18. 4. 2012 | Politika
Štrukelj: Če ne bo pravične rešitve, nas bo naslednjič še več
Branimir Štrukelj: "Če ne bodo slišali in sprejeli naših predlogov, gremo na referendum!"
© Borut Peterlin
Od vlade zahtevamo pravične rešitve, sicer bo naslednji protest še bolj množičen, je na protestnem shodu pred poslopjem vlade dejal vodja koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. Protestniki - poleg javnih uslužbencev tudi zaposleni v zasebnem sektorju - so v Ljubljani preplavili Gregorčičevo in sosednje ulice.
"Ne damo socialne države. Ostati hočemo solidarnostna družba. Hočemo več sodelovanja in manj tekmovanja. Nočemo brutalnega kapitalizma, ki za seboj pušča trupla, brezposelne, revne in obubožane," je nepregledno množico nagovoril Štrukelj.
"Dovolj nam je žalitev in poniževanja," je opozoril. Na besede premiera Janeza Janše, da predstavniki sindikatov živijo na Luni, je odgovoril, da je današnji dan dokaz za to, kdo se mora v resnici spustiti z Lune in da sindikati izražajo prepričanje zaposlenih v tej državi. Ob omembi Janše so protestniki žvižgali.
Kot je izpostavil Štrukelj, so javno šolstvo, javno zdravstvo in varna starost vrednote, za katere so se pripravljeni boriti. Vlado je zato pozval k pravičnemu dogovoru. Če jim ta ne bo zagotovljen, bo država sprožila konflikt, je dejal. "Branili bomo, kar našo družbo dela človeško," je dodal.
Če vlada ne bo ohranila socialne države in javnih storitev, se bodo prihodnjič po njegovih besedah zbrali v še večjem številu. "Če ne bodo slišali in sprejeli naših predlogov, gremo na referendum!" je napovedal.
Pojasnil je še, da so protestni shod javnih uslužbencev podprle vse sindikalne centrale v Sloveniji. Protestnike so tako nagovorili tudi predstavniki sindikalnih central zasebnega sektorja.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je poudaril, da kriza ni nastala zaradi socialnih pravic, delavskih plač in pokojnin, temveč zaradi pohlepa kapitala. Kritičen je bil do ukrepov, ki prihajajo iz Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada, saj da vodijo v revščino. "Treba se je združiti in upreti tem ukrepom," je pozval.
"Laž je, da so delavci živeli prek svojih zmožnosti. Laž je, da javni sektor najeda zasebnega. Prek svojih zmožnosti so živeli politiki in tajkuni. Dol z njimi!" je zbranim dejal predsednik konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Janez Posedi.
Predsednik Konfederacije neodvisnih sindikatov Slovenije Neodvisnost Drago Lombar se je vprašal, zakaj vlada vedno predlaga zakone proti ljudem, ne sliši pa sindikalnih predlogov zakonov za razlastitev tajkunov. Opozoril je tudi, da predlagani varčevalni ukrepi vlade ne bodo prizadeli samo javnih uslužbencev, temveč tudi upokojence, študente, delavce. "Pričakujem solidarnost vseh in upor proti taki politiki," je sklenil.
Predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak je opozorila, da so "upokojenci vse bolj odvisni od vas". Vlado je pozvala na razgovor. Ob tem je na pomoč pozvala tudi Katoliško cerkev, in sicer, da naj v državno blagajno vrne 800 milijonov evrov in tako razbremeni nosečnice, upokojence in druge, ki jih bodo prizadeli varčevalni ukrepi.
Ob koncu uradnega dela shoda so predstavniki sindikatov državi simbolično prižgali sveče. Zgovorni so bili tudi transparenti protestnikov. Med drugim je bilo mogoče brati: "Mi nismo paraziti!", "Najvišje etične zahteve - za najnižje plačilo", "Otroci niso le številke", "Ko ste kradli, nas ni bilo zraven, sedaj mi nočemo biti zraven", "Ljudje nikoli toliko ne lažejo kot pred volitvami, med vojno in po golfu" ipd. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.