|  Družba

Poziv k preložitvi glasovanja o Acti v Evropskem parlamentu

Glasovanje v Evropskem parlamentu je bistveno za usodo Acte, saj je njegovo soglasje nujno za uveljavitev Acte

Evropska komisija je Evropski parlament pozvala, naj odloži glasovanje o spornem mednarodnem trgovinskem sporazumu za boj proti ponarejanju (Acta), dokler o njem ne presodi Sodišče EU. Komisija naj bi Acto Sodišču EU predložila v nekaj tednih. Evropski parlament naj bi o Acti glasoval na junijskem plenarnem zasedanju.

Glasovanje v Evropskem parlamentu je bistveno za usodo Acte, saj je njegovo soglasje - kot tudi ratifikacija v vseh članicah unije - nujno za uveljavitev Acte. "Pozitivno glasovanje pomeni uveljavitev Acte, negativno glasovanje pomeni, da je z Acto konec in da ne bo uveljavljena," je konec marca pojasnil tiskovni predstavnik evropskega komisarja za trgovino Karla De Guchta, John Clancy. De Gucht je parlament zato danes pozval, naj pred glasovanjem počaka na odločitev sodišča, ki bo razjasnilo dileme, saj bo odločalo o tem, ali je Acta skladna za evropskimi pogodbami, predvsem z Listino temeljnih pravic EU. EU je Acto izpogajala z ZDA, Japonsko, Kanado, Singapurjem, Avstralijo, Južno Korejo, Marokom, Mehiko, Švico in Novo Zelandijo. Evropska komisija in 22 članic EU so nato sporazum podpisale konec januarja v Tokiu. S podpisom se je sprožil proces ratifikacije, hkrati pa tudi val protestov. Več držav, tudi Slovenija, je ratifikacijo sporazuma zamrznilo.

Zaradi številnih kritik je Evropska komisija februarja odločila, naj Sodišče EU presodi, ali Acta krši svobodo izražanja in obveščanja, varstvo podatkov ter pravice intelektualne lastnine, kot menijo nasprotniki sporazuma. V komisiji sporazum branijo pred temi očitki in poudarjajo, da Evropejcem ne prinaša nič novega, temveč le povzema že obstoječa evropska pravila, saj je glavni namen Acte "izvoz" evropskih standardov v tretje države. Če bo parlament Acto zavrnil, je teoretično možno, da bi šla unija v nova pogajanja o sporazumu, vendar pa je vprašanje, kakšen bi bil odziv na to na strani desetih tretjih držav, s katerimi se je unija o sporazumu že dogovorila. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.