15. 2. 2012 | Svet
Grčija obljublja izpolnitev zahtev evroskupine do večera
Grški finančni minister Evangelos Venizelos je napovedal, da bodo vsa odprta vprašanja glede zahtev evroskupine v zvezi z novim programom finančne pomoči Grčiji razrešena do telekonference finančnih ministrov članic območja evra danes pozno popoldne. Venizelos je ob tem potožil, da si več držav Grčije ne želi več v območju evra.
Grški mediji poročajo, da so vodilne politične stranke bolj ali manj pripravljene pisno zagotoviti mednarodnim posojilodajalcem, da bodo tudi po aprilskih predčasnih volitvah uresničevale dane reformne in varčevalne zaveze. Dosedanje izkušnje namreč na tem področju niso najboljše, k temu pa je seveda pripomoglo dejstvo, da se grško gospodarstvo tudi zaradi varčevanja krči že tri leta.
Uradne potrditve informacij, da so grške politične stranke pripravljene v pismu evroskupini zagotoviti, da bodo sprejete reformne in varčevalne ukrepe tudi izpeljale, sicer še ni, a nobena od pomembnejših strank tega še ni zanikala, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Grška vlada je v torek zvečer tudi sklenila, da bo do 325 milijonov evrov dodatnih prihrankov, ki jih zahteva evroskupine, prišla z dodatnim krčenjem porabe nekaterih resorjev in z ukrepi na področju pokojnin. S temi dodatnimi milijoni naj bi Grčija letos privarčevala tri milijarde evrov.
Venizelos je danes sprožil tudi nekaj ostrih puščic v smeri določenih držav iz evrske skupine, ki sodeč po izjavah v zadnjih dneh izgubljajo potrpljenje z Grčijo in njeno sposobnostjo, da spravi v red javne finance in prestrukturira svoje nekonkurenčno, togo in zastarelo gospodarstvo.
Primer tega je današnja izjava nemškega finančnega ministra Wolfganga Schäubleja, ki je v pogovoru za nemško radijsko postajo SWR zatrdil, da želi Nemčija storiti vse za pomoč Grčiji, a da denarja ne bo metala v "luknjo brez dna". Schäuble namreč dvomi, da je Grčija že izpolnila vse zahteve za novo pomoč.
"Država je na robu. Ljudem je treba povedati po resnici. Nekaj držav si Grčije ne želi več v območju evra," je povedal. "Smo v posebnem položaju, ko se nam postavlja vedno nove pogoje, in to zato, ker se določene politične sile v Evropi igrajo z ognjem in ocenjujejo, da Grčija ne bo izpeljala svojega dela naloge v okviru drugega programa pomoči, obenem pa želijo, da Grčija ne bi bila več članica evrskega območja," je bil oster.
Opozoril je, da se te sile znotraj in zunaj države "igrajo z ognjem, nekatere z baklami, druge z vžigalicami". "V vsakem primeru je nevarnost velika," je jasen Venizelos, ki Grke poziva k prizadevanjem za to, da Grčija ne zapusti območja skupne valute. To bi bil namreč po njegovih besedah "grozljiv scenarij, ne samo za Grčijo ampak za celotno globalno gospodarstvo".
Svoje je danes k temu boju prispeval 82-letni Papulias. Za nedoločen čas se je namreč odpovedal svoji plači, ki letno znese kar okoli 400.000 evrov. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.