Faustova usoda
Zakaj za Viranta nobena izbira ni dobra, a je Jankovićeva zanj manj slaba od drugih
Povolilni politični vrtiljak po mesecu dni ni prinesel pričakovane odrešujoče rešitve, predčasne volitve so ponudile zgolj nadaljevanje slovenske politične krize. Politiki očitno ne obvladujejo svojega posla. Ne znajo sklepati dogovorov, s težavo krotijo svoje strasti in politične interese, ne razumejo ekonomskih sredstev za rešitev krize. Politika je pri nas preprosto postala poklic, kjer se mnogi čutijo poklicane, manj pa ga obvladujejo kot racionalno orodje za povečevanje družbene blaginje. Država že pet mesecev deluje brez prave vlade, politiki pa se sredi usodnih kriznih razmer tudi v povolilnem času igrajo z usodo državljanov.
Politični mozaik ne more biti bolj pisan. Janković je v rekordnem času zapravil svojo povolilno politično prednost, Janša skuša s pozicijsko igro poraz spremeniti v zmago. Pahor nadaljuje svojo staro poniglavo politiko, Virant bolj blesti z gverilskimi političnimi akcijami kot z resnim pristopom, Erjavec iz zasede predvsem trguje. Dejansko sta svojo relativno premočrtnost pokazala zgolj Žerjav in Novakova. Politični izid predčasnih volitev je bil očitno za osrednje akterje zavajajoč. Prinesel je relativne zmagovalce (Janković) in poražence (Janša), hkrati pa je utrdil vlogo odločujoče sredine (Virant, Desus).
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.