|  Svet

Sarkozy: V Franciji je preveč tujcev

Francoski predsednik Nicolas Sarkozy v kampanji pred predsedniškimi volitvami, ki bodo aprila, zaostruje stališča proti priseljencem. V torek je v televizijskem intervjuju dejal, da "je na francoskem ozemlju preveč priseljencev", zato namerava, če bo vnovič izvoljen, zaostriti politiko priseljevanja.

Sarkozy s tršimi stališči do priseljencev očitno nagovarja volivce skrajne desnice oziroma privržence vodje Nacionalne fronte Marine Le Pen, ki se bo prav tako potegovala za predsedniški položaj. Sam je sicer zanikal, da se obrača v skrajno desno.

"Naš sistem integracije deluje vse slabše, saj je na našem ozemlju preveč tujcev, ki jim ne uspemo zagotoviti stanovanj, dela in izobraževanja," je dejal v nastopu na televizijski postaji France 2, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Napovedal je, da bo, če bo ostal na predsedniškem položaju, zaostril pogoje, tako da bi število oseb, ki jih letno sprejme Francija, skoraj prepolovili, s sedanjih 180.000 na okoli 100.000.

Poleg tega bi omejil dostop do socialne pomoči za tujce. Ti imajo, če so v državi zakonito, po sedanji zakonodaji do nje enake pravice kot Francozi, Sarkozy pa predlaga, da bi lahko poslej nekatere oblike pomoči prejemali le tisti, ki so v Franciji živeli deset let in so od tega vsaj pet let delali.

V Franciji se je v zadnjih dneh sicer vnela žolčna razprava o zagotavljanju posebne, t.i. halal in košer, hrane za muslimane in jude. Proizvodnjo take hrane je najprej kritizirala Le Penova, nato pa tudi Sarkozy in premier Francois Fillon, ki je muslimane in jude pozval, naj se odrečejo "preživetim" obredom pri zakolu živali.

Tako za halal kot za košer hrano je treba namreč žival zaklati tako, da ji prerežejo vrat, živali pa prej ne smejo omamiti, da bi na ta način zmanjšali njeno trpljenje. V torek so se oglasili muslimanski in judovski verski vodje z vprašanjem, ali je ta zadeva res največji problem, s katerim se trenutno sooča Francija.

Socialistični kandidat Francois Hollande, ki se mu glede na javnomnenjske raziskave obeta zmaga na volitvah, pa je ocenil, da so njegovi tekmeci z razpravo o načinih klanja živali šli predaleč.

V Franciji živi največja muslimanska skupnost v zahodni Evropi, ki po ocenah šteje najmanj štiri milijone ljudi, medtem ko judovska skupnost v Franciji šteje kakih 700.000 ljudi.

Prvi krog volitev v Franciji bo 22. aprila, zmagovalec pa bo predvidoma znan šele po drugem krogu 6. maja. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.