|  Svet

Svet obsodil uboj novinarjev v nasilju v sirskem Homsu

Sirskega veleposlanika v Parizu pa je Juppe zaradi dogodka poklical na zagovor, da ga "opozori na nevzdržno obnašanje sirske vlade"

Več držav je obsodilo uboj ameriške novinarke Marie Colvin in francoskega fotografa Remija Ochlika v nasilju v sirskem Homsu. Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je ob tem izjavil, da je prišel čas za sestop sirskega režima. Pariz in London sta zaradi uboja novinarjev tudi uradno protestirala pri sirskih veleposlanikih.

"To kaže, da je dovolj. Ta režim mora oditi. Ni razloga, da Sirci ne bi imeli pravice živeti in svobodno izbirati usode," je dejal Sarkozy, potem ko sta v napadu na medijsko središče v predelu Baba Amr v Homsu umrla 28-letni fotograf Ochlik in veteranka ameriškega novinarstva, vojna dopisnica Colmanova. Francoski zunanji minister Alain Juppe je medtem zahteval dostop do novinarjev, ki so bili v tem napadu ranjeni. Po navedbah sirskih aktivistov naj bi bili namreč ranjeni trije tuji novinarji. "Naše veleposlaništvo v Damasku sem pozval, naj od sirskih oblasti zahteva, da zagotovijo varen dostop zdravnikov za pomoč žrtvam," je poudaril Juppe.

Sirskega veleposlanika v Parizu pa je Juppe zaradi dogodka poklical na zagovor, da ga "opozori na nevzdržno obnašanje sirske vlade". Na današnji uboj novinarjev se je odzval tudi britanski premier David Cameron. Izrazil je spoštovanje do dela Colvinove, ki je poročala za britanski časnik Sunday Times in v 30-letni karieri pokrivala številne konflikte po svetu. Kot je v britanskem parlamentu dejal Cameron, njena smrt v Siriji opozarja na tveganja, s katerimi se novinarji soočajo, "ko poskušajo svet informirati o tem, kaj se dogaja, in o grozovitih dogodkih v Siriji".

Na smrt obeh novinarjev v Homsu, ki je že več kot dva tedna tarča ofenzive sirskih sil, se je odzval tudi britanski zunanji minister Willian Hague. "Marie in Remi sta umrla, medtem ko sta iskala resnico o tem, kaj se dogaja ljudem v Homsu," je dejal Hague, ki je sirskega predsednika Bašarja al Asada že večkrat pozval k odstopu. Hague je obenem dejal, da je Colvinova "leta pojasnjevala zgodbe, ki jih drugi niso znali, in delovala na najbolj nevarnih območjih, vključno s Šrilanko, kjer je bila ranjena". London je sicer protest zaradi smrti obeh novinarjev uradno predal tudi sirskemu veleposlaniku, ki so ga poklicali tudi na pogovor v Foreign Office.

Smrt obeh novinarjev je obsodila tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton. Prav tako je obsodila današnje poboje v Homsu in jih označila za "zločin". V Washingtonu so svojcem obeh žrtev izrekli sožalje. Kot je dejal tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney, je smrt novinarjev "opomin, kako neverjetna tveganja nosijo novinarji, da nam prinesejo resnico o dogodkih v državah, kakršna je Sirija". Predstavnica ameriškega zunanjega ministrstva Victoria Nuland pa je pred tem dejala, da je smrt dveh novinarjev "še en primer predrzne brutalnosti" sirskega režima.

Tudi zaveznica Sirije Rusija je obsodila "tragični" uboj novinarke in fotografa. "Moskva odločno obsoja in je resno zaskrbljena" zaradi uboja zahodnih novinarjev, so sporočili z ruskega zunanjega ministrstva in dodali, da "ta tragični dogodek ponovno potrjuje potrebo po tem, da vse strani v konfliktu končajo nasilje". Medijski mogotec Rupert Murdoch, lastnik časnika Sunday Times, je medtem sporočil, da je bil v napadu ranjen tudi fotograf Colvinove Paul Conroy. Dejal je tudi, da si prizadevajo dobiti posmrtne ostanke Colmanove.

Sirski minister za informiranje Adnan Mahmud je sicer zatrdil, da sirske oblasti niso vedele, da sta bil novinarja v državi. "Oblasti niso imele podatkov o tem, da sta novinarja vstopila na sirsko ozemlje," je dejal Mahmud. "Ministrstvo poziva vse tuje novinarje, ki so v Sirijo prišli nezakonito, naj se javijo v najbližjem pristojnem uradu," je dejal Mahmud. Več tujih novinarjev se je v prejšnjih mesecih poskušalo nezakonito prebiti v Sirijo in poročati o protestih proti režimu predsednika al Asada. Ta je namreč večini tujih novinarjev in skupinam za človekove pravice prepovedal vstop v državo. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.