
11. 4. 2025 | Mladina 15 | Uvodnik
Uvodnik / Kdo so oni?
Da bi razumeli, kaj počnejo Trump in njegovi najbližji sodelavci, je treba stopiti korak nazaj. Še več. Morda nam do skrivnosti miselnih poti Donalda Trumpa lahko pomaga kar – umetnik.
Seveda govorimo o prav določenem umetniku. Vizualni performer Johannes Paul Raether, sicer predavatelj na Akademiji za vizualno umetnost v Nürnbergu, zadnja leta na različnih umetniških prostorih in krajih – bil je tudi že v Ljubljani in dobil nagrado ljubljanskega grafičnega bienala – predstavlja umetniški projekt Transformella Ikeae. Z natančnostjo in kompleksnostjo, ki se nam nenadoma sestavi v možganih, nam Raether pokaže, kako je ves razvitejši svet povezan. Malodane vsi smo povezani, vsi smo del neke mreže, ki se je niti ne zavedamo – in sicer prek Ikeinih trgovskih centrov, ki jih je ta trenutek že 480 v kar 62 državah na petih celinah sveta. Vsi hodimo po enakih hodnikih, enakih razporeditvah, a zadeva postane še hujša, ko se srečamo z najpogosteje kupljenimi omaricami in drobnimi gospodinjskimi stvarmi. Sredi njegove inštalacije se namreč človek nenadoma zave, da je v njegovem domu nekaj, kar je mogoče najti v malodane vseh domovih po petih celinah. Ikeine trgovine, skladišča in tovarne po vsem svetu povezujejo njeni tovornjaki in kombiji, vlakovne kompozicije, ladje, zaposleni v enakih oblačilih, nakupovalne vreče in vozički, enake hrenovke in mesne kroglice, omarica Billy je povsod enaka. In zato naši možgani ob pogledu na ta sistem Ikeo nenadoma dojemajo kot organsko, živo bitje. Da, živo bitje, ki kot pajčevina prepreda celotno zemeljsko oblo. Migota, se premika. Ikea pred našimi očmi in v naših možganih oživi. Zavemo se njene mogočnosti in neizogibnosti.
Zakaj je to pomembno? Ker nam Raether pokaže, da je svet mogoče videti s popolnoma drugačnih perspektiv. Večina nas svet vidi kot države in celine. In tukaj je zanka, h kateri želimo pripeljati. Smo res prepričani, da Donald Trump in bogataši, ki ga obkrožajo, tako vidijo svet? Ker če jih poslušamo, niti ne skrivajo, da sveta ne vidijo tako. Vidijo ga skozi panoge, industrijske veje, interese, lastnino, naravne danosti, vse pač, kar bi jim v prihodnosti lahko dalo neomejeno moč in še več kapitala. Kdo so ti ljudje, o katerih govorimo? Prav ti bogataši, ki danes skupaj s Trumpom sestavljajo ameriško administracijo. Vsi, ampak res vsi se že vse življenje ukvarjajo z naložbami. Da, tudi Elon Musk ni izumitelj, kot se nam sam predstavlja, ampak se ukvarja z investicijami. Vse življenje že kupuje podjetja, jih prodaja, združuje, investira in spet prodaja, najema posojila, prodaja posojila, zastavlja delnice in družbe, kakšno uniči, da je druga več vredna, izvaja mahinacije na trgu, pritiska na vlade, da mu financirajo projekte, itd. Vse to počne zato, da zasluži. Za denar gre. Enako velja za samega Trumpa. To je vse, kar počne že vse življenje. Ne tako uspešno – ne pa tudi neuspešno. In to je njihov svet – tako oni gledajo na svet tudi zdaj, ko so prek Trumpa postali ameriška administracija. Le da imajo zdaj moč in orodje, da tisto, kar so počeli sami, počnejo prek državnega sistema. Seveda je to še vedno imperializem – a imperializem v globaliziranem, tehnološkem kontekstu, v katerem sta bogastvo in moč skoncentrirana v rokah posameznikov. Ki so zdaj prevzeli tudi eno državo. ZDA.
Kot da tega nismo izkusili na lastni koži. Koliko izčrpavanj podjetij smo videli v Sloveniji? Ogromno. Koliko prevzemov? Ogromno. Vse to je točno tisto, kar ti ljudje okoli Trumpa počnejo. To je njihova profesija. Da ne bo kakšnega dvoma: vse to je zakonito. Le da so se ti ljudje v Ameriki danes dokopali prek Donalda Trumpa do oblasti – in da zdaj tega ne počnejo več v enem sektorju, v eni industriji, v eni državi, ampak je njihovo »igrišče« zdaj svet. Bi sesuli borze, da bi prišli do več in novih naložb po najcenejši poti? Bi. Bi razsuli celoten gospodarski ustroj sveta, da bi bili na koncu lastniki še večjega dela vsega na tem svetu? Seveda bi. Vse, kar počnejo danes, so počeli celotno karierno pot. Zdaj to počnejo na višji stopnji. In tega ne skrivajo. Igrajo veliko igro. Igro stoletja. Imajo štiri leta časa, da poberejo čim več po vsem svetu. Ko oni pogledajo Evropo, vidijo investicijske priložnosti, vidijo, kaj hočejo dobiti v svojo last, vidijo svoje interese in želje ter poti, kako priti do tega. Ne vidijo držav, vidijo premoženje, vidijo podjetja, vidijo bodočo moč, vidijo kapital in lastnino, do katere želijo priti. In zanje so legitimna pot do tega tudi destabilizacija drugih držav, trgovinske vojne, uničevanje trgov in konkurentov. Tako se to dela v svetu investicij. Tako delajo skladi tveganega kapitala – to je ta posel.
Ameriko (in seveda Trumpa) je torej v njenem današnjem ravnanju treba dojemati kot velik sklad tveganega kapitala z najbolj brezobzirnimi menedžerji. Skladi tveganega kapitala si vedno izberejo tarče. In tarče tega sklada niso na primer države ali pa Evropska unija. Tarče so celotne industrije. So multinacionalke, ki niso v njihovi lasti – še niso. So naravna bogastva. So pokrajine, ki so lahko v različnih državah. Vse pač, kar prinaša donose in še veča njihovo moč. Ne gre več za posamezna podjetja, delnice, deleže, zdaj pač lahko prevzemajo vse in po celem svetu, ker lahko z močjo gospodarske velesile igrajo še bolj megalomansko igro. A metode so enake.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.