|  Politika

Predsedstvo KSJS že stavkovni odbor, varčevalni ukrepi odmevajo tudi v strankah

© Arhiv Mladine

V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja menijo, da predlog vladnih ukrepov grobo posega v socialno državo, zato vladi predlagajo, da ukrepe zadrži. Da bi umirili razmere, so se pripravljeni pogovarjati o podaljšanju zamrznitve plač. Predlog ukrepov odmeva tudi v strankah. Ostri so v Pozitivni Sloveniji, koalicija pa enotna, da so ukrepi nujni.

Predsedstvo Konfederacije sindikatov javnega sektorja (KSJS) se je danes preimenovalo v stavkovni odbor. Ob tem tudi druge sindikate pozivajo, da se čim prej opredelijo za splošno stavko javnega sektorja. Želijo si namreč, da bi to opozorilo oblikovali skupaj z drugimi sindikati, zato tudi še niso postavili datuma stavke in opredelili drugih značilnosti stavke. Napovedujejo pa, da bo stavka, če do nje pride, ostrejša od tistih iz sredine 90. let.

"Mi vladi ponujamo čas, da bi se razumno dogovorili," je v izjavi za javnost po današnji seji predsedstva konfederacije poudaril njen predsednik Branimir Štrukelj. Zavzemajo se za to, da bi si vzeli čas in predlagane varčevalne ukrepe naredili bolj pravične in bolj sprejemljive. Svojih pogajalskih izhodišč pa ne razkrivajo v pogajalski skupini drugega dela sindikatov, katerega pogajalsko skupino vodi Drago Ščernjavič.

Tudi v Sindikatu upokojencev Slovenije menijo, da predlagani varčevalni ukrepi niso uravnoteženi med posameznimi sloji prebivalstva, zato bodo naleteli na odpor državljanov. Kot so zapisali v javnem pismu vladi, se zavedajo, da je varčevanje potrebno, a imajo do nekaterih ukrepov pomisleke.

Varčevalne ukrepe so danes vnovič komentirale tudi parlamentarne stranke.

Predsednik Pozitivne Slovenije (PS) Zoran Janković je ocenil, da predlagani vladni varčevalni predlogi ukinjajo socialno državo in da bodo najbolj prizadeli socialno najšibkejše. Menil je, da se na ta način straši državljane in da v državi vlada strahovlada. Boljšo rešitev po njegovem mnenju predstavlja dvig DDV.

Janković je na novinarski konferenci v DZ ocenil, da je denimo predlagano znižanje plač v celotnem javnem sektorju za 15 odstotkov "samo strašenje".

Poslanec SDS Andrej Šircelj poudarja, da bo za sprejem varčevalnih ukrepov potreben kompromis, čeprav brez ukrepov na strani potrošnje ne bo šlo. Šircelj je, kot je dejal v izjavi za medije, vesel konstruktivnega odziva SD, ki bo vladne ukrepe preučila, odločno pa zavrača očitke Pozitivne Slovenije, da želi vlada varčevalne ukrepe uveljaviti s pritiski in "strahovlado".

"Ravno nasprotno," pravi, saj da je skrajni čas, da se varčevalni ukrepi sprejmejo skupaj s socialnimi partnerji. Poudarja, da je vlada predloge dala v razmislek socialnim partnerjem, kar izraža njeno voljo, da skupaj pridejo do učinkovitih rešitev, ki bodo sprejemljive za vse.

Vodja poslancev SD Janko Veber je pojasnil, da bodo v stranki z oceno napovedanih vladnih varčevalnih ukrepov počakali na potek socialnega dialoga, za katerega pričakujejo, da se bo na petkovi seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) konkretiziral. Ob tem opozicijska SD pričakuje predvsem vzdržen poseg v javne finance in pravično razdelitev bremen varčevanja, je poudaril Veber.

V Listi Virant se zavedajo finančnega položaja Slovenije in upajo, da se tega vsak dan bolj zavedajo tudi državljani, socialni partnerji in opozicija, je v DZ dejala poslanka Liste Virant Kristina Valenčič. V stranki verjamejo, da je paket varčevalnih ukrepov pravičen in nujen, zato računajo "na razumnost vseh deležnikov v pogajanjih" in na kompromis.

Vladna koalicija druge izbire kot ostro zarezati v državne izdatke nima, pa je danes poudaril vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc. Kot je dodal, je celoten varčevalni paket naravnan tako, da deluje progresivno in da se bodo morali najbolj odrekati tisti z več dohodki. Meni še, da se je predolgo čakalo na kakršnekoli konkretnejše reze.

Da morajo biti predlagani ukrepi sprejeti, saj nam bodo drugače bonitetne ocene tudi naprej padale, kar bo podražilo stroške zadolževanja, je poudaril vodja poslancev NSi Matej Tonin. Stranka poudarja nujnost stabilizacije javnih financ in izpostavlja, da smo v zadnjih dveh letih v Sloveniji porabili dve milijardi evrov letno več, kot smo jih zbrali v proračunu, zaradi česar je stanje izredno resno.

Po oceni Združenja za državljanski nadzor zdravstvenega varstva Za Nas predlagani varčevalni ukrepi, ki naj bi bili potrebni za uravnoteženje javnih financ v zdravstvu, niso primerni. "Naj država poišče vire, kjer bo lahko sanirala javne finance, ne pa da ljudem jemlje," je na novinarski konferenci dejala predsednica združenja Nevenka Lekše.

Združenje občin Slovenije in Skupnost občin Slovenije sta v skupnem dopisu predsednika vlade Janeza Janšo pozvala k čim prejšnjemu sestanku predstavnikov vlade in reprezentativnih združenj občin, kjer bi uskladili stališča v zvezi s predvidenim znižanjem transferjev lokalnim skupnostim, so iz ZOS sporočili po seji predsedstva. Na svoji prvi redni seji se je predsedstvo ZOS namreč seznanilo z izhodišči za pripravo rebalansa proračuna države za letos.

Izhodišča za pripravo predloga rebalansa proračuna je obravnavala tudi konferenca sindikata davčne uprave (Durs). Kot so zapisali v izjavi za javnost, odločno nasprotujejo ukrepu 15-odstotnega linearnega znižanja plač in neizplačilu regresa za letni dopust. Člani sindikata namreč opozarjajo, da so plače zaposlenih v Dursu, "ki imajo mnoge prepovedi in omejitve, med nižjimi v državni upravi, še bolj pa primerjalno glede na celotni javni sektor". (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.