15. 4. 2012 | Svet
Napeto tudi po dogovoru o napotitvi opazovalcev ZN v Sirijo
Potem ko je Varnostni svet ZN v soboto sprejel resolucijo o napotitvi opazovalcev v Sirijo, so od tam v poročali o novem obstreljevanju mesta Homs. Vladne sile so bombardirale mestni četrti, ki veljata za oporišče upornikov, pri čemer je bilo ubitih več ljudi.
Po navedbah opazovalcev je bilo v nedeljo v Siriji ubitih najmanj šest ljudi, večinoma prav v Homsu. To je bilo najhujše obstreljevanje po četrtku, odkar velja prekinitev ognja. V soboto so bili v Homsu ubiti trije civilisti, po vsej državi pa 14.
Predstavnik sirske vojske je po drugi strani v nedeljo obtožil nasprotno stran, da je "histerično intenzivirala napade na vojsko, policijo in civiliste". Ob tem je napovedal, da bodo varnostne sile terorističnim skupinam preprečile nadaljevanje napadov.
VS ZN je sicer v soboto soglasno potrdil resolucijo za napotitev skupine 30 neoboroženih vojaških opazovalcev, ki bodo nadzorovali izvajanje prekinitve ognja v Siriji. Vseh 15 članic VS je podprlo resolucijo, ki poziva sprte strani v Siriji - tako sile predsednika Bašarja al Asada kot opozicijo - naj takoj prenehajo z uporabo sile ter k izvajanju mirovnega načrta posebnega odposlanca ZN in Arabske lige Kofija Annana.
Napotitev predhodnice mednarodnih opazovalcev je prvi korak za nadzor krhkega premirja med sprtima stranema v Siriji, ki je po 13 mesecih nasilja začelo veljati v četrtek. Kot je sporočil Annanov tiskovni predstavnik Ahmad Favzi, naj bi prva skupina šestih opazovalcev v Damask prispela že v nedeljo zvečer, v ponedeljek pa se nameravajo odpraviti na teren.
Kot je Favzi še dodal za ameriško tiskovno agencijo AP, se jim bodo v kratkem pridružili še preostali člani iz regije in drugod, tako da bo štela predvidenih 25 do 30 članov. O širši misiji za nadzor premirja, ki naj bi štela še okoli 200 opazovalcev, pa bo VS ZN odločal, če bo premirje v Siriji zdržalo. Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon naj bi Varnostnemu svetu o izvajanju resolucije poročal do četrtka, 19. aprila.
Resolucija sicer poziva vse sprte strani v Siriji, da "zagotovijo varnost misiji in drugim pripadnikom ZN brez pogojev glede svobode gibanja ali dostopa". Pri tem opozarja le "oblasti v Siriji", torej Asadove sile, da je tovrstno zagotavljanje varnosti in svobode gibanja predstavnikom ZN njihova odgovornost.
Resolucija tudi poziva k polni uresničitvi mirovnega načrta posebnega odposlanca ZN in Arabske lige Kofija Annana v šestih točkah, najprej s prekinitvijo sovražnosti, nato z začetkom pogajanj, ki bi nato pripeljala do večstrankarskega sistema v državi.
To je prva resolucija glede nasilja v Siriji, ki je bila sprejeta v Varnostnem svetu. Pred tem sta Rusija in Kitajska dvakrat z vetom zablokirali predloge resolucij, ki bi obsodile nasilje Asadovih sil nad civilisti. V 13-mesečnih spopadih je po uradnih ocenah ZN umrlo najmanj 9000 ljudi, najmanj 45.000 pa jih je zapustilo državo.
A glede na to, da so konec tedna iz države znova prihajala poročila o napadih Asadovih sil na položaje upornikov v Homsu, so zahodni predstavniki že izrazili resne pomisleke glede Asadove zavezanosti k spoštovanju premirja. Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je v soboto povedal, da je zaradi nasilja v Siriji domove zapustilo najmanj milijon ljudi. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.