25. 3. 2012 | Politika
Družinski zakonik je na referendumu padel
© Arhiv Mladine
Družinski zakonik je na današnjem referendumu podprlo 45 odstotkov volivcev, proti pa jih glasovalo 55 odstotkov. Zakonik je dobil večinsko podporo le v volilni enoti Ljubljana Center, v vseh ostalih volilnih enotah pa so ga zavrnili. Volilna udeležba je bila skoraj 30-odstotna. Preštete so že skoraj vse glasovnice z današnjega referendumskega glasovanja. Neuradni rezultati po preštetih 99 odstotkih glasovnic kažejo, da so volivci družinski zakonik zavrnili s 55,1 odstotka glasov, medtem ko je za uveljavitev zakonika glasovalo 44,9 odstotka volivcev.
Zakonik so večinsko zavrnili v sedmih volilnih enotah, podprli so ga le volivci v volilni enoti Ljubljana Center, saj je tam zanj glasovalo 54,01 odstotka volivcev. Najbolj odločno pa so družinskemu zakoniku nasprotovali v volilni enoti Ptuj, kjer je proti glasovalo 64,52 odstotka volivcev.
Med posameznimi volilnimi okraji je družinski zakonik največjo podporo dobil v centru Ljubljane (67,48 odstotka), sicer pa je za zakonik glasovala tudi večina volivcev v ljubljanski okrajih Vič-Rudnik, Šiška, Bežigrad in Polje. Zakonik je dobil podporo tudi v okrajih Jesenice, Radovljica, Kranj, Piran, Izola, Koper, Celje, Hrastnik, Trbovlje in Maribor.
Največje nasprotovanje družinskemu zakoniku so izrazili volivci v volilnem okraju Ribnica, kjer jih je proti glasovalo kar 75,31 odstotka. Z več kot 70 odstotki so zakonik zavrnili tudi v Škofji Loki, Ajdovščini, Šentjurju, Mozirju, Novem mestu, v Lenartu in na Ptuju.
Referendumskega glasovanja se je udeležilo 510.168 volivcev oziroma 29,84 odstotka volilnih upravičencev. Najvišjo udeležbo (41,23 odstotka) so zabeležili v volilni enoti Ljubljana Center, najnižjo pa v volilni enoti Ptuj (23,80 odstotka). Med volilnimi okraji se je največ ljudi odpravilo na volišča v okraju Vič-Rudnik (49,30 odstotka), najmanj pa v Lendavi (18,94 odstotka).
Izidom današnjega glasovanja bodo okrajne volilne komisije v ponedeljek prištele še glasove, prispele po pošti iz Slovenije, 2. aprila pa bodo dodali tudi glasove po pošti iz tujine. Uradni izidi bodo predvidoma znani do 6. aprila.
Ker je bil družinski zakonik na referendumu zavrnjen, državni zbor v enem letu ne sme sprejeti zakona, ki bi bil v nasprotju s to odločitvijo.
Družinski zakonik, ki sicer sistemsko ureja področje družinskega prava, je vse od predstavitve leta 2009 dalje razdvajal javnost. Največ pozornosti je bilo namenjene vprašanju izenačevanja pravic istospolnih parov s heterospolnimi pari, javnost pa je delila tudi definicija družine. Poskus popolne izenačitve pravic istospolnih parov s pravicami heterospolnih je sicer v razpravi presekal kompromis, po katerem istospolna partnerja skupaj ne moreta posvojiti otroka, lahko pa eden od njiju posvoji otroka drugega. Toda tudi ta kompromis referenduma ni preprečil.
Referendum je s podpisi več kot 42.000 volivcev zahtevala Civilna iniciativa za družino in pravice otrok, zagovorniki zakonika pa so se združili v Gibanje za družinski zakonik. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.