Tea Wutte

 |  Svet

Kdo je Tomislav Nikolić?

Tomislav Nikolić se je štirikrat neuspešno kandidiral za predsednika države. Ob petem poskusu pa sta mu najvišja predstavnika EU za zmago čestitala že pred zaprtjem volišč.

Ob izvolitvi Tomislava Nikolića za predsednika Srbije je tudi EU naredila neprijetno napako – ob 16 uri in 45 minut 20. maja, več kot tri ure pred koncem zapiranja volišč v Srbiji, so namreč iz sedeža EU v Bruslju novinarjem že poslali čestitko, v kateri sta predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy Tomislavu Nikoliću  čestitala - za zmago.

»Želeli bi čestitati gospodu Nikoliću na izvolitvi za predsednika Srbije. Prav tako čestitamo srbskemu narodu za volitve 6. in 20. maja, ki so bile mirne. Predsedniku Nikoliću želimo uspeh pri soočanju z izzivi in izpolnjevanju ogromnih pričakovanj srbskega naroda o gospodarski rasti in blagostanju. Evropska perspektiva Srbije je zelo konkretna in upamo, da se lahko opremo na osebno privrženost predsednika Nikolića temu cilju,« piše v sporočilu.

Kdo je torej Tomislav Nikolić, novi predsednik Srbije? Rodil se je 15. februarja leta 1952 v Kragujevcu, v Šumadiji, kjer se je tudi šolal. V mladosti se je ukvarjal z atletiko. Končal je tehnično šolo, smer gradbeništvo in študiral na pravni fakulteti, vendar je študij prekinil in se zaposlil. Kasneje je končal zasebno Fakulteto za management v Novem Sadu, kritiki pa so mu očitali, da je diplomo preprosto »kupil«. Delal je v gradbenem podjetju Žegrap, leta 1971 pa je bil vodja izgradnje na progi Beograd-Bar. Potem je delal v Majdanpeku, Priboju, Prijepolju, Trebinju, Beogradu in drugih mestih, vse do leta 1978, ko se je vrnil v Kragujevac, kjer je v podjetju »22 december« vodil področje investicij in vzdrževanja.

Ob koncu socializma se je vključil v Narodno radikalno stranko. Na njegovo iniciativo je prišlo do združenja te stranke in mestnih odborov Srbskega četniškega gibanja Vojislava Šešlja ter oblikovanje nove stranke – Srbske radikalne stranke (SRS). Njen predsednik je postal Vojislav Šešelj, Nikolić pa je postal podpredsednik in kasneje namestnik predsednika SRS. Zaradi političnega delovanja je bil leta 1995 obsojen na dvomesečno zaporno kazen, ki jo je prestal v Gnjilanu na Kosovu. Kritiki so mu očitali, da naj bi med spopadi in vojnami v nekdanji Jugoslaviji kot »vikend četnik« odhajal na Hrvaško, vendar je Nikolić to zanikal in tiste, ki so mu to očitali, tožil ter na sodišču dosegel tudi obsodbe zaradi razžalive časti in dobrega imena. Vendar ni zanikal, da mu je Vojislav Šešelj v tem času podelil naziv »četniškega vojvode«.

Od leta 1992 je bil ves čas poslanec parlamenta. Ko so 24. marca leta 1998 radikali prvič vstopili v vlado skupaj z Miloševićevimi socialisti (SPS), je bil Nikolić izbran za podpredsednika vlade tedanje ZRJ. Na položaju je ostal do padca Miloševića oktobra leta 2000. To je bil čas spopadov z OVK in napada zveze NATO na ZRJ. Maja leta 2007 je bil Tomislav Nikolić znova pet dni na funkciji predsednika Skupščine Srbije, potem pa je moral odstopiti.

Nikolić se je leta 2000 kandidiral za predsednika ZRJ, nato pa trikrat za predsednika Srbije. Na volitvah za predsednika ZRJ 24. septembra leta 2000 je dobil 5,88 odstotkov glasov, oziroma tretje mesto. Leta 2003 je dobil največ glasov (47%), vendar so bile volitve zaradi premajhnega odziva volivcev razveljavljene, leta 2004 pa je v drugem krogu izgubil – premagal ga je kandidat DS Boris Tadić. Tadić je Nikolića premagal tudi v drugem krogu volitev leta 2008. Od 24. februarja 2003, ko je bil voditelj stranke Vojislav Šešelj zaprt v Mednarodnem kazenskem sodišču za nekdanjo Jugoslavijo v Haagu (kjer je še danes), je Nikolić prevzel tudi vodenje stranke SRS.

Po letu 2008 se je Nikolić začel zavzemati za evropsko pot Srbije, toda ob hkratnem tesnejšem opiranju na Rusijo in države skupine BRICS. V zvezi s Kosovom in EU je bila njegova politika bolj »nacionalno« obarvana, a manj radikalna od politike popolnega odstopa od EU kot srbskega cilja, kar je po letu 2008 politika Vojislava Koštunice in stranke DSS. Nikolić se zavzema za nadaljevanje pridruževanja Srbije EU, vendar ne pristaja na priznanje Kosova kot države.

Zaradi nestrinjanja z Vojislavom Šešljem je Tomislav Nikolić odstopil kot predsednik stranke, iz katere so ga kasneje izključili. Prav Boris Tadić naj bi Nikolića opozoril, da Vojislav Šešelj iz celice v Haagu pripravlja nanj atentat. V SRS je zato postal »izdajalec«, hkrati pa so ga vse raje videli tudi v veleposlaništvu ZDA in v številnih evropskih veleposlaništvih. Kmalu zatem je Nikolić ustanovil »Napredno stranko Srbije«, ki se ji je pridružilo tudi 15 poslancev SRS. SRS in SNS sta se začeli obtoževati, kar počneta  še danes. Tomislav Nikolić je poročen s soprogo Dragico in ima sinova Radomira in Branislava.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.