16. 4. 2012 | Politika
Erjavec in Simčič temeljito na štiri oči
Po ocenah Erjavca bi bilo najbolj korektno, da Simčič junija odstopi s funkcije
Erjavec dodaja, da je pričakoval, da se bo Simčič bolj "temeljito ubranil pred očitki" in v doglednem času primerno argumentiral, da je spričevalo verodostojno.
© Borut Krajnc
Najbolj korektno od poslanca DeSUS Ivana Simčiča bi bilo, da junija odstopi s funkcije, je po pogovoru s poslancem, na katerega letijo očitki o ponarejenem spričevalu, v izjavi novinarjem ocenil predsednik DeSUS Karl Erjavec. O današnjem pogovoru v DZ bo v torek poročal izvršnemu odboru stranke, ki bo tudi odločil o Simčičevi poslanski usodi.
Predsednik DeSUS in Simčič sta se danes sestala v prostorih poslanske skupine in po besedah Erjavca imela "kar temeljit pogovor" in pregledala vse okoliščine dogajanja v zadnjih dveh mesecih. O vseh nadaljnjih odločitvah stranke glede Simčiča bo v torek odločal izvršni odbor stranke, do seje odbora pa Erjavec od poslanca pričakuje odgovor oziroma njegovo odločitev. Erjavec je še pred pogovorom s Simčičem dejal, da računa na korektno odločitev njihovega poslanca. Ta bi bila, kot je dejal po srečanju, da poslanec odstopi in prepusti poslansko mesto naslednjemu kandidatu DeSUS iz poslančeve volilne enote. Kot je dejal predsednik DeSUS, je rezultat DeSUS na volitvah šest poslanskih mandatov, stranka pa ni kriva, da se je "zgodilo to, kar se je".
Prav tako bi bil Simčičev odstop po preteku šestih mesecev od nastopa poslanskega mandata po ocenah Erjavca korekten zato, ker ga je ves čas branil pred javnostjo in "utrpel tudi nekaj osebne škode". "Dejstvo pa je, da je v omenjeni zadevi težko dokazati, kaj je s spričevalom, saj gre za zelo staro zadevo, ki se je dogajala pred 20 leti. Tudi poslanec sam težko dokaže status spričevala," ugotavlja prvak DeSUS. Dodaja še, da je pričakoval, da se bo Simčič bolj "temeljito ubranil pred očitki" in v doglednem času primerno argumentiral, da je spričevalo verodostojno. "Glede na to, da se to ni zgodilo, mu jaz ne morem verjeti le na besedo," je še jasen predsednik DeSUS.
Na novinarsko vprašanje, kaj lahko stranka sploh naredi, saj da Simčiča ne more v nič prisiliti, pa odgovarja, da je "vsak odgovoren zase". Na vprašanje, ali je Simčič že izključen iz stranke, ne glede na njegovo odločitev, pa je pojasnil, da bo stranka vse odločitve sprejela v torek. Simčič je bil po pogovoru s predsednikom stranke redkobeseden. Dejal je le, da sta se pogovorila, svojo odločitev pa da bo verjetno sporočil v sredo.
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je v petek pojasnil, da bo o Simčičevi usodi sicer odločala stranka, vendar da Simčič sam ve, da ima le dve možnosti: ali junija odstopi s funkcije poslanca ali pa zapusti poslansko skupino in ostane samostojni poslanec. S tako odločitvijo bi se pridružil poslancu Ivanu Vogrinu, ki je v začetku aprila zaradi očitkov glede dolgov zapustil poslansko skupino Liste Virant. V javnosti so se tako pojavila namigovanja, da se Vogrin in Simčič pogovarjata o sodelovanju. Vogrin je sicer danes medijem pojasnil, da za zdaj ostaja samostojni poslanec in da se v tej vlogi dobro počiti, ob čemer zagotavlja, da Simčiča ni vabil k sodelovanju. Po njegovih besedah sta se sicer pogovarjala, vendar o nadaljnjih možnostih posebej nista govorila, "pa tudi, če bi, to ni stvar, ki bi jo pojasnjeval javnosti".
Kako se bo Simčič odločil, je njegova stvar, pravi Vogrin. Če se bo odločil in če bo sodelovanje med njima smiselno, pa se bosta po njegovih besedah takrat pogovarjala. Ob novinarskem komentarju, da bi ga zaradi logističnih pravic verjetno zanimala ustanovitev poslanske skupine nepovezanih poslancev, pa odgovarja, da "nima nobenih logističnih in drugih težav" in se mu zdi kar dobra rešitev, da ostaja samostojni poslanec. Poslansko skupino sicer lahko ustanovijo najmanj trije poslanci. V minulem mandatu so se v poslansko skupino nepovezanih poslancev tako povezali trije, kasneje pa sta se jim pridružila še dva poslanca. Poslanska skupina ima namreč pravico tudi do nekaterih pravic, ki jih samostojni poslanci nimajo. (STA, mm)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.