Vlado Miheljak

Vlado Miheljak

 |  Mladina 42  |  Dva leva

Komentar / AzS - Alternativa za Slovenijo

(Po tretji poti še tretji pol)

© Franco Juri

»Kolega @AnzeLog me je povabil v torek na srečanje v kontekstu napovedane ustanovitve nove stranke. … Pozorno mu bom prisluhnil predvsem v delu, komu in čemu bo njegova stranka alternativa.«
— Dejan Kaloh upa na alternativo za Slovenijo (Omrežje X, 12. 10. 2024)

»Prihaja čas, ki bo presegel politiko konflikta ’dveh polov’ in v prostor vnesel prepotrebno povezanost, ravnovesje in prijetnejše vzdušje.«
— Eva Irgl verjame v tretji pol (Facebook, 14. 10. 2024)

»Bergant: Kje v Sloveniji pa vidite skrajne politične sile?
Logar: Trenutno je ena v vladi.
Bergant: Se pravi Levica?
Logar: Tako je.«
— Dialoški Anže Logar pravi, da stranke Levica ne vidi kot del tretjega pola (Odmevi TVS, 10. 10. 2024)

»Logar je četrt stoletja preživel v stranki, kjer so mu bili najtesnejši sodelavci Hojs, Grims, Gorenak, Mahnič in šef Janez Janša, pa ni videl v tem nikakršnega problema … Logar je celo javno izražal pripravljenost, da prevzame vodenje stranke. Izstopa šele zdaj, ko se to očitno ni zgodilo. Anže Logar je zadnji človek, ki lahko sodi, kdo je skrajen in kdo ni.«
— Stranka Levica meni, da v Logarjevem tretjem polu ne bi imela dobre družbe (cit. po Večer, 14. 10. 2024)

»Ocenjujem, da je Anže Logar prihodnost slovenske politike, ker predstavlja rešitev za desni politični pol – da se normalizira, da izstopi iz nenehne bitke dveh polov. Predstavlja to, da je v politiki mogoče govoriti tudi o sodelovanju in da se da sodelovati.«
— Tudi Mojca Šetinc Pašek po razhodu z Golobom verjame v Logarjev tretji pol kot alternativo za Slovenijo (Siol.net, 10. 10. 2024)

Lahko bi vzkliknili: Borut Pahor je politično mrtev, naj živi Anže Logar! Ljudje se zamenjajo, ideje in metode nagovarjanja javnosti pa ostanejo. Ko je Pahor obsesivno kopiral Tonyja Blaira, ki je via Anthony Giddens (The Third Way) razvil tako izpraznjeno politično formo, da jo je lahko vsaj začasno kupil vsak lahkoverni volivec, je idejo še dodatno vulgariziral in napravil iz tretje poti svoj narcisoidni happening. Ves čas je javnost in sebe prepričeval, da je perspektiva Slovenije v bratstvu, mostovih med političnimi poli. Z eno besedo: v slogaštvu. Kaj magična beseda pomeni, smo v premierskem in predsedniškem mandatu Pahorja skusili do obisti. Pač, relativizacijo vsega: temeljnih načel demokracije, socialne in pravne države. Namreč, ko je politika složna, praviloma kratko potegnejo volivci in volivke. Najboljši primer slogaštva v politiki je slej ko prej TEŠ 6. Sloga med SD in SDS je naredila luknjo, ki je tudi naši vnuki ne bodo zakrpali. A jo bomo vseeno pozabili, ker je na vidiku še bolj konsekventna afera. JEK 2. To pa ni/ne bo več le slogaštvo dveh velikih strank, ampak komplot političnega razreda celotne parlamentarne ponudbe, z izjemo Levice. Če je bilo torej slogaštvo ob TEŠ 6 škodljivo, bo v primeru zagona projekta JEK 2 katastrofalno. Skratka, racionalna logika parlamentarne demokracije so antagonizmi, napetosti, ki nadzirajo in dinamizirajo politično življenje. Slogaštvo ga pasivizira.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.