki jo nameravata ubrati s predsednikom republike Borutom Pahorjem: če jima bo uspelo manever izpeljati, bo Janša tako ali drugače zavrnil Pahorjevo ponudbo, naj prvi poskusi sestaviti vlado, pravico do »prve noči« pa bosta zaradi domnevnega zavračajočega odnosa ostalih strank do SDS prepustila Marjanu Šarcu, predsedniku druge največje parlamentarne stranke prihodnjega mandata. Taktika ni nelogična: sveže razdeljena nova mesta v državnem zboru bodo namreč – in to smo videli že v nastopih – dvignila želje in samozavest vseh strank, zato bodo pogajanja zelo težka. Poleg tega: na eni strani se bo pogajal Šarec z ekipo neizkušenih svetovalcev, na drugi strani pa strankarski voditelji, ki so tovrstna pogajanja videli že velikokrat. Šarec je podoben Zoranu Jankoviću: stavi na svojo vednost in domnevno sposobnost, da z »moško roko« odpelje stvari. In bolj kot se bo zapletalo, vsakodnevni komentator dogajanja bo namreč Janez Janša, bolj bo predsednik SDS deloval državniški in moder.
-
4. 6. 2018 | Politika
Zmagovalka včerajšnjih parlamentarnih volitev stranka SDS je slavila v vseh osmih volilnih enotah in tudi večini volilnih okrajev. Najbolj prepričljivo so jo podprli volivci v volilni enoti Celje, najmanj volivcev pa je prepričala v volilni enoti Postojna. Le v nekaterih od 88 volilnih okrajev so volivci več glasov kot SDS namenili LMŠ, SD oziroma Levici.
-
3. 6. 2018 | Politika
Janševa SDS zmagovalka volitev
Na osmih parlamentarnih volitvah je 1,7 milijona volilnih upravičencev izbiralo med 25 strankami in njihovimi 1.636 kandidati. V parlament se bo po podatkih vzporednih volitev, ki jih je opravil Inštitut Mediana, uvrstilo devet strank. Največ sedežev je osvojil SDS, kar 25, drugouvrsščeni LMŠ 13, SMC in Levica 10, SD 9, NSi 7, Stranka Alenke Bratušek in DeSUS 5, SNS pa 4.
-
4. 6. 2018 | Politika
EU čaka soočenje z različnimi tipi populistov
S prisego nove italijanske vlade pod vodstvom Giuseppeja Conteja se bo območje z evrom prvič po njegovi vzpostavitvi leta 1999 soočilo z vlado v eni od glavnih članic, ki odločno nasprotuje mnogim njegovim pravilom in politikam. Vodja Severne lige Matteo Salvini se je uklonil zahtevi, da ne more biti minister za gospodarstvo nekdo, ki javno zagovarja izstop Italije in območja evra, še vedno pa skupaj z vodjo Gibanja petih zvezd Luigijem Di Maiom odločno vztraja pri spremembi gospodarskih pogodb EU ter odpravi politike varčevanja. V Bruslju, Berlinu in Frankfurtu temu odločno nasprotujejo. John Cassidy v New Yorkerju piše, da za zdaj ni videti, da bi katera stran bila pripravljena od svojih stališč odstopiti.
-
3. 6. 2018 | Družba
Najhujše zlo je to, da se delaš, da nimaš nič s tem
V sodobni povojni zgodovini v Evropi še nikoli nismo bili bliže rekonstrukciji najhujših režimov iz prejšnjega tisočletja. Živi mrtveci hodimo po Evropi.
-
3. 6. 2018 | Družba
Ko rečejo prekleti čefurji, to sem jaz.
-
4. 6. 2018 | Kultura
Spregledane zgodbe z vsega sveta
Med 6. in 10. junijem bo Izola prizorišče 14. mednarodnega filmskega festivala Kino Otok - Isola Cinema, od 1. do 20. junija pa bodo s festivalom satelitsko utripala tudi Ljubljana, Koper, Tolmin, Sežana in Idrija. Z izborom filmov na festivalu se po besedah selektorice filmskega programa Varje Močnik posvečajo raziskovanju filma in odkrivanju različnih filmskih izrazov. V središče programa postavljajo svetovni avtorski film, pri čemer vzpostavljajo dialog med filmom kot umetnostjo in filmom kot vplivnim medijem in sredstvom, ki raziskuje in predstavlja raznolike plasti življenja, družbe, sveta in drugih umetniških zvrsti. Filmom se bodo pridružili še pogovori z avtorji, Video na plaži, glasbene noči na izolskem Svetilniku, Podmornica – Otok za mularijo in PRO Otok, obsežen program za filmske profesionalce.