|  Politika

Zagreb zahteval pojasnila zaradi slovenske vojaške ladje

Zunanji minister Erjavec in njegov predhodnik Samuel Žbogar

Zunanji minister Erjavec in njegov predhodnik Samuel Žbogar
© Tjaša Zajc

Hrvaško zunanje ministrstvo je sporočilo, da jih je hrvaška policija v četrtek opozorila na slovensko vojaško ladjo, ki je vstopila v hrvaške teritorialne vode. Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić je zaradi tega poklicala slovenskega kolega Karla Erjavca, ki je zatrdil, da incidenta ni bilo.

Tudi tiskovni predstavnik Slovenske vojske Simon Korez je za STA danes zanikal, da bi slovensko vojaško plovilo vstopilo v hrvaške teritorialne vode. Kot je pojasnil, je ladja Ankaran 21 v četrtek plula v južnem delu slovenskih teritorialnih voda. "Ves čas plovbe so se nahajali znotraj slovenskih teritorialnih voda skladno z vojaško pregledno karto Republike Slovenijo, ki jo je izdalo ministrstvo za obrambo leta 2007," je dodal. Točka obrata ladje je bila pri tem od hrvaških voda oddaljena 2,3 navtične milje. Korez je dodal, da je šlo za običajno taktično plovbo. "Vsega ostalega, kar izhaja iz različnih poročanj hrvaških medijev, pa mi v Slovenski vojski ne bi mogli komentirati," je še povedal.

Tiskovni predstavnik istrske policijske uprave v Pulju Valter Opašić je na drugi strani za STA povedal, da so hrvaški ribiči v četrtek opozorili policijo na vstop slovenske vojaške ladje v hrvaško teritorialno morje "pet navtičnih milj južno od meje v Piranskem zalivu". Hrvaška policija je nato preverila informacijo ribičev in o ugotovitvah obvestila tako hrvaško notranje kot zunanje ministrstvo.

Hrvaško zunanje ministrstvo je v današnjem sporočilu za javnost spomnilo na vsebino arbitražnega sporazuma o urejanju spora o meji, ki določa, da se bosta Hrvaška in Slovenija izogibali provokacijam, incidentom in spornim situacijam. O tem sta se na nedavnem srečanju v Zagrebu pogovarjala tudi Pusićeva in Erjavec.

Pusićeva je tudi pri zahtevi po pojasnilu četrtkovega dogodka v pogovoru z Erjavcem poudarila, da je ta primer v nasprotju z duhom arbitražnega sporazuma in da škoduje njegovi uveljavitvi. "Hrvaško zunanje ministrstvo izraža upanje, da v prihodnje ne bo prišlo do podobnih situacij, in dodaja, da bo prav sredi aprila arbitražno sodišče začelo posvetovanja z obema državama," so še zapisali v sporočilu. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.