14. 5. 2012 | Družba
Obama razglašen za prvega "gej predsednika"
Obama je na naslovnici Newsweeka prikazan s svetniškim sijem v mavričnih barvah, ki so simbol gibanja za enakopravnost homoseksualcev
Tako kot je nekdanji predsednik ZDA Bill Clinton veljal za "prvega temnopoltega predsednika", čeprav to dejansko ni bil, je revija Newsweek Baracka Obamo na naslovnici svoje nove izdaje imenovala za prvega homoseksualnega predsednika. Obama je prejšnji teden podprl poroke istospolnih parov in sprožil dinamiko, katere posledice še niso jasne.
Obama je na naslovnici Newsweeka prikazan s svetniškim sijem v mavričnih barvah, ki so simbol gibanja za enakopravnost homoseksualcev. Konservativni kolumnist, sicer homoseksualec Andrew Sullivan, v članku med drugim razlaga, da številni homoseksualci odkrivajo svojo spolno nagnjenost in se morajo potem spraviti znotraj svoje heteroseksualne družine. "Podobno je tudi Obama odkrival svojo temnopolto identiteto in se je moral spraviti znotraj svoje bele družine."
Obsežno pokrivanje pomena Obamovega sporočila je revija pospremila z zavrnitvijo ciničnih komentarjev, da je šlo le za politično nakano, s katero je želel Obama dobiti glasove in denar homoseksualne skupnosti. Newsweek predsednikovo objavo stališča razume predvsem kot posledico tega, da se je nekaj dni pred njim opredelil podpredsednik Joseph Biden, in pritisk na Obamo je postal premočan, da bi lahko še naprej trdil, da se njegovo stališče do homoseksualnih porok "razvija".
Posledice predsednikove odločitve bodo postale jasne kasneje, skozi kampanjo za ponovno izvolitev, čeprav so nekateri vodilni konservativci v ZDA navdušeni. Republikanski predsedniški kandidat Mitt Romney je imel doslej hude težave s pridobivanjem zaupanja socialnih konservativcev in krščanske desnice v ZDA. Med drugim, ker je mormon in tudi ker se v dosedanji politični karieri ni izkazal kot prepričan "kulturni bojevnik" glede homoseksualcev, splava, vere in podobnih vprašanj.
Čeprav je gospodarstvo še vedno predvolilna tema številka ena, pa se je vprašanje pravic homoseksualcev oziroma obrambe tradicije ponovno prebilo skoraj na vrh. Obama za zdaj žanje pozitivne plodove svoje odločitve. Prejšnji teden je v Hollywoodu zbral 15 milijonov dolarjev za kampanjo, danes pa prihaja po denar v New York, kjer mu pevec Ricky Martin prireja srečanje s "homoseksualno, biseksualno in transseksualno" skupnostjo. Vstopnina za srečanje z Obamo v muzeju Rubin je med 5000 do 35.000 dolarjev po osebi. Ameriška javnost je glede tega razdeljena na pol, vendar pa je veliko več držav, kjer so volivci z referendumi prepovedali homoseksualne poroke (30), kot pa držav, kjer so tovrstne poroke dovoljene (šest in prestolnica Washington).
Newyorški župan Michael Bloomberg je v nedeljo diplomantom univerze Severne Karoline v mestu Chapel Hill dejal, da izid referenduma glede homoseksualnih porok, ki je bil prejšnji teden v Severni Karolini, kaže, da je na področju državljanskih pravic v ZDA potrebnega še veliko dela. Volivci Severne Karoline so homoseksualne poroke prepovedali, Bloomberg pa jih podpira. V Severni Karolini bo septembra nacionalna konvencija demokratske stranke, na kateri bodo Obamo potrdili za predsedniškega kandidata. Kot vse kaže, bo lahko ta konvencija veliko bolj razgibana od republikanske konec avgusta v Tampi na Floridi, čeprav se je še pred tednom dni zdelo, da bo obratno.
Demokratska stranka v tej zvezni državi je v razsulu zaradi spolnega škandala, demokratska guvernerka Bev Perdue ne bo znova kandidirala, ker bi izgubila, številni sindikati, ki so demokratska baza, napovedujejo bojkot udeležbe, ker država nima zadostne ravni sindikalne zaščite delavcev, poleg tega noben hotel v mestu Charlotte nima sindikata. Po referendumu proti homoseksualnim porokam se je začelo zbiranje podpisov za selitev konvencije, na kateri želijo demokrati v strankarsko platformo vpisati tudi homoseksualne poroke, drugam. Za tovrstne poroke se zdaj zavzema tudi Obama, ki je leta 2008 postal prvi demokrat po Jimmyju Carterju, ki mu je v Severni Karolini uspelo na predsedniških volitvah premagati republikanca. (STA, mm)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.