15. 3. 2012 | Svet
Srbi se učijo kitajsko
Kitajsko se bo v Srbiji od ponedeljka učilo 2462 učencev v 32 osnovnih in srednjih šolah
Srbsko ministrstvo za kulturo je bilo zadolženo, da med učenci izvede anketo o tem, koliko od njih bi se želelo učiti kitajskega jezika.
© Arhiv Mladine
V Srbiji se bodo od ponedeljka v 32 šolah učenci pričeli učiti – kitajsko. Ideja o organiziranju pouka kitajščine v srbskih šolah je bila dana že ob obisku kitajskega ministra za zunanje zadeve v Beogradu, Kitajski pa je bilo potrebnih manj kot šest mesecev, da idejo tudi realizirajo.
Srbsko ministrstvo za kulturo je bilo zadolženo, da med učenci izvede anketo o tem, koliko od njih bi se želelo učiti kitajskega jezika. Takoj potem, ko so dobili rezultate, so na Kitajskem angažirali učitelje in jih poslali v Srbijo. Ure kitajščine bodo organizirane dvakrat tedensko, novi tuji jezik pa se lahko učijo učenci tretjega in petega razreda osemletke ter dijaki srednjih šol. Kitajska krije stroške učiteljev, njihovo nastanitev, hrano, knjige in učbenike za učence, srbsko ministrstvo za kulturo pa mora zagotoviti samo zdravstveno varstvo in prevoz za učitelje.
Kitajsko se bo tako v Srbiji od ponedeljka učilo 2462 učencev v 32 osnovnih in srednjih šolah. Učilo jih bo 14 profesorjev, ki so v Srbijo pripotovali s Kitajske. Gre za šole v osmih področjih v Kragujevcu, Jagodini, Užicu, Leskovcu, Nišu, Zaječarju, Požarevcu in Beogradu. Projekt bo trajal do konca leta 2012 in če bo pokazal dobre rezultate, bi bil kitajski jezik lahko uveden kot fakultativni predmet v srbskih šolah. Ob podpisu Memoranduma je zunanji minister Srbije Vuk Jeremić učencev dejal, da naj se učijo kitajski jezik tudi zato, ker je Kitajska danes »ključni faktor miru in ključni faktor svetovnega gospodarstva«.
»Prepričan sem, da bo ta projekt zaživel, še posebej pa sem vesel zato, ker je Srbija med prvimi državami, ki je to storila. Na Švedskem se kitajski jezik na primer od lani uči fakultativno, za jezik pa obstaja veliko zanimanje, ker je kitajski investitor vdihnil življenje Volvu,« je dejal srbski zunanji minister. Veleposlanik Kitajske v Srbiji Jang Van Hu pa je dejal, da bodo srbski otroci sedaj lahko spoznali kitajsko zgodovino in kulturo. Prav tako je poudaril, da tudi na pekinški univerzi že več let obstaja katedra za srbski jezik ter da so se številni kitajski diplomati, ki so službovali v Srbiji, na tej fakulteti učili tudi srbskega jezika. (TEA WUTTE)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.