|  Politika

Türk in Janša brez konkretnih dogovorov glede možnega mandatarstva

Janez Janša

Janez Janša
© Borut Krajnc

Predsednik države Danilo Türk in prvak SDS Janez Janša ostajata brez odgovorov glede možnega mandatarstva Janše, ki pa je predsedniku pokazal osnutek koalicijske pogodbe desnosredinskih strank. Janša od DeSUS in SD pričakuje racionalno odločitev in upa, da bo SD morda prvič v zgodovini presegla ideološke delitve ter se odločila za sodelovanje.

Predsednik republike je po Janševih besedah dejal, da bo mogoče pripravil še drugi krog pogovorov, če stvari ne bodo dovolj jasne, za kar je po predsednikovem mnenju dovolj časa do prihodnje srede. SDS je na današnjem pogovoru s Türkom predstavil svoja stališča in parafirano koalicijsko pogodbo desnosredinskih strank.

Kot pravi Janša, je bilo težko dobiti kakršen koli občutek glede mandatarstva, saj je predsednik razlagal roke in datume ter tehnične pristojnosti, ki jih ima. Obsodil je tudi neglasovanje nekaterih strank ob prvem glasovanju za kandidata za mandatarja, "medtem ko se mu nabiranje glasov pri drugih strankah in politična korupcija ne zdita sporna".

Janša zagotavlja, da se predsedniku ni predstavil kot morebitni kandidat za mandatarja. Kot pravi, bodo videli, kako se bodo ta teden odločale druge stranke, in dodaja, da "smo vsi obsojeni na čakanje".

Odzivi DeSUS in SD so po besedah prvaka SDS obljubljeni po tem krogu pogovorov s predsednikom republike in pogovorih organov teh strank. Na vprašanje, ali je dobil občutek, da bi ga utegnil predsednik predlagati za mandatarja, pa Janša odgovarja, da ni dobil nobenega občutka. Ponovil je, da imajo parafiran osnutek koalicijske pogodbe, v katerem piše, da se bo pogodba sklenila, če jo bo podpisalo absolutna večina poslancev.

Od DeSUS in SD Janša pričakuje racionalno odločitev, "ker alternativ ni veliko. Na eni strani koalicija štirih strank, ki ima največje število glasov, na drugi strani pa dve stranki, ki imata skupaj 38 glasov, pa še to je vprašanje, ker je to bolj ad hoc koalicija iz ideološke prisile med Jankovićevo stranko in SD". Janša upa, da bo SD morda prvič v slovenski zgodovini presegla ideološke delitve in predsodke ter se odločila za sodelovanje, ki bi bilo v korist države.

V 20 letih smo imeli po Janševih besedah veliko situacij, ko so posamične stranke pomladne opcije sodelovale v večinsko levi ali levosredinski koaliciji, za kar so bile "plačane manjše ali večje cene", obratnega primera pa doslej še ni bilo. Zato bi bil to po njegovem prepričanju zares zgodovinski korak.

Predsednik SDS pravi, da v zadnjih dneh ni imel pogovorov s prvakom DeSUS Karlom Erjavcem. Po njegovih besedah je namreč to suverena stranka, ob čemer ne želijo pridobivati le enega njenega dela ali posamičnih poslancev, kar velja tudi za druge stranke. "Želimo si, da se tiste stranke, ki želijo sodelovati v naši koaliciji, za to suvereno odločijo, prevzamejo polno odgovornost o taki koaliciji in vladi ter se tako s tem postavi trden temelj, ki bo zdržal štiri leta," je jasen prvak SDS.

Povedal je še, da se je te dni pogovarjal s predsednikom SD Borutom Pahorjem, "vendar ta ni imel nobenega mandata stranke, da bi o čemer koli odločil".  (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.