17. 5. 2012 | Družba
Mednarodni dan boja proti homofobiji
Aktivist za pravice istospolno usmerjenih Mitja Blažič ocenjuje, da se je v teh 22 letih, ko homoseksualnost ni več na seznamu bolezni, veliko spremenilo na bolje
Danes je mednarodni dan boja proti homofobiji, po vsem svetu bodo tako pripravili različne dogodke. Na današnji dan leta 1990 je namreč Mednarodna zdravstvena organizacija (WHO) homoseksualnost izbrisala s seznama psihičnih motenj. Od takrat so si istospolno usmerjeni pridobili več pravic, a tudi danes še opozarjajo na diskriminacijo.
Aktivist za pravice istospolno usmerjenih Mitja Blažič ocenjuje, da se je v teh 22 letih, ko homoseksualnost ni več na seznamu bolezni, veliko spremenilo na bolje. "Številne države, med njimi tudi Slovenija, so sprejele antidiskriminacijsko delovno zakonodajo, okrepile kazensko zakonodajo na področju preganjanja homofobnega nasilja in sovražnega govora, nove države so homoseksualnost dekriminalizirale, veliko jih je odpravilo sistemsko diskriminacijo istospolnih parov in družin," je pojasnil za STA.
Obenem pa opozarja, da je bilo ponekod storjenih tudi "nekaj korakov nazaj, ponekod so kriminalizirali javni govor o homoseksualnosti, prepovedali parade ponosa, ustavno onemogočili istospolne poroke in posvojitve, obstajajo države, kjer potekajo intenzivni procesi za ponovno uvedbo smrtne kazni za homoseksualce". Po Blažičevih besedah smo bili tudi v Sloveniji v zadnjih letih ob razpravi o družinskem zakoniku priča legitimaciji poniževanja, sovraštva in diskriminacije gejev, lezbijk, biseksualnih in transspolnih oseb. Kot meni, je posebej zaskrbljujoče, da se je manifestno sovraštvo do istospolno usmerjenih v zadnjem času preobrazilo v "bolj prikrite, manj samoumevne oblike, ovite v celofan svobode govora".
Ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti homofobiji bo Društvo informacijski center Legebitra ob pomoči prostovoljk predstavljajo svoje projekte in programe v okviru Mladinske tržnice, ki jo na Kongresnem trgu v Ljubljani organizira Mladinski svet Slovenije. Med drugim pripravljajo tudi kratke interaktivne delavnice, s katerimi želijo mimoidoče ozaveščati o oblikah in posledicah homofobije za posameznika in družbo. (STA, mm)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.