|  Svet

WikiLeaks začel objavljati elektronsko pošto ameriškega varnostnega think tanka Stratfor

Spletna stran WikiLeaks je danes začela objavljati več kot pet milijonov primerkov zaupne elektronske pošte ameriškega varnostnega think tanka Stratfor. Zaupne podatke so pred dvema mesecema uspeli pridobiti računalniški hekerji združbe Anonymous, ki je nato ves material predala WikiLeaksu, poročajo tuje tiskovne agencije.

"Da bi razumeli naš svet, je potrebna transparentnost," je skupno akcijo z WikiLeaksom prek Twitterja utemeljil Anonymous. Po navedbah WikiLeaksa je elektronska pošta nastala v obdobju med julijem 2004 in koncem decembra lani. Elektronska pošta po navedbah WikiLeaksa razkriva informacijsko mrežo Stratforja, strukturo honorarjev, prakse pranja denarja in psihološke metode. WikiLeaks naj bi sicer še danes v Londonu pripravil novinarsko konferenco.

Stratfor, ki ima sedež v Teksasu, po lastnih navedbah z edinstvenim pristopom pripravlja geopolitične analize.

"Material razkriva, kako delujejo zasebne varnostne službe in kako so po naročilu korporacijskih ali vladnih naročnikov njihov cilj posamezniki," je v sporočilu za javnost še zapisal WikiLeaks. Ta zatrjuje tudi, da ima sedaj dokaze, kako je podjetje imelo zaupne stike z velikimi korporacijami, kot sta Bhopal's Dow Chemical in Lockheed Martin, ter vladnimi agencijami, vključno z ministrstvom za domovinsko varnost, ameriškimi marinci ter ameriško obrambno varnostno službo.

Hkrati naj bi bili v elektronski pošti tudi podatki o ustanovitelju WikiLeaksa Julianu Assangeu in ukrepih ameriške vlade proti njemu. V več kot 4000 primerkih elektronske pošte naj bi tako šlo za WikiLeaks in Assangea, ki je trenutno v priporu v Veliki Britaniji in nasprotuje izročitvi Švedski, kjer je obtožen posilstva in spolnega nadlegovanja. Sam obtožbe zavrača in meni, da gre za maščevanje za objave zaupnih dokumentov na njegovi spletni strani.

Stratfor je napad na svojo spletno stran in objavo elektronske pošte obsodil, hkrati pa sporočil, da vsebine objav ne bodo komentirali. Tudi ustanovitelj Stratfora George Friedman kljub drugačnim govoricam ostaja na položaju. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.