|  Politika

Podpora Srbiji, Črni gori in Kosovu na poti v EU

Odločitve o začetku pogajanj s Srbijo ni pričakovati pred decembrom

Evropski poslanci so danes v Bruslju sprejeli resolucije o napredku Srbije, Črne gore in Kosova na poti v EU. V njih so se zavzeli za začetek pristopnih pogajanj s Srbijo in Črno goro ter za krepitev vezi s Kosovom. Vse tri pa so opozorili tudi na njihove Ahilove pete in jih pozvali k nadaljevanju reform.

Resolucijo o Srbiji, ki je v začetku marca dobila status kandidatke za članstvo v uniji, je pripravil evropski poslanec iz Slovenije Jelko Kacin, ki je v sredo v razpravi menil, da je vsebina resolucije "sporočilo spodbude in naklonjene kritike". Glavno sporočilo resolucije je poziv k čimprejšnjemu začetku pristopnih pogajanj s Srbijo ob predpostavki, da bo nadaljevala reforme, še posebej v sodstvu in tožilstvu. Izpostavljen je tudi pomen dobrih sosedskih odnosov med Srbijo in Kosovom.

Poročevalec Kacin je tik pred začetkom glasovanja v imenu vseh političnih skupin Beograd pozval, naj mediatorju dialoga Srbije in Kosova Robertu Cooperju preda podpisan sporazum s Prištino o skupnem upravljanju meje, kar je slednja že storila. Kacin je ob sprejetju resolucije poudaril, da je "izjemno pomembno, da je parlament praktično enoglasno izrazil Srbiji podporo in pohvalo tam, kjer si to zasluži, in opozoril na stvari, ki jih mora še storiti, da bi zagotovila začetek pogajanj".

"Ni bilo presenečenj in v posebno zadovoljstvo mi je, da smo poslali jasno sporočilo Beogradu, regiji in EU v upanju, da v srbski predvolilni mrzlici že doseženi uspehi ne bodo zasenčeni z neevropsko retoriko in dejanji, ko bi lahko razmere ušle izpod nadzora," je še dejal Kacin. Odločitve o začetku pogajanj s Srbijo sicer ni pričakovati pred decembrom. Najprej mora začetek pogajanj priporočiti Evropska komisija in njena odločitev o tem bo znana jeseni, ko bo objavljen širitveni sveženj. Nato pa o tem odločijo članice unije s soglasjem.

V resoluciji o Kosovu so evropski poslanci pozvali pet članic unije - Španijo, Romunijo, Slovaško, Ciper in Grčijo, ki še niso priznale neodvisnega Kosova, naj to storijo čim prej, saj bo to izboljšalo učinkovitost odnosov med EU in Kosovom. Poročevalka o napredku Kosova Ulrike Lunaček je poudarila, da je njeno poročilo predvsem močan signal Kosovu, da je njegova prihodnost v EU. Evropski poslanci sicer Kosovo v resoluciji opozarjajo na številne izzive, ki so pred njim, na primer volilna in ustavna reforma, zagotavljanje pravne države in svobode medijev ter razmere na severu.

V resoluciji o Črni gori so evropski poslanci pohvalili njen napredek in izpostavili namero EU, da junija s to državo začne pristopna pogajanja, a prav tako opozorili na težave, predvsem na korupcijo. Evropski poslanec Ivo Vajgl, ki je poročevalec v senci o napredku Črne gore, je v sredo menil, da je "čas, da majhna, neskončno lepa dežela z bogato zgodovino in kulturo odločno stopi proti združeni Evropi". Evropska komisija bo spomladi pripravila poročilo o napredku Črne gore pri izvajanju reform, na podlagi katerega bodo članice unije odločile o začetku pogajanj. Pričakovati je pozitivno odločitev. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.