|  Politika

Na ministrstvu za izobraževanje rez v višini 262 milijonov evrov

Superminister

Superminister

Ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ) je po predlogu rebalansu proračuna 2012 na voljo dobrih 1,7 milijarde evrov, kar je 262 milijonov manj od lanske realizacije. Največje zmanjšanje bo v osnovnem in visokem šolstvu. Na MIZKŠ so izračunali, da bo zaradi varčevalnih ukrepov v šolstvu 1450 presežnih delavcev.

Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk, se veljavni proračun z rebalansom zmanjšuje za 1,1 milijarde evrov oziroma za 11 odstotkov, od tega bo MIZKŠ dobilo za 13 odstotkov manj sredstev, kar je največ med ministrstvi.

Tako se programi po ministrovih besedah v kulturi krčijo za 14 odstotkov, v izobraževanju in usposabljanju za 12 odstotkov, od tega bo v osnovnem šolstvu za 10 odstotkov manj sredstev, srednjemu šolstvu 11 odstotkov, višje šolstvo pa bo ob 18 odstotkov sredstev. Pomoči šolajočim (malice, prevozi) se znižujejo za 17 odstotkov, visokošolsko izobraževanje bo ob 12 odstotkov sredstev, raziskovalni programi in projekti pa ob 16 odstotkov.

"Ko smo te ukrepe delali in jih prerazporejali z enega področja na druga, sta nas na ministrstvu vodila dva cilja: da se ne sme znižati kakovost izobraževanja in da se bistveno ne sme poslabšati materialni položaj socialno šibkih družin," je ob tem poudaril minister Turk.

Pojasnil je, da so z varčevalnimi ukrepi želeli zagotoviti čim manjšo krnitev programov v kulturi in ohranitev sedanje ravni znanosti. Pri racionalizaciji so upoštevali mednarodne standarde in priporočila. Precej tega, kar so naredili na področju osnovnega in visokega šolstva, neposredno izhaja iz priporočil Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD), je dejal Turk in dodal, da so se pri tem "naslonili na rezerve, ki so se nabrale v sistemu".

V predšolski vzgoji se tako ukinja brezplačen vrtec za drugega otroka, razen v socialno ogroženih družinah. "V osnovnem in srednjem šolstvu se z nižanjem normativov samo približujemo povprečju držav v OECD, kjer je povprečno število otrok v razredu 22, v Sloveniji pa 19. Ukinja se tudi plačevanje dodatnega dela, opravljenega znotraj delovnih obveznosti, recimo jutranjega varstva oziroma varstva po pouku do 15.30.

Združujejo se tudi nekateri javni zavodi na področju šolstva in spreminja način določanja števila podpornega neučiteljskega osebja na osnovnih in srednjih šolah. Ukinja se tudi subvencija za prehrano, razen za socialno ogrožene družine.

Zaradi ukrepov bo odpuščenih 1450 ljudi, od katerih jih 700 izpolnjuje pogoje za upokojitev, pravi Turk in dodaja, da delajo na ustvarjanju projektov, financiranih iz evropskih socialnih skladov, v katerih bi zaposlili presežne delavce iz šolstva. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.