8. 3. 2012 | Politika
Erjavec stoji ob strani Simčiču - ponaredek mora ugotoviti sodišče
Erjavcu je zelo žal, da tožilstvo daje izjave, ki jih ne bo moglo dokazati v sodnem postopku
Predsednik DeSUS napoveduje, da bodo na stranki ukrepali, če bo Simčiču odvzeta dosežena univerzitetna izobrazba.
© Borut Krajnc
Predsednik DeSUS Karl Erjavec potrditev tožilstva, da je srednješolsko spričevalo poslanca Ivana Simčiča ponarejeno, označuje za mnenje, ki pa nikoli ni bilo potrjeno v sodnem postopku. Erjavec še vedno stoji ob strani Simčiču in mu verjame, da spričevalo ni ponarejeno. Kot je dejal za STA, se boji, da se gre tožilstvo "politične igre".
Okrožno državno tožilstvo je namreč za POP TV potrdilo, da je srednješolsko spričevalo poslanca Ivana Simčiča ponarejeno. Kot je za televizijo povedala višja državna tožilka Katjuša Čeferin, so že leta 2007 v predkazenskem postopku ugotovili, da je spričevalo ponarejeno. Nadaljnjih postopkov takrat niso sprožili, ker naj bi primer zastaral. Erjavec izjavo tožilstva označuje kot le "mnenje ene od tožilk na državnem tožilstvu", ki pa nikoli ni bilo potrjeno v sodnem postopku. Erjavec se sprašuje, zakaj tožilstvo že leta 2003, ko je obravnavalo primer, ni sprožilo ustreznih postopkov, da bi lahko sodišče ukrepalo. Prav sodišče je namreč po navedbah Erjavca edino v tej državi, ki lahko s pravnomočno obsodbo ugotovi, ali je bilo spričevalo dejansko ponarejeno.
Erjavcu je zelo žal, da tožilstvo daje izjave, ki jih ne bo moglo dokazati v sodnem postopku. "Državno tožilstvo si kot organ pregona dovoli kar veliko, ko na podlagi svojega mnenja oceni, ali gre za ponarejeno zadevo ali ne," je dejal. Ob tem se sprašuje, ali je to, da naj bi bilo spričevalo ponaredek, "ugotovil kakšen izvedenec oziroma ali je šlo za kakšno preiskavo ali pa so to ugotovili kar na oko". Prav tako navaja, da "v tej izjavi državnega tožilstva" ni navedeno, ali je Simčič osebno ponaredil spričevalo, ali ga je ponaredil kdo drug. "Jaz še vedno trdim, da spričevalo ni ponarejeno," pravi Erjavec in dodaja, da če bi bilo spričevalo ponarejeno, "bi bilo nerazumljivo, kako bi se lahko kar vpisoval s ponarejenim spričevalom glede na to, da je bilo notarsko overjeno in potrjeno".
"Naloga državnega tožilstva je, da preganja kazniva dejanja, vendar gre v tem primeru za morebitno kaznivo dejanje, ki je zastarano. Nihče nikdar ne bo mogel natančno ugotoviti, ali gre za ponarejeno spričevalo," trdi prvak DeSUS, ki še vedno meni, da gre v tem primeru "za nadaljevanje gonje proti stranki DeSUS". Boji se tudi, da "tožilstvo gre neke politične igre". Erjavec še trdi, da se na stranko obrača veliko ljudi, ki so obiskovali isto šolo v Opatiji "in trdi, da so opravili program, ki je trajal tri mesece, štiri dni pa so trajali izpiti". Kot pravi, so bili očitno "zavedeni, ker teh spričeval niso zavedli v šolske knjige in arhive". Nekateri tudi sumijo, da pod spričevalo podpisan ravnatelj teh ni zapisal v šolski arhiv, da je lahko pobral celotno šolnino, navaja Erjavec.
Predsednik DeSUS napoveduje, da bodo na stranki ukrepali, če bo Simčiču na podlagi tega odvzeta dosežena univerzitetna izobrazba. Na očitke, da je nemoralno, da je takšna oseba poslanec, pa Erjavec znova odgovarja, da sodišče ni ugotovilo, da je Simčičevo spričevalo ponaredek. Sicer pa mu je žal, da je Simčičevo spričevalo prva novica dneva glede na položaj, v katerem je Slovenija. Glede nedavnega odstopa 25 članov in večine vodstva postojnskega DeSUS pa Erjavec pravi, da je "v Postojni tako ali tako odbor zanič delal". Poleg tega trdi, da niso odstopili zaradi Simčiča, ampak zaradi nezadovoljstva nad vstopom stranke v koalicijo. (STA, mm)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.