|  Družba

»Zakaj velike večine volivk in volivcev tako pomembno vprašanje ne zanima?«

Klinični psihologi pripisujejo izid referenduma utrjevanju predsodkov; Žorž za ureditev nujnih pravic

Utrjevanje predsodkov obrodilo sadove.

Utrjevanje predsodkov obrodilo sadove.
© Reuters

V zbornici kliničnih psihologov ocenjujejo, da je izid referenduma o družinskem zakoniku posledica kampanje njegovih nasprotnikov, ki je temeljila na utrjevanju predsodkov. Psiholog Bogdan Žorž pa pravi, da zdaj pristojno ministrstvo čaka veliko pomembnih nalog, predvsem zakonsko urediti tiste pravice za istospolne, ki so urejene "pomanjkljivo".

"Z zavrnitvijo zakonika smo izgubili priložnost, da bi poskrbeli za tiste, ki so drugačni, ki so stigmatizirani, ki bi potrebovali največ podpore in razumevanja s strani družbe," je za STA dejala predsednica Zbornice kliničnih psihologov Slovenije Sana Čoderl. Kot posebej neprimerne v zbornici ocenjujejo nastope nekaterih posameznikov v referendumski kampanji, ki so pri nasprotovanju zakoniku izražali svoja osebna stališča, a se pri tem sklicevali na psihološko stroko. "Ob tem niso zastopali nobenega od psiholoških strokovnih združenj, temveč svoja osebna prepričanja," je dejala predsednica zbornice.

Poleg tega je referendumska odločitev onemogočila učinkovitejšo sistemsko ureditev strokovne podpore in pravne zaščite družinam, ki v določenem obdobju ne morejo več zagotavljati ustreznih razmer za razvoj otrok, ki živijo v njih, opozarjajo v zbornici. Psiholog in psihoterapevt Bogdan Žorž opozarja, da je prednostna naloga vlade "zakonsko urediti pravice za istospolne pare, ki jih je treba urediti, ki so zdaj pomanjkljivo urejene". Žorž, ki je že med kampanjo opozoril na odsotnost ustrezne raziskave, si želi, da bi vlada naročila izdelavo večdisciplinarne študije o učinkih zdaj veljavnega zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. "Šele potem naj se loti tako pomembnega zakona, kot je družinski zakonik," je dejal za STA.

Ob nedeljskem referendumu pa izraža zaskrbljenost nad nizko volilno udeležbo. "Volilna udeležba je bila zelo skromna in ne moremo govoriti ne o takem ne o drugačnem večinskem mnenju," je ocenil. Po njegovih besedah se je treba vprašati, zakaj velike večine volivk in volivcev tako pomembno vprašanje ne zanima. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.