|  Politika

Novela zakona o vladi v ustavno presojo

© Borut Krajnc

Pozitivna Slovenija in SD sta uskladili zahtevo za ustavno presojo novele zakona o vladi in jo bosta s podpisi poslancev danes poslali ustavnemu sodišču. Stranki sta kritični do prenosa pristojnosti tožilstva z ministrstva za pravosodje na ministrstvo za notranje zadeve in zahteva za oceno ustavnosti temelji zlasti na načelo delitve oblasti.

Do novele zakona o vladi, s katero je vlada med drugim zmanjšala število ministrstev in združila nekatere resorje, so bili v Pozitivni Sloveniji in SD kritični že od začetka. Poleg očitkov zaradi ukinitve samostojnega kulturnega resorja sta stranki opozorili na prenos pristojnosti tožilstva z ministrstva za pravosodje na ministrstvo za notranje zadeve (MNZ).

Pozitivna Slovenija je že ob sprejemu novele zakona v DZ napovedala ustavno presojo, vendar je za vložitev zahteve potrebovala podpise vsaj še dveh poslancev SD.

Koalicija sicer vseskozi omenja možnost vrnitve tožilstva na ministrstvo za pravosodje, vendar bi to storila le s spremembo koalicijske pogodbe, v kateri določa prenos tožilstva, s čemer pa bi moralo soglašati vseh pet koalicijskih strank. V tem primeru bi tako spremenili novelo zakona o vladi in temu prilagodili tudi novelo zakona o državni upravi, ki jo je vlada na četrtkovi seji pripravila za državni zbor.

Prenos tožilstva na ministrstvo za notranje zadeve je sicer predlagala Lista Virant, vendar je prav ta stranka v minulih dneh sprejela drugačno odločitev. Predsednik Liste Virant Gregor Virant je predlog za spremembo koalicijske pogodbe, po kateri bi se pristojnost za tožilstvo obdržala na ministrstvu za pravosodje in javno upravo, v četrtek posredoval koalicijskim partnerjem.

Premier Janez Janša pa je po četrtkovi seji vlade povedal, da bodo predlog, po katerem bi tožilstvo ostalo pod pravosodnim ministrstvom in se ne priključilo MNZ, obravnavali. Če bo soglasje, bo pogodba spremenjena, če ne, ne bo spremenjena.

Vodja poslancev Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer je v četrtek menil, da ni razloga, da bi z vložitvijo ustavne presoje čakali na odločitev koalicije, saj da lahko zahtevo kadar koli tudi umaknejo. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.