|  Družba

Mrtvi in ranjeni v potresu v severni Italiji

Močan potresni sunek je v nedeljo zgodaj zjutraj stresel severno Italijo. Pri tem je umrlo najmanj šest ljudi, več deset pa jih je bilo ranjenih. Potres z magnitudo 6,0 je povzročil tudi veliko gmotno škodo, predvsem na zgodovinskih objektih. Potres so čutili tudi v Sloveniji.

Središče potresa je bilo 36 kilometrov severozahodno od Bologne v globini 5,1 kilometra. Sunek ob 4.04 je trajal 20 sekund, sledilo pa mu je še več popotresnih sunkov. Eden izmed njih je v nedeljo popoldne dosegel celo magnitudo 5,0 in povzročil še dodatno škodo.

Močnejše tresenje tal na območju se je sicer začelo že nekaj ur pred rušilnim potresom, ko je območje v okolici Milana stresel sunek z magnitudo 4,1, je sporočila italijanska civilna zaščita.

Sprva so magnitudo rušilnega sunka ocenili na 5,9, nato pa so jo popravili na 6,0. Najhuje je prizadeta okolica mest Ferrara, Modena, Mantova in Rovigo.

Po navedbah civilne zaščite so bili žrtve štirje delavci v nočnih izmenah na območju Modene in Ferrare. Enega, delavca iz Maroka, je pokopalo v kraju Ponte Rodoni do Bondeno v bližini Ferrare, ko se je porušila njegova delavnica plastičnih izdelkov.

Dva italijanska delavca pa sta umrla, ko se je v kraju Sant'Agostino di Ferrara porušila hala tovarne keramičnih izdelkov. V tem kraju je umrl še en moški, ki so ga pokopale ruševine delavnice.

Poleg tega naj bi bili s potresom povezani še najmanj dve smrti; 37-letna Nemka je po potresu v kraju Sant'Alberto di San Pietro in Casale pri Bologni začela težko dihati, nato pa je izgubila zavest in kmalu zatem umrla. Domnevajo, da je šlo za infarkt. V Sant'Agostinu pa je umrla tudi 103 leta stara ženska. Reševalci domnevajo, da je umrla za posledicami napada panike.

V potresu je bilo po dosedanjih podatkih poškodovanih najmanj 50 ljudi. Po navedbah prvega moža civilne zaščite Franca Gabriellija se bo ta številka še dvignila, saj je še prezgodaj, da bi lahko sporočili dokončne številke.

Potres je zahteval tudi veliko gmotno škodo. Številnim, večinoma starejšim stavbam, so se porušile strehe, ponekod tudi cele stene. Porušili so se tudi številni cerkveni zvoniki. Na ulicah so kupi ruševin, ministrstvo za kulturo pa je že ocenilo, da je nastala ogromna škoda na objektih kulturne dediščine.

Škoda na zgodovinskih objektih je še posebej velika na območjih Modene, Bologne in Ferrare, kjer so poškodovane številne cerkve, gradovi in dvorci. Srednjeveško središče Ferrare je sicer uvrščeno na Unescov seznam svetovne kulturne dediščine.

Zaradi potresa je več kot 3000 ljudi ostalo brez strehe nad glavo, največ na območju Modene, 500 pa tudi iz okolice Ferrare. V Sant'Agostinu so morali evakuirati večino prebivalstva in jih namestiti v tamkajšnji športni dvorani. V kraju Mirandola so morali evakuirati bolnišnico, v Ferrari pa so morali izprazniti celo zapor s približno 500 kaznjenci.

Višina škode bo po ocenah oblasti zagotovo segala v milijone evrov. Med drugim se je porušilo tudi skladišče z več kot 300.000 hlebci parmezana in sira grana padano. Pri tem je nastalo za okoli 250 milijonov evrov škode, navajajo italijanski mediji.

O poškodbah na stavbah sicer poročajo tudi z območja Milana, potres pa je močno zatresel tudi tla v Toskani, Benečiji in Lombardiji. Čutili so ga tudi na Južnem Tirolskem in v Furlaniji-julijski krajini. Čutili so ga tudi prebivalci Slovenije, predvsem v višjih nadstropjih, so sporočili iz Agencije RS za okolje.

Po ocenah predstavnika italijanske civilne zaščite Andriana Gumina je bil potres na območju najhujši v zadnjih 700 letih. Gre tudi sicer za enega močnejših potresnih sunkov v Italiji, ki je sicer potresno precej aktivno območje. Še vedno je živ spomin na potres, ki je 6. aprila 2009 prizadel italijansko mesto L'Aquilla v osrednji Italiji. Potres z magnitudo 6,3 je tedaj zahteval več kot 300 smrtnih žrtev. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.