7. 3. 2012 | Politika
DSP: Pismo slovenskim kulturnikom
© Borut Peterlin
Društvo slovenskih pisateljev je danes na slovenske kulturnike naslovilo pismo, v katerm opozarja na to, da je vlada podpisala uredbo o ukinjanju številnih kulturnih institucij, od Javne agencije za knjigo do Slovenskega filmskega centra, v petek pa bo o onjej odločal tudi državni zbor.
"Priča smo nesprejemljivemu rušenju infrastrukture na področju kulture, knjige, filma … in oblastnemu plenjenju tako realnega kot simbolnega kapitala te države. To počnejo ljudje, ki v slovenski kulturi nimajo nikakršnega ugleda in nikakršnih referenc. Ki področja ne poznajo. Vodi pa jih sla po kapitalu in oblasti. Včeraj je vlada že podpisala Uredbo o ukinitvah ali »pridružitvah v okvir ministrstva« mnogih politično avtonomnih institucij na področju kulture, med njimi so tudi JAK, Arhiv RS, Slovenski filmski center itn. To Uredbo bo v petek »po hitrem postopku« potrjeval državni zbor. Brez argumentov. Brez javne razprave. Brez spoštovanja osnovnih evropskih demokratičnih standardov. Z večino pač – skratka po turško," so zapisali v DSP.
Društvo slovenskih pisateljev opozarja tudi na usodo knjigarne Kozorcij: "Knjigarna Mladinske knjige Konzorcij je s propadom obeh Zvonov mariborske nadškofije pripadla v stečajno maso in s tem bankam upnicam. Te elitnega prostora v samem centru Ljubljane seveda ne bodo žrtvovale za knjigarno. Čeprav gre za edino kolikor toliko spodobno slovensko knjigarno, ki je od prejšnjega plenjenja še ostala."
Vlado Žabot v imenu društva opozarja, da bo zaradi prepolovljenih subvencij propadla večina kulturnih programov (tudi programov, ki jih izvaja DSP) in založb. Vlada naj bi se za to odločila zaradi varčevanja, vendar gre za plenjenje. "Pripravljeni so namreč načrti za uvedbo tako imenovanega javno-zasebnega partnerstva. To pomeni, da bo nekdo, politično in človeško potuhnjen in politiki ustrezen, lahko dobil na primer koncesijo za upravljanje Cankarjevega doma, SNG Drame, Opere itn. ter vse pripadajoče subvencije za izvajanje dnevni politiki všečnih programov - z vsem tem pa bo seveda skrbel predvsem za lasten profit. To pa na slovenskem pomeni skrajno provincialistično trivializacijo programov in kulture," piše v pismu slovenskim kulturnikom.
Žabot opozarja, da bodo neprivilegirani državljani Slovenije varčevali "za tiste, ki so v tej državi s pomočjo politike, bankirjev in koristoljubnih podrepnikov kradli doslej in bodo to počeli tudi v bodoče". "Tem političnim privilegirancem naše navidezne levice in desnice se namreč nič ne zgodi. Tudi bančnikom in politikom, ki so kradli skupaj z njimi, se nič ne zgodi. S tem pa politika daje jasen signal, da se v tej državi izplača krasti in da bo brezpravna večina preprosto prisiljena varčevati za privilegirance."
"Tu smo torej. Na skrajnem robu. Oropani in ponižani. In ne moremo reči, da tega ne vidimo in ne slišimo. Smo ob tem še sposobni skupnega upora, ponosa, glasu – ali vsaj skupnega molka?" poziva Vlado Žabot.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.