|  Politika

Janša in Merklova: Stabilne javne finance in rast z roko v roki

Nemška kanclerka Angela Merkel in slovenski premier Janez Janša sta po današnjih pogovorih v Berlinu poudarila, da je stališče njunih držav v boju proti krizi v območju z evrom enako. Treba se je držati pravil in spoštovati dosežene dogovore ter se obenem zavedati, da gresta stabilizacija javnih financ in trajna gospodarska rast z roko v roki.

Kot je povedala kanclerka, sta s slovenskim kolegom pretežni del današnjih pogovorov namenila situaciji v Evropski uniji in v območju z evrom, pri čemer sta se v prvi vrsti strinjala, da se je treba "držati dogovorjenih programov in pravil, da bo lahko to območje delovalo".

"Brez stabilnosti (javnih financ) ni mogoče načrtovati pozitivne prihodnosti. Zato je za nas dilema ali gospodarska rast ali varčevanje umetna. Treba je spoštovati pravila, treba se je sprijazniti s tem, da lahko porabimo toliko, kot zaslužimo," je glede tega poudaril Janša. Zato je bila Slovenija tudi med prvimi državami, ki je že aprila ratificirala fiskalni pakt.

Voditelja sta govorila tudi o reformnih prizadevanjih v obeh državah, pri čemer je kanclerka izrazila prepričanje, da so protikrizni ukrepi, ki jih Slovenija sedaj sprejema, "pravi in potrebni". Prepričana je, da se slovenska vlada z izzivi pogumno spopada in jih bo premagala.

Janša je med drugim zatrdil, da se vlada trudi izboljšati poslovno okolje v Sloveniji, da bo to bolj privlačno za tuje investicije, in je med drugim že sprejela nekatere korake v tej smeri na področju davčnega sistema.

Obenem slovenski parlament ravno v teh dneh sprejema "verjetno najpomembnejšo odločitev v zadnjih letih", s katero naj bi v relativno kratkem času izravnali oziroma stabilizirali javne finance ter dosegli ponovno gospodarsko rast in zagon.

Poleg tega so bile danes na dnevnem redu tudi možnosti za poglobitev sodelovanja med Slovenijo in Nemčijo na področju infrastrukture, še posebej železniške.

O tem je sicer Janša že v torek zvečer govoril tudi z vodstvom nemških železnic. Kot je pojasnil, so govorili o ustanovitvi logističnega holdinga med Slovenijo in Deutsche Bahn, o katerem je bilo govora že v času prejšnje Janševe vlade, nato pa so te aktivnosti zaradi menjave oblasti v Sloveniji zastale.

V torek so ugotovili, da "osnovni interes" v tej smeri na obeh straneh še obstaja, v prihodnosti pa bo treba še ugotoviti, ali so se določeni pogoji s tem v zvezi spremenili, in temu primerno prilagoditi ravnanje. O podrobnostih zaenkrat ni želel govoriti, a "testiranje projekta gre naprej".

Po pogovorih z Merklovo je imel Janša na programu uradnega obiska še srečanje s predsednikom nemškega bundestaga Norbertom Lammertom. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.