• Darja Kocbek

    12. 2. 2018  |  Svet

    Italija kot nepomembna država

    Evropska unija (EU) Italije tudi po volitvah, ki bodo prihodnji mesec, ne bo obravnavala kot pomembno državo. Čeprav je ena od ustanovnih članic in je po Nemčiji in Franciji tretje največje gospodarstvo v območju evra, jo pogosto obravnava kot politično lahkokategornico in gospodarskega invalida. Po izstopu Velike Britanije bo Italija postala še tretje največje gospodarstvo v celotni EU. Marc Lazar, profesor zgodovine in politične sociologije na pariški univerzi Sciences-Po, po pisanju Politica pravi, da se Francozi spomnijo na Italijane le, ko imajo probleme z Nemci ali ko so v Italiji volitve, ki bi lahko povzročile probleme.

  • Dominik Šik Vukovič

    12. 2. 2018  |  Svet

    Ko olimpijski ogenj gori za denar

    Olimpijski ogenj v Pjongčangu je zagorel, športni program iger se bo nadaljeval do zaključne prireditve, ki bo na sporedu 25. februarja. Poleg športnega dogajanja igre ponujajo tudi pester kulturni spremljevalni program. Nekaj manj kot tri tisoč športnikov bo zastopalo 92 držav v petnajstih športih. Zaradi globalne narave iger je zanimanje politike in pokroviteljev veliko, kar se kaže tudi v dogodkih, ki so zaznamovali uvod iger.

  • Damjana Kolar

    12. 2. 2018  |  Kultura

    Slovo slavnega igralca in nenavadna ljubezenska zgodba

    Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) je ugleden modni oblikovalec, ki skupaj s sestro Cyril (Lesley Manville) vodi modno hišo The House of Woodcock, v kateri se oblači londonska aristokracija 50. let. Njihove stranke so smetana takratne družbe - ne manjka ne filmskih zvezdnic in kraljevih dostojanstvenikov, kot tudi bogatih dedinj in ostalih petičnih dam izbranega okusa. Ženske prihajajo in odhajajo iz Reynoldsovega življenja - zapriseženemu samcu dajejo navdih in prijetno družbo. Vse dokler mu poti ne prekriža mlada in odločna Alma (Vicky Krieps), ki kmalu postane njegova ljubimka in muza. Čeprav je modni oblikovalec že prestopil prag zrelih let je ljubezen tista, ki zmoti in pretrese njegovo utečeno in previdno ukrojeno samsko življenje.

  • Nicol Vujović

    12. 2. 2018  |  Kultura

    Je eden največjih pisateljev prepisoval?

    Dennis McCarthy, kompozitor za film in televizijo, in June Schlueter, profesorica na univerzi LaFayette, sta s pomočjo detektorja za plagiate, WCopyfind odkrila možnost, da je William Shakespeare, eden največjih pisateljev prepisoval svoja dela. Časnik The Guardian poroča, da je še neobjavljen rokopis Georga Northa A Brief Discourse of Rebellion, about the dangers of rebelling against the king (Kratka razprava o uporu in o nevarnostih upora proti kralju), močno podoben par Shakespearovim delom, med drugimi Macbethovo primerjanje pasem z različnimi razredi ljudi in prerokbo o Kralju Learu.

  • NV, STA

    12. 2. 2018  |  Kultura

    Slovenci prisegamo na Luko Dončiča in Jana Plestenjaka

    Podjetje Icertias je na podlagi spletnih anket spet izvedlo raziskavo Qudal. Anketiranci so odgovarjali na vprašanja, kaj bi kupovali, katere znamke se jim zdijo najbolj kakovostne, katere športnice, športnike in športne klube gledajo in katere glasbenike in glasbenice poslušajo. Anketa je bila izvedena že leta 2014, kjer jo je izpolnilo 1200 slovenskih prebivalcev, starejših od 15 let, ugotovili pa so da se visoko ceni znamka Apple, poslušajo The Rolling Stones in Modrijani ter gleda FC Barcelona, najljubša športnica pa je Tina Maze. Leta 2016 so spletno anketo ponovili ter izvedeli, da je znamka Samsung prehitela Appla, še vedno bi se gledalo FC Barcelono, najljubši športnici Tini Maze, bi se pridružil še Peter Prevc. Letos, v na zadnje izvedeni raziskavi, je smučarja prehitel košarkaš Real Madrida in slovenski reprezentant, Luka Dončič.

  • Grega Repovž

    Grega Repovž

    9. 2. 2018  |  Mladina 6  |  Uvodnik

    Pripravimo se

    V intervjuju, ki ga je v Linzu za to številko Mladine naredil Borut Mekina, njegov sogovornik Robert Eiter, vodilni avstrijski antifašist, uvede pojem socialna ne-varnost. K njemu se bomo še vrnili. Je središčni pojem, ki opredeljuje sedanjost, predvsem pa bo risal našo prihodnost.

  • Anja Golob

    8. 2. 2018  |  Kultura

    Umetnost ni pašteta

    Dejstvi sta, da ima ta, ki razpolaga z denarjem, moč, in da je človek bitje, ki brez hrane ne preživi. Kdor ima moč, narekuje pogoje delovanja, denimo pogoje delovanja države. Če ima država resno smolo, se znajde v situaciji, ko ima v njej moč elita, ki je ali tako samozaverovana ali pa tako nerazgledana, da sledi zgolj in samo lastnemu interesu. Njena lenoba v obeh primerih vodi k istemu cilju: lastni mir kot glavna prioriteta. Nobenih komplikacij, čim manj nadzora nad njenim početjem, ki se, ko gre za vladajočo elito v kapitalizmu, slej ko prej giblje v registrih servisiranja peščice, ki bogati na račun množice. Ena temeljnih funkcij umetnosti je, da iztakne, prebudi (misel in čustva), premoti, da spodbudi zavest o sebi in svetu, za kar je potreben gibek in prožen kritični duh, ki se redno uri. To more biti vladajočim elitam nevarno. In odgovornost za degradacijo duha posameznikov v družbi, najsi je zavestna ali ne, na zgolj in samo eno – želodec – nosijo vladajoče elite; biti bi namreč morale v službi prebivalstva države, ne lastnih (partikularnih) interesov.

  • Vasja Jager

    9. 2. 2018  |  Mladina 6  |  Kultura

    Gnilo srce naroda

    Med dobitniki in dobitnicami Prešernove nagrade, najbolj cenjenega državnega priznanja na področju umetniškega ustvarjanja, je letos dramaturginja Simona Semenič. Predlagali sta jo tako komisija za literaturo kot komisija za scenske umetnosti, kar je izredna redkost. Tako impresivni so namreč njeni dosežki. Njene drame so prevedene v številne svetovne jezike in uprizarjane po vsej Evropi. Poleg Prešernove nagrade je prejela tudi Šeligovi priznanji in tri Grumove nagrade, prvo leta 2009. Samo lani je v knjižni obliki izdala dve zbirki dram, obenem pa še igra in režira. Pri vsega 42 letih je tako Simona Semenič že »ena najpomembnejših sodobnih slovenskih gledaliških osebnosti«, kot piše v utemeljitvi letošnje Prešernove nagrade. Država je torej nanjo upravičeno ponosna. Kljub temu se Semeničeva komajda prebije iz meseca v mesec.

  • Jure Trampuš

    9. 2. 2018  |  Mladina 6  |  Politika

    Naivno iskanje izgubljenega zaupanja

    Člani, vodstvo, poslanci Nove Slovenije so že nekaj časa nezadovoljni. Stranki nikakor ne uspe preseči 10-odstotne meje anketno izmerjene volilne podpore, kar na volitvah pomeni slabih 100.000 volilnih glasov. Prej velja nasprotno. Krivulja izmerjene podpore napoveduje, da NSi »postaja stranka parlamentarnega roba«. Rekordne uvrstitve njihovih idejnih predhodnikov iz časa Lojzeta Peterleta in Slovenskih krščanskih demokratov, ko so na volitvah leta 1994 zbrali 14,5 odstotka glasov, so realno nedosegljive.

  • Stanislav Koblar  |  foto: Borut Krajnc

    9. 2. 2018  |  Mladina 6  |  Kultura

    Elvira Hasanagić, sopranistka

    Tako je pisal Nordbayern o sopranistki Elviri Hasanagić, najmlajši iz nove generacije slovenskih opernih pevk, ki so se iz domače sivine operne ustvarjalnosti zavihtele do mednarodnega sozvezdja, posutega z opernimi zvezdami in zvezdicami, in pogumno vstopile na najpomembnejše mednarodne operne in koncertne odre. Na valentinovo se bo na gala koncertu opernih arij Zimskega festivala Ljubljana predstavila ob slovitem mehiškem tenoristu Ramónu Vargasu, spremljali pa ju bodo Simfoniki RTVS pod taktirko argentinskega mojstra Facunda Agudina. Mariborsko občinstvo se je najbrž še spominja po uspešnem debiju v muzikalu My Fair Lady leta 2015. O njenih uspehih veliko pove tudi naslov mlade umetnice leta 2017, ki ji ga je v Dresdnu podelila Nemška zveza za podporo mladim opernim umetnikom.

  • Damjana Kolar

    9. 2. 2018  |  Kultura

    REJVikend

    V Channel Zeru bo v okviru specialnega Dub Laba nastopil Egoless, legenda hrvaške in svetovne bass scene. V Cvetličarni bodo na svoj račun bodo prišli ljubitelji disco klasik iz 70-ih in 80-ih let, v Gala hali se obeta Pustna slovenska popevka, v K4 pa Techno Oldies Goldies.

  • Izak Košir

    8. 2. 2018  |  Družba

    Nič več svinjine na Gimnaziji Vič

    Če ste prejšnji teden na spletu zasledili članek z naslovom Nič več svinjine na Gimnaziji Vič, kjer je pisalo, da želi vodstvo šole dijakom in dijakinjam muslimanske vere olajšati razmere, ste mu, če niste bili pozorni, po vsej verjetnosti verjeli, saj naj bi bil objavljen na spletni strani Mladine. A spletna stran, na kateri je bil objavljen, ni bila www.mladina.si, temveč www.mladina.eu.

  • IK, STA

    8. 2. 2018  |  Svet

    Prvi Britanci naj bi bili temnopolti 

    Znanstveniki londonskega Prirodoslovnega muzeja so analizirali zapis DNK iz skoraj celotnega okostja t. i. moškega iz Cheddarja, ki so ga našli v neki jami v soteski Cheddar na jugozahodu Anglije leta 1903. "Moški iz Cheddarja je bil mezolitski lovec in nabiralec, že povsem moderni človek, imel pa je temno polt in modre oči," so objavili. Visok je bil okoli 166 centimetrov, najverjetneje pa je umrl v 20. letih svoje starosti.

  • NV, STA

    9. 2. 2018  |  Kultura

    Pred stotimi leti zaprli Ivana Cankarja, bodo zdaj Simono Semenič?

    Cankarjev dom se je letos na obletnico Prešernove smrti ponovno napolnil z znanimi umetniki in umetnicami, ki so postregli s kar nekaj ostrimi izjavami do stanja kulture v državi. Tarča kritik je zaradi krčenja sredstev neodvisni kulturi predvsem ministrstvo za kulturo. 

  • Uredništvo

    8. 2. 2018  |  Družba

    To je naslovnica nove Mladine

    Jutri že na prodajnih policah in v naši spletni trgovini.

  • Damjana Kolar

    8. 2. 2018  |  Kultura

    Deset kulturnih dogodkov od četrtka do nedelje

    Tokrat priporočamo razstavo v Grafičnem kabinetu Bogdana Borčića: Pogled skozi mrežo, ki je posvečena grafikam iz umetnikovega najzgodnejšega ustvarjalnega obdobja, koncert enega najvidnejših violinistov Nigela Kennedyja, slovensko premiero dokumentarnega filma Raving Iran, nemške režiserke Susanne Regine Meures, koncert britanskega izvajalca Kinga Kruleja.

  • Darja Kocbek

    7. 2. 2018  |  Svet

    Ukinitev zimskega in poletnega časa v Evropi?

    Poslanci Evropskega parlamenta (EP) bodo jutri razpravljali o ukinitvi prestavljanja ure na zimski in poletni čas. Na mizi imajo dva predloga. Po prvem bi najprej izvedli raziskavo o učinkih in se nato odločili za ukinitev. Po drugem bi poletni čas najprej ukinili, pa potem izvedli raziskavo, poroča die Presse. Evropski poslanec iz Avstrije v največji politični skupini Evropske ljudske stranke (EPP) Heinz Becker vidi možnost, da poslanci podprejo ukinitev, saj je bilo narejenih veliko študij, ki potrjujejo škodljive vplive prestavljanja ure na zdravje. Poslanka Karin Kadenbach, ki je članica druge največje politične skupine Socialisti in demokrati (S&D), dodaja, da tudi prihranki energije niso ugotovljeni.

  • NV, STA

    7. 2. 2018  |  Svet

    Dogodek leta

    Prvi mož zasebnega vesoljskega podjetja in izumitelj ter lastnik tovarne električnih avtomobilov Tesla Elon Musk je včeraj iz vesoljskega izstrelišča Kennedy v Cape Canaveralu na Floridi, kjer je Nasa vedno pošiljala svoje rakete s človeško posadko v vesolje. Musk je uspešno izstrelil svojo do zdaj največjo raketo Falcon Heavy, dogodek pa je na floridski obali spremljalo več tisoč ljudi, prek spleta pa več milijonov.

  • Nicol Vujović

    7. 2. 2018  |  Kultura

    Lačen umetnik ni dober umetnik

    Včeraj je potekala novinarska konferenca kulturnikov in kulturnic v Lutkovnem gledališču v Ljubljani, kjer so predstavili posamična stališča kulturnih združenj in organizacij ter njihove poglede. Ministrstvo namreč želi sprejeti posamične škodljive ukrepe brez dialoga s strokovno javnostjo. Kulturna združenja se ukvarjajo samo z umikom dveh dokumentov iz procedure in to sta Nacionalni program za kulturo in krovni zakon. Če se dokumenti ne umaknejo, kulturniki pozivajo k odstopu ministra za kulturo, Antona Peršaka.

  • Damjana Kolar

    6. 2. 2018  |  Kultura

    Kam na praznik slovenske kulture?

    Ob slovenskem kulturnem prazniku 8. februarju bodo kulturne ustanove na stežaj odprle svoja vrata ter pripravile pester program prireditev za vse generacije. Prešernov dan ob obletnici smrti največjega slovenskega pesnika se kot praznik slovenske kulture praznuje že od leta 1945, državni praznik je od leta 1946, dela prost dan pa je od leta 1991.

  • Damjana Kolar

    7. 2. 2018  |  Kultura

    V ritmih flamenka

    V Cankarjevem domu bo od 9. do 13. februarja potekal mednarodni bienalni festival flamenka Bi flamenko, ki je nastal v sodelovanju z nizozemskim festivalom Flamenko bienale. Na festivalu se bo tradicija mešala s sodobnim, z urbanim, klasični flamenko koraki se bodo združevali z modernimi plesnimi, elektronski biti bodo posegli v utečene melodije klasičnih inštrumentov, arabski in afriški ritmi se bodo prepletali z mediteranskim temperamentom.

  • Uredništvo

    6. 2. 2018  |  Kultura

    Zahtevaj umetnost. Do nje imaš pravico.

    Moči smo združili Novi kolektivizem, Anja Golob, Ingrid Pokorn, Mladina, Robert Botteri in Tam Tam. 

  • Uredništvo

    1. 2. 2018  |  Politika

    Izšla je posebna številka Mladine o Vladimirju Putinu

    Po nemški kanclerki Angeli Merkel in papežu Frančišku bo nova posebna izdaja Mladine posvečena ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu. Besedila za tretjo številko biografij pomembnih osebnosti je prispeval novinar Andrej Stopar, odgovorni urednik Prvega programa Radia Slovenija in nekdanji dopisnik iz Moskve. Od 2. februarja na vseh prodajnih mestih in tudi v naši spletni trgovini

  • Janko Lorenci

    Janko Lorenci

    2. 2. 2018  |  Mladina 5  |  Kolumna

    Nekaj manjka

    Za kuliso nenehnega vrvenja na ulicah, stadionih, v supermarketih, na tv, družabnih omrežjih ... se skriva nasprotje tega mrzličnega mrgolenja – osamljenost. Človek je družbeno in družabno bitje, sodobno življenje pa mnoge sili v osamljenost, ki dobiva razsežnosti epidemije.

  • Darja Kocbek

    6. 2. 2018  |  Svet

    Bitka za Junckerjevega naslednika se začenja

    Prerekanja, kako izbrati kandidata ali kandidatko, ki bo v jeseni 2019 na položaju predsednika evropske komisije nasledila Luksemburžana Jeana-Clauda Junckerja, ki je že sporočil, da se za drugi mandat ne bo potegoval, so že v polnem teku. Evropski parlament namerava o svojih predlogih razpravljati in glasovati jutri v sredo, 7. februarja, voditelji držav članic bodo o svojih predlogih predvidoma razpravljali na vrhu EU, ki bo 23. februarja.

  • Nicol Vujović, STA

    6. 2. 2018  |  Svet

    Berlusconi migrante označil za bombo, ki bo eksplodirala

    Silvio Berlusconi je včeraj v intervjuju za televiziji Canale 5 izjavil, da je v Italiji zdaj več kot 600.000 nezakonitih migrantov in da je to bomba, ki bo eksplodirala. S tem je komentiral napad, ki se je zgodil blizu kraja Macerata, ko je moški iz vozečega avtomobila s polavtomatsko pištolo streljal in ranil enajst temnopoltih ljudi. Napadalec Luca Treini je napad priznal, pred aretacijo pa se je ogrnil v italijansko zastavo. Napadalec je na lanskih regionalnih volitvah v deželi Marke kandidiral na listi protipriseljenske in protievropske stranke Severna liga. V njegovem stanovanju so našli izvod knjige Mein Kampf, avtobiografijo nacističnega voditelja Adolfa Hitlerja in veliko nacističnih simbolov. Vzrok za streljanje naj bi bil umor 18-letne Pamele Mastropietro, ki so jo razkosano našli v dveh kovčkih. V povezavi s smrtjo so aretirali nigerijskega prebežnika, ki mu je bila lani zavrnjena prošnja za azil, a je vseeno ostal v Italiji. 

  • NV, STA

    6. 2. 2018  |  Svet

    Makedonija, kraj nesrečnega imena

    Čeprav je Makedonija mlada država, ki je postala neodvisna leta 1991, segajo njene korenine globoko v zgodovino. Ime Makedonija je pravzaprav eno najstarejših preživelih imen držav na kontinentu Evrope. Republika Makedonija je locirana v centru južnega Balkana, severno od antične Grčije, vzhodno od Ilirije in zahodno od Trakije. Izvorno je bilo antično kraljestvo Makedonija majhen del sedanje istoimenske grške province, po razpadu Jugoslavije pa je bila v Združene narode sprejeta kot Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija (FYROM). 

  • Damjana Kolar

    6. 2. 2018  |  Kultura

    Zadnja razstava iz cikla Pazi, sveža grafika!

    V TAM-TAMovi Ulični galeriji na Vegovi v Ljubljani bodo danes, 6. februarja ob 17.00 odprli dvanajsto razstavo iz cikla Pazi, sveža grafika!, ki sta jih skupaj pripravila MGLC in TAM TAM. Na zadnji razstavi se bo predstavil Mladinin sodelavec Ivian Kan-Mujezinović s projektom Interferenca 3/1.

  • NV, STA

    6. 2. 2018  |  Kultura

    Klemen Slakonja bo Župnik

    Po nepričakovani smrti televizijske in filmske ikone Jerneja Šugmana, ki je umrl v 49. letu starosti zaradi srčne kapi, se je predstava začasno ustavila, zdaj pa si boste uprizoritev Hlapci lahko ponovno ogledali 19. februarja. V vlogi Župnika, ki ga je prej upodabljal Šugman, bomo zdaj gledali Klemna Slakonjo, ki nas je navdušil v filmu Osebna prtljaga, v igri Županova Micka in kot imitator mnogih znanih osebnosti.