|  Svet

Severna Koreja neuspešno izstrelila satelit, sledijo obtožbe

Severna Koreja je sporočila, da je v vesolje izstrelila nosilno raketo z opazovalnim satelitom. Oblasti v Pjongjangu so ob tem priznale, da se jim poskus izstrelitve ni posrečil, saj satelit ni prišel v orbito. 30-metrsko raketo Unha-3 (Vesolje-3) so izstrelili ob 100. obletnici rojstva ustanovitelja države Kim Il Sunga.

Raketo so izstrelili davi ob 7.39 po krajevnem času (ob 0.39 po srednjeevropskem) z izstrelišča Tongchang-ri na zahodni obali Severne Koreje, je sporočil predstavnik južnokorejskega obrambnega ministrstva. Dejal je še, da je bil poskus izstrelitve po prepričanju južnokorejskih in ameriških obveščevalnih služb neuspešen.

To je priznala tudi Severna Koreja. Po poročanju severnokorejske državne tiskovne agencije KCNA strokovnjaki že ugotavljajo, zakaj je bila izstrelitev neuspešna.

Pristojne ameriške oblasti trdijo, da je del rakete padel v Rumeno morje 165 kilometrov od južnokorejske prestolnice Seul. Po podatkih japonskega obrambnega ministrstva je raketa eksplodirala na okoli 120 kilometrih višine, medtem ko ima Južna Koreja podatke, da jo je razneslo, ko je bila 151 kilometrov visoko.

Pjongjang je že z napovedmi izstrelitve ujezil številne države, med njimi Japonsko, Južno Korejo in ZDA. Te dvomijo, da ima izstrelitev zgolj znanstvene oziroma civilne namene in menijo, da se za tem skriva testiranje vojaške rakete dolgega dosega. To bi pomenilo kršitev resolucije Varnostnega sveta ZN, ki Severni Koreji prepoveduje izstrelitve balističnih raket v vojaške namene.

Pjongjang je vztrajno trdil, da izstrelitev satelita Kwangmyongsong-3 ni raketni preizkus. Satelit naj bi na Zemljo pošiljal posnetke, podatke pa naj bi uporabili za vremenske napovedi in kmetijske raziskave, pojasnjuje Severna Koreja.

Pjongjang je sicer že dvakrat poskušal izstreliti satelit, leta 1998 in leta 2009, vendar pa ameriški in drugi zunanji opazovalci trdijo, da tudi nobeden od teh dveh satelitov ni dosegel orbite.

ZDA in njene zaveznice so pohitele z obsodbo neuspešnega poskusa izstrelitve rakete v Severni Koreji, medtem ko je Kitajska, glavna zaveznica Pjongjanga, pozvala vse strani k "mirnosti" in "zadržanosti". Varnostni svet se bo še danes sestal na nujni seji in odločal o "naslednjih korakih".

ZDA so ostro obsodile "propagandno razkazovanje" Severne Koreje in poudarile, da današnja izstrelitev krši njene zaveze in škodi varnosti v Aziji. "Severna Koreja se s takšnimi provokativnimi dejanji le dodatno izolira ter troši denar za orožje in propagandno razkazovanje, medtem ko so prebivalci Severne Koreje lačni," je izjavil tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney.

Tudi glavni zaveznici Washingtona v tem delu Azije, Južna Koreja in Japonska, sta v en glas obsodili severnokorejsko izstrelitev rakete.

"Severnokorejska izstrelitev je jasna kršitev resolucije ZN, ki prepoveduje kakršnekoli izstrelitve z uporabo tehnologije balističnih raket. To je provokativno dejanje, ki ogroža mir in varnost na Korejskem polotoku in v severovzhodni Aziji," je dejal južnokorejski zunanji minister Kim Sung-Hwan.

Japonska, ki je zagrozila, da bo raketo prestregla, če bi zašla nad njeno ozemlje, se je strinjal, da je šlo po vsej verjetnosti za poskus izstrelitve rakete dolgega dosega in ne za izstrelitev satelita, kar trdi Pjongjang. "Tudi če je polomija, gre za grobo izzivanje naše države in drugih vpletenih držav ter krši resolucije Varnostnega sveta ZN," je izjavil vodja kabineta Osamu Fudžimura.

Kitajska pa je vse strani pozvala k mirnosti in zadržanosti. "Upamo, da lahko vse vpletene strani ohranijo mirnost in zadržanost ter se vzdržijo dejanj, ki bi škodila miru in stabilnosti na Korejskem polotoku in v regiji," je izjavil tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Liu Weimin.

Tudi zunanji ministri skupine G8 so takoj obsodili Severno Korejo in sporočili, da bodo razmislili o morebitnem postopku v Varnostnem svetu ZN. "Pozivamo Severno Korejo, naj se vzdrži nadaljnjih izstrelitev s tehnologijo balističnih raket in drugih dejanj, ki poslabšujejo razmere na Korejskem polotoku," so v izjavi sporočili zunanji ministri G8.

Britanski zunanji minister William Hague je izrazil globoko zaskrbljenost zaradi izstrelitve, ki je po njegovih besedah očitna kršitev resolucij ZN. Ob tem se je zavzel za odločen odgovor mednarodne skupnosti.

Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je prav tako obsodili dejanje Severne Koreje, ki bo po njegovem okrepilo napetosti na Korejskem polotoku.

Kot so sporočili diplomatski viri pri ZN, se bo še danes na nujni seji sestal Varnostni svet ZN, ki bo odločal "o naslednjih korakih", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Izstrelitev severnokorejske rakete je danes obsodila tudi Evropska unija. "Globoko sem zaskrbljena nad nevarnimi dejanji Severne Koreje, ki destabilizirajo regijo," je v sporočilu za javnost zapisala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton. Poudarila je še, da gre za jasno kršitev resolucije VS ZN 1874. Ob tem je pozvala Pjongjang, naj se vzdrži "vseh dejanj, ki bi lahko še dodatno povečala napetosti v regiji". (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.