7. 5. 2012 | Politika
Vlada in sindikati brez dogovora
© Tomaž Lavrič
Vladna in sindikalna stran sta se po šesturnih pogajanjih spet razšli brez dogovora. Vlada bo še danes na podlagi sindikalnega predloga pisnega sporazuma oblikovala odgovor, na podlagi katerega se bodo sindikati v torek odločili, ali dogovor sprejmejo ali ne, v sredo pa si bosta strani izmenjali stališča, je povedal minister za delo Andrej Vizjak.
Stvari so ostale odprte, je po pogajanjih povedal vodja koordinacije stavkovnih odborov Branimir Štrukelj. Sindikalna stran je po njegovih besedah vladi že posredovala svoj zadnji predlog v pisni obliki, na katerega naj bi vladna stran odgovorila v dveh urah.
Po Štrukljevih besedah bo tokrat očitno držala napoved premiera Janeza Janše, "pogajali se bomo do zadnje minute in videli, ali je dogovor mogoč". V torek bodo sindikati imeli izredne sestanke, na katerih se bodo opredelili do tega, kar je sindikalna pogajalska skupina predlagala vladi, in do tega, kar je vlada odgovorila, je napovedal Štrukelj. To bo po njegovih besedah pomenilo dokončno odločitev sindikatov, ali bodo podprli sporazum ali ga bodo zavrnili. Sindikati pa se bodo v torek odločali tudi o nadaljevanju stavke, ali pa o prenehanju stavke in začetku priprav na referendum o zakonu za uravnoteženje javnih financ, je pojasnil Štrukelj.
Kot je dejal vodja vladne pogajalske skupine, ima vse manj upanja, saj se pojavljajo stari predlogi, ki jih je vlada že večkrat zavrnila, zlasti glede regresa. Vizjak je pojasnil, da je dobil občutek, da so sindikati pristali na vladni predlog glede letošnjega regresa, vendar sindikati spet predlagajo regres v lanski višini, vendar z izplačilom v dveh obrokih, zdaj in jeseni, kar pa je z vidika proračuna isto.
Vlada v primeru, da sindikati pristanejo na polovično maso sredstev za regres, pristaja tudi na 8-odstotno linearno znižanje plač in hkratno odpravo plačnih nesorazmerij, je pojasnil Vizjak. Ob tem je pojasnil, da bi tisti z nižjimi plačami dobili višji regres, tisti z najvišjimi pa najnižjega. Vlada je popustila še glede povračila stroškov za prevoz na delo in pristaja na povrnitev kilometrine v višini osem odstotkov cene neosvinčenega motornega bencina.
Po ministrovih besedah sindikalna stran ni enotna glede predlaganega linearnega znižanja plač, saj se nekateri zavzemajo za kombiniran sistem, pri katerem bi zmanjšali tudi razlike med plačnimi razredi. Dodal je, da bi s tem spet uvedli plačna nesorazmerja, ki jih želijo odpraviti. Za sprejem takšne rešitve je po ministrovih besedah tudi nekaj formalnih ovir. Zasedati bi moral namreč svet za plače, ki pa ni popoln.
Glede standardov in normativov v šolstvu sta se strani dogovorili, da jih umaknejo iz zakona o uravnoteženju javnih financ, da se o tistih, o katerih je soglasje, dogovorijo v okviru socialnega sporazuma, za ostale pa ni nujno, da bodo usklajeni, je pojasnil minister. V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) še vedno vztrajajo na umiku predlaganih sprememb standardov in normativov, glavni odbor Sviza pa se bo po Štrukljevih besedah do problematičnih točk opredelil na torkovi seji.
Pisni predlog sindikatov opredeljuje stališča glede vseh 19 točk plačnega dela pogajanj. Po Štrukljevih besedah so ga oblikovali v stavkovni sporazum, ki ima štiri poglavja, in sicer plače in prejemki javnih uslužbencev, standardi in normativi v šolstvu z vprašanjem visokega šolstva in znanosti, plačilo stavke in pa socialne pravice. Vizjak je na pogajanjih sicer predstavil pripravljena dopolnila k predlogu zakona za uravnoteženje javnih financ na področju socialnih pravic, vendar jim vlada po Štrukljevih besedah dopolnil še ni dostavila.
Vizjak je sicer v izjavi po pogajanjih zatrdil, da posega v letni dodatek za upokojence s pokojninami pod 518 evri ne bo, tisti s pokojninami med 518 in 622 evrov bodo dobili tri četrtine letnega dodatka, tisti z nadpovprečnimi pokojninami pa letos in vse do gospodarske rasti slovenskega gospodarstva ne bodo prejemali letnega dodatka.
Po Štrukljevih besedah je v tem trenutku bistveno razhajanje glede regresa, pri vprašanju umika standardov in normativov v šolstvu ter pri nekaterih točkah plač, kako se konec leta 2013 pogajati o tem, ali bi se vrnili na plačno lestvico. "Imamo vsi skupaj nek resen problem, ali se plače znižajo linearno ali v nekem kombiniranem modelu. To niti vladni niti sindikalni strani ni čisto jasno," je pojasnil Štrukelj.
Štukelj ocenjuje, da je na sindikalni strani mogoče dobiti kvorum za dogovor, pri čemer pa ne razume Vizjakovega stališča, da morajo na sporazum pristati vsi sindikati, da bi vlada še bila motivirana za vlaganje ustreznih dopolnil. "Potrebujemo nek prepričljiv sindikalni kvorum, da ne bodo blokirali sprejetja teh ukrepov. Zato se pogajamo, ne zato, da nekaj dorečemo, na koncu pa doživimo blokado," je med drugim pojasnil minister.
Časa za pogajanja je po Vizjakovih besedah še do srede, saj bo koalicija poskrbela, da bodo členi, o vsebini katerih se pogajajo, ostali odprti in bo še mogoče vlagati dopolnila. V sredo si bosta strani izmenjali stališča, pogajanj pa po Vizjakovih besedah naj ne bi bilo več. Kljub vsemu vlada do zadnjega, torej do četrtka upa na dogovor s sindikati, ki stavkajo, in tudi drugimi. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.