|  Politika

Filmarji presenečeni nad Turkovo napovedjo ukinitve Slovenskega filmskega centra

Rutar je za STA poudaril, da je SFC edina javna institucija v Sloveniji, ki koordinira področje filma

Superminister Turk bo čistil tudi po Slovenskem filmskem centru.

Superminister Turk bo čistil tudi po Slovenskem filmskem centru.
© Borut Krajnc

Vest, da bo k ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport poleg Javne agencije za knjigo priključen tudi Slovenski filmski center, je za filmarje presenečenje, sta za STA povedala direktor Slovenskega filmskega centra (SFC) Jožko Rutar in predsednik sveta SFC Igor Šmid.

Da se bo k ministrstvu poleg Javne agencije za knjigo priključil tudi Slovenski filmski center je minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk napovedal v današnjem intervjuju za tednik Reporter. Kot je povedal Šmid, so se člani sveta ravno danes sestali na redni seji, na kateri so med drugim obravnavali predlog finančnega načrta za leto 2012. V to delovno vzdušje je povsem nepričakovano "priletela" omenjena objava, ki pa jo težko komentira, saj gre za novico iz medijev. S takšnimi namerami ministra namreč ni bil na formalen ali neformalen način seznanjen nihče od članov sveta, niti vodstvo SFC.

Sicer je SFC v dobro leto trajajočem obdobju, potem ko je nasledil Filmski sklad RS, po Šmidovem mnenju deloval povezovalno. Z velikim naporom so uspeli pripraviti vse statutarne zadeve in pravilnike na novo; tudi zato je izjava ministra Turka zanj nepričakovana. Opozoril je še, da pomeni morebitno pripajanje ali preoblikovanje SFC "ukinjanje" tega področja ter da imajo na področju kulture posamezne panoge svoje javne zavode. Po njegovih besedah je indikativno, da če se SFC transformira nazaj v neko izrazito državno okolje, bo s tem ena panoga kulture in umetnosti izgubila svojo avtonomnost.

Rutar je za STA poudaril, da je SFC edina javna institucija v Sloveniji, ki koordinira področje filma. Izmed 27 članic EU v kar 24 državah področje filma urejajo s posebnimi agencijami, centri ali inštituti, le v treh se področje filma ureja prek samega ministrstva za kulturo. Opozoril je na posebnost filma, ki ni omejen le na področje kulture, ampak sega tudi na področje kulturnih industrij, zato ima tudi v sklopu EU svoje programe za sofinanciranje. Morebitna ukinitev SFC odpira niz vprašanj: na koga bodo prenešene vse producentske in avtorske pravice, za katere skrbi SFC, in sicer na vseh slovenskih filmih, ki so nastali pred letom 1991, kdo bo skrbel za predstavljanje slovenskega filma in avdiovizualne kulture v tujini, kdo bo odgovoren za mreženje slovenskih filmskih ustvarjalcev in producentov s tujimi, kdo za kulturno vzgojo na področju filma, za sofinanciranje festivalov in za zastopanje v sorodnih evropskih institucijah.

Rutar je opozoril, da je SFC nasledil Filmski sklad, institucijo, ki je delovala od leta 1994 in ki je bila dedič državnih producentov, kot sta Viba film ali Triglav film. Izpostavil je še posebnost financiranja na področju filma. Kot je dejal, gre za projektno financiranje, ki traja več let, zato se tudi projekti spremljajo po več let. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.