27. 3. 2012 | Politika
Vizjak zagovarja varčevanje na področju družinske politike
© Arhiv Mladine
Minister za delo Andrej Vizjak poudarja, da predlagani varčevalni ukrepi na področju družinske politike ne bodo prizadeli socialno najšibkejših. Zavrača očitke, da želijo varčevati pri najšibkejših.
Darilo ob rojstvu otroka je po predlogu vezano na premoženjski cenzus. "To je 64 odstotkov povprečne neto plače na družinskega člana," je dejal minister na današnji novinarski konferenci. Cenzus naj bo po predlogu tudi pri pravici do dodatka za veliko družino.
Otroški dodatek naj se po predlogu zniža za deset odstotkov v petem in šestem razredu dohodkovne lestvice, v sedmem in osmem razredu pa naj se ukine. V prve štiri dohodkovne razrede, kjer so dohodkovno najšibkejši, pa ne posegajo, je dejal minister.
Porodniški dopust, ki traja tri mesece, bo še vedno plačan tako kot doslej. "Nadomestilo za nego otroka v nadaljnjih šestih mesecih pa bi se po predlogu znižal z zdajšnjih 100 odstotkov na 90 odstotkov in v zadnjih treh mesecih z zdajšnjih 100 na 80 odstotkov," pravi Vizjak.
Na pokojninskem področju predlagajo, da dodatek za rekreacijo upokojencem dobijo tisti, katerih pokojnina znaša do 414 evrov, in sicer v enakem znesku kot do zdaj. Tisti, katerih pokojnina znaša od 414 do 622 evrov, naj se dodatek zniža na 111 evrov, tisti, katerih pokojnina je nadpovprečna, pa dodatka ne bi dobili, je dejal minister.
Poleg tega predlagajo ukrep, ki posega v dodatke k pokojninam po 232. členu pokojninskega zakona. "Gre za dodatke po najrazličnejših osnovah," je povedal. Ti dodatki naj se glede na seštevek dodatka in pokojnine, ki skupaj presega nadpovprečno pokojnino, znižajo za 10 do 20 odstotkov, je pojasnil.
Gre za dodatke, ki niso povezani z vplačanimi prispevki v pokojninsko blagajno, pravi. "Tu gre npr. za bivše vojaške uslužbence, tudi za del veteranov vojne za Slovenijo, borce, spomeničarje ..." je povedal.
Predlagani ukrep, ki se nanaša na invalidsko področje, je ukinitev pravice do klimatskega zdravljenja.
Predlagajo pa tudi ukrep pri plačilu dodatnega zdravstvenega zavarovanja po zakonu o vojnih veteranih in vojnih invalidih. "Po 50. letu starosti imajo namreč pravico, da jim država plačuje dodatno zdravstveno zavarovanje," je pojasnil minister. "Ta pravica se zlasti nanaša na veterane vojne za Slovenijo," je dodal. Po predlogu ukrepa bi zavarovanci sodelovali pri plačilu tega zavarovanja. Izjema bodo tisti, ki so v času vojne za Slovenijo postali invalidni in jih je nekaj čez sto, je povedal minister. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.