28. 11. 2014 | Mladina 48 | Pamflet
Dve Sloveniji
Slika solidarnosti in enakosti pred postavo
V revnem mestecu v afriški deželi Mozambik so pred zdelanim mostom postavili semafor. V strahu, da bi se ne porušil, so omejili količino prometa na njem. Čezenj se zdaj avtomobili vozijo hkrati samo po enem pasu, zato nastajajo kilometrske kolone, v katerih dnevno tiči deset tisoč šoferjev. Jasno, denar je oblast porabila za gradnjo novih palač in štadionov.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
28. 11. 2014 | Mladina 48 | Pamflet
V revnem mestecu v afriški deželi Mozambik so pred zdelanim mostom postavili semafor. V strahu, da bi se ne porušil, so omejili količino prometa na njem. Čezenj se zdaj avtomobili vozijo hkrati samo po enem pasu, zato nastajajo kilometrske kolone, v katerih dnevno tiči deset tisoč šoferjev. Jasno, denar je oblast porabila za gradnjo novih palač in štadionov.
Ne, to ni privid z druge poloble, to je realna slika iz ljubljanske prestolnice, kjer se pred Mednom vsakodnevno že več kot pol leta vijejo kolone. Ljubljana je sicer bogato mesto, katerega župan Zoran Janković si je privoščil nadrealistični projekt, v katerem za nekaj milijonov prekopavajo osrednjo mestno žilo na Slovenski cesti, ki jo bodo spremenili bolj ali manj v sprehajališče z na novo zasajenim drevoredom.
Klasični apartheid centra do periferije. Toda nekoč je zoper kolonialni afriški ali sodobni ameriški apartheid, ki s temnopoltimi ravna drugače kot z belci, vstalo javno mnenje, vrstili so se in se še vedno ognjeviti protesti - apartheid na osnovi barve kože je nedopusten in škandalozen. V Ljubljani pa je sistematična politika privilegiranja centra tako samoumevna, da zoper njo ni protestov, kaj šele javnih razprav, ki bi se spraševale o županovi ignoranci do predmestja. Stvar je še hujša – celo volivcem je vseeno, pojem solidarnost je izpuhtel.
Pač, ko so poplave zalile Vič, so tako lokalni politiki kot mediji bentili na prebivalce Polhovega Gradca, kako nesolidarni da so s prestolnico, ko ne privolijo, da bi jo rešili tako, da bi v njihovem kraju zgradili vodne zadrževalnike, da bi skratka njihove ravnice zalili z vodo in s tem rešili Ljubljano.
Zanimivo, nobenih puščic zoper urbaniste, ki so poprej požegnali gradnjo na poplavnih območjih. Kaj šele, da bi vstal javni tožilec in zoper njih vložil kazenske ovadbe zaradi njihovega škandaloznega dela, ki ogroža premoženje in življenja poplavljenih.
Ni edini primer, zdravje prebivalcev Trbovelj sistematično uničuje podjetje Lafarge Cement, ki nonšalantno kuri zloglasni petrolkoks. Čeravno je Upravno sodišče razsodilo, da je to početje protizakonito, ga tovarniške peči še naprej pošiljajo v zrak. In kaj je storila državna inšpekcija? Nič, na prijateljski pogovor je povabila vodstvo podjetja, ob čemer so lokalni aktivisti »Eko kroga« protestirali s pismom predsedniku vlade Miru Cerarju. Premier in prvi mož stranke SMC bo kajpak zadevo cerarjansko proučil. Indikativna je razlika. Njegovi poslanci so mesece na lastno pobudo ugotavljali, kako nedopustno, da v parlamentu sedi izvoljeni poslanec Janez Janša, ker da je to v nasprotju z zakonodajo. Dnevno so se ukvarjali s to »nezakonitostjo« in potem Janšo odstranili iz državne skupščine, kar je zdaj Ustavno sodišče razveljavilo.
Ko pa podjetje zakonom v brk z emisijami uničuje zdravje državljanov, ko inšpektorji s svojimi ukrepi tega ne preprečijo in ne branijo postave te države, vladne službe in velika SMC niti ne trznejo.
Ni naključje, da so zadnja merjenja popularnosti političnih strank pokazala, da SMC uživa samo še 10-odstotno podporo. Z več kot 35 odstotkov pred meseci so telebnili na rob enomestne številke podpore. To se v zgodovini Slovenije še ni zgodilo. Stranka poštenjakov in novih visokoetičnih gurujev se razblinja v rekordno kratkem času.
A njen problem ni le v tem, da je bil njen prvotni videz medijsko napihnjen v mesijanske višave, njena konkretna politika gre v smer zapostavljanja regij. Pred tedni je tako postalo jasno, da vlada ne bo gradila nove cestne povezave z Belo krajino, sedaj pa si je privoščila še aroganco do Koroške. Ko je prišel minister za infrastrukturo Peter Gašperšič na uradni obisk, so se ga prisrčno razveselili, toda minister jim je nonšalantno povedal, da nove regionalne ceste in tretje razvojne osi, ki je bila že leta v načrtu, ne bodo gradili.
Koroška bo ostala v sočnem jeziku – volkojebina! Ja, da bi imeli kraji možnost, da tekmujejo v gospodarstvu in drugih dejavnostih, pač potrebujejo hitro prometno povezavo. A Cerarjeva vlada je že v izhodišču mačehovska, zmanjševanja razlik med razvitostjo regij in prestolnico ni v njeni agendi.
In kakšni so bili volilni izidi v koroškem Slovenj Gradcu? SMC je bila veliki zmagovalec s 36,77 odstotki glasov!!!!!!! Cinik bi rekel, da so si izvolili svojega grobarja.
Je pa priznati, da je premier po drastičnem padcu priljubljenosti, začel slediti vetru javnega mnenja. Ko je KPK objavila svoje poročilo o korupciji pri delovanju DUTB, je predsednik, ki je imel poročilo na mizi že 14 dni, medijem odgovoril, da ga bodo skrbno proučili. Ko pa so istega dne vse televizijske hiše udarile po visokih zaslužkih ekipe Torbjörna Manssona, jim je že naslednji dan pritegnil, češ da tako veliki zaslužki pa res niso dopustni.
Odmislimo sedaj delovanje DUTB in obrnimo pogled na vlogo KPK. Ta postaja instrument, na osnovi katerega potem oblast obračuna z »negativci«. Toda tudi ta poteka po principu selektivnosti. Ko je KPK izdala poročilo o Janši, je bil ta jadrno odstavljen, ko pa je enako poročilo merilo na župana Jankovića, se mu županski prestolček ni zamajal, ko je KPK spisala poročilo o koruptivni kandidaturi Alenke Bratušek, ga je Upravno sodišče zamrznilo in velja za nerelevanto, a ko ista KPK presoja početje DUTB in ji ta ugovarja, da so njene ugotovitve nedosledne in zastarele, je mnenje KPK spet verodostojno.
Pač po načelu - kadar nam KPK politično koristi, bomo ukrepali zoper njene tarče, kadar ne, jo bomo imeli za neverodostojno! ??? Pač dežela dveh pravnih redov in dežela dveh Slovenij.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.